Donica z betonu

Betonowe donice to elektryzujący i niezwykle modny dodatek, który szturmem wdarł się do ogrodów, na tarasy a nawet do wnętrz naszych domów. Wrodzona surowość materiału pozwala im doskonale odnaleźć się nie tylko w minimalistycznych, ale także nowoczesnych aranżacjach. Dzisiaj pokazujemy, jak zrobić donice z betonu, które zachwycą zarówno domowników, jak i gości. Ich niedoskonały urok oblewa całą aranżację! 

Trend alert: donice z betonu 

Małe czy duże, okrągłe czy kwadratowe – donice z betonu zawładnęły naszymi sercami! Nie tylko z resztą one: beton jest obecnie jednym z najgorętszych materiałów, z którego produkuje się piękne dodatki. W modne, minimalistyczne wnętrza doskonale wpasowuje się jego surowość i uniwersalność. Niby nie przyciąga wzroku, a jednak elektryzuje całe pomieszczenia. Nawet jeśli szukasz odrobiny koloru, malowanie donic z betonu jest jeszcze prostsze, niż malowanie mebli

To właśnie ten jego wrodzony synkretyzm pozwala pozornie niecodziennym połączeniom doskonale prezentować się w swoim towarzystwie. Beton świetnie łączy się z naturalnymi tworzywami, takimi jak drewno czy kamień, wyglądając równie dobrze z PCV, metalem czy szkłem. Świetnie podkreśla łóżko z palet, to na surowej, żeliwnej ramie czy nawet meble ze skrzynek. Dlatego właśnie donice z betonu znajdują swoje miejsca w łączących różnorodne materiały aranżacjach w stylu industrialnym, loftowym czy nowoczesnym. Wszystkie one preferują surowe wykończenie, więc dekoracje z betonu pasują do nich jak ulał. Nie ma przy nich miejsca na postarzanie drewna – są powiewem świeżości! 

Donice z betonu to rozwiązanie zarówno do ogrodu i na taras, jak i do modnego salonu. Surowy beton dzięki swojej wytrzymałości dobrze zniesie nawet trudne warunki atmosferyczne, ale i jego elektryzująca surowość pozwala mu znaleźć swoje miejsce we wnętrzu domu. Świetnie podkreśla urok salonów, a dzięki odpowiednio dobranym roślinom oddaje charakter miejsca, w którym się znajduje

Do jakich roślin pasują betonowe donice? 

Nie można zapomnieć o najważniejszym zastosowaniu betonowych donic, czyli oczywiście o umieszczaniu w nich pięknych roślin! I bez nich będą co prawda prezentować się ciekawie, ale dopiero w ich towarzystwie stworzą ciekawy duet. 

Rośliny dobrze rosną w tych niedoskonałych pojemnikach, warto więc dowiedzieć się jak zrobić donice z betonu samodzielnie, by dostosować ich rozmiar i kształt do naszych ulubionych gatunków. Które rośliny prezentują się w nich najlepiej? Jeśli chcesz wprowadzić nieco koloru, możesz postawić na kwiaty – romantyczne kompozycje z lobelii, fuksji, pelargonii czy surfinii wprowadzą rozmarzony nastrój i dodadzą mnóstwo koloru. 

Dzięki swoim rozmiarom, w donicach betonowych świetnie wyglądają również różnorodne rośliny o pokroju zwisającym. W większych pojemnikach możesz posadzić również krzewy ozdobne o zwartym systemie korzeniowym, które dobrze czuć się będą w donicy – sprawdzą się pięknolistne berberysy czy niewielkie klony palmowe

Nie da się jednak ukryć, że prawdziwymi królowymi donic betonowych są trawy ozdobne. Swoją surowością doskonale łączą się z betonem, tworząc razem spójną aranżację. Sprawdzają się zarówno na tarasie, jak i w modnym salonie. W mniejszych pojemnikach dobrze wyglądają również sukulenty, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji. Wyglądają, jakby donice z betonu zostały specjalnie dla nich stworzone! Wśród wielu różnych gatunków z pewnością znajdziesz te, które idealnie wpasują się w Twoją aranżację i charakter. 

Jak zrobić donice z betonu: potrzebne materiały

Początek przygody z tym prostym rękodziełem powinien oznaczać zebranie wszystkich niezbędnych materiałów. Przecież jak zrobić donice z betonu, nie mając samego betonu? Oto co powinieneś skompletować przed rozpoczęciem pracy. To narzędzia, z których wiele pozwoli Ci stworzyć kolejne meble DIY

 • Miarka, linijka, taśma klejąca, ołówek
 • 2 solidne plastikowe pojemniki lub drewniane skrzynki / pudełka kartonowe o takim samym kształcie, jedno mniejsze od drugiego 
 • Worek na śmieci, wiadro, woda
 • Łom 
 • Spray do pieczenia 
 • Pędzelek do wypieków 
 • Łopata 
 • Ścierka, której wielkość wystarczy, by przykryć większy z pojemników 
 • Opakowanie betonu 
 • Kamyczki lub piasek 

Wszystko gotowe? Nie ma co czekać – należy brać się do roboty! Piękne ozdoby czekają! 

Jak zrobić donice z betonu: krok po kroku 

Jesteś już na półmetku, by cieszyć się urokliwymi donicami z betonu własnej roboty. Ich wykonanie to nie tylko możliwość posiadania pięknych ozdób, ale także ogromna satysfakcja związana z rękodziełem. Jak zrobić donice z betonu? Nie jest to trudne, jednak zajmuje nieco czasu. Bez obaw, z pewnością niedługo złapiesz „bakcyla” i ani się obejrzysz, a zaczniesz sprawdzać jak zrobić meble z palet, czy jak odnowić stare meble. Jest tyle możliwości. Kto wie, może to początek pięknego hobby? Nie ma co tracić czasu – zaczynajmy! 

Wybierz formę na donice 

Forma ma znaczenie – to ona przecież oddawać będzie ostateczny kształt Twojej donicy. Możesz postawić na kwadratowe lub owalne pojemniki, a donice mogą być małe lub duże. Niezależnie od tego, co wybierzesz, potrzebujesz dwóch kartonów lub pudełek w tym samym kształcie. Jedno jednak musi być zdecydowanie mniejsze od drugiego. Jak przygotować formę i jak zrobić donice z betonu

 1. Znajdź dwa pojemniki o tym samym kształcie, jednak różnej wielkości. Jedno wchodząc w drugie, powinno zostawić nieco wolnego miejsca – jego szerokość będzie szerokością betonowej donicy. 
 2. Owiń mniejszy z pojemników workiem na śmieci i jak najmocniej zaklej za pomocą taśmy klejącej. Pamiętaj, by obtoczyć w nim tylko jego ścianki, a nie górny otwór. 
 3. Narysuj linię po wewnętrznej stronie większego z pojemników. Dzięki temu wyznaczysz wysokość podstawy donicy i zdeterminujesz jej głębokość 

Przygotuj beton 

Nic się nie uda bez betonu! Potrzebne będzie wykonanie mieszanki za pomocą zakupionego opakowania betonu. Możesz również sam go przygotować, jednak to w warunkach domowych może okazać się bardziej skomplikowane. Generalna zasada mówi o tym, że na 25-kilogramowy worek betonu powinno przypadać 2,5-3 litry wody. Pamiętaj, żeby podczas dodawania wody do mieszanki (najlepiej zrobić to w dużym wiadrze) cały czas intensywnie ją mieszaćmożesz do tego wykorzystać wiertarkę ze specjalnym mieszadłem lub robić to ręcznieBeton powinieneś mieszać około 5 minut i wykorzystać w ciągu godziny, zanim nie zaschnie.  

Wlej przygotowany beton 

Mieszanka gotowa? Pora wrócić do naszej formy i rozpocząć proces tworzenia doniczki! Oto, co należy zrobić z przygotowanymi materiałami. Po wnętrzu większego z pojemników dobrze rozprowadź spray do pieczenia. Upewnij się, że przylega do wszystkich ścianek. 

 1. Następnie wlej rozrobiony beton do pojemnika, zalewając go jedynie do wyznaczonej w punkcie 3. linii.
 2. Umieść mniejszy, owinięty w worek do śmieci pojemnik na środku większego, zwracając szczególną uwagę, by znajdował się idealnie w jego centrum. 
 3. Wypełnij mniejszy pojemnik materiałem, takim jak piasek czy żwir, by go obciążyć. Dzięki temu idealnie się wpasuje. 
 4. Następnie wypełnij betonem krawędź między pojemnikami. 
 5. Przykryj całość bawełnianą szmatką i daj betonowi wyschnąć. 

Poczekaj aż wyschnie 

Praca z betonem to sztuka cierpliwości – trzeba dać mu czas, by spokojnie wyschnął i się utwardził. Powinny wystarczyć około 24 godziny. W przerwie możesz sprawdzić jak zrobić stół – podczas tego projektu nie będziesz musiał robić sobie przerw! 

Gdy beton wyschnie, możesz zabrać się do dalszej pracy. Ważne jest, by nie ruszać go wcześniej. Możesz przez to zrujnować cały swój wysiłek! 

Wyjmij gotową doniczkę 

 1. Gdy miną 24 godziny, możesz przejść do dalszego działania. Już prawie koniec – należy tylko wydobyć Twoją nową ozdobę. 
 2. Wyjmij z konstrukcji mniejszy z pojemników. Jeśli nie chce wyjść, dobrze ostrożnie posłużyć się łomem – z pewnością pomoże. 
 3. Teraz wydobądź betonową donicę z większego pudełka. Ugrzęzła? Po prostu odwróć go do góry nogami, a na pewno będzie łatwiej! Możesz też pozbyć się samego pudełka – rozerwać je lub skruszyć. 
 4. Gotowe! Jeśli masz na to ochotę, możesz pomalować swoją betonową donicę za pomocą farb. Wcześniej dobrze jednak nałożyć na jej powierzchnię odpowiedni podkład. 

Wiesz już jak zrobić donice z betonu i nie ma żadnych przeszkód, przez które te piękne ozdoby nie mogłyby zagościć w Twoim domu! Minimalistyczne, kuszące swoją surowością, a jednak elektryzujące naturalnym urokiem – betonowe doniczki są prawdziwym przebojem najnowszych trendów. Chcesz poznać ich więcej? Koniecznie zarejestruj się w takim razie na Westwing, by nie przegapić naszych kolejnych inspirujących porad, wieści ze świata aranżacji i najlepszych ofert dla stworzenia pięknego domu. A teraz… pora rozrabiać beton!