Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
choinka w domu: Żywa choinka w salonie przy oknie, ozdobiona czerwonymi i złotymi bombkami

Kupowanie choinki to jeden z najweselszych dni w roku. Kiedy wreszcie choinka w domu zawita
– zielona, pachnącą lasem, pięknie przystrojona – poczujesz, że święta zbliżają się wielkimi krokami. Czy już wiesz na jaki gatunek drzewka zdecydujesz się w tym razem? A może postawisz na sztuczną? Chętnie pomożemy Ci w wyborze. W naszym poradniku przeczytasz między innymi jakie drzewka są najpopularniejsze i na co zwracać uwagę, żeby cieszyć się nimi jak najdłużej. 

Żywa choinka w domu – zalety i wady

Świeże drzewko ma piękny, żywiczny zapach, który kojarzy się ze świętami. Przyniesiona w mroźny, zimowy poranek wypełnia dom zapachem lasu i od razu robi się nastrojowo. Żywa choinka jest eko-logiczna i łatwo ulega biodegradacji. Kiedy przemija jej czas wystarczy ją zutylizować, albo pozosta-wić w śmietniku. Wiemy, że to smutny widok, ale pociesz się, że szybko się rozłoży, a powstała biomasa zasili przyrodę. Coraz częściej organizowane są po świętach akcje zbierania choinek, a dochód z ich utylizacji przeznaczany na sadzenie nowych drzewek. Przeciwników wycinek uspokajamy – kupując żywe drzewko nie przyczyniasz się do niszczenia lasu, legalnie zakupione pochodzi ze specjalnej plantacji.

Niestety tego wszystkiego nie można powiedzieć o sztucznej choince. Nawet ta zrobiona z wysokiej jakości tworzywa szkodzi naszej planecie, no i w ogóle nie pachnie. Za to jest trwała – rozebraną ze świątecznych ozdób wystarczy złożyć i przechować do kolejnych świąt. Producenci choinek proponują je w różnych odcieniach zieleni, a nawet z efektem przyprószenia śniegiem, z szyszkami, kuleczkami ostrokrzewu. Wysokiej jakości sztuczna choinka w domu wyglądają rzeczywiście jak żywa. Jest też mniej kłopotliwa jeśli chodzi o sprzątanie bo nie gubi igiełek. No i mnie kosztuje – za żywą średniej wielkości trzeba sporo zapłacić, sztuczną kupujesz raz a cieszy oczy przez kilka lat.

Choinka w domu – jak wybrać drzewko?

Wybór choinki zależy od miejsca, w którym będzie się prezentować. W dużym, wysokim salonie możesz sobie pozwolić na okazałe drzewko. Do małego mieszkania polecamy mniejsze, bardziej zwięzłe, sprawdzi się też choinka na ścianę, choinka ze sznurka czy choinka z patyków. Takie do półtora metra lepiej kupić w doniczce – dłużej postoi w ziemi, możesz po świętach przenieść ja na balkon, a jeśli masz ogródek jest szansa, że wiosną się w nim przyjmie. Większe okazy zdecydowanie bardziej nadają się do stojaków – mają rozrośnięty system korzeniowy, który nie przyjmie się w donicy. Choinki często sprzedawane są owinięte w siatki – trudno wtedy ocenić jak wyglądają. Dlatego przy zakupie poproś o rozpakowanie drzewka, tak żebyś mógł ocenić w jakiej jest kondycji, czy jest równe, ma symetrycznie rozmieszczone gałązki i nie jest przerzedzone.

Jak rozpoznać czy drzewko jest zdrowe?

Zwróć uwagę na kolor – igły powinny być sprężyste, gęste, w kolorze intensywnej zieleni. Jeśli gałązki żółkną na końcach oznacza to, że drzewko zostało dawno ścięte i szybko zacznie gubić igły. Bardzo ważny jest zapach drzewka – jeśli choinka w domu pięknie pachnie żywicą znaczy, że jest świeża. Dobrze mieć ze sobą stojak i poprosić sprzedawcę o ociosanie pnia tak, żeby choinka zmieściła się w nim i stała stabilnie. Chociaż niektórzy uważają, że pozbawiając pień kory, utrudnimy drzewku pobieranie wody ze stojaka. Zastanów się też jaka temperatura panuje na co dzień w pomieszczeniu – każdy gatunek inaczej na nią reaguje.

Jaki gatunek choinki wybrać?

Najbardziej znane to świerk i jodła, ale jest przecież kilka innych gatunków choinek, które nadają się na drzewka bożonarodzeniowe.

  1. Świerk pospolity – to najpopularniejsze drzewko, również ze względu na niską cenę. Ma krótkie, kłujące igiełki, które niestety dość szybko opadają, intensywny zielony kolor i cudowny zapach. Nieco bardziej trwała, choć mniej spotykana, jest srebrna odmiana o szarawym odcieniu przypominającym szron. Świerki nie lubią przegrzewania, stawiaj je z daleka od kaloryfera i kominka i często dolewaj wody do stojaka.
  2. Jodła pospolita – znacznie masywniejsza. Ma grubsze gałązki gęsto porośnięte elastycznymi igłami, które nawet po uschnięciu drzewka nie opadają.
  3. Jodła kaukaska – ostatnio bardzo popularna i chętnie kupowana ze względu na piękny, równy kształt i grube, ciemnozielone igły pokryte od spodu jasnym nalotem. Potrafi wytrzymać w dobrej kondycji nawet do miesiąca.
  4. Sosna zwyczajna – to nasz rodzimy gatunek drzewka. Rzadko wybierana jako choinka w domu ze względu na niesymetryczny kształt – rozrośnięta dołem, ażurowa górą. Ma gałązki z długimi igłami, które trudno ubrać bo ozdoby się z nich zsuwają. Najlepiej przystroić ją światełkami lub naturalnymi dekoracjami. Pięknie pachnie żywicą, która lubi kapać brudząc parkiet. Wstawiona do ogrzewanego pomieszczenia przetrwa w nim ok. 2 tygodni, ale straci odporność na mróz – jeśli będziesz chciał wystawić ją na balkon lub do ogrodu może szybko zmarnieć.

Kiedy kupić żywą choinkę?

Jak ubrać choinkę? Jak najpiękniej, a tradycyjnie powinno się to robić rano, w dniu Wigilii. Jednak zachęceni bożonarodzeniowym wystrojem sklepów i ulic zazwyczaj robimy to wcześniej. Pamiętaj jednak, że im wcześniej przed świetami ubierzesz choinkę tym krócej będziesz się nią cieszył. No i zanim nadejdą święta zdąży Ci się opatrzyć, a same święta nie będą już tak magiczne. Choinkę najlepiej kupić kilka dni przed Wigilią i zahartować zanim wstawisz ją do salonu. Przechowaj drzewko w chłodnym miejscu – na balkonie, w piwnicy czy na strychu – ważne, żeby miało dostęp do dziennego światła. Choinka nie jest przyzwyczajona do wysokich temperatur, jeśli wstawisz ją zaraz po przyniesieniu z mroźnego powietrza może zareagować szybszym zrzucaniem igieł.

Żywa choinka w domu – 5 zasad pielęgnacji

Chcesz, żeby świąteczne drzewko jak najdłużej cieszyło pięknie przystrojone. Ale czy wiesz co zrobić, żeby przedłużyć jej życie? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.

  1. Zapewnij choince odpowiednią wilgotność. Tę w donicy podlewaj regularnie kiedy ziemia podeschnie. Ciętą wstaw do stojaka ze zbiornikiem na wodę – będzie ją chłonąć – możesz do niej dodać nawóz z mikroskładnikami, które przedłużą świeżość. Obsypywaniu się igieł zapobiega woda cukrem (ok. 2 łyżki na litr wody)
  2. Często wietrz pomieszczenie, żeby zapewnić drzewku dostęp świeżego powietrza. Utrzymuj temperaturę na poziomie 20 stopni i ustaw choinkę z daleka od kaloryfera, kominka i miejsca narażonego na przeciągi.
  3. Używaj ledowych lampek, które się mniej nagrzewają
  4. Nie obciążaj gałązek nadmiarem ozdób – szybciej się wyginają i gubią igły
  5. Jeśli masz zwierzaki ustaw choinkę poza ich zasięgiem – bawiąc się ozdobami nie tylko je zniszczą, ale mogą połamać drzewko

Ubrana choinka w domu – jak ją zabezpieczyć?

Drzewko bożonarodzeniowe pojawia się raz w roku nic więc dziwnego, że wzbudza ciekawość zwłaszcza wśród najmłodszych. Choinka ubrana na biało, albo kolorowa, skrząca się światełkami i ozdobami zwraca też uwagę zwierząt, zwłaszcza młodych, dla których trącenie łapką dekoracji, albo wspinanie się na gałązki to świetna zabawa. Jak zatem zabezpieczyć choinkę w domu, żeby nie zdarzyło się coś nieprzewidzianego?

Jeśli chodzi o nasze pociechy powinieneś przede wszystkim wziąć pod uwagę wiek, wzrost dziecka oraz jego temperament. Niektórzy rodzice decydują się ogrodzić drzewko – nie jest to najlepszy pomysł, w końcu choinka jest po to, żeby móc się nią cieszyć. Przy małych dzieciach na pewno nie jest dobrym pomysłem ustawianie jej na środku salonu – nawet podczas niewinnej zabawy może się przewrócić. Właściwszym miejscem będzie kąt lub wnęka – ściany powinny pełnić rolę podpory. Unikaj także ustawiania choinki przy meblach, po których dziecko może się wspiąć. Zwróć uwagę czy drzewko stoi stabilnie – duże wstaw do odpowiedniej wielkości metalowego stojaka, mniejsze do donicy, którą możesz dodatkowo obciążyć kamieniami. Dla pewności przymocuj choinkę w domu do ściany niewidoczną żyłką. Zarówno przy dzieciach jak i zwierzakach ważne jest także rozplanowanie dekoracji. Te tłukące radzimy powiesić wyżej, a dół udekorować naturalnymi ozdobami – z papieru, szyszek, wikliny… Nawet jeśli spadną nie zrobią krzywdy i nie potłuką się.

Jak i kiedy pozbyć się choinki?

O ile ubieranie choinki należy do najbardziej magicznych chwil w roku, to jej rozbieranie już nie. Niestety kiedyś trzeba to zrobić. Przyjęło się, że choinka stoi do święta Trzech Króli czyli do 6 stycznia, jednak większość z nas chce jak najdłużej cieszyć się jej urokiem i przeciąga sprawę do 2 lutego. Dzień Ofiarowania Pańskiego to według katolickiej tradycji ostateczny termin na pozbycie się drzewka. Niestety nie jest to takie proste bo po ponad miesiącu stania w ciepłym salonie jest ono już suche, a igły sypia się na potęgę zaśmiecając cały dom. Jak zatem sprytnie rozebrać choinkę, żeby mieć jak najmniej sprzątania?

Przede wszystkim zdejmuj delikatnie ozdoby – kiedy gałązki są suche i kruche mogą łatwo się z nich ześlizgnąć i potłuc. Rób to w rękawiczkach, żeby nie pokaleczyć rąk. Nie próbuj przenosić drzewka jeśli zaczęło się osypywać. Rozłóż wokół choinki folię – łatwo ją zwiniesz i wyrzucisz razem z igłami. Możesz delikatnie owinąć folią drzewko, ale pamiętaj, żeby ją zdjąć kiedy już będzie na zewnątrz i wrzucić do pojemnika na plastikowe odpady. Nie tnij choinki na drobne części – firmy, które je odbierają wolą drzewka w całości, to lepsze dla środowiska naturalnego. Najlepiej ustawić je w ustalonym miejscu przy śmietniku – zostaną odebrane według harmonogramu zbierania odpadów. Jest także coraz więcej firm, które zabierają choinki z domu – wtedy nie musisz się niczym martwić, mają swoje sposoby, żeby zrobić to sprawnie, szybko i czysto. Uschnięte drzewka zostaną przekazane do kompostowni i tam przerobione na nawóz do obsypywania sadzonek. Jeśli nie masz czasu na sprzątanie, albo często wyjeżdżasz zdecyduj się na mniej kłopotliwą wersję drzewka DIY – może zadowoli Cię choinka z makaronu, albo choinka z papieru? Podpowiemy Ci jak zrobić choinkę nietypową.

Choinka w domu – porządki

Choćbyś nie wiem jak zabezpieczył przestrzeń wokół choinki  w domu i tak podczas jej rozbierania posypią się igły. Jak je szybko posprzątać? Nadmiar zmieć szczotką, a na koniec dokładnie odkurz całe pomieszczenie odkurzaczem. Wykorzystaj do tego elektroszczotkę, a do mniejszych szczelin między meblami i rowków w podłodze – użyj szczotki szczelinowej. Z dywanu, wykładziny czy mebli tapicerowanych pozbędziesz się ich przykładając taśmę klejącą, najwygodniejsza będzie taka na rolce jak do pozbywania się sierści z ubrań.

Choinka w domu to radość dla wszystkich domowników. Razem z nami na pewno kupisz odpowiedni gatunek, pięknie udekorujesz i ustawisz tak, żeby była bezpieczna dla Twoich milusińskich, a po świętach nie zostawiła po sobie dużo bałaganu. Zarejestruj się na Westwing, żeby poznać nasze rady.