Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Ksiązka kucharska wystawiona w kuchni, za którą znajduje się dekoracja kwiatowa

Niezliczone wycinki z gazet, rożne przepisy z internetu i te, własne sprawdzone: własnoręcznie stworzona książka kucharska wymaga od nas odpowiedniej oprawy i przygotowań! Poniżej prezentujemy pomysły, co zrobić, aby Twoja własna książka kucharska była praktyczna, a zarazem paskowała do wystroju Twojej kuchni. 

Własna książka kucharska: wskazówki organizacyjne

 1. Porządek i organizacja

  Zanim zabierzesz się za kompletowanie swojej własnej książki kucharskiej, rozłóż wszystkie posiadane prze Ciebie przepisy na stole. Posortuj je według uznania. Naszym zdaniem, najrozsądniejsza byłaby klasyfikacja według posiłków – śniadanie, lunch, kolacja. A może wolisz podzielić swoje przepisy wg na przykład głównego składnika? 
 2. Kolor i ogólny wygląd 

  Zdecyduj jaki będzie kolor okładki oraz motyw kolorystyczny na stronach z przepisami. Może kolor moreli to wspólna cecha? A może czysty układ w klasycznej bieli lub beżu? I chyba druga po wyborze przepisów, najważniejsza decyzja do podjęcia, czyli odpowiednie zdjęcia do potraw, które ma zawierać Twoja książka kucharska. 
 3. Może kilka mniejszych książek? 

  Podziel swoje przepisy na lekkie i letnie potrawy, kuchnię wege, sycące, zimowe zupy czy kuchnię narodową. Dzięki temu, możesz stworzyć kilka, mniejszych książek kucharskich. Sięgaj po nie w zależności od pory roku czy po prostu od nastroju i motywu przewodniego organizowanego przez Ciebie przyjęcia
 4. Miejsce na przyszłość

  Z upływem czasu, możesz rozwijać swoje umiejętności kulinarne i listę przepisów, które chciałbyś zachować. Zastanów się nad formą swojej własnej książki kucharskiej. Segregator może być bardzo praktyczny, ponieważ pozostawia nam możliwość rozwoju i poszerzenia listy przepisów. 

Trzy propozycje na projekt książki kucharskiej 

Pomysł 1: Vintage 

Strony z przepisami doklej w zeszycie z tekturowymi stronami. Dołącz do nich twardą okładkę i ozdób ją! Powierzchnię pokryj białą farbą. Z gazet wytnij litery i ułóż napis na przykład ,,moje przepisy kulinarne” . Dodaj do tego różne naklejki i znaczki, tak by stworzyć oryginalny styl vintage! 

Pomysł 2: Profesjonalizm 

Możesz także stworzyć swoją książkę kucharską online! Jedyne co musisz zrobić, to przesłać zdjęcia z potrawami, dodać treść przepisu, wybrać układ strony i dodać adnotacje. Po otrzymaniu poglądu, zastanów się czy warto nanosić poprawki, jeśli nie po prostu wyślij projekt do druku. A po kilku dniach otrzymasz swoje dzieło. 

Pomysł 3: Elegancja 

Okładkę zeszytu lub segregatora, który postanowiłeś przeznaczyć na własną książkę kucharską, oklej szarym lub bezowym materiałem. Stonowane barwy nadają klasy i elegancji. Jako zdjęcia potraw, zastosuj te  z kolorowych magazynów, wydających swoje treści na błyszczącym papierze, jest on szczególnie estetyczny. 

Szukasz dalszych pomysłów na projekty DIY to domu? Sprawdź:

Własna książka kucharska – co warto mieć pod ręką? 

Jeśli nie zdecydowałeś się na segregator, świetną alternatywą jest szkicownik. Nie ma nic bardziej neutralnego do samodzielnego zaprojektowania książki kucharskiej. W pierwszej kolejności, wybierz swój styl.

Wybrałeś już styl swojego nowego przepiśnika, wiesz także, jakie przepisy będzie on zawierał. Dlatego najwyższy czas przygotować najpotrzebniejsze akcesoria! Oto one do projektów w trzech stylach

Książka kucharska w stylu vintage

Na przykład, do stylu vintage, który zaproponowaliśmy powyżej będziesz potrzebował:

 • starych gazet,
 • brązowego papieru oraz
 • jutowego sznurka.

Stylowa książka kucharska

Tworząc elegancką książkę kucharską, najpewniej skorzystasz z farby akrylowej, papieru pakowego w różnych w zworach i kolorach oraz gładkiego materiału.

Akcesoria do profesjonalnej książki kucharskiej

Jak już wiesz, do wykonania profesjonalnej książki kucharskiej przesłać zdjęcia z potrawami, dodać treść przepisu i wybrać układ stron. Jednak, warto udekorować swoją książkę na przykład za pomocą naklejek lub urocznych wstążeczek, które mogą pełnić funkcję zakładek.

Czego z pewnością nie powinno zabraknąć? Pięknych fotografii, po których od razu poczujesz burczenie w brzuchu! 

Dopasuj książkę kucharską do wystroju swojej kuchni 

Własna książka kucharska jest po to by z niej korzystać w czasie gotowania. Ważne, by przygotować dla niej odpowiednie miejsce. Dzięki temu, że stworzyłeś ją samodzielnie, z pewnością będzie uzupełniać wnętrze Twojej kuchni. Zastosuj wiszący uchwyt na książki w kolorze złota lub w klasycznie w kolorze czerni tak by wkomponowała się w motyw Twojego mieszkania. 

Posiadasz nowoczesną kuchnię z wyspą? Twoja książka kucharka położona na wyspie wraz z innymi kulinarnym pozycjami, służąca jako nietuzinkowa podstawka pod lampę z pewnością zachwyci przybyłych do Ciebie gości. 

Samo zaprojektowanie książki z przepisami wymaga kreatywności i wysiłku. Ale mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wdrożenie jej staje się dziecinnie proste. I tak piękne, że nie powinieneś ukrywać go przed gośćmi! Postaw ją w centralnym miejscu w kuchni, tak by ściągała uwagę! 

Teraz już wiesz, jak stworzyć własną książkę kucharską. A po jej wykonaniu, zarejestruj się na Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na dekoracje do domu oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!