Doświetlanie roślin doniczkowych

Twoje mieszkanie przypomina egzotyczną, zieloną dżunglę? A może dopiero co zaczynasz zagłębiać się w tajniki hodowli i uprawy roślin? Doświetlanie roślin to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, który warto na stałe wpisać w plan swoich działań. Jak się za to zabrać, jak często i jakich lamp używać – dowiesz się z naszego artykułu.  

Doświetlanie roślin – zalety 

Zima to dla naszych domowych roślin bardzo trudny czas. Wysokie temperatury w domu i niska wilgotność powietrza spowodowana pracą grzejników, do tego niedobór niezbędnego światła słonecznego, utrudniają roślinom wzrost i kwitnienie. Bardzo często dochodzi też do obumierania liści i wysuszania rośliny.  

Doświetlanie roślin pozwala na cieszenie się z zielonych liści i pięknych kwiatów doniczkowych, a także uprawę świeżych ziół czy chrupiącej sałaty, praktycznie przez cały rok! Przy odrobinie starań, jesteś w stanie wyhodować również warzywa sezonowe.  

Jak doświetlać rośliny? 

Każda lampa przystosowana do doświetlania roślin emituje mniejsze lub większe ciepło. Dlatego rozpoczynając zabiegi pielęgnacyjne, w tym doświetlanie, zadbaj o odpowiednią odległość od lampy, tak by ciepło nie poparzyło liści. Aby to zmierzyć, możesz skorzystać z miernika światła. Dostępne są również aplikacje na telefon, nie są jednak zbyt dokładne i mogą wprowadzać w błąd. 

Sztuczne oświetlenie roślin doniczkowych najlepiej stosować jako uzupełniające, w godzinach wieczornych lub o poranku, wydłużając czas oświetlenia roślin na 12-14 godzin w ciągu doby. Uważaj bo rośliny mają tendencję do przechylania się w stronę światła, dlatego najlepsze efekty osiągniesz, gdy strumień światła skierowany będzie na roślinę z góry, a nie pod kątem.  

Które rośliny potrzebują doświetlenia? 

Wiele roślin uprawianych u nas jako doniczkowe, pochodzi z tropikalnych rejonów i ma wysokie wymagania świetlne. To właśnie one najbardziej potrzebują Twojej pomocy w okresie jesienno-zimowym. Przykładem takich roślin o tropikalnym pochodzeniu mogą być fikus drobnolistny, gwiazda betlejemska, czy też epipremnum złociste. Jak rozpoznać, że roślina potrzebuje więcej światła? Jeśli ma długie pędy, a kolejne liście są coraz mniejsze, warto ją doświetlić. 

Doświetlanie roślin – jakie lampy wybrać? 

W naszych domach królują popularne kwiaty doniczkowe. Dla odpowiednich warunków do wzrostu, jedne wolą światło mniej intensywne i rozproszone, drugie mocne i bezpośrednie, ale z pewnością wszystkim roślinom domowym od września do marca jest w naszym klimacie za ciemno. Z pomocą biegną nam najnowsze i najłatwiejsze w użyciu technologie, w tym komfortowe lampy i żarówki LED. Na pewno zrezygnuj z klasycznych żarówek. Wydzielają one zbyt dużo ciepła, a przede wszystkim ich widmo optyczne to barwy, które nie mają wartości dla roślin. Doświetlanie roślin w domu lampą LED emitującą światło czerwone i niebieskie to najlepsza opcja. 

Alternatywą mogą być lampy fluorescencyjne. Zwykle występują one w dwóch wersjach – żarówka na wzrost lub na kwitnienie, ale dostępne są też uniwersalne żarówki na obie fazy. A także lampy sodowe (HPS) i metalohalogenkowe (MH). Są to rozwiązania starszego typu, dla tych, którzy potrzebują bardzo mocnego światła, stąd najbardziej nadają się dla planujących zakładanie ogrodu i szklarni. Uzyskasz dzięki nim najładniejsze krzewy zimozielone!  

Barwy lamp doświetlających 

Niestety, nie każde światło jest dla roślin odpowiednie. Do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju roślina korzysta ze światła o różnej długości fal. Długość fali oznaczona jest w nanometrach. Żeby roślina prawidłowo się rozwijała należy zadbać o właściwe proporcje światła czerwonego (600-700 nm) do światła niebieskiego (długość fal 400-500 nm). 

Światło niebieskie pobudza rozwój liści, poprawia ich grubość, pomaga w otwieraniu aparatów szparkowych rośliny i ma pozytywny wpływ na kwitnienie. Z kolei światło czerwone pobudza i przedłuża proces kwitnienia, pomaga w zawiązywaniu owoców i nasion. Dzięki niemu rośliny zakwitną, wydadzą owoce, a także zawiążą nowe nasiona. 

Doświetlanie roślin – wskazówki  

  • Doświetlanie roślin wymaga częstego ich nawadniania.  
  • Najwięcej światła potrzebują rośliny o barwnych liściach.
  • Niektóre gatunki roślin rosnące naturalnie w podszycie lasów tropikalnych wręcz  nie znoszą bezpośredniej ekspozycji na słońce. Światło dla nich powinno być rozproszone. Możesz zatem postawić je np. na oknie.  
  • Światło sztuczne powinno padać na roślinę od góry. Unikniesz jej wykrzywień.
  • Pamiętaj, że całodobowe doświetlanie zakłóci procesy fizjologiczne roślin, więc należy stworzyć roślinom tryb dnia i nocy.

Doświetlanie roślin, a nawadnianie 

W okresie zimowym następuje tzw. wyciszenie roślin. Spowalniają wszelkie procesy wzrostu. Wówczas powinieneś podlewać je znacznie mniej. Co to znaczy? Podlewaj roślinę dopiero jak podłoże w doniczce całkowicie wyschnie. Najlepszą wodą do podlewania roślin w domu jak i w ogrodzie jest deszczówka. Jeśli jednak decydujesz się na doświetlanie swoich roślin, pamiętaj by podlewać je częściej. Lampy generują ciepło, które wysusza podłoże. Może być tak, że będziesz musiał podlewać je tak jak w okresie letnim.  

Aby w okresie zimowym rośliny domowe mogły się rozwijać, należy zatroszczyć się o stworzenie im odpowiednich warunków. Doświetlanie roślin jest jednym z bardzo ważnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli szukasz dalszych porad i inspiracji do stworzenia wyjątkowego domowego ogrodu np. na temat wertykulacji trawnika – zarejestruj się na Westwing