AŻ DO -50%: WYPRZEDAŻ W WESTWING SHOP

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Ozdobiony kubek na tle rośliny

Kochasz spędzać leniwe wieczory z filiżanką ulubionej herbaty? Sprawy by chwila ta stała się jeszcze bardziej wyjątkowa. Postaw na indywidualizm wraz z kroplą kreatywności i spersonalizuj swój prywatny kubek, a może w przypływie weny pokusisz się po kolejne części zastawy? Własnoręcznie udekorowany serwis na pewno zaskoczy wszystkich gości. Możesz też podarować go komuś w prezencie. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się jak ozdobić kubek do herbaty. 

Jak ozdobić kubek: sposoby na dekorowanie ceramiki 

 • farby do porcelany – pozwalają nadać przedmiotom codziennego użytku oryginalny i niepowtarzalny charakter. Doskonale dekorują porcelanę, ceramikę i glazurę. Dostępne w pisakach oraz zamknięte wąskiej tubie – idealne do rysowania konturów.  
 • marker do porcelany – cienkim markerem lub pisakiem łatwiej niż farbami będziesz mógł coś na kubku napisać, a także stworzyć prostą grafikę. Jeśli skorzystasz z pisaka do porcelany, takiego naczynia będzie można używać do celów spożywczych i myć w zmywarce. 
 • lakier do paznokci – lakierem można malować tak jak farbami, używając pędzla. Pamiętajmy jednak, że takie naczynia nie nadają się do celów spożywczych. Nie można ich też myć w zmywarce. Malować możesz jedynie po stronie, która nie będzie miała styku z jedzeniem. 
 • estampaż – jest to ornamentacja wypukła, barwna, nanoszona za pomocą specjalnych stempli metalowych lub ceramicznych jako oddzielne fragmenty. 

Embossing: jak ozdobić kubek tą techniką? 

Gładki kubek na tle rośliny

Jeśli szukasz sprawdzonego sposobu na uatrakcyjnienie tworzonego przez Ciebie rękodzieła, powinieneś zaznajomić się z embossingiem na gorąco. Jest to technika kreowania wzorów, symboli oraz napisów, które są wypukłe i świecące oraz wyróżniają się inną teksturą niż pozostała część dekorowanej powierzchni. Do wykonania dekoracji metodą embossingu na gorąco niezbędne jest zaopatrzenie się w kilka podstawowych narzędzi, dzięki którym wzory powstaną szybko i na długo pozostaną na swoim miejscu. Oto akcesoria, które są niezbędne: 

 • tusz do embossingu; 
 • puder do embossingu; 
 • nagrzewnica; 
 • pisaki do embossingu; 
 • baza do scrapbookingu; 
 • zwykła kartka papieru lub podstawka; 
 • stemple, które pozwolą stworzyć dowolne wzory, motywy oraz napisy. 

Stwórz swój własny motyw na kubku! 

Do embossingu na gorąco musisz dysponować podstawowymi artykułami – stemplem, medium i pudrem. Niektórzy nagrzewnicę zastępują średnio nagrzanym żelazkiem, przykładając lewą stronę pracy do jego stopy. Za pomocą tej techniki możesz zdobić przedmioty z drewna i szkła, ale nie tylko. Musisz jednak pamiętać, że rzecz, którą udekorujesz nie powinna być lakierowana oraz musi być odporna na wysoką temperaturę. 

Jak ozdobić kubek do herbaty metodą embossingu? To bardzo proste! 

 1. Kubek potrzyj gąbką do embossingu. 
 2. Naszkicuj wzór ołówkiem na kubku i posmaruj stempel medium. 
 3. Odbij go na wybranej powierzchni. 
 4. Posyp obficie pudrem. 
 5. Nadmiar pudru zsyp z powrotem do pojemnika. 
 6. Nagrzewaj przyklejony do podłoża puder do momentu, aż utworzy się szklista powierzchnia. 

Jak ozdobić kubek do herbaty markerami? 

Jak można wykonać napisy, rysunki na kubkach tak by mieć niepowtarzalną, spersonalizowaną porcelanę u siebie w domu? To bardzo proste! Pamiętaj, że w praktycznie wszystkich projektach DIY, ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Dekorując kubek, nie potrzebujesz specjalnego sprzętu. Wystarczy dedykowany do tego marker do porcelany. 

Przygotuj: 

 • biały kubek 
 • ołówek 
 • czarny i złoty marker do kubków 
 1. Rozpocznij od odkażenia kubka wacikiem nasączonym spirytusem. Poczekaj chwilę, aż wyschnie. 
 2. Naszkicuj napis lub rysunek ołówkiem. Możesz też odrysować kształt z szablonu. 
 3. Korzystając ze szkicu, narysuj wzór za pomocą markerów do porcelany. 
 4. Pomalowany kubek odstaw do wyschnięcia na min. 4 godziny, a następnie wstaw do piekarnika i zapiecz przez 90 minut w temperaturze 160 stopni. 

Przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze więcej projektów DIY. Zajrzyj i dowiesz się, jak wykonać:

Spersonalizowana filiżanka do kawy 

kubek do kawy na białym blacie

Tworząc swój indywidualny kubek czy filiżankę, możesz skorzystać z gotowych szablonów, które po odpowiednim przymocowaniu  do naczynia, wypełniasz farbą do ceramiki. Szablony znajdziesz w internecie lub sklepach modelarskich. Aby Ci to uprościć, stworzyliśmy krótki poradnik, krok po kroku, jak to zrobić. 

 1. Umieść szablon na powierzchni filiżanki i zabezpiecz taśmą. Jeśli używasz kleju w sprayu, najpierw spryskaj szablon, a następnie umieść go na powierzchni. 
 2. Nałóż niewielką ilość farby na swoją paletę. Farbę nakładaj oszczędnie na pędzel lub gąbkę do szablonów i zetrzyj jej nadmiar. Lekko wklep cienką warstwę farby (w razie potrzeby nałóż drugą warstwę). 
 3. Pomaluj wszystkie obszary jednego koloru na szablonie przed przejściem do następnego. 
 4.  Gdy farba jest jeszcze mokra, ostrożnie zdejmij szablon i kontynuuj malowanie innych obszarów szablonu zgodnie z projektem. 
 5.  Pozostaw farbę do całkowitego wyschnięcia przed nałożeniem na nią kolejnego szablonu (lub koloru). 

Jak dbać o kubki DIY? 

Wszelkiego rodzaju ceramikę zdobioną powyższymi sposobami, należy myć ręcznie nie szorując wzoru. Należy pamiętać, że jest to robota ręczna i po jakimś czasie wzór może delikatnie się zetrzeć. Unikaj mikrofalówki i piekarnika. Zachowując ostrożność z pewnością będziesz cieszyć się aromatyczną herbatą w personalizowanym kubku przez wiele lat! 

Teraz już wiesz, jak ozdobić kubek. A jeśli szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing. A otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.