Nauka kaligrafii, czyli sztuki pięknego pisma
Już pierwsze malowidła w jaskiniach, hieroglify w piramidach i archetypy pism orientalnych można określić mianem kaligrafii. Od zawsze znaki były narzędziem komunikacji. Dziś pełnią także funkcję artystyczną. W naszym przewodniku wyjaśniamy Ci, czego potrzebujesz, aby nauka kaligrafii była przyjemnością!

Już pierwsze malowidła w jaskiniach, hieroglify w piramidach i archetypy pism orientalnych można określić mianem kaligrafii. Od zawsze znaki były narzędziem komunikacji. Dziś pełnią także funkcję artystyczną. W naszym przewodniku wyjaśniamy Ci, czego potrzebujesz, aby nauka kaligrafii była przyjemnością!
Nauka kaligrafii – pomysł na hobby
Kaligrafia to doskonały materiał na ciekawe hobby. Nauka kaligrafii pomoże Ci się skupić i wyciszyć. Kaligrafowanie, tak samo jak fotografia artystyczna, to zajęcie wymagające cierpliwości i precyzji – cech tak ważnych w wielu innych dziedzinach życia.
Jeśli kiedyś zastanawiałeś się, jak nauczyć się rysować, ale ostatecznie porzuciłeś to zajęcie, być może bardziej spodoba Ci się kaligrafia. Jest to bowiem sztuka z pogranicza pisania i rysowania.
5 wskazówek do nauki ładniejszego pisma


- Wskazówka 1: Zabierając się za języki obce, często wybieramy do nauki ten, który nam się podoba – nie inaczej powinno być w przypadku czcionek do nauki kaligrafii. Wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada.
- Wskazówka 2: Weź udział w kursie stacjonarnym lub online. Również możesz zapoznać się z filmikami na temat kaligrafii dla początkujących na YouTube.
- Wskazówka 3: Regularnie i uważnie ćwicz wybrany przez siebie styl pisania. A trenować możesz poprzez wypisanie kartki urodzinowej dla przyjaciela czy listu do rodziców.
- Wskazówka 4: Narysuj swój pierwszy inicjał (ozdobną, pierwszą literę rozpoczynającą Twój tekst). Zapisz kolejne linie, aby ujednolicić odstępy i rozmiary znaków.
- Wskazówka 5: Zawsze staraj się trzymać długopis, pióro lub ołówek pod tym samym kątem podczas pisania, aby zachować jednolitą grubość liter.
Kaligrafia dla początkujących
Oto kaligrafia dla początkujących w 5 krokach.
Nauka kaligrafii: 4 niezbędne przybory
Tak jak z robieniem na drutach czy decoupage, rozpoczęcie przygody z kaligrafią wymaga pewnych przygotowań. Oto narzędzia, których będziesz potrzebować.
- Ołówki: Aby rysować litery, potrzebujesz kilku ołówków o różnym stopniu twardości. W zestawie z ołówkami przydadzą Ci się gumka i temperówka.
- Linijki: Rysuj linie pomocnicze, według których stworzysz kolejne wiersze tekstu. Zadbaj o jednolitą wysokość i szerokość kaligrafowanych liter.
- Pióro: Popraw wcześniej zarysowane ołówkiem linie piórem. Spróbuj wykorzystać atrament chiński.
- Papier kaligraficzny: Dostępny jest tylko u wyspecjalizowanych sprzedawców. Do tego przyda się mata na biurko do ochrony mebla.
Dekoruj swój dom kaligrafią
Jeśli robisz duże postępy w nauce kaligrafii, czyli kaligrafowaniu, nadszedł czas, by inni mogli podziwiać Twoje dzieła. Zaprezentuj swoje najlepsze prace i dobierz odpowiednią ramkę do wykorzystanego tuszu (piękne ramki wykonasz przy pomocy malowania na szkle). Delikatne linie i kursywy idealnie podkreślą złote ramki. Przy okazji, to świetny pomysł na prezent! A co powiesz na piękną zakładkę do książki z inspirującym motto?
Spraw przyjemność rodzinie i przyjaciołom artystycznymi kartkami urodzinowymi i plakatami Twojego autorstwa. Jeśli zajmujesz się rękodziełem, np. garncarstwem, ozdobna kartka z dedykacją może być dodatkiem do głównego prezentu. Na wesela i ważne przyjęcia, przygotuj ozdobną księgę gości z artystycznymi czcionkami.
Początkowo nauka kaligrafii stanowi wyzwanie, ale z czasem będziesz w niej coraz lepszy, tak samo jak w przypadku każdego innego hobby, np. nauki tańca. Pokaż swój talent światu lub rysuj do szuflady – to Twój wybór. Trzymamy kciuki za Twój rozwój! A po więcej porad zarejestruj się na Westwing.