Wiatrak na drewnianych podstawach w jasnym pomieszczeniu

Ze starymi rzeczami jest trochę tak jak z ubraniami, które Ci się znudziły. Trochę już wyszły z mody albo po prostu przestały Ci się podobać. Pozbądź się żalu – w końcu tak długo je nosiłeś, a czasami sentyment nie pozwala nam ich wyrzucić lub oddać. Pocieszasz się więc, że może kiedyś znowu założysz ciuch, za jakiś czas… Odkładasz na półkę, ale prawda jest taka, że prawie nigdy po niego nie sięgasz. No chyba, że… Wpadniesz na szalony pomysł, żeby coś w nim zmienić, przerobić… Podobnie jest ze sprzętem, którego przestałeś używać. Razem z nami odśwież swój stary wiatrak!

Znasz tą historię? Twój wentylator nie zepsuł się, działa, ale nowy gadżet przecież jest fajniejszy. Spróbuj żyć bardziej ekologicznie, w duchu zero waste! Nadmierny konsumpcjonizm wpływa negatywnie na nasz klimat. Daj mu drugą szansę. Renowacja starych mebli czy sprzętów daje dużo satysfakcji i może być fajnym zajęciem.

Zrób to sam: nowy wygląd wiatraka

Na początek podpowiadamy krok po kroku jak pomalować stary wiatrak. Co będzie potrzebne? Sprawdź sam i do dzieła!

 • Folia malarska. Do zabezpieczenia podłogi i wszystkiego, co znajduje się w pobliżu miejsca, w którym będziemy to robić. Farba w sprayu pryska na wszystkie strony. Na wszelki wypadek zabezpiecz też swoje ubranie. Na pewno przydadzą się gumowe rękawiczki.
 • Odpowiedni śrubokręt. Będzie potrzebny do rozkręcenia poszczególnych części starego wiatraka.
 • Taśma samoprzylepna. Najlepiej papierowa – jest ekologiczna, przeznaczona do recyklingu.
 • Farba w sprayu. My proponujemy dwa kolory: metaliczną miedź do metalowych powierzchni i czarną do plastikowych.
 • Rozpuszczalnik do farb i lakieru. Na wszelki wypadek, zawsze coś może się ubrudzić.
 • Stary wiatrak. Upewnijmy się czy działa – jeśli nie, lepiej naprawić go przed malowaniem.

Taki wentylator to bardzo przydatna rzecz. Zwłaszcza w upalne dni. To nic, że wygląda już trochę oldskulowo. Pomalowany na nowe, kontrastowe kolory z pewnością zyska na atrakcyjności. Po za tym stare wiatraki są teraz w modzie. Będzie świetnie wyglądał w sypialni urządzonej w stylu vintage. A zatem do dzieła!

Malowanie starego wiatraka krok po kroku

 1. Krok

  Odłącz swój wiatrak od źródła prądu.
 2. Krok

  Rozmontuj wiatrak przy pomocy śrubokręta. Następnie, ostrożnie wyjmij wszystkie śrubki i odłóż je w jedno miejsce, tak żeby nie zginęły. Nie rozkręcaj wiatraka na drobne części. Wystarczy, że zdejmiesz kratki zabezpieczające i śmigło.
 3. Krok

  Kabel zwiń i owiń folią, żeby podczas malowania nie splątał się i nie ubrudził. Odkurz dokładnie wszystkie części używając szczoteczki, a następnie umyj wilgotną szmatką i wytrzyj do sucha.
 4. Krok

  Rozłóż na podłodze folię malarską, przykryj nią meble i rzeczy w pobliżu. Załóż rękawiczki, fartuch ochronny i maseczkę na twarz.
 5. Krok

  Wypróbuj farby na kawałku gazety. Zakładamy, że wybrałeś kolory jakie Ci się podobają, ale lepiej upewnić się czy odcienie są na pewno takie jak chciałeś.
 6. Krok

  Połóż na podłodze okrągłe kratki zabezpieczające śmigło starego wiatraka. Weź puszkę z czarna farbą i trzymając w odległości ok. 30 cm spryskaj nią dokładnie obie części z jednej, a po wyschnięciu z drugiej strony. Powtórz czynność przynajmniej dwukrotnie.
 7. Krok

  Pomaluj drugim kolorem, np. miedzianym, przyciski, a kiedy dokładnie wyschną oklej je taśmą. Na ten sam kolor pomaluj śmigło – najpierw z jednej, a gdy wyschnie, z drugiej strony. Teraz możesz przystąpić do malowania na czarno korpusu wiatraka.
 8. Krok

  Odczekaj 2-3 godziny, żeby upewnić się, że wszystkie części na pewno są suche i skręć wiatrak.

Widzisz jakie to proste? Stary wiatrak dostał od ciebie drugie życie. Wygląda fantastycznie, jest nie tylko efektowną ozdobą, ale też świetnie chłodzi podczas upałów. Możesz w jego pobliżu postawić miskę z wodą – kiedy włączysz go do prądu w powietrzu rozpyli się przyjemna, chłodna mgiełka. Podobny efekt uzyskasz stawiając obok wiatraka butelki z zamrożoną wodą. Przekonaj się jakie to przyjemne! I na pewno zdrowsze od klimatyzacji.

Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjonowanymi produktami w świetnych cenach! Wybraliśmy dla Ciebie najpiękniejsze dodatki, które pomogą Ci stworzyć idealną aranżacje każdego pomieszczenia w domu!