Aparat zawieszony na brązowym płaszczu

Każdy fotograf chce tworzyć wyjątkowe i zachwycające szeroką publiczność zdjęcia – nieważne, czy jest to fotka na Instagram, czy reportaż ze ślubu. Jednym ze sposobów podkreślenia swoich zdjęć jest fotografia artystyczna, czyli wyróżniająca się na tle innych zdjęć oryginalną formą, tematyką, bądź innym aspektem wizualnym. Może jej spróbować zarówno początkujący wykonujący zdjęcia smartfonem, jak i fotograf z profesjonalnym sprzętem. Jeśli interesuje Cię zgłębienie tego tematu, sprawdź, czego możesz dowiedzieć się o fotografii artystycznej! 

Dlaczego fotografia to świetne hobby? 

Szukając ciekawego hobby dla siebie, zapewne wypróbowałaś już wiele. Języki obcenauka tańca, a nawet malowanie na szkle – niestety, nic z tego Cię nie zainteresowało. Nie ma co się zamartwiać i trzeba próbować dalej! Dzisiaj zapoznamy Cię z fotografią artystyczną. Jakie są plusy tego hobby? 

 1. Na początku nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu – do robienia zdjęć możesz wykorzystać swój telefon! 
 2. Możesz rozwijać się w różnych kierunkach – krajobraz, portret, martwa natura… trudno się znudzić! 
 3. Fotografia artystyczna to świetny sposób na wyrażenie siebie poprzez sztukę! 
 4. Dzięki swojej pasji możesz poznać nowych ludzi – współpraca z modelkami i innymi fotografami daje szanse na nawiązanie nowych przyjaźni! 
 5. Robiąc zdjęcia tworzysz wspomnienia na lata. Możesz wrócić do nich po jakimś czasie i zobaczyć, jakie postępy udało Ci się zrobić. Świetnym pomysłem będzie stworzenie albumu metodą decoupage – umieść tam nie tylko zdjęcia, lecz także daty i komentarze, czego się wtedy uczyłaś! 

Jak zacząć fotografować? 

Jak już wspomnieliśmy, aby rozpocząć swoją przygodę z fotografią artystyczną, nie musisz na początku inwestować w drogi sprzęt. Ważniejsze jest to, co będziesz fotografować. Kieruj się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i osobistymi celami. Z pewnością łatwiej będzie Ci zacząć z nieruchomymi obiektami – może będą to wieżowce w środku miasta, a może obiekty w twoim domu? Z czasem możesz przejść do krajobrazów, portretów, a także abstrakcji. Początki są po to, aby eksperymentować, więc nie bój się, gdy coś Ci nie wyjdzie! 

Wskazówka: nie stać Cię na drogi sprzęt? Spróbuj poszukać zamienników popularnych modeli lub używanych aparatów i akcesoriów. 

Wskazówki dla początkujących fotografów 

Jak nauczyć się rysować? Najpierw wymyślamy, co chcemy narysować, pracujemy nad koncepcją, po czym zaczynamy tworzyć szkic, a na końcu dopracowujemy szczegóły i nadajemy całości wyrazu. Tak samo jest z fotografią – najpierw musisz się zastanowić, co będzie Twoim obiektem i jak chcesz go ująć, następnie przygotować się do odpowiedniego ujęcia, a po jego wykonaniu zajmujesz się edycją, aby nadać zdjęciu finalnego charakteru. Oto kilka wskazówek, jak opanować sztukę robienia zdjęć. 

 1. Poznaj narzędzia – sprawdź, co potrafi Twój aparat, przetestuj ustawienia, poczytaj, jak działa ostrość, ogniskowa, czym jest czas otwarcia migawki. 
 2. Zmieniaj perspektywę – spróbuj zrobić zdjęcia obiektu z wielu stron, a następnie wybierz te, które najciekawiej oddają cały obraz. Baw się nie tylko kątem nachylenia, lecz też światłem!
 3. Zrozum zasady kompozycji – w tym celu poczytaj poradniki lub zainspiruj się pracami znanych fotografów. 
 4. Naucz się edycji – czasem to ona odegra kluczową rolę, wyciągnie odpowiednie kolory lub nada oczekiwany charakter. W internecie jest mnóstwo darmowych programów, które w zupełności wystarczą początkującym. 

Co i jak fotografować? 

Pamiętaj, że zależnie od obiektu, który fotografujesz, musisz nauczyć się odpowiedniego podejścia. Tak jak w grze na gitarze nie każdy sprzęt będzie odpowiedni do wszystkich rodzajów muzyki, tak samo w fotografii nie zawsze uda Ci się uchwycić dobrze obiekt z tej samej perspektywy czy w danych warunkach. Oto kilka rad, którymi powinnaś się kierować:

 1. W przypadku fotografii krajobrazu, zwróć uwagę na porę dnia – inaczej wyjdą zdjęcia o poranku, a inaczej podczas tzn. złotej czy niebieskiej godziny. Zadbaj też o dobrą ekspozycję, czyli ISO – niska wartość to najlepsza jakość obrazu, balansuj zatem między czasem naświetlania i przysłoną. Nie zapominaj też o kompozycji – zacznij od trójpodziału, a następnie rozszerzaj swoje umiejętności o inne koncepcje. 
 2. Fotografując obiekty ruchome, np. ludzi czy zwierzęta, przyda Ci się stabilizacja obrazu. Obecnie ma ją prawie każdy smartfon, więc ciekawa fotografia artystyczna wyjdzie Ci nawet wtedy, gdy robisz zdjęcia telefonem. Sprytnym sposobem jest też przełączenie aparatu na tryb AF oraz serię zdjęć, a następnie wybranie najbardziej odpowiedniego ujęcia, gdy fotografujesz obiekt z bliska. Jeśli jednak w twoim kadrze znajduje się duża grupa, wyłącz lampę błyskową i włącz tryb sport. 
 3. A może portrety? Możliwość pracy z drugą osobą daje niesamowitą energię, którą możesz uchwycić w swoim obiektywie. Zainspiruj się Justinem Dingwallem czy Robertem Mapplethorpem, którzy poza robieniem zdjęć starają się przekazać swoją wizję świata. Tutaj przyda się np. lampa i blenda, a także obiektyw z długą ogniskową (24-70 mm). 
 4. Źródłem doskonałej fotografii artystycznej może być także martwa natura. Zbiór obiektów ułożonych w ciekawą kompozycję nie raz zaskakuje odbiorcę czymś nieoczywistym! 

Wskazówka: w telefonie lub aparacie znajdziesz kilka gotowych trybów, np. noc, dzieci, sport czy portret. Na początku możesz z nich korzystać, jednak zachęcamy do przejścia do ustawień manualnych – dadzą Ci o wiele więcej frajdy! 

Fotografia artystyczna – gdzie szukać inspiracji? 

Do wykonania artystycznych zdjęć może zainspirować Cię wiele rzeczy! Przejrzyj Pinterest lub konkretne hashtagi na Instagramie, jeśli lubisz czerpać wiedzę z internetu. Poczytaj także o sposobach znanych fotografów, takich jak Tim Walker czy Mateusz Żurowski. Świetnym sposobem jest także uczestnictwo w wystawach i festiwalach, dzięki którym zyskasz zastrzyk inspiracji do własnej twórczości. Jeśli wolisz spotkania na żywo, powinnaś poszukać w swojej okolicy warsztatów lub dołączyć do grup fotografów-amatorów – kto wie, może razem stworzycie uliczną wystawę? Tak zaczynało wiele znanych artystów! 

Fotografia artystyczna – kurs

Nie jesteś typem samouka? A może po prostu wolisz, aby ktoś Cię poprowadził na początku drogi? Świetnym wyjściem jest kurs fotografii artystycznej, dzięki któremu otrzymasz wiedzę w pigułce i postawisz pierwsze kroki w tej dziedzinie. W internecie znajdziesz wiele kursów online i offline o różnej długości trwania i tematyce. Wiele uczelni prowadzi także fakultety nie tylko dla studentów, ale także dla osób z zewnątrz – sprawdź ofertę w swoim mieście! 

Fotografia artystyczna – od hobby do dodatkowego dochodu 

Każdy z nas marzy o tym, aby jego hobby stało się pracą – tak może być z fotografią! Jeśli rozwiniesz swoje umiejętności, z czasem prawdopodobnie zaczną się odzywać zleceniodawcy z barterami lub płatnymi zleceniami. Dodatkowy zastrzyk gotówki przyda się każdemu, a udana współpraca to znak, że warto było zainwestować w fotografię artystyczną! Aby znaleźć nowe zlecenia, warto zarejestrować się na portalach dla fotografów oraz modelek – jeśli masz talent, z pewnością zostaniesz zauważona. 

Życzymy Ci wielu sukcesów z nowym hobby! A jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego, na Westwing znajdziesz wiele ciekawych poradników, które pomogą Ci nauczyć się robienia na drutach lub tworzenia mebli DIY. Dołącz do klubu już dziś!