Jednorazowa maska na twarz oraz płyn do dezynfekcji

Przed Wielkanocą rząd wydał kolejne obostrzenia w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Od 16 kwietnia w Polsce będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Czy to oznacza, że trzeba kupić profesjonalną maskę na twarz, którą aktualnie trudno jest dostać w aptekach lub sklepach specjalistycznych? Bez obaw, zdecydowanie nie! Maseczkę spełniającą wymogi wskazane przez rząd, samodzielnie wykonasz w domu. Podpowiadamy, jak zrobić maseczkę ochronną w pięciu prostych krokach bez użycia maszyny do szycia. A jeśli masz więcej materiału do dyspozycji, uszyj więcej maseczek i rozdaj je sąsiadom lub znajomym. W trudnych sytuacjach warto trzymać się razem i sobie pomagać.

Jak zrobić maskę na twarz bez szycia?

W sytuacji w jakiej wszyscy się znajdujemy maski na twarz to rzecz konieczna. Jednak od połowy lutego są one towarem deficytowym. W niektórych przypadkach są wręcz niemożliwe do zdobycia. Jednakże, zgodnie ze słowami Ministra Zdrowia, by zakryć usta i nos, wystarczy wykorzystać to, co każdy z nas ma w domu. Co może posłużyć do zrobienia własnej maski? Zwykła chustka, apaszka lub bandanka. Zobacz nasz poradnik krok po kroku, jak wykonać domową maseczkę ochronną. Potrzebne będą:

 • Bandanka lub chusta o wymiarach 40×40
 • Dwie gumki do włosów (mogą być recepturki)
 • Opcjonalnie: filtr do kawy lub gaza
 1. Krok

  Przygotowaną chustkę złóż na pół, a na jej środku połóż gazę.
 2. Krok

  Następnie, zegnij brzegi chustki tak, aby filtr pozostał wewnątrz materiału. W ten sposób uzyskasz wąski prostokąt. Przyłóż materiał do twarzy i sprawdź, czy w pełni zakrywa on Twoje usta i nos.
 3. Krok

  Na prostokąt z obu stron naciągnij gumki recepturki, a następnie zegnij chustkę tak, aby gumki z niej nie spadły.
 4. Krok

  Końce materiału zahacz o przeciwległe gumki. Dzięki temu nie będą one wypadać.
 5. Krok

  Gotową maseczkę nałóż na twarz. Pamiętaj, aby zgięcie materiału znajdowało się przy twarzy.

I już! Prawda, że to proste? Pamiętaj jednak, by przed założeniem maseczki dokładnie zdezynfekować ręce! Staraj się też nie dotykać jej na twarzy.

Jak wykonać maskę na twarz przy użyciu maszyny do szycia?

Może masz w domu własną maszynę do szycia? Jeśli tak, możesz swoją maseczkę ochronną uszyć samodzielnie z tkanin, które posiadasz. Materiał, który wybierzesz powinien być przystosowany do częstego prania i suszenia – bez uszkodzenia lub zmiany kształtu. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się bawełna pościelowa.

Poprawnie wykonana maska na twarz powinna przylegać do twarzy tak, by w pełni zakryć nos i okolice ust, zawierać kilka warstw tkaniny oraz pozwalać na oddychanie bez ograniczeń. Brzmi skomplikowanie? Zobacz, jak krok po kroku uszyć własna maseczkę do twarzy. Ale najpierw przygotuj:

 • 2 kawałki gumek bieliźnianych lub dwie recepturki
 • Igłę i nici
 • Nożyczki
 • Dwa kawałki materiału o wymiarach 25 x 15 cm
 1. Ułóż dwa prostokąty z materiału – będziesz szyć maskę, jakby to był pojedynczy kawałek tkaniny.
 2. Złóż brzeg wzdłuż dłuższego boku elementu (0,5 cm). Następnie przyłóż podwójną warstwę materiału na długości 0,5 cm wzdłuż krótszych boków i zszyj, tak by stworzyć rąbek przez który przeciągniesz gumkę.
 3. Przewlecz gumkę przez wolną przestrzeń powstałą po zszyciu krótszych boków. Zawiąż końce gumki. Jeśli masz tylko sznurek, możesz użyć dłuższego materiału i zawiązać maskę za głową.
 4. Umieść wiązanie gumki wewnątrz materiału. Dopasuj maseczkę do twarzy lekko zbierając krawędzie. Zszyj rogi maseczki z gumką tak, by materiał utworzył delikatną harmonijkę.

Prawidłowe noszenie maseczki ochronnej

Jak podkreślają naukowcy, wirus przenosi się drogą kropelkową. Jednym z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia jest jak najrzadsze dotykanie twarzy. Nasze dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z danej powierzchni na siebie. Niestety stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania.

Prawidłowo założona maska na twarz, dokładnie przylega do ciała, przez co zakrywa nos i usta. Pamiętaj, by zakładając maseczkę przed wyjściem z domu nie dotykać rękoma jej wewnętrznej części. Nigdy nie dotykaj maseczki w trakcie jej noszenia. Jeśli ci się to zdarzy, dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce. Jeśli chcesz zdjąć maseczkę, to bez dotykania przedniej części chwyć za wiązanie z tyłu i je rozwiąż. A jeśli maska zaczepiana jest na uszy, zacznij po kolei zdejmować każde łączenie. Po tej czynności, powinieneś dokładnie umyć i zdezynfekować ręce.

Maska na twarz wykonana w domu, po każdym użytkowaniu, nalezy ją wyprać oraz wyprasować. Pamiętaj, że wiurs ginie w tempetarurze powyżej 60 stopnii Celsjusza, dlatego ich pranie w niższych temperaturach niestety nic nie da. Dodatkowo, pierz swoją maseczkę przez około 45 minut. A gdy taka maseczka wyschnie, warto ją również zdezynfekować. Dlatego, wygotuj ją we wrzącej wodzie lub wyprasuj ją żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę.

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, nigdy nie używaj kilkukrotnie maseczki, która z natury jest przeznaczona do jednorazowego użytku. Po jej zdjęciu od razu umieść ją w koszu na śmieci z zamykaną klapą oraz umyj ręce przez co najmniej 30 sekund.