Choinka w domu – jakie drzewko kupić i jak o nie dbać?
Kupowanie choinki to jeden z najweselszych dni w roku. Kiedy wreszcie choinka w domu zawita
– zielona, pachnącą lasem, pięknie przystrojona – poczujesz, że święta zbliżają się wielkimi krokami. Czy już wiesz na jaki gatunek drzewka zdecydujesz się w tym razem? A może postawisz na sztuczną? Chętnie pomożemy Ci w wyborze. W naszym poradniku przeczytasz między innymi jakie drzewka są najpopularniejsze i na co zwracać uwagę, żeby cieszyć się nimi jak najdłużej.

Kupowanie choinki to jeden z najweselszych dni w roku. Kiedy wreszcie choinka w domu zawita
– zielona, pachnącą lasem, pięknie przystrojona – poczujesz, że święta zbliżają się wielkimi krokami. Czy już wiesz na jaki gatunek drzewka zdecydujesz się w tym razem? A może postawisz na sztuczną? Chętnie pomożemy Ci w wyborze. W naszym poradniku przeczytasz między innymi jakie drzewka są najpopularniejsze i na co zwracać uwagę, żeby cieszyć się nimi jak najdłużej.
Żywa choinka w domu – zalety i wady
Świeże drzewko ma piękny, żywiczny zapach, który kojarzy się ze świętami. Przyniesiona w mroźny, zimowy poranek wypełnia dom zapachem lasu i od razu robi się nastrojowo. Żywa choinka jest eko-logiczna i łatwo ulega biodegradacji. Kiedy przemija jej czas wystarczy ją zutylizować, albo pozosta-wić w śmietniku. Wiemy, że to smutny widok, ale pociesz się, że szybko się rozłoży, a powstała biomasa zasili przyrodę. Coraz częściej organizowane są po świętach akcje zbierania choinek, a dochód z ich utylizacji przeznaczany na sadzenie nowych drzewek. Przeciwników wycinek uspokajamy – kupując żywe drzewko nie przyczyniasz się do niszczenia lasu, legalnie zakupione pochodzi ze specjalnej plantacji.
Niestety tego wszystkiego nie można powiedzieć o sztucznej choince. Nawet ta zrobiona z wysokiej jakości tworzywa szkodzi naszej planecie, no i w ogóle nie pachnie. Za to jest trwała – rozebraną ze świątecznych ozdób wystarczy złożyć i przechować do kolejnych świąt. Producenci choinek proponują je w różnych odcieniach zieleni, a nawet z efektem przyprószenia śniegiem, z szyszkami, kuleczkami ostrokrzewu. Wysokiej jakości sztuczna choinka w domu wyglądają rzeczywiście jak żywa. Jest też mniej kłopotliwa jeśli chodzi o sprzątanie bo nie gubi igiełek. No i mnie kosztuje – za żywą średniej wielkości trzeba sporo zapłacić, sztuczną kupujesz raz a cieszy oczy przez kilka lat.
Choinka w domu – jak wybrać drzewko?
Wybór choinki zależy od miejsca, w którym będzie się prezentować. W dużym, wysokim salonie możesz sobie pozwolić na okazałe drzewko. Do małego mieszkania polecamy mniejsze, bardziej zwięzłe, sprawdzi się też choinka na ścianę, choinka ze sznurka czy choinka z patyków. Takie do półtora metra lepiej kupić w doniczce – dłużej postoi w ziemi, możesz po świętach przenieść ja na balkon, a jeśli masz ogródek jest szansa, że wiosną się w nim przyjmie. Większe okazy zdecydowanie bardziej nadają się do stojaków – mają rozrośnięty system korzeniowy, który nie przyjmie się w donicy. Choinki często sprzedawane są owinięte w siatki – trudno wtedy ocenić jak wyglądają. Dlatego przy zakupie poproś o rozpakowanie drzewka, tak żebyś mógł ocenić w jakiej jest kondycji, czy jest równe, ma symetrycznie rozmieszczone gałązki i nie jest przerzedzone.
Jak rozpoznać czy drzewko jest zdrowe?
Zwróć uwagę na kolor – igły powinny być sprężyste, gęste, w kolorze intensywnej zieleni. Jeśli gałązki żółkną na końcach oznacza to, że drzewko zostało dawno ścięte i szybko zacznie gubić igły. Bardzo ważny jest zapach drzewka – jeśli choinka w domu pięknie pachnie żywicą znaczy, że jest świeża. Dobrze mieć ze sobą stojak i poprosić sprzedawcę o ociosanie pnia tak, żeby choinka zmieściła się w nim i stała stabilnie. Chociaż niektórzy uważają, że pozbawiając pień kory, utrudnimy drzewku pobieranie wody ze stojaka. Zastanów się też jaka temperatura panuje na co dzień w pomieszczeniu – każdy gatunek inaczej na nią reaguje.
Jaki gatunek choinki wybrać?
Najbardziej znane to świerk i jodła, ale jest przecież kilka innych gatunków choinek, które nadają się na drzewka bożonarodzeniowe.
- Świerk pospolity – to najpopularniejsze drzewko, również ze względu na niską cenę. Ma krótkie, kłujące igiełki, które niestety dość szybko opadają, intensywny zielony kolor i cudowny zapach. Nieco bardziej trwała, choć mniej spotykana, jest srebrna odmiana o szarawym odcieniu przypominającym szron. Świerki nie lubią przegrzewania, stawiaj je z daleka od kaloryfera i kominka i często dolewaj wody do stojaka.
- Jodła pospolita – znacznie masywniejsza. Ma grubsze gałązki gęsto porośnięte elastycznymi igłami, które nawet po uschnięciu drzewka nie opadają.
- Jodła kaukaska – ostatnio bardzo popularna i chętnie kupowana ze względu na piękny, równy kształt i grube, ciemnozielone igły pokryte od spodu jasnym nalotem. Potrafi wytrzymać w dobrej kondycji nawet do miesiąca.
- Sosna zwyczajna – to nasz rodzimy gatunek drzewka. Rzadko wybierana jako choinka w domu ze względu na niesymetryczny kształt – rozrośnięta dołem, ażurowa górą. Ma gałązki z długimi igłami, które trudno ubrać bo ozdoby się z nich zsuwają. Najlepiej przystroić ją światełkami lub naturalnymi dekoracjami. Pięknie pachnie żywicą, która lubi kapać brudząc parkiet. Wstawiona do ogrzewanego pomieszczenia przetrwa w nim ok. 2 tygodni, ale straci odporność na mróz – jeśli będziesz chciał wystawić ją na balkon lub do ogrodu może szybko zmarnieć.
Kiedy kupić żywą choinkę?
Jak ubrać choinkę? Jak najpiękniej, a tradycyjnie powinno się to robić rano, w dniu Wigilii. Jednak zachęceni bożonarodzeniowym wystrojem sklepów i ulic zazwyczaj robimy to wcześniej. Pamiętaj jednak, że im wcześniej przed świetami ubierzesz choinkę tym krócej będziesz się nią cieszył. No i zanim nadejdą święta zdąży Ci się opatrzyć, a same święta nie będą już tak magiczne. Choinkę najlepiej kupić kilka dni przed Wigilią i zahartować zanim wstawisz ją do salonu. Przechowaj drzewko w chłodnym miejscu – na balkonie, w piwnicy czy na strychu – ważne, żeby miało dostęp do dziennego światła. Choinka nie jest przyzwyczajona do wysokich temperatur, jeśli wstawisz ją zaraz po przyniesieniu z mroźnego powietrza może zareagować szybszym zrzucaniem igieł.
Żywa choinka w domu – 5 zasad pielęgnacji
Chcesz, żeby świąteczne drzewko jak najdłużej cieszyło pięknie przystrojone. Ale czy wiesz co zrobić, żeby przedłużyć jej życie? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.
- Zapewnij choince odpowiednią wilgotność. Tę w donicy podlewaj regularnie kiedy ziemia podeschnie. Ciętą wstaw do stojaka ze zbiornikiem na wodę – będzie ją chłonąć – możesz do niej dodać nawóz z mikroskładnikami, które przedłużą świeżość. Obsypywaniu się igieł zapobiega woda cukrem (ok. 2 łyżki na litr wody)
- Często wietrz pomieszczenie, żeby zapewnić drzewku dostęp świeżego powietrza. Utrzymuj temperaturę na poziomie 20 stopni i ustaw choinkę z daleka od kaloryfera, kominka i miejsca narażonego na przeciągi.
- Używaj ledowych lampek, które się mniej nagrzewają
- Nie obciążaj gałązek nadmiarem ozdób – szybciej się wyginają i gubią igły
- Jeśli masz zwierzaki ustaw choinkę poza ich zasięgiem – bawiąc się ozdobami nie tylko je zniszczą, ale mogą połamać drzewko
Ubrana choinka w domu – jak ją zabezpieczyć?
Drzewko bożonarodzeniowe pojawia się raz w roku nic więc dziwnego, że wzbudza ciekawość zwłaszcza wśród najmłodszych. Choinka ubrana na biało, albo kolorowa, skrząca się światełkami i ozdobami zwraca też uwagę zwierząt, zwłaszcza młodych, dla których trącenie łapką dekoracji, albo wspinanie się na gałązki to świetna zabawa. Jak zatem zabezpieczyć choinkę w domu, żeby nie zdarzyło się coś nieprzewidzianego?
Jeśli chodzi o nasze pociechy powinieneś przede wszystkim wziąć pod uwagę wiek, wzrost dziecka oraz jego temperament. Niektórzy rodzice decydują się ogrodzić drzewko – nie jest to najlepszy pomysł, w końcu choinka jest po to, żeby móc się nią cieszyć. Przy małych dzieciach na pewno nie jest dobrym pomysłem ustawianie jej na środku salonu – nawet podczas niewinnej zabawy może się przewrócić. Właściwszym miejscem będzie kąt lub wnęka – ściany powinny pełnić rolę podpory. Unikaj także ustawiania choinki przy meblach, po których dziecko może się wspiąć. Zwróć uwagę czy drzewko stoi stabilnie – duże wstaw do odpowiedniej wielkości metalowego stojaka, mniejsze do donicy, którą możesz dodatkowo obciążyć kamieniami. Dla pewności przymocuj choinkę w domu do ściany niewidoczną żyłką. Zarówno przy dzieciach jak i zwierzakach ważne jest także rozplanowanie dekoracji. Te tłukące radzimy powiesić wyżej, a dół udekorować naturalnymi ozdobami – z papieru, szyszek, wikliny… Nawet jeśli spadną nie zrobią krzywdy i nie potłuką się.
Jak i kiedy pozbyć się choinki?
O ile ubieranie choinki należy do najbardziej magicznych chwil w roku, to jej rozbieranie już nie. Niestety kiedyś trzeba to zrobić. Przyjęło się, że choinka stoi do święta Trzech Króli czyli do 6 stycznia, jednak większość z nas chce jak najdłużej cieszyć się jej urokiem i przeciąga sprawę do 2 lutego. Dzień Ofiarowania Pańskiego to według katolickiej tradycji ostateczny termin na pozbycie się drzewka. Niestety nie jest to takie proste bo po ponad miesiącu stania w ciepłym salonie jest ono już suche, a igły sypia się na potęgę zaśmiecając cały dom. Jak zatem sprytnie rozebrać choinkę, żeby mieć jak najmniej sprzątania?
Przede wszystkim zdejmuj delikatnie ozdoby – kiedy gałązki są suche i kruche mogą łatwo się z nich ześlizgnąć i potłuc. Rób to w rękawiczkach, żeby nie pokaleczyć rąk. Nie próbuj przenosić drzewka jeśli zaczęło się osypywać. Rozłóż wokół choinki folię – łatwo ją zwiniesz i wyrzucisz razem z igłami. Możesz delikatnie owinąć folią drzewko, ale pamiętaj, żeby ją zdjąć kiedy już będzie na zewnątrz i wrzucić do pojemnika na plastikowe odpady. Nie tnij choinki na drobne części – firmy, które je odbierają wolą drzewka w całości, to lepsze dla środowiska naturalnego. Najlepiej ustawić je w ustalonym miejscu przy śmietniku – zostaną odebrane według harmonogramu zbierania odpadów. Jest także coraz więcej firm, które zabierają choinki z domu – wtedy nie musisz się niczym martwić, mają swoje sposoby, żeby zrobić to sprawnie, szybko i czysto. Uschnięte drzewka zostaną przekazane do kompostowni i tam przerobione na nawóz do obsypywania sadzonek. Jeśli nie masz czasu na sprzątanie, albo często wyjeżdżasz zdecyduj się na mniej kłopotliwą wersję drzewka DIY – może zadowoli Cię choinka z makaronu, albo choinka z papieru? Podpowiemy Ci jak zrobić choinkę nietypową.
Choinka w domu – porządki
@microclimat.pl
Choćbyś nie wiem jak zabezpieczył przestrzeń wokół choinki w domu i tak podczas jej rozbierania posypią się igły. Jak je szybko posprzątać? Nadmiar zmieć szczotką, a na koniec dokładnie odkurz całe pomieszczenie odkurzaczem. Wykorzystaj do tego elektroszczotkę, a do mniejszych szczelin między meblami i rowków w podłodze – użyj szczotki szczelinowej. Z dywanu, wykładziny czy mebli tapicerowanych pozbędziesz się ich przykładając taśmę klejącą, najwygodniejsza będzie taka na rolce jak do pozbywania się sierści z ubrań.
Choinka w domu to radość dla wszystkich domowników. Razem z nami na pewno kupisz odpowiedni gatunek, pięknie udekorujesz i ustawisz tak, żeby była bezpieczna dla Twoich milusińskich, a po świętach nie zostawiła po sobie dużo bałaganu. Zarejestruj się na Westwing, żeby poznać nasze rady.