Półki zrobione ze skrzynek a na nich kwiaty

Kwietnik z palety to pomysł, który z prędkością światła podbija Internet i najmodniejsze ogrody. Znakomicie wpisuje się w ultrapopularny trend DIY, czyli zrób-to-sam! Dzięki odrobinie pracy i dobremu pomysłowi ze zwykłej, zalegającej europalety wyczarujesz zapierający dech kwietnik, który stanie się ulubioną ozdobą Twojego ogrodu. Nie wiesz jak się do tego zabrać? Bez obaw, dzisiaj pokazujemy krok po kroku jak łatwo możesz go zbudować. Bierzmy się do roboty – gwarantujemy, że warto!

Kreatywne wykorzystanie palet

Upcycling, czyli ponowne wykorzystywanie pozornie nieużytecznych już przedmiotów i tworzenie z nich małych dzieł sztuki, to jeden z najgorętszych trendów ostatnich lat. Nie ukrywamy, bardzo nas to cieszy – dzięki mniejszemu zużyciu materiałów pozwalamy planecie złapać nieco tak potrzebnego oddechu. Co więcej, powstałe w ten sposób przedmioty są niepowtarzalne, trwałe i napawające nas dumą. A jakie stylowe!

Jednym z najpopularniejszych surowców wykorzystywanych do własnoręcznej produkcji codziennych przedmiotów są palety. To bardzo wygodny i wdzięczny materiał – dzięki swojej lekkości, niskiej cenie i łatwej dostępności praca z nim przypomina dobrą zabawę, kojarząc się niemalże… z klockami. Prawdziwym hitem, oprócz oczywiście omawianego dzisiaj kwietnika, są meble z palet. Świetnie zaprezentują się w ogrodzie, ale sprawdzą się również w tych nieco bardziej surowych wnętrzach. Kanapy, siedziska czy stoliki to znakomity komplet do wieczornego ogniska z przyjaciółmi. Prawdziwym przebojem stają się również ramy łóżka zbudowanego z pozbijanych ze sobą palet – nie da się ukryć, że wygląda to bardzo świeżo.

Zobacz naszą galerię inspiracji na meble z palet!

Zanim zaczniesz: z jakich palet można zrobić kwietnik?

Paleta palecie nierówna! Zanim zabierzesz się za produkcję wymarzonej ozdoby, warto zaznajomić się z samym materiałem. W przypadku kwietnika najważniejszym kryterium jest jego rozmiar, determinowany przez wielkość samej palety. Najpopularniejsze palety, znane i lubiane „europalety” charakteryzują się wymiarami 1200 x 800 x 144 mm i ważą około 25 kilogramów. To z pewnością najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jeśli chcesz, możesz jednak zdecydować się na mniejszą 800 x 600 x144 mm czy solidną i potężną paletę o wymiarach 1200 x 1200 x 144 mm. Wszystko zależy od Twoich preferencji i specyfiki ogrodu. 

Biała ławka zrobiona z euro palety z dekoracjami na jesień

Czego jeszcze będziesz potrzebować, by powstał wymarzony kwietnik z palety? Nie obejdzie się bez kilku narzędzi – bez obaw, być może nawet masz już je w domu. Zaopatrz się w:

 • Papier ścierny bądź szlifierkę
 • Impregnat do drewna
 • Pędzel
 • Doniczki balkonowe z haczykami.
 • Opcjonalnie może przydać się również młotek, gwoździe i masa szpachlowa do drewna. Marzy Ci się kolor? Zaopatrz się również w wybraną farbę emulsyjną!

Kwietnik z palet: instrukcja krok po kroku

Wiesz już wszystko? Materiały zebrane? Pora brać się do pracy! Oto poradnik krok po kroku, jak stworzyć kwietnik z palety!

 1. Krok

  Pierwszym krokiem będzie oczyszczenie i szlifowanie drewna. Czas, jaki będziesz musiał na to poświęcić zależy od jej stanu – jeśli przez lata stała nieużywana w zakamarkach podwórka, prawdopodobnie potrzebować będzie nieco więcej troski. Starannie wyszlifuj drewno we wszystkich miejscach papierem ściernym bądź szlifierką tak, by osiągnąć równą, wypolerowaną powierzchnię bez ryzyka drzazg. To nie tylko zabieg czysto estetyczny, ale chroni ciekawskie ręce naszych najmłodszych przez niemiłym wypadkiem. Jeśli paleta jest bardzo zabrudzona, warto ją również wyczyścić myjką ciśnieniową przed rozpoczęciem pracy.
 2. Krok

  Jeśli podczas szlifowania w drewnie powstały poważne ubytki, uzupełnij je masą szpachlową. Po jej wyschnięciu ponownie zeszlifują ją papierem ściernym, by zrównała swoją grubość z resztą palety.
 3. Krok

  Czas na impregnację! Dobrze wyczyszczoną i wyszlifowaną paletę należy potraktować solidną dawką impregnatu do drewna, by zabezpieczyć ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nanieś ją pędzlem i pozostaw do wyschnięcia.
 4. Krok

  Jeśli chodzi o wykończenie palety, to masz wybór – możesz albo pomalować kwietnik z palety jeszcze raz warstwą impregnatu (brązującego czy też nie), lub nadać mu nieco mniej oczywistego koloru i potraktować farbą gruntującą i emulsyjną. Dzięki temu ozdoba pasować będzie do dowolnej aranżacji, ciesząc oczy wybraną barwą. Świetnie sprawdzi się niewinna biel czy delikatny błękit, ale nie musisz się tym sugerować – daj się ponieść kreatywności!
 5. Krok

  Chociaż mogłoby wydać się to niemożliwe, kwietnik jest już prawie gotowy! Gdy ustawisz paletę w pionie, spostrzeżesz, że na jej spodzie wyróżniają trzy horyzontalnie przecinające się deski, stanowiące kiedyś jej nóżki. To właśnie one staną się miejscem na kwiaty. Do nich właśnie z łatwością przywiesisz doniczki balkonowe, które ukryją się pod warstwą desek. Zapewnia to kwiatom odpowiednie warunki do wzrostu i wygląda bardzo stylowo.

Nie chcesz decydować się na balkonowe doniczki? Do spodu niegdysiejszych nóżek palety możesz przybić grubsze deski, by stworzyć z nich drewniane półki na doniczki. Wystarczy wysypać do nich ziemię i są przygotowane do sadzenia kwiatów. Voilà! Kwietnik z palety gotowy!

Sadzenie roślin

Pora zabrać się za sadzenie roślin! W tym celu ustaw go w docelowym miejscu i dobrze ustabilizuj – nie chcesz przecież, żeby przewrócił go mocniejszy wiatr, niwecząc Twoją pracę. Możesz lekko podkopać go w ziemi czy przymocować do płotu. 

W takim kwietniku świetnie zaprezentują gatunki kwiatów ozdobnych. Mienią się zjawiskowymi barwami i tworzą prawdziwą mozaikę, od której trudno oderwać oczu. Posadź petunie, surfinie, begonie, werbeny czy bluszcze. Dobrym pomysłem są również wieloletnie sukulenty.

Kwietnik z palety to również doskonałe miejsce na ogródek ziołowy. Postawiony w lekko osłoniętym miejscu stanie się wymarzonym miejscem wzrostu dla bazylii, mięty, rozmarynu czy nawet szczypiorku. Nie tylko zioła – z powodzeniem uprawiać w nim możesz nawet sałatę!

Pielęgnacja kwietnika wykonanego z palet

W przypadku kwietnika wykonanego z palety konieczne jest systematyczne podlewanie. Specyfika konstrukcji sprawia, że przestrzeń korzeniowa jest niewielka i rośliny potrafią przesychać, szczególnie, gdy usytuowane są w nasłonecznionym miejscu. Bez obaw – gdy nie zapomnisz o dostarczaniu im niezbędnej wilgoci, odwdzięczą się pięknym wzrostem i barwami. 

Kwietnik z palety to stylowa i niedroga ozdoba dla Twojego ogrodu, którą wykonasz własnoręcznie. Gwarantujemy – daje to mnóstwo satysfakcji! Stosunkowo niewiele wysiłku sprawi, że zyskasz niepowtarzalną dekorację, którą zachwycać będą się wszyscy goście.

Szukasz dalszych pomysłów dotyczących aranżacji ogrodu i balkonu? Sprawdź nasze inspiracje na:

Potrzebujesz więcej wskazówek dotyczących aranżacji ogrodu, ale i domu? Koniecznie dołącz do klubu Westwing, żeby nie przegapić naszych codziennych porad, inspiracji i ofert dla stworzenia pięknego domu. Do zobaczenia – i powodzenia!