postarone białe krzesło udekorowane różami techniką decoupage

Czy słyszałaś kiedyś o decoupage? Jeśli lubisz prace manualne i ozdabianie przedmiotów, z pewnością odnajdziesz się w tym hobby! Decoupage, często nazywane metodą serwetkową, to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu papierów lub serwetek na odpowiednio przygotowaną do tego powierzchnię. W ten sposób z pozornie nieciekawego przedmiotu możesz w prosty sposób stworzyć element ozdobny do salonu, sypialni czy ogrodu. Sprawdź, czym jest decoupage i dowiedz się, jak możesz zastosować tę technikę w swoim domu. 

Czym jest decoupage? 

Szukasz hobby, które nie będzie wymagało dużego wysiłku jak nauka tańca, ani regularności, jak języki obce? Świetnie się składa – mamy coś dla Ciebie! Co powiesz na hobby, którego szybko się nauczysz, nie wydasz na nie zbyt wiele pieniędzy, a dodatkowo Cię zrelaksuje? Decoupage to specjalna technika ozdabiania przedmiotów, polegająca na umieszczeniu warstwy papieru lub serwetki na specjalnie przygotowanej powierzchni, a następnie zabezpieczenie całości tak, aby była trwała. Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika “decouper”, który oznacza “wyciąć” lub “wykrawać”. Choć może to brzmieć jak zabawa dla dzieci, wcale tak nie jest – to bardzo ciekawe hobby dla dorosłych! Możesz się przy nim odstresować i do tego świetnie bawić, a efekty zobaczysz natychmiast! Sprawdź, na czym polega decoupage i dlaczego to hobby dla Ciebie. 

Twórz piękne rzeczy do domu 

Decoupage z początku może Ci przypominać inne prace manualne, jak np. malowanie na szkle czy scrapbooking, jednak jest ono o wiele prostsze, gdyż nie wymaga specjalnych zdolności. Dzięki temu, że naklejasz już istniejące elementy, zamiast je rysować bądź malować, możesz spróbować swoich sił nawet nie mając specjalnego talentu plastycznego. 

Decoupage to forma sztuki dla każdego, która pozwala stworzyć coś pięknego bez użycia skomplikowanych narzędzi. Nie potrzebujesz też płótna, ponieważ posłużą za nie Twoje meble, dekoracje i inne powierzchnie. Oczywiście tylko te, które chcesz ozdobić! 

Decoupage – czego będziesz potrzebować? 

Decoupage nie jest skomplikowaną techniką, dlatego nie potrzebujesz zbyt wiele sprzętu, aby móc zająć się tym hobby. W dodatku nie jest ono drogie! Wybierz się do sklepu z akcesoriami do decoupage lub poszukaj potrzebnych rzeczy w internecie. Wystarczą: 

 • klej do decoupage, 
 • pędzelek (najlepiej płaski i z miękkiego, naturalnego włosia), 
 • papierowe serwetki, 
 • jasna farba (posłuży jako baza), 
 • farby akrylowe, 
 • lakier akrylowy,
 • nożyczki (duże i małe). 

Pozostałe przedmioty to te, które chcesz ozdobić! Może to być doniczka, którą wykonałaś na zajęciach z garncarstwa, komoda po babci, a nawet kawałek szyby, którą oprawisz w ramkę i powiesisz na ścianie. 

Decoupage – podstawowa technika

Zacznijmy od podstaw, bo w końcu tak najlepiej się uczyć. Przygotuj sobie wszystkie sprzęty, i wybierz, co i na czym chcesz kleić, a następnie przejdź do działania! 

 1. Przygotuj powierzchnię, którą chcesz ozdobić. Upewnij się, że jest ona czysta i bez uszkodzeń. Od tego zależy, czy papier przyklei się równo. 
 2. Wytnij elementy do przyklejenia. Użyj do tego dużych lub małych nożyczek, w zależności od kształtu. Staraj się być jak najbardziej precyzyjna. 
 3. Ułóż wycięte fragmenty na powierzchni za pomocą pęsety, aby nigdzie nie pozostawić śladów. Upewnij się, że jesteś zadowolona z ich rozmieszczenia. 
 4. Przyklej elementy do powierzchni za pomocą kleju. Usuń wszelkie zagięcia, nierówności oraz zbędny klej gąbką lub pędzelkiem. Jeśli chcesz, możesz nałożyć jeden element na drugi, aby się przenikały, bądź stworzyć kolaż lub wzór. 
 5. Pozostaw swoje dzieło do całkowitego wyschnięcia. Zależnie od kleju może to być od kilkunastu godzin do kilku dni. 
 6. Polakieruj powierzchnię kilkakrotnie. W zależności od lakieru i powierzchni może być potrzebne od 4 do nawet 15 warstw. Pomiędzy lakierowaniem upewnij się, że poprzednia wyschła. Tak samo, jak w przypadku kleju, czas wysychania może się różnić. 
 7. Najlepszy efekt uzyskasz, gdy granica między serwetką a powierzchnią zniknie, tworząc wrażenie namalowanego wzoru. Gotowe! 

Wskazówka: zacznij od mniejszych, mniej wartościowych mebli i dodatków, bo warto jest poćwiczyć, zanim wykonasz swój docelowy projekt. Tak jak w przypadku gry na gitarze, pamiętaj, że nie wszystko wyjdzie Ci od razu! Krok po kroku zyskasz wprawę i dojdziesz w tej technice do perfekcji, a więc wystarczą tylko dobre chęci i odrobina kreatywności! 

Co możesz udekorować techniką decoupage? 

Jeśli chcesz rozwinąć swoje umiejętności decoupage, spróbuj wyczarować coś pięknego na tych powierzchniach! 

 • Drewno (np. meble, ramy lub figurki), 
 • Puszki (później możesz z nich stworzyć doniczki na zioła!), 
 • Szkło (wazon będzie wyglądał o wiele ciekawiej), 
 • Ceramika (ozdobny dzbanek? a może cukiernica?), 
 • Metal (doniczka, konewka, chlebak?), 
 • Materiały (włączając buty!), 
 • Terakota (dla zaawansowanych). 

Czego możesz użyć?

Jeśli wiesz już, na czym możesz kleić, warto też dowiedzieć się, czego użyć do klejenia! Tutaj z pewnością przyda się: 

 • papier, 
 • tkanina, 
 • chusteczka, 
 • serwetka, 
 • naklejka, 
 • papier prezentowy. 

Poszukaj pięknych wzorów, zaplanuj koncepcję i baw się łączeniem pozornie niepasujących do siebie elementów, lub wymyśl spójny plan! Zależnie od stylu, w którym chcesz się poruszać, możesz stworzyć wymarzony wzór, a następnie przenieść go na swój obiekt, dekorując ogród w stylu prowansalskim, pracownię w stylu loft, albo dekorując pokój dziecka. Wszystko zależy od twojej inwencji twórczej. 

Decoupage – pomysł na prezent! 

Nie musisz znać się na robieniu na drutach, aby wykonać prezent DIY – jest wiele innych i o wiele łatwiejszych pomysłów! Przedmioty ozdobione techniką decoupage świetnie nadają się na prezent. Możesz go wykonać samodzielnie dla przyjaciółki czy mamy, ale także wspólnie z dziećmi, dla nauczycielki lub babci. Prezenty wykonane od serca cieszą najbardziej, a proces ich tworzenia to dodatkowe pole do nawiązania relacji z Twoimi pociechami lub przyjaciółmi. Oto kilka pomysłów na prezent: 

 1. Dla babci

  Doniczka, obrazek lub abażur to coś, na co Twoja babcia będzie mogła patrzeć i chwalić się koleżankom, jakie ma zdolne dzieci i wnuki. 
 2. Dla przyjaciółki

  Kolczyki, pudełko na biżuterię lub świeca to doskonały upominek dla kogoś, kogo darzysz szczególną sympatią. 
 3. Dla nauczycielki dzieci

  Wykonajcie razem pudełko na herbatę, kubek albo drewnianą okładkę na album klasowy. Wy będziecie mieć frajdę ze wspólnie stworzonego dzieła, a nauczycielka praktyczny prezent! 

Udało się? Świetnie! Decoupage to doskonałe zajęcie dla dzieci i dorosłych, a także oryginalny pomysł na odnowienie starych mebli lub dodanie charakteru twoim dodatkom. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć nowe hobby, dlatego przekonaj się, jak jeszcze możesz się zainspirować – dołącz do klubu Westwing już dziś!