zbliżenie na rękę dziecka bawiącego się przy tablicy manipulacyjnej

Kupujesz swojemu maluchowi najpiękniejsze i edukacyjne zabawki, a mimo to on woli bawić się włącznikiem światła, interesują go kontakty lub zasuwka w szafce? Dzieci we wczesnym rozwoju potrzebują dużej ilości bodźców. Jednym z nich jest tablica manipulacyjna, którą możesz wykonać samodzielnie! Tablica manipulacyjna DIY nie jest skomplikowana, a gwarantujemy, że stanie się ona ulubioną zabawką Twojego brzdąca.

Co to jest tablica manipulacyjna?

Tablica manipulacyjna to zabawka edukacyjna, wspierająca rozwój. Popularność tablic sensorycznych ciągle rośnie, bo nie dość że pozwalają dziecku na odkrywanie świata, to jeszcze wykorzystuje się w nich prawdziwe, „dorosłe” elementy, a nie zabawkowe zamienniki. Tablica manipulacyjna DIY pozwala na swobodę w dotykaniu, ale w bezpiecznych warunkach. Jest łatwa w montażu, a w jej projekcie najważniejsze są bogata kolorystyka i różnorodne wzory. O zaletach tablicy manipulacyjnej można napisać wiele, ale jedną z głównych jest to, że rewelacyjnie rozwija ona dziecięcą małą motorykę.

Tablica manipulacyjna DIY: dlaczego warto zrobić ją samemu?

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najchętniej i najlepiej bawią się tym, co zabawką nie jest – a już w ogóle najbardziej pożądane przez maluszki przedmioty, to te, które rodzice ukrywają na półkach poza zasięgiem małych rączek. DIY dla dzieci, czyli własnoręcznie wykonana tablica dla dzieci to gwarancja, że skorzystasz z tych przedmiotów, którymi maluchy są najbardziej zainteresowane. Dodatkowo masz możliwość pełnej personalizacji tablicy. Odpowiedni dobór jej elementów gwarantuje długie godziny zabawy dla dzieci. Jeśli zastanawiasz się jakie dekoracje do pokoju dziecięcego DIY wybrać – to jedna z nich, a dokładniej 2w1: wygląda i uczy!

Tablica sensoryczna, a wiek dziecka

Nie ma jednoznacznych informacji co do wieku dziecka, które dostanie swoją pierwszą tablicę. Każdy maluch ma swoje tempo rozwoju, jednakże już półroczne, siedzące dziecko skupi chwilową uwagę na nowej zabawce edukacyjnej. Górna granica wieku wynosi mniej więcej trzy lata, choć trzeba pamiętać, że to zawsze kwestia indywidualna. Niemowlę z pewnością zainteresuje się dźwiękiem dzwonka, lusterkiem czy łańcuszkiem z zasuwki. Przedszkolak dzięki tablicy usprawni umiejętności takie jak przesuwanie suwaka lub wiązanie butów. Tablica manipulacyjna diy to idealny pomysł na zabawy z dziećmi.

Tablica manipulacyjna DIY – Jak zrobić własną?

Twoje dziecko pragnie odkrywać świat. Tutaj pojawia się rola rodzica lub opiekuna – należy umożliwić dziecku poznawanie otoczenia i zabawę różnego rodzaju przedmiotami, z jednym warunkiem: musi ona być bezpieczna! Tablica manipulacyjna jest zatem idealnym rozwiązaniem. Wykonanie własnej tablicy sensorycznej jest prawie tak proste jak DIY organizer na biuro! Zatem nie masz już żadnej wymówki. Zbierz potrzebne rzeczy i sprawdź nasz krótki poradnik, krok po kroku jak wykonać własną tablice manipulacyjną.

Materiały do wykonania tablicy sensorycznej

Podstawą do przygotowania tablicy manipulacyjnej jest płyta lub zwykła deska. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na stosunkowo miękkie drewno, wówczas nie będziesz mieć problemu z przykręcaniem elementów. Polecamy dobrze oszlifowane, drewno sosnowe. Dobrze, jeśli deska ma podstawę czy dodatkowy wspornik, dzięki czemu tablicę będzie można postawić na podłodze. Do mocowania elementów przyda Ci się wkrętarka ze śrubami oraz klej na gorąco. Dla dziecka ważne są również kolory. Tablica manipulacyjna diy może być pomalowana w całości lub części. Użyj do tego farby akrylowej lub tablicowej.

Przedmioty do tablicy manipulacyjnej DIY

Nadszedł czas na najbardziej kreatywny etap tworzenia własnej tablicy sensorycznej, czyli zbiór elementów, których użyjesz. Pamiętaj, że ma być to bezpieczna zabawka dla Twojego dziecka. Zadbaj więc o to, aby wszystkie jej elementy były czyste i pozbawione niebezpiecznych ostrych części. Dziecko jest sprytniejsze niż myślisz i rozkręci całość w mgnieniu oka.

Mamy dla Ciebie propozycję elementów, których możesz użyć:

 • (stępiony) hak, zatrzaski, suwakI,
 • dzwonek rowerowy,
 • włącznik światła,
 • sznurek i rzep,
 • koraliki
 • klamka,
 • zasuwka,
 • zawiasy,
 • lampka LED na baterie,
 • metalowy łańcuch,
 • stary telefon,
 • sznurówki,
 • tarcza zegarowa,
 • trybiki
 • zapięcie pasów,
 • lusterko samochodowe,
 • kalkulator.

Tablica manipulacyjna DIY: krok po kroku

 1. Dokładnie oczyść i oszlifuj drewnianą,
  sosnową deskę.
 2. Przytwierdź do płyty wybrane elementy. Rób to za pomocą wkrętarki lub dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Elementy z tkaniny należy przyklejać klejem do klejenia na gorąco. W tablicy manipulacyjnej ważne jest to, aby jej elementy nie były zbyt małe i każdy z nich był na stałe przyczepiony do tablicy. Dzięki temu maluch będzie bezpieczny.
 3. Przytwierdź wsporniki,
  tak aby można było stawiać matę w dowolnych miejscach.
 4. Dodaj spersonalizowane elementy
  jak wyklejane imię dziecka.

Jak spersonalizować tablicę manipulacyjną dla Twojego dziecka?

Tablica sensoryczna powinna być zaprojektowanazgodnie z pasjami dziecka. Jeśli chcesz w swoim dziecku wykształcić zdolności matematyczne, wytnij z papieru lub filcu cyferki, które nakleisz na tablicy sensorycznej. Zależy Ci na jego sprawności ruchowej? Dołącz wszelkiego rodzaju zawiasy, sznurki oraz suwaki. Pamiętaj też, że tablica nie musi być prostokatna. W zależności od upodobań dziecka, możesz zrobić ją w kształcie drzewa, słonia lub chmury. Warto też ograniczyć paletę barw do zaledwie kilku i pomalować część elementów na ten sam kolor – będzie wyglądała estetyczniej. A co powiesz na imię dziecka namalowane lub przyklejone do tablicy? Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.

Tablica manipulacyjna DIY dla dzieci to rewelacyjna zabawka, którą pokocha każdy maluszek, ale także starszak. Zapewnia maluchowi nie tylko rozrywkę, ale przede wszystkim uczy go, jak wykorzystywać większość zmysłów, w tym dotyk, wzrok i słuch. Jest ona również świetnym rozwiązaniem jako własnoręcznie wykonany prezent na urodziny czy chrzest. Szukasz dalszych pomysłów i wskazówek na nowe projekty? Zarejestruj się na Westwing i bądź na bieżąco!