Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
kolorowe palmy wielkanocne w białym wazonie na komodzie

Palma wielkanocna to jeden z symboli czasu Wielkanocy. A co najlepsze, możesz ją wykonać w zaciszu własnego domu! Projekty DIY, czyli do it yourself, nie tylko pobudzają naszą wrodzoną kreatywność, ale również pozwalają nam tworzyć jedyne w swoim rodzaju dekoracje. Naszykuj nożyczki, kolorowe biubły, tasiemki oraz gałąznki wierzby. A my podpowiemy Ci, w jak zrobić palmę wielkanocną, która będzie piękna i zachwycająca. Dodatkowo, dowiesz się, jakie są rodzaje palemek wielkanocnych oraz jak nimi udekorować stół czy też koszyczek wielkanocny. Zaczynamy! 

Jak zrobić palmę wielkanocną – najważniejsze informacje

Palma wielkanocna w wazonie brązowym

Poniżej znajdziesz najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące palmy wielkanocnej. 

Jakie są rodzaje palm wielkanocnych?

Palma kurpiowska

Tworzy się ją z pnia ściętego drzewa, na przykład jodły lub świerka. Oplata się go na całej długości widłakiem, wrzosem lub borówką, a następnie ozdabia kwiatami z bibuły albo wstążkami. Najbardziej znane tego rodzaju palmy wielkanocne są na Kurpiach w miejscowości Łyse w parafiach Gminy Zbójna. Od dziesiątek lat jest tam organizowany konkurs na najdłuższą palmę.

Palma góralska (podhalańska)

Robi się ją z witek wierzbowych, wiklinowych albo leszczynowych. Do tego dodawany jest bukszpan lub jałowiec. Palmy tego typu są najczęściej widywane w: Bukowinie Tatrzańskiej, Lipnicy Murowanej, Tokarni oraz w Rabce. Jako ciekawostkę można dodać fakt, że w Lipnicy i w Rabce od wielu lat organizuje się konkursy na najdłuższą palmę wielkanocną. 

Palma wileńska

Jest najbardziej nietypowa, ponieważ tworzy się ją z papieru, traw oraz witek wierzbowych. Najbardziej popularna jest w okolicach Wilna. Jest pleciona z aż 50 gatunków suchych polnych, leśnych oraz ogrodowych kwiatów. Jako ważny symbol wielkanocny kolorystyka tych palm jest bardzo ważna, więc kwiaty zbiera się przez cały rok. 

Jak zrobić palmę wielkanocną krok po kroku?

Sznurek, czarne nożyczki, rośliny na białym stole

Aby samodzielnie wykonać palmę wielkanocną, będą Ci potrzebne:

 • Klej
 • Nitka
 • Krepina, która jest rodzajem marszczonej bibuły
 • Obcążki
 • Nożyczki
 • Wykałaczki
 • Tasiemki (12 mm i 25 mm)
 • Drewniany drążek
 • Drucik florystyczny (0,2 mm)

Wszystko gotowe? To zabieramy się do pracy!

 1. Krok

  Z krepiny utnij pasek o szerokości 7 cm. Rozciągnij go, a następnie zagnij róg. Przytrzymaj go palcem i skręć jak cukierek. Powstałe zagięcie przytrzymaj i znowu skręć. W taki sposób zawiń cały pasek. 
 2. Krok

  Dość ciasno zwiń krepinę i w ten sposób stwórz kwiat. Całość przewiąż nitką. W taki sposób, zrobisz po kilka kwiatów w różnych kolorach.
 3. Krok

  Następnie, z bibuły marszczonej utnij pasek o szerokości około 7 cm, rozciągnij go oraz złóż kilka razy, a następnie natnij. Pozwoli Ci to skręć powstałe paski. Przyklej krepinę do wykałaczki, zaczynając od góry. Zrób jeszcze trzy takie ozdoby w różnych kolorach.
 4. Krok

  Owiń drążek zwykłą bibułą. Następnie utnij pasek o szerokości około 20 cm z krepiny, rozciągnij go, złóż kilka razy i wytnij kształt liścia. Tak powstały liść przyklej do drążka, a na górze umieść wcześniej przygotowane ozdoby z wykałaczek oraz krepiny.
 5. Krok

  Z tasiemki wytnij paski o wymiarach 2,5 cm na 20, które w następnej kolejności złóż na pół i przywiąż do drążka. Obok pierwszego przyklejonego paska, zamocuj pozostałe paski wookół drążka.
 6. Krok

  Pod rządkiem pasków, przywiąż rząd kwiatów, a pod nimi zamocuj tasiemki. Zgodnie z Twoim uznaniem dokładaj kolejne rzędy tasiemek i kwiatów. Pamiętaj o zabezpieczeniu ostatniego rzędu nitką.
 7. Krok

  Na samym końcu, utnij dwa kawałki tasiemki. Zamaskuj nimi nitkę i zawiąż kokardę. I gotowe!

Jak zrobić kwiaty z krepiny do palmy – palma z żonkilami

Być może zamiast tradycyjnych różyczek, chciałbyś wpleść w Twoją palmę symbol wiosny, czyli żonkile z krepiny? Odkryj nasze instrukcje DIY i stwórz swój piękny kwiat!

Materiały:

 • Zielona krepa
 • Biała lub żółta krepa
 • Nożyczki
 • Drucik
 • Zielona wstążka
 • Klej w sztyfcie

Przygotowanie:

 1. Z białej krepy wytnij 6 płatków (8 cm długości) i prostokąt (12 cm x 6 cm).
 2. Z zielonej krepy wytnij 2 liście (15 cm długości).
 3. Zwiń biały prostokąt i sklej ze sobą 2 krótsze boki, aby utworzyć cylinder.
 4. Złóż cylinder na kształt harmonijki. Ta część będzie małą centralną koroną kwiatu.
 5. Za pomocą kleju w sztyfcie przymocuj 6 płatków wokół tej korony.
 6. Utnij 20 cm drutu i owiń go wokół kwiata, aby mocno go przytrzymać. Użyj pozostałej części do stworzenia łodygi.
 7. Odetnij 40 cm zielonej wstążki i owiń ją wokół łodygi. Umieść 2 liście (wcześniej wycięte z zielonej krepy) i przymocuj je do łodygi zieloną taśmą.

Jak zrobić nowoczesną palmę wielkanocną?

Gałązki, kwiaty róży oraz małe pisanki ułożone na białym stole

Nowoczesna palma wielkanocna może być doskonałą dekoracją w każdym salonie lub kuchni w okresie świątecznym. Możesz ją umieścić na przykład w wazonie na stole albo na kominku. Powiemy Ci, co będzie Ci potrzebne, aby stworzyć palmę wielkanocną w nowoczesnym stylu. 

Będziesz do tego potrzebował:

 • Świeżych gałązek bazich kotków,
 • Suszonych kolorowych traw i zbóż,
 • Kolorowych piórek,
 • Bukszpanu,
 • Sznurka w neutralnym kolorze 
 • Kolorowej wstążki
 • Nożyczek.

Wykonanie takiej nowoczesnej dekoracji świątecznej jest banalnie proste. Wystarczy wziąć kilka gałązek bazi o tej samej długości i związać je ze sobą. Następnie obłóż je dookoła suszonymi zbożami. Dodaj kolejną warstwę kolorowych traw. 

Kolejnym etapem jest obwiązanie kolorowych traw sznurkiem w neutralnym kolorze. Przewiąż całość sznurkiem. Dołóż do tego piórka i mocno zwiąż. Na koniec dodaj bukszpan i całość obwiąż kolorową kokardą. Do zrobienia takiej palmy wielkanocnej, nie potrzeba ani zdolności artystycznych, ani zbyt wiele czasu. 

Inne pomysły na dekoracje wielkanocne

Dekoracje wielkanocne to nie tylko palmy. Samodzielnie możesz wykonać również na przykład kolorowe pisanki. Kolejnym pomysłem na dekoracje są zające wielkanocne i baranki. Wspaniale udekorują nie tylko stół na Wielkanoc, ale również koszyczki wielkanocne czy te większe, postawisz w ogrodzie czy na swoim balkonie.

Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że w czasie Wielkanocy będą mocne pisanki w stylu eko oraz ozdoby, które swoją stylistyką nawiązują do Bożego Narodzenia. To bardzo ciekawy trend i ciekawe, czy się sprawdzi. mamy nadzieję, że teraz już wiesz jak zrobić plamę wielkanocną oraz, że dzięki temu Twoje święta będą jeszcze bardziej wyjątkowe! Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.