Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
ławka z ciemnych palet na tarasie z jasnymi poduszkami w stylu boho obok fotela wiszącego

Zwykłe, drewniane podesty służące do przechowywania produktów w magazynach… Cóż w nich takiego nadzwyczajnego? Na pozór nic, ale kiedy bliżej się przyjrzeć – same zalety. Dlatego od lat są modne i bardzo lubiane zwłaszcza wśród młodych ludzi. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do mebli z palet postaramy się, żebyś zmienił zdanie. Zobacz jak ciekawie prezentuje się ławka z palet. Z naszą pomocą jej zrobienie zajmie Ci nie więcej niż godzinę. 

Trend alert: meble z palet 

A wszystko zaczęło się od popularności stylu industrialnego. Surowa stylistyka upodobała sobie proste meble robione z pofabrycznych elementów i jak widać wyznaczyła trend, który wciąż zyskuje na popularności.

Dzisiaj, kiedy większość konsumentów zwraca się ku rozwiązaniom mającym wpływ na ochronę środowiska, meble z palet są ekologicznym i tanim rozwiązaniem. Wpisują się w trend „clean living”, który zakłada zwrot ku minimalizmowi, umiarkowanie w zakupach i ograniczenie wytwarzania śmieci.

Ekologia jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Dlatego zgodnie z innym trendem „upcyclingiem” przetwarzamy materiały, zastanawiamy się jak odnowić stare meble, a nieprzydatnym przedmiotom nadajemy nowe życie. Tak właśnie jest z paletami. Zrobione są z naturalnego drewna, które możemy oszlifować, pomalować, przywracając im w ten sposób dawny blask. Zrobisz z nich praktycznie wszystko: ławkę z palet, wygodne łóżko, stolik, regał… Przekonaj się jakie to proste! 

Zalety mebli z palet 

Przede wszystkim palety zrobione są z naturalnego drewna – najczęściej sosnowego, ale też świerkowego, czasem z topoli. Są zatem w pełni ekologiczne. Możesz je oszlifować kiedy się zarysują, a kiedy znudzi Ci się kolor pomalować naturalną farbą lub bejcą. Pamietaj, że meble z palet są dość ciężkie, ale fajnym patentem jest zamontowanie kółek, dzięki którym z łatwością przesuniesz je w dowolne miejsce.

Palety są tanie. Możesz je kupić w punkcie skupu nowych i używanych palet, a czasem dostać nawet za darmo – wystarczy zapytać w większym magazynie. Nawet jeśli są lekko podniszczone przy pomocy drobnych zabiegów doprowadzisz je samodzielnie do świetnego stanu. Meble z palet znajdą zastosowanie w sypialni, salonie, ale też wyczarujesz nich praktyczne meble i donice do ogrodu lub na balkon. 

Ławka z palet – jak przygotować palety? 

Wszystko zależy od ich stanu. Nowe wystarczy przeszlifować przed pomalowaniem papierem ściernym. Używane wymagają nieco więcej przygotowań. Przede wszystkim musisz je dokładnie oczyścić. Omieć z kurzu i przyjrzyj się im dokładnie z każdej strony. Nadgniłe lub spróchniałe elementy prawdopodobnie będziesz musiał wymienić. Drobne pęknięcia czy ubytki wypełnij masą szpachlową (kupisz ją w każdym sklepie budowlanym).

Kiedy masa przeschnie możesz całość oczyścić szlifierką (tu sam papier ścierny raczej nie pomoże). Na tym etapie powinieneś już wiedzieć jak ma wyglądać ławka z palet, którą chcesz zrobić. Przytnij poszczególne elementy według przygotowanego wcześniej planu. Zabezpieczenie palet impregnatem (olejem lub lakierem), oraz malowanie mebli radzimy zawsze robić na końcu. 

Ławka z palet – jakie narzędzia będą potrzebne? 

Prosta ławka z palet nie jest trudna do zrobienia i nie wymaga użycia skomplikowanych narzędzi. Niektóre jednak będą Ci potrzebne i lepiej zgromadzić je wcześniej niż później szukać i biegać po sklepach przerywając pracę. Oto te niezbędne: 

 • wyrzynarka lub pilarka elektryczna – deski palet są twarde, zwykła ręczna piła z pewnością sobie z nimi nie poradzi 
 • papier ścierny 
 • szlifierka taśmowa – dokładniej niż papier wyczyści i wypoleruje deski na gładko 
 • wiertarko-wkrętarka – możesz oczywiście użyć zwykłego śrubokręta, ale po co się męczyć… Wiertarko-wkrętarka solidnie i szybko skręci wszystkie elementy, a Ty będziesz miał pewność, że całość jest stabilna i wytrzymała. Nie musisz jej kupować, lepiej wypożycz 
 • odpowiednie śruby i wkręty do drewna 
 • metalowe kątowniki, masa szpachlowa 
 • impregnat do drewna (olej, wosk, lakier) 
 • farba lub bejca (jeśli chcesz nadać ławce kolor) 
 • pędzel lub wałek malarski 
 • gogle ochronne, rękawice, maska przeciwpyłowa 

Sofa z palet na kółkach – krok po kroku 

Zakładamy, że masz już gotowy projekt i wybrałeś odpowiednie palety. Jeśli nie, polecamy Ci europalety z dobrze wysuszonego, mocnego drewna. Deski mają grubość 22 mm, dlatego ławka z palet będzie ciężka i stabilna. Jeżeli nie przemyślałeś jak ma wyglądać ławka z palet zrób to zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace. Określ wymiary, zastanów się, czy ma mieć oparcie czy po prostu stawiasz na proste siedzisko, czy będzie mieć stałe miejsce, a może zechcesz ją przestawiać – wtedy przydadzą się kółka. Przygotuj palety według naszych wcześniejszych wskazówek. A teraz do dzieła: 

 1. Zrób siedzisko

  … stawiając jedną paletę na drugiej i skręć je ze sobą przy pomocy metalowych kątowników i wkrętów do drewna.  
 2. Uzupełnij luki

  Deski na palecie rozmieszczone są w pewnych odległościach. Żeby wygodnie się siedziało uzupełnij przerwy między nimi deskami z innej palety. 
 3. Zamontuj oparcie

  … przykręcając trzecią paletę prostopadle do jednego z boków siedziska. 
 4. Dokręć kółka

  Najlepiej meblowe z hamulcami (ławka nie będzie się przesuwać podczas siedzenia). 
 5. Zabezpiecz ławkę impregnatem

  Jeśli ma stać wewnątrz domu możesz w tym celu wykorzystać ekologiczny olej lub wosk, a jeśli na zewnątrz lepiej zdecyduj się na lakier. 
 6. Pomaluj ławkę

  Jeżeli chcesz nadać jej kolor użyj albo bejcy, albo farby do drewna. Niektóre farby pełnią już rolę impregnatu, więc nie musisz wtedy jej dodatkowo konserwować. 
 7. Ławka jest już gotowa!

  Teraz możesz ją udekorować. Siedzisko wyłóż miękkim materacem z pianki lub gąbki (np. takim na leżankę balkonową), a na oparcie narzuć kilka poduch.

Meble i dekoracje z palet 

Masz już odpowiednie narzędzia, potrafisz zrobić ławkę z palet, dlaczego nie pójść krok dalej? Wykorzystaj palety do zrobienia innych mebli DIY i dodatków do domu. Pamiętaj jedynie, żeby nie przesadzić z ich ilością, zwłaszcza w jednej, niewielkiej przestrzeni. Meble z palet pomimo, że ażurowe są jednak dość ciężkie i masywne – mogą przytłoczyć małe pomieszczenie. Pomyśl co najbardziej Ci się przyda.

Z dwóch palet możesz skręcić mobilny stolik na kółkach, a w podobny sposób co ławkę z palet zrobisz fotel lub niewielką sofę. Trochę więcej pracy i materiałów wymaga zrobienie łóżka z palet, za to efekt jest genialny! Wystarczy położyć na nim wygodny materac, nakryć go efektowną narzutą i gotowe. Z palet zrobisz też łatwo regał na książki, albo zbijesz skrzynkę na kwiaty lub zioła w doniczkach. Uzupełnieniem będą lżejsze, a w podobnym klimacie meble ze skrzynek, takich po owocach. 

Pomysł na ławkę z palet z pochyłym oparciem 

Kiedy słońce tak pięknie grzeje a wokół pachnie latem, aż się prosi, żeby zrobić sobie przerwę na relaks na świeżym powietrzu. Na zwykłej ławce z oparciem nie odpoczniesz tak wygodnie jak na ławce z palet z pochyłym oparciem. Jak ją zrobić? Siedzisko przygotuj jak poprzednio. Uzupełnij paletę deskami zostawiając jedno skrajne miejsce z większym odstępem – wmontujesz tu oparcie. Przygotuj je z połowy palety i również uzupełnij dodatkowymi deskami. Oparcie ustaw w luce pod kątem i skręć z siedziskiem. Dalej postępuj jak w przypadku ławki z palet z prostym oparciem. 

Nasz pomysł na prostą ławkę z obiciem 

Nie masz palet, albo uważasz, że będą wyglądać za ciężko w małym pomieszczeniu? Nie martw się! Z pomocą naszych stylistów zrobisz prostą ławkę w kilka minut bez użycia palet. 

Będziesz potrzebował: 

 • wytrzymałą i dosyć szeroką deskę (ok. 40-50 cm), najlepiej z drewna sosnowego 
 • piankę tapicerska 
 • mocną tkaninę (jeśli ławka ma stać na zewnątrz to powinna być wodoodporna) 
 • nogi do mebli (kupisz je w markecie budowlanym) 
 • zszywasz tapicerski lub taker taki jakim mocuje się płótno malarskie na blejtram 
 • wkrętarka i śruby 
 • klej w aerozolu 
 • linijka lub metr 
 • ołówek 

Jak zrobić? 

 1. Przyłóż deskę do pianki i przy pomocy linijki i ołówka zrób obrys  
 2. Wytnij piankę dokładnie na wymiar deski 
 3. To samo zrób z tkaniną zostawiając z każdej strony około 20 cm zapasu 
 4. Posmaruj deskę klejem z jednej strony i przyłóż mocno piankę tak, aby się dokładnie przykleiła na całej długości 
 5. Rozłóż tkaninę, połóż na niej deskę pianką do dołu. Zawijaj zapas materiału do środka i mocuj zszywaczem do deski dokładnie napinając tkaninę 
 6. Przykręć śrubami nagi 
 7. Gotowe! 

Ławka z palet i inne meble DIY 

Może pomyślisz jak zrobić stół, albo choćby niewielki stolik z palet. Z dwóch sztuk możesz łatwo go skręcić – do kompletu z ławką z palet. Wystarczy złożyć jedną paletę z drugą, pomalować, a na wierzch położyć przyciętą na wymiar taflę hartowanego szkła, pleksi lub płytę meblową. Wtedy blat będzie równy, a pomiędzy deski nie będzie nic wpadać. Żeby stolik wyglądał oryginalnie zastosuj technikę postarzania drewna, np. stosując przecierki. A jesśli szukasz więcej inspiracji na meble DIY, odkryj też jak zrobić łóżko oraz donice z betonu.

Sezon ogrodowo-balkonowy właśnie się zaczął, może więc wykorzystasz nasze pomysły na ławkę z palet, a potem pokusisz się na inne rozwiązania. Zarejestruj się na Westwing, żeby znaleźć więcej ciekawych inspiracji.