Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
jadalnia w stylu industrialnym z ceglaną ścianą

Drzemie w tobie majsterkowicz? A może masz dosyć nudnych sklepowych wystaw, i chciałabyś zrobić coś według swojego pomysłu? Zacznij od stołu! Może to być mebel do jadalni, ale także ogrodu, bądź niewielki stolik nocny. Wybierz styl, zaprojektuj blat i nogi nadaj odpowiedni finisz i gotowe! Jeśli nie wiesz, jak zrobić stół, koniecznie przeczytaj nasz artykuł – mamy dla ciebie nie tylko instrukcję, ale także kilka porad dotyczących wyboru drewna, różnych form i sposobów wykończenia. Do dzieła! 

Jak zaplanować budowę stołu? 

Postanowione – stawiasz na meble diy i chcesz się dowiedzieć, jak zrobić stół? Zacznijmy więc od początku. 

 1. Gdzie chcesz postawić stół?

  W kuchni, jadalni, sypialni, a może salonie? Zastanów się, w którym pomieszczeniu najbardziej go potrzebujesz. 
 2. W jakim stylu jest Twój dom?

  Zwróć uwagę na styl wybranego wnętrza. To pozwoli nam określić formę oraz sposób wykończenia twojego stołu. W przypadku stylu prowansalskiego świetnie sprawdzi się stół z postarzanego drewna, jeśli zaś jesteś fanką scandi, klasyczny biały stół o prostej formie sprawdzi się tu najlepiej. 
 3. Jak duży powinien być stół?

  Pomyśl, jakie wymiary powinien mieć twój stół*. Poniżej podajemy przykładowe wymiary dla różnych stołów: 
  – cztery osoby: okrągły 100 cm średnicy, prostokątny 120 x 80 cm, kwadratowy 90 x 90 cm 
  – cztery osoby: okrągły 100 cm średnicy, prostokątny 120 x 80 cm, kwadratowy 90 x 90 cm 
  – sześć osób: okrągły 120 cm średnicy, prostokątny 160 x 80 cm
  – osiem osób: okrągły 160 cm średnicy, prostokątny 180cm x 80 cm, kwadratowy 120 x 120 cm, owalny 170 x 90 cm 

*oczywiście wymiary możesz dopasować do siebie, jednak są to optymalne wartości 

Jak zrobić stół – materiały i narzędzia 

Wydaje się, że zrobienie stołu to prosta sprawa – w końcu to tylko blat i cztery nogi! Jak się jednak okazuje w praktyce, odpowiednie przygotowanie i uważne zgłębienie tematu daje solidną podstawę do wykonania takiego mebla. 

Jakie wybrać drewno do wykonania stołu 

Nie każde drewno nadaje się do tworzenia mebli. Najczęściej wykorzystuje się łatwą w obróbce sosnę, wytrzymały i twardy buk oraz podatny na barwienie dąb. 

Do wykonania nie tylko stołu, ale także łóżka z palet i każdego innego drewnianego mebla należy dodatkowo odpowiednio przygotować drewno. Co to oznacza? Powinno być ono osuszone i przetarte papierem ściernym, aby usunąć nierówności. Konieczne jest także zaimpregnowanie, czyli pokrycie warstwą bejcy. Nie wystarczy jednak, jeśli zaimpregnujesz je tylko raz – taki proces należy powtarzać także w przypadku gotowego mebla, zwłaszcza, jeśli jest on wystawiony na zewnątrz. 

Narzędzia potrzebne do wykonanie stołu 

Kwestia narzędzi do wykonania stołu będzie tutaj zależna od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Z pewnością jednak przyda ci się klej do drewna, kołki, kątowniki, papier ścierny, poziomica, wiertarka i odpowiednie wiertła. Jeśli chcesz samodzielnie przyciąć deski lub ozdobić nogi, musisz się zaopatrzyć także w przycinarkę tarczową oraz dłuto. Przydatny będzie także ścisk stolarski. Jeśli chcesz pomalować swój gotowy stół, kup także farbę do malowania mebli (w przypadku samej impregnacji kup bejcę). 

Jak zrobić stół drewniany? 

Stwórzmy prosty, drewniany stół. Będzie to dobry początek twojej przygody z własnoręcznie wykonanymi meblami, lub uzupełnienie już powstałych, np. łóżka czy mebli ze skrzynek. Przeprowadzimy cię po kolei przez wykonanie blatu, a następnie nóg, kończąc na ozdobnych szlifach. Dzięki temu krok po kroku dowiesz się, jak zrobić stół, lub jak odnowić stare meble, bo w końcu nie musisz wykonywać stołu od nowa, możesz przecież wykorzystać do tego już istniejący blat lub nogi i stworzyć coś niemniej zaskakującego! 

Jak zrobić blat? 

Najważniejszym krokiem jest oczywiście odpowiednie wymierzenie i wycięcie desek (możesz skorzystać z wymiarów podanych powyżej), a następnie połączenie ich za pomocą kleju lub specjalnych kołków. Dla pewności możesz jeszcze przetrzeć gotowy blat papierem ściernym, aby nie mieć wątpliwości, że powierzchnia jest gładka i czysta. 

Jeśli nie masz odpowiednich narzędzi, deski o takich wymiarach możesz bez problemu zamówić u stolarza, który doskonale wie, jak zrobić stół i nie tylko, a następnie samodzielnie połącz i zabezpiecz gotowy blat do dalszych czynności. 

Wskazówka: w niektórych stołach wykorzystywana jest także oskrzynia, dzięki której montaż nóg jest łatwiejszy, a sama konstrukcja stołu bardziej stabilna. Oskrzynia to element, który najczęściej jest wykorzystywany właśnie do łączenia nóg bądź schowania wystających elementów, takich jak np. prowadnice czy metalowy stelaż. 

Z czego wykonać nogi 

Drewniany stół niekoniecznie musi mieć drewniane nogi. Możesz wybrać także metalowe, np. z mosiądzu, miedzi lub stali. Kupisz je gotowe w wielu sklepach. Jeśli jednak zdecydujesz się na drewniane nogi, tutaj także możesz pokombinować – do Ciebie należy decyzja, czy będą one proste, czy jednak dekoracyjne? W kolorze stołu, a może kontrastowe, lub każda inna? Drewniane nogi stworzysz z kantówek o odpowiednich wymiarach. Jeśli posiadasz zdolności manualne, możesz samodzielnie wydrążyć w nich wzory. Jeśli nie – zamów je u stolarza, który zajmie się tym w fachowy sposób. 

Wykończenie stołu 

Wiesz już, jak wykonać stół? Czas na finał! Zależnie od tego, jaki chcesz uzyskać efekt, możesz dobrać różne sposoby wykończenia stołu. Przedstawiamy nasze pomysły dopasowane do 4 różnych stylów. 

 1. Styl skandynawski – naszą radą jest pozostawienie surowego, zabejcowanego drewna bądź pomalowanie go na biało tak, aby pokryć jego oryginalny kolor. Klasyka to podstawa w scandi, więc nie ma sensu kombinować. 
 2. Styl prowansalski – tutaj doskonale sprawdzi się bielenie lub postarzanie drewna, nadające twojemu meblowi wyjątkowego charakteru vintage. Jak to zrobić? Wystarczy pomalować stół dwiema warstwami farby, poczekać aż każda z nich wyschnie, a następnie potrzeć nierównomiernie papierem ściernym lub specjalną szczotką. 
 3. Styl boho – możesz połączyć style, zostawiając blat surowy, a nogi postarzane lub nawet pomalowane np. w kwiaty, bądź owinięte sznurem. Liczy się kreatywność! 
 4. Styl rustykalny/industrialny – te style ukochały stoły z postarzonego, wręcz podniszczonego drewna, gdzie widoczne są wszystkie naturalne niedoskonałości i wgłębienia drzewa. Jeśli stół wykonujesz ze skrzyni lub palet, koniecznie zachowaj wszelkiego rodzaju napisy i przefarbowania, zwłaszcza jeśli zależy Ci na industrialnym wykończeniu.

Jak zrobić stół ogrodowy 

Wiesz już z poprzedniego artykułu, jak zrobić ławkę z palet? Świetnie, pora uzupełnić kolekcję o stół ogrodowy! Instrukcja jest taka sama, jak w przypadku wykonania klasycznego stołu, podczas gdy zmienia się sposób obróbki. Wybierając drewniane meble do ogrodu masz pewność trwałości na lata, jednak musisz pamiętać o częstej konserwacji, a w okresie zimowym najlepiej, gdy trzymasz je w jakimś pomieszczeniu, bez narażania na bardzo niskie temperatury. Pomyśl także o możliwości wykręcenia nóg – łatwiej będzie ci taki stół przechowywać. 

Wskazówka: stół ogrodowy możesz wykonać z desek na taras! Z pewnością przetrwają lata użytkowania. 

Nasz pomysł na stolik nocny 

A może zamiast stołu… stolik? Jeśli nie masz miejsca lub chęci na wstawienie dużego stołu, spróbuj swoich sił w mniejszych meblach. 

Potrzebne ci będą: 

 • 2 deski sosnowe o wymiarach 50×30 cm 
 • 4 stalowe nóżki 
 • klej do drewna 
 • 2 deski sosnowe 20×30 
 • 4 kątowniki 
 • wiertarka, wiertła, śrubki  

Wykonanie: 

 1. Sklej deski klejem do drewna i stwórz prostokąt. Pozostaw na godzinę do wyschnięcia. 
 2. Dołącz 4 nóżki do spodu stolika. Upewnij się, że śruby nie przechodzą na drugą stronę. 
 3. Kątowniki mogą być użyte do dodatkowego wzmocnienia stolika od wewnątrz. 

Mamy nadzieję, że świetnie Ci poszło i już wiesz, jak zrobić stół! Jeśli nie możesz się doczekać kolejnych inspirujących pomysłów, dołącz do Westwing i przekonaj się, co jeszcze możesz stworzyć w swoim domu!