Zbliżenie na wózek barowy z dekanterami

Po stresującym dniu w pracy z przyjemnością siadamy wygodnie na sofie, zajadamy się ulubionymi przekąskami i rozkoszujemy szlachetną lampką wina. Większość z nas napełnia lampkę czerwonym lub białym winem prosto z butelki, bez przelewania go do dekantera. Z drugiej strony, jesteśmy pełni podziwu dla osób, które stylowo przechowują wino w karafkach. Chciałbyś zaimponować gościom wyrafinowanym sposobem przechowywania wina? Nasi eksperci podpowiadają, co należy wziąć pod uwagę przy przechowywaniu wina oraz gdzie możesz kupić najpiękniejszy dekanter.

Czym dokładnie jest dekantacja?

Dekantacja wina to przechowywanie wina w dekanterze, czyli karafce, która umożliwia pozostawienie osadu w butelce. 

Zastanawiasz się, jak odpowiednio dekantować wino? Przygotuj wino do dekantacji już kilka dni wcześniej. W tym celu przechowuj butelkę w pozycji pionowej. W ten sposób osad pozostanie na dnie butelki, a Ty i Twoi goście będziecie mogli cieszyć się najczystszą postacią wina.

Przelej wino z butelki do karafki. Rób to bardzo powoli. Zwróć szczególną uwagę, aby osad pozostał w butelce.

Aby zagwarantować sobie sukces podczas dekantacji wina do karafki, możesz pomóc sobie lampką lub świeczką. Po prostu oświetl dno butelki. W ten sposób zauważysz, kiedy osad zacznie się osuwać.

Najpiękniejsze dekantery

Karafka nie tylko wydobywa najlepszy smak wina, ale również stanowi stylową dekorację stołu. Zestaw karafkę z dopasowanymi lampkami do wina i stwórz na stole prawdziwą atrakcję wizualną. 

Możesz także nadać szlachetnego akcentu swojemu barkowi na kółkach w salonie. Kryształowe karafki prezentują się olśniewająco w szczególności na złotym barku na kółkach. Artystycznie powyginane kształty i nieskazitelnie przezroczyste szkło to cechy charakterystyczne stylowej karafki najwyższej jakości. 

Oczywiście w naszym sklepie internetowym WestwingNow znajdziesz szeroką ofertę karafek – od eleganckich, przez nowoczesne, aż po rustykalne karafki – dla każdego coś dobrego!

Co wyróżnia dobry dekanter?

Dekanter to przezroczyste szklane naczynie, w którym wino się napowietrza. Dostępne są w rozmaitych kształtach i kolorach i charakteryzują się cienką szyjką i bulwiastym kształtem na dole naczynia. Koneserzy rozróżniają trzy rodzaje dekanterów: karafkę, dekanter stołowy oraz dekanter twister. Dekanter stołowy wygląda bardzo futurystycznie, z kolei dekanter twister zaskakuje swoją nowoczesnością. Czas napowietrzania wina w karafce nie powinien trwać zbyt długo. W tym celu dekanter twister sprawdzi się doskonale. Dzięki specjalnemu kształtowi skraca on czas napowietrzania. Ze względu na szeroką powierzchnię karafki, wino może zostać lepiej napowietrzone. Wówczas okres spoczynku jest skrócony i od razu można cieszyć się doskonałym smakiem wina. W innych rodzajach dekanterów wino powinno pozostać otwarte od 5 do 10 minut przed podaniem. 

Wskazówka dekoracyjna: Dekantery wypełnione Twoim ulubionym winem doskonale prezentują się umieszczone w barku na kółkach. Dopasuj do karafki stylowe kieliszki i butelki z winem z niebanalnymi etykietami i ciesz się piękną dekoracją. 

Przechowywanie czerwonego wina w dekanterze: na co należy zwrócić uwagę?

Zasadniczo wszystkie czerwone wina mogą być przechowywane w karafce. Upewnij się jednak, że przelewasz wino z wcześniejszych roczników. Odradzamy przechowywanie młodego czerwonego wina w dekanterze. Dekantacja takiego wina jest po prostu bezcelowa. Z kolei w przypadku starszego czerwonego wina, przechowywanie go w takim naczyniu jest zalecane! 

Upewnij się jednak, że wino przechowywane w dekanterze nie ma zbyt dużego dostępu do powietrza. W przeciwnym razie mogłoby szybko się zepsuć. Ostrożnie przelej czerwone wino do karafki z wąską szyjką. W ten sposób ograniczysz kontakt z tlenem, dzięki czemu wino się nie zepsuje. 

Przechowywanie białego wina w dekanterze: na co należy zwrócić uwagę?

Przechowywanie białego wina w dekanterze nie jest popularną praktyką. Po XIX wieku dekantacja białego wina została zapomniana. Teraz jednak, przechowywanie białego wina w karafkach ponownie zyskuje na popularności. Nic dziwnego! Eksperci potwierdzają, że aromat niektórych białych win zyskuje na intensywności dzięki zwiększonemu kontaktowi z tlenem.

Podobnie jak w przypadku czerwonych win, nie każde białe wino powinno być przechowywane w dekanterze. Aromat młodego wina uszlachetni się dzięki dekantacji w karafce. Aby prawidłowo przechowywać białe wino, polecamy użycie naczynia z wąską szyjką. Pamiętaj, aby kontakt z tlenem był znacznie krótszy niż w przypadku czerwonego wina.

Nadszedł czas, by napić się wina. Dekanter to świetny sposób na przechowywanie wina, zaimponuj swoim gościom! Zanim wybierzesz wino na najbliższą kolację, przeczytaj też nasz przewodnik po winach na każdą okazję. Życzymy udanej zabawy przy lampce wina!