Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
łóżko z palet z baldachimem wśród zieleni

Piękne meble są na wyciągnięcie ręki. Nie wszystkie musisz jednak kupować – niektóre z nich z powodzeniem i przyjemnością stworzysz samemu w domowym zaciszu. Wyposażenie DIY jest jednym z najgorętszych trendów ostatnich lat i nie może zabraknąć go wśród najmodniejszych wnętrz. Jest nie tylko piękne, ale także idealnie dopasowane do właściciela. Dzisiaj dowiesz się jak zrobić łóżko i wnieść do sypialni nieco indywidualnego ducha. Nie ma na co czekać: bierzmy się do pracy! 

Dlaczego warto zbudować własne łóżko? 

Domowe majsterkowanie ostatnimi czasy wzięło w niepodzielne rządy nasz wolny czas. Nie ma w tym nic dziwnego – meble DIY są nie tylko bardzo modne, ale też sam proces ich tworzenia jest ciekawym hobby. Płynie z niego wielka satysfakcja – własnymi rękoma tworzymy piękne i funkcjonalne akcesoria, a efekty naszej pracy widoczne są gołym okiem. 

Nie chodzi jednak o wyłącznie o dumę – chociaż niewątpliwie jest ważnym czynnikiem twórczego procesu, to jednak gra idzie przecież o większą sprawę. Dodatkowej radości majsterkowaniu dokłada troska o planetęMalowanie mebli, zamiast kupowania nowych, czy samodzielne tworzenie unikatowych konstrukcji z materiałów z odzysku jest bardzo ekologiczne! Znakomicie wpisuje się w popularny trend upcyclingu, czyli tworzenia przedmiotów z pozornie nieużytecznych już surowców. Coraz częściej goszczą one w najmodniejszych salonach, pozwalając odetchnąć nieco naszej planecie. Produkcja mebli DIY pozwala nam również żyć zgodnie z zasadami clean living, która to myśl zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. I bardzo dobrze! 

Samodzielnie stworzone meble znakomicie wpasowują się w wiele najpopularniejszych trendów aranżacji wnętrz. Ich surowe wykończenie świetnie podkreśla na przykład zachwycający styl loftowy, ale swoje zastosowanie znajdują również w ekscytującym stylu industrialnym, skandynawskim czy nawet rustykalnym. Dzięki własnoręcznej produkcji doskonale dopasujesz je do swoich wymagań, tworząc spersonalizowane meble idealnie odnajdujące się w Twojej przestrzeni.  

Jak zrobić łóżko – od czego zacząć? 

Robota wprost pali Ci się w rękach? Dowiedz się jak zrobić łóżko, żeby cieszyć się meblem dopasowanym do Twoich wymagań. Oto kroki, od których powinieneś zacząć, planując domowe majsterkowanie! Wiele z nich pasować będzie do każdego domowego rękodzieła – z powodzeniem zastosujesz je, zastanawiając się jak zrobić stół czy planując meble ze skrzynek. 

 1. Stwórz projekt 

  Na początku jest pomysł. Bez znaczenia, czy zrodzi się on bezpośrednio w Twojej głowie, czy może powstanie przez pieczołowite zbieranie inspiracji na starannie wykonanych moodboardach – na pewno będzie wspaniały! Jasno zakreślony projekt pomoże Ci nie tylko zebrać wszystkie potrzebne materiały, ale także dopasować mebel do Twojego wnętrza. 
 2. Wybierz styl

  Na jaki styl się zdecydować? Poszukaj inspiracji i dostosuj swój rodzący się projekt do wnętrza. Sprawdź nasze najlepsze pomysły i stwórz takie meble DIY, obok których nie będzie można przejść obojętnie.
 3. Zbierz materiały

  Przed rozpoczęciem pracy należy zaopatrzyć się we wszelkie potrzebne materiały. Ich wybór jest jednym z najważniejszych, który czekać Cię będzie podczas tworzenia swojego łóżka. Chcąc osiągnąć naturalny wygląd, postaw na drewno – świetnie sprawdzi się solidna dębina, wiśnia lub klon. Prezentują się świetnie! 
  Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaczynając dopiero swoją przygodę z majsterkowaniem, postawić na tańszy rodzaj drewna. Wybierz świerk, sosnę czy sklejkę. Jest ona dużo łatwiejsza w obróbce i wybacza nieco błędów. 
 4. Wykonaj rysunki

  W celu uniknięcia pomyłek dobrze jest wykonać szczegółowe rysunki, którymi zobrazujesz każdy z procesów tworzenia Twojego mebla. Wyraźnie zaznacz, które elementy się ze sobą łączą. Im więcej zawrzesz szczegółów, tym łatwiej będzie Ci podczas samego tworzenia!  
 5. Przygotuj materiały

  Samo drewno nie wystarczy – przed jego połączeniem należy je najpierw odpowiednio przygotować. Pomyśl o wnękach, dziurach i wymaganych otworach – upewnij się, że wszystkie są gotowe. To także dobry moment na porządne wyszlifowanie materiału. Jest to dużo łatwiejsze, niż gdy jest już połączony w łóżko. Pamiętaj, by dokładnie zmierzyć wszystkie elementy! 
  Po szlifowaniu dobrym nawykiem jest również wykończenie poszczególnych części. Możesz pomyśleć o lakierze, wosku czy bejcy i pokryć nią drewniane elementy. Możesz to oczywiście zrobić już po złożeniu łóżka, ale wtedy będzie to nieco trudniejsze. 
 6. Zmontuj łóżko 

  Przychodzi wreszcie pora na połączenie wszystkich elementów! Po starannym planie, pieczołowitym mierzeniu i szlifowaniu materiałów pora cieszyć się nowym dziełem. Zobacz, jak zrobić łóżko w każdym stylu! 

Jakie narzędzia będą potrzebne do budowy łóżka? 

W samodzielnej konstrukcji łóżka pomogą Ci narzędzia, bez których trudno się obejść. Jak zrobić łóżko bez takiej pomocy? Będzie to niezwykle trudne! Oczywiście każdy projekt rządzi się swoimi prawami i może wymagać użycia różnych narzędzi, ale do stworzenia łóżka drewnianego przydadzą się następujące akcesoria. 

 • Drewno 
 • Piła lub piłka ręczna 
 • Wkrętarka lub wiertarka 
 • Poziomica 
 • Ołówki stolarskie 
 • Szlifierka lub papier ścierny 
 • Miarki i linijki 
 • Śruby 
 • Kołki 
 • Klej 
 • Lakier lub bejca 
 • Farba 
 • Pędzle lub wałki 

Prosty pomysł na łóżko z szafkami 

Jak zrobić łóżko w najprostszy sposób? Jeśli nie kuszą Cię palety i obróbka drewna, ciekawą i niewymagającą wysiłku ramę łóżka stworzysz za pomocą kilku szafek tej samej wysokości. Jak to zrobić? Zbierz ich jak największą ilość i ustaw jedną obok drugiej, łącząc je za pomocą gwoździ lub taśmy. Pamiętaj, by ich fronty znajdowały się na zewnątrz „ramy” łóżka. Na takiej konstrukcji połóż materac, a jego narożniki przymocuj do krawędzi szafek, dzięki czemu unikniesz jego ruchu w trakcie nocy. To dodatkowa przestrzeń do przechowywania i ciekawy pomysł na błyskawiczną ramę łóżka! 

Nasz pomysł na minimalistyczne łóżko z desek 

Wolisz coś lżejszego i minimalistycznego? Wypróbuj nasz prosty pomysł na łóżko z desek, które doskonale sprawdzi się w lekkim i świeżym wnętrzu. Jak zrobić łóżko, którym zachwycą się Twoi goście?

Przygotuj: 

 • 2 x płyty sosnowe (D) mierzone wzdłuż listwy 
 • 4 x deski sosnowe (A) o wymiarach 4x7x151,2 cm 
 • 2 x deski sosnowe (B) o wymiarach 4x7x200 cm 
 • 2 x płyty sosnowe (C) o wymiarach 30×163,6 cm mierzone w poprzek listwy 
 • Wiertarkę wyposażoną w wiertło do drewna (pamiętaj o szerokości wkrętów) 
 • Śrubokręt 
 • Ołówek 
 • 9 x wkręty Ø 5 mm x 50 mm (na zewnętrzną stronę ramy) 
 • 8 x wkręty Ø 5 mm x 70 mm (do wewnętrznej strony ramy) 
 • 24 x wkręty Ø 5 mm x 25 mm (do mocowania ramy zewnętrznej i wewnętrznej) 
 • 12 x kątowniki mocujące 
 • Linijkę 
 • Opakowanie naklejek z filcu na nogi łóżka 
 • Materac 
 • Stelaż pod materac 

Brzmi groźnie? Bez obaw, jego wykonanie jest bardzo proste i uporasz się z nim w trymiga. 

Zmontuj podstawę 

Zacznij od zbudowania podstawy pod ramę łóżka. Dzięki temu ścianki umieszczone będą nieco wyżej w łóżku. Skręć ze sobą dwie mniejsze belki (A), wywiercając otwór w jednej z nich i mocując przy drugiej. To samo zrób po drugiej ze stron. 

Przykręć belki 

Ułóż belki (A) i części podstawy na podłodze. Połącz dwie dłuższe belki (B) za pomocą 4 kątowników mocujących. 

Zmontuj zewnętrzne części łóżka 

Co dalej? Następnym krokiem będzie stworzenie zewnętrznych ścian łóżka. Powinieneś zacząć od zaznaczenia za pomocą ołówka miejsc, w których należy wywiercić otwory. 

W przedstawionej na rysunku ramie tył i przód (C) zakrywa boki (D), dlatego potrzebne będzie Ci 6 śrub z przodu i 6 śrub z tyłu ramy. Zwróć uwagę, by były wkręcone dokładnie na środku płyty. 

Najlepszym sposobem okazuje się zmierzenie grubości deski z boku, zaznaczenie środka tej szerokości z przodu i z tyłu (C) i wywiercenie odpowiednich otworów. Dla przykładu, przy desce mającej 2 cm grubości, zaznacz otwory, które chcesz wywiercić, 1 cm od boku. Wkręcenie w nie śrub 5 mm x 50 mm powinno być teraz proste, ponieważ wstępnie otwory zostały już wywiercone. 

Połącz wewnętrzną część z zewnętrzną 

Przy użyciu pozostałych 8 kątowników połącz obie części ramy. 

Ostatnie kroki 

Teraz wystarczy już jedynie podkleić nogi łóżka filcowymi podkładkami, ułożyć stelaż wraz z materacem i cieszyć się z nowego mebla. Wiesz już jak zrobić łóżko

Jak zbudować łóżko z palet 

Łóżko z palet to jeden z najgorętszych trendów najmodniejszych wnętrz i przyciągający wzrok element aranżacji. Kusi swoją nonszalancją, doskonale pasując do wnętrz minimalistycznych, industrialnych i skandynawskich. Palety są prostym sposobem na stworzenie efektownej ramy łóżka. Dzięki swojej niskiej cenie i dobrej dostępności na stałe zagościły w naszych wnętrzach.  

Jak zrobić meble z palet? To bardzo proste! Przede wszystkim należy zacząć od zakupienia kilku z nich. Do łóżka potrzebna będzie ich parzysta ilość. W zależności od tego, jaka wysokość i wielkość mebla Cię interesuje, możesz postawić zarówno na 4, jak i 12 palet. Ważne jest, by szerokość ułożonych obok siebie palet była większa od szerokości materaca. 

Palety oczyść papierem ściernym, pomaluj na wybrany kolor i ułóż jedna na drugiej, tworząc przewiewną podstawę dla materaca. Gotowe! W krótkim czasie możesz cieszyć się efektownym, stworzonym własnoręcznie meblem! Zostało Ci nieco materiałów? Wykorzystaj je, by w Twoim ogrodzie zagościła funkcjonalna ławka z palet

Kreatywne pomysły na łóżko DIY 

Nie tylko palety, skrzynki czy szafki – ramę łóżka w ciekawy sposób wykonasz także za pomocą innych surowców: tak, by idealnie wpasowała się w Twoją aranżację i charakter. 

W surowych wnętrzach w stylu industrialnym świetnym pomysłem okaże się rama łóżka wykonana… z rur! Doda im niezbędnego sznytu rewolucji przemysłowej, podkreślając ich zadziorność. Wykorzystaj postarzanie drewna i połącz zimną stal z nastrojowymi deskami lub postaw na zespawane przez profesjonalistę rury, z którego pomocą stworzysz niezwykle wytrzymały stelaż. Szybko stanie się on ulubioną częścią sypialni. 

Jeśli marzy Ci się lot w chmurach, koniecznie postaw na wiszące łóżko, które od razu budzi skojarzenia z relaksem i wspaniałym wypoczynkiem. Konstrukcja zawieszona pod sufitem pozwala bez trudu opuszczać i podnosić łoże, gdy nie jest już potrzebne. To wersja dla odważnych, która jednak z pewnością staje się znakiem rozpoznawczym całego domu. Budzi wiele emocji – pamiętaj jednak, by do założenia sufitowej konstrukcji zatrudnić specjalistę! 

Możesz również wykorzystać… nieużywane pustaki czy kraty po piwie lub mleku! Po połączeniu taśmami zaciskowymi stworzysz z nich kreatywną ramę do łóżka, która znakomicie wpisze się w trend upcyclingu. Gratulacje, właśnie stworzyłeś coś z niczego!  

Z czego zrobić zagłówek? 

Czasem sama rama nie wystarczy – by doskonale się zrelaksować, potrzebny będzie również wygodny i funkcjonalny zagłówek. Z czego go zrobić? 

Wykorzystaj przykręconą pod kątem prostym do ramy dodatkową paletę, by mieć o co oprzeć głowę podczas zanurzania się w ulubionej lekturze. Przybite do niej postarzone deski również zdadzą egzamin, jednak w obydwu przypadkach takie zagłówki wyposażyć będzie trzeba w miękkie poduszki, które poprawią komfort ich użytkowania. 

Chciałbyś coś bardziej luksusowego? Przygotowaliśmy dla Ciebie film, który pokaże Ci, jak samodzielnie wykonać pikowany zagłówek z ulubionego materiału, pianki oraz waty. To tylko kilka kroków, dzięki którym przyniesiesz miękkość i komfort do swojej sypialni. Relaks przy tak stworzonym zagłówku to sama przyjemność! 

Nasz pomysł na szafkę nocną 

Wiesz już jak zrobić łóżko, a może nowy mebel już gości w Twojej sypialni? Należy doposażyć go w niezbędne akcesoria! Przy łóżku DIY świetnie sprawdzą się samodzielnie stworzone stoliki nocne, na których przechowasz wszystkie drobiazgi, które warto mieć pod ręką. Są niepomijalną częścią wyposażenia wnętrza! Oto, czego będziesz potrzebować, by w kilka chwil stworzyć własne stoliki nocne DIY.  

 • 2 x deski sosnowe 50 x 30 cm 
 • 4 x stalowe nóżki 
 • Klej do drewna 
 • Śruby 
 • 2 x deski sosnowe 20 x 30 cm 
 • 4 x kątowniki 
 • Piła 
 • Wkrętarka 

Nie ma co czekać – projekt jest bardzo prosty, więc warto od razu zabrać się do pracy! 

Krok 1 – wymiary

Upewnij się, że deski mają właściwe wymiary. Jeśli jest inaczej, wytnij je do długości podanej wyżej. Możesz oczywiście użyć mniejszych, jeśli chcesz stworzyć nieco bardziej filigranowy mebel. 

Krok 2 – klejenie

Sklej boki szafki klejem do drewna tak, by stworzyć prostokąt. Pozostaw do wyschnięcia na przynajmniej godzinę. 

Krok 3 – wiercenie

Za pomocą wkrętarki przywierć 4 nóżki do spodu stolika. Uważaj, by śruby nie przeszły na drugą stronę deski. 

Krok 4 – wsporniki

Użyj kątowników, by szafce dodatkowego wsparcia od wewnątrz. Gotowe! 

Pomysł na łóżko vintage 

Chcesz odświeżyć swoją sypialnię? Nie zawsze musi wiązać się to z wymianą wszystkich elementów wyposażenia! Niekiedy warto sprawdzić jak odnowić stare meble, by z nową jakością posłużyły jeszcze przez długie lata. To nie musi być trudny proces – czasem wystarczy drobne oszlifowanie i pomalowanie na nowo starej ramy, a czasem wymiana zużytych desek. A może kusi Cię odwrotny proces, który pozwoli przenieść sypialnię do krainy wprost z romantycznych snów? Postarzanie drewna pomoże Ci przemienić lekką konstrukcję z desek w gustowne łoże sprzed kilkudziesięciu lat. 

Wiesz już jak zrobić łóżko i z pewnością nowe meble DIY już niedługo zagoszczą w Twoim domu! I produkcja to nie tylko wielka satysfakcja, ale także świetna zabawa! W trakcie wbijania gwoździ koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych kolejnych inspirujących poradników i najlepszych ofert dla pięknego domu. A teraz pora zakasać rękawy!