mszyce na liściu

Choć są małe i niepozorne, potrafią zrobić prawdziwe spustoszenie wśród roślin na domowym parapecie i kwiatów balkonowych. Mszyce to jedne z najczęściej atakujących szkodników, które zagrażają domowej dżungli. Sprawdź, jak z nimi walczyć i poznaj niezawodne domowe sposoby na mszyce.

Najbardziej uciążliwe insekty w naszych domach

Długie i ciepłe dni, słońce, rozwijająca się przyroda – późna wiosna i lato mają wiele zalet, ale wiąże się też z nimi kilka niedogodności. Jedną z nich są robaki w domu. Choć niektóre insekty, jak na przykład mól odzieżowy czy robaczki kurzowe, potrafią być utrapieniem przez cały rok, większość owadów najaktywniejsza jest właśnie w najcieplejsze dni. Dlatego nieodłącznym elementem upalnych dni są muchy w domu brzęczące nad uchem i polujące na nie pająki domowe. Meszki w domu to też problem letnich miesięcy, a za skuteczny sposób na komary jesteśmy wtedy w stanie dać naprawdę wiele. Latem warto też szczególnie uważnie przyglądać się roślinom domowym, bo właśnie o tej porze są najbardziej narażone na mszyce. Co to za insekty i jakie są domowe sposoby na mszyce?

Mszyce – czym są i jak wyglądają?

Mszyce to owady uskrzydlone zaliczane do pluskwiaków. Mają zredukowane, błoniaste skrzydła i miękkie ciało zakończone rurkami – syfonami, które wydzielają feromony. W zależności od gatunku różnią się wielkością i kolorem, żerują też na innych roślinach. Najczęściej spotykane gatunki mszyc to:

 • Brzoskwiniowa – jest koloru zielonożółtego lub zielonego, żeruje na roślinach ozdobnych, można ją spotkać na przykład na chryzantemach
 • Różano-szczeciowa – jest czerwona lub zielona – atakuje różę i rośliny zielne
 • Pelargoniowa – jest jasnozielona, atakuje rośliny szklarniowe
 • Burakowa – jest koloru czarnego, atakuje rośliny ozdobne
 • Ogórkowa – może być żółta, zielona lub czerwono-zielona, spotkamy ją na begoniach, figowcach czy chryzantemach
 • Ziemniaczana – jest jasnozielona, żeruje na przykład na pelargoniach
 • Złocieniówka – ma kolor ciemnobrązowy lub czarny, jest błyszcząca, atakuje chryzantemy i inne rośliny ozdobne

Kiedy pojawiają się mszyce i jakie rośliny atakują?

Choć poszczególne gatunki preferują inne kwiaty, mszyce mogą zaatakować niemal każdą roślinę domową. Bardzo często to właśnie mszyce odpowiadają za marniejące storczyki, chryzantemy, fuksję czy anturium. Mogą żerować także na sukulentach. Mszyce atakują również cytrusy. Są problemem nie tylko dla miłośników domowej dżungli, ale też dla ogrodników – żerują na różach i krzewach ozdobnych. Mszyce mogą pojawić się też w skrzynkach na balkonie, szczególnie jeśli rosną tam chryzantemy, begonie czy peonie.

Rozmnażanie mszyc zaczyna się zimą, kiedy składają jaja do gleby. Wtedy zwykle nie mamy jeszcze pojęcia o ich istnieniu. Wiosną bezskrzydłe formy tych owadów zaczynają żerowanie – czas ich największej aktywności przypada na okres od maja do września.

Mszyce to szkodniki, które żerują przede wszystkim na liściach i pędach roślin, wysysając z nich sok. Pierwszą oznaką pojawienia się mszyc są przebarwienia i jaśniejsze plamy na liściach. Z czasem dochodzi do ich deformacji i roślina marnieje. Przyczyną jest substancja, którą wydzielają mszyce – spadź. Jest ona lepka i słodka. Może się zdarzyć, że wkrótce po tym, jak zaobserwujesz mszyce, będą Ci potrzebne domowe sposoby na mrówki – mszyce przyciągają mrówki właśnie spadzią, która jest dla nich cennym źródłem energii. Mszyce są też roznosicielami chorób wirusowych, dlatego ich szkodliwy wpływ na rośliny jest wielostronny.

Domowe sposoby na mszyce – 5 niezawodnych metod

 1. Ocet

  To produkt, który zawsze warto mieć w domu, bo – poza kulinarnym – ma szereg innych zastosowań, świetnie sprawdza się między innymi w zwalczaniu mszyc. Aby nie uszkodzić roślin, ocet należy wymieszać z wodą w stosunku 1:10 i dodać do niego odrobinę płynu do mycia naczyń – najlepiej ekologicznego. Tak przygotowaną substancją należy spryskiwać zaatakowane rośliny. Oprysk z octu jest uniwersalną metodą zwalczania insektów, sprawdzi się na przykład na karaluchy w domu.
 2. Wywar z cebuli

  Cebula ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Wystarczy 10 dag drobno pociętej cebuli gotować w 10 litrach wody przez około pół godziny, by po wystudzeniu i przecedzeniu mieć naturalny środek na mszyce do opryskiwania roślin.
 3. Wyciąg z czosnku

  Ma on podobne właściwości jak wywar z cebuli. Czosnku nie wolno gotować, bo traci swoją moc – 25 dag czosnku mielimy i zalewamy 10 litrami wody na około 24 godziny. Po przecedzeniu możemy już opryskiwać rośliny.
 4. Wyciąg z mniszka lekarskiego

  Popularny „dmuchawiec” rosnący na trawnikach świetnie się sprawdza w zwalczaniu mszyc. Wystarczy 40 dag liści mniszka zalać 10 litrami wody by już po trzech godzinach gotowa była naturalna substancja do oprysku kwiatów.
 5. Szare mydło

  ten popularny kosmetyk zawiera dużo potasu, dlatego dobrze sprawdza się w zwalczaniu szkodników, pozostając przy tym bezpiecznym dla roślin. 20 gramów szarego mydła należy rozpuścić w litrze ciepłej wody. Po wystudzeniu można zacząć oprysk.

Nienależnie od tego, który domowy sposób na mszyce wybierzesz, opryski należy powtarzać regularnie, aż do pozbycia się intruzów.

Ekologiczny domowy sposób na mszyce: Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to kolejny produkt, który warto mieć domu, bo jego zastosowania są niezliczone. Soda oczyszczona to ekologiczny zamiennik dla wielu gotowych preparatów. Aby przygotować skuteczny płyn do oprysku roślin zaatakowanych przez mszyce, wystarczy jedną łyżeczkę sody rozpuścić w dwóch litrach ciepłej wody.

Domowe sposoby na mszyce – czy warto usuwać je ręcznie?

Jedną z metod walki z mszycami jest ręczne usuwanie szkodników z roślin. Warto jednak pamiętać, że sposób ten sprawdzi się tylko na samym początku, gdy mszyc jest jeszcze niewiele. Poszczególne egzemplarze można wówczas rozgniatać i zdejmować z kwiatków, zapobiegając dalszemu żerowaniu. Niezależnie od tego, od razu po zauważeniu pierwszych mszyc warto zastosować ekologiczne opryski.

Domowy sposób na mszyce w domu

Bardzo prostym sposobem na mszyce jest też mleko. Wymieszane z wodą w proporcjach 1:1 jest wyjątkowo skuteczne. W zwalczaniu mszyc możemy też sięgnąć po takie naturalne metody jak wyciąg z pokrzywy czy bzu czarnego. Zwykle już po kilku opryskach problem powinien być rozwiązany.

Naturalni sprzymierzeńcy, czyli kto pomoże Ci walczyć z mszycami

Walcząc z owadami w domu, pamiętajmy, że zwykle nie tylko my mamy je na celowniku – zazwyczaj zwalczane przez nas insekty są dla innych gatunków łakomym kąskiem w łańcuchu pokarmowym. W przypadku mszyc możemy liczyć na wsparcie biedronek. Aby je przyciągnąć, warto przyczepić do zaatakowanych kwiatków intensywnie żółte wstążki. Na mszyce polują też kosarze mylone często z pająkami. Mszyce są również zjadane przez złotooki, bzygi i skorki.

Aby zapobiec inwazji mszyc, warto też postawić na rośliny, które je odstraszają. Wystarczy posadzić lawendę, cząber, tymianek czy piołun, by zminimalizować ryzyko pojawienia się mszyc. To proste, domowe sposoby na mszyce, które zapobiegają ich pojawieniu się.

Marzysz o bujnej, domowej dżungli? Szukasz inspiracji ogrodniczych i wnętrzarskich? Zarejestruj się na Westwing i dowiedz się, jak dbać o rośliny doniczkowe i skuteczne zwalczać szkodniki, które je atakują.