Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Naczynie na kole garncarskim

Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł. Czy wiesz, że w XVI wieku prawie we wszystkich miastach istniało przynajmniej kilka pracowni garncarskich? Dziś miłośników lepienia w glinie przybywa, bo ręczna robota jest w cenie, a ceramika stała się bardzo modna. Nic dziwnego – w końcu wielki boom na rzemiosło wciąż trwa i nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał ustąpić miejsca innemu, równie silnemu. Ręcznie lepione naczynia na kole garncarskim znajdują się w ofertach nie tylko lokalnych wytwórców, lecz także najbardziej luksusowych marek. Teraz Ty sam możesz je zrobić. Zachęcamy do tego – dowiedz się, co będzie Ci potrzebne i gdzie możesz się tego nauczyć. 

To może być hobby dla Ciebie! 

Do czasu wynalezienia koła garncarskiego wyroby ceramiczne były formowane ręcznie. Najczęściej przez drążenie palcami w grudce gliny dziurki i formowaniu naczynia przez unoszenie jej w górę. Około 3250 roku p.n.e w Mezopotamii ludzie wpadli na pomysł, by ułożyć poziomo koło, narzucić na niego glinę i kręcąc nim formować materiał w rozmaite formy. Tak powstało garncarstwo, które dziś jest jednym z trendów w świecie rękodzieła. Lepienie w glinie relaksuje, uspokaja, ale też uczy cierpliwości, precyzji i ogromnego skupienia. I chociaż rzeczy, które z niej powstają nie zawsze są perfekcyjne, może właśnie dlatego piękne, szczere i prawdziwe. Podczas pracy na kole możesz zmienić trochę wielkość, kształt naczynia, ale szkliwa czy wzoru – już nie. Glina nie wybacza zatem błędów, wszystkie je zapamiętuje i właśnie dlatego jest tak pociągająca. Jeśli lubisz obcowanie ze współczesnym rzemiosłem, może to zajęcie jest właśnie dla Ciebie.  

Garncarstwo – czego będziesz potrzebować? 

To ciekawe hobby nie wymaga zbyt wielu narzędzi, przynajmniej na wczesnym etapie nauki. Oczywiście najważniejsza jest glina i sprawne ręce. Przydadzą się też proste narzędzia do formowania gliny takie jak: 

 • struna do cięcia, 
 • ostry nóż, 
 • cyklina, 
 • łyżka, 
 • wałek, 
 • podkładka pod glinę.  

Do przechowywania gliny potrzebny Ci będzie szczelny worek lub plastikowe pudełko, tak aby nie wysychała. Oczywiście na późniejszym etapie, jeśli stwierdzisz, że ceramika jest Twoją pasją i chcesz się rozwijać w tym kierunku, możesz rozszerzyć swój warsztat rzemieślniczy o inne materiały. Mogą Ci się przydać: 

 • glina – najlepiej z niewielką ilością drobnego szamotu, 
 • masy lejne – służą do odlewania kształtów z form gipsowych, 
 • gips ceramiczny – do wykonywania form gipsowych i odlewów,  
 • szkliwa, 
 • farby (naszkliwne, majolikowe, uniwersalne), 
 • formy gipsowe w różnych kształtach, 
 • toczek – zrobiony ze stali, żeliwa lub aluminium, ma regulowaną wysokość i obrotową podstawę,
 • koło garncarskie – napędzane elektrycznie, 
 • wałki grawerowane, stemple, wykrojniki – do robienia faktur i wzorów.

Garncarstwo – jak przygotować miejsce pracy? 

Jest wiele pasji, które warto rozwijać: fotografia artystycznajęzyki obcedecoupage czy nauka kaligrafii…. Garncarstwo jest jedną z nich – uczy pracowitości i cierpliwości, jeśli więc chcesz nabyć tych cennych cnót polecamy Ci to hobby.

A jak przygotować warsztat garncarza do pracy? Tak, żeby wszystko było pod ręką. Jeśli Twój warsztat mieści się w jednym z pomieszczeń mieszkania, a nie w osobnej pracowni, zadbaj o czystość stanowiska pracy. Przygotuj osobny stół – to może być zwykła sklejka lub płyta meblowa oparta na dwóch koziołkach. Powinien być stabilny, będziesz na nim wyrabiać glinę. Przygotuj wcześniej miskę z wodą i gąbkę – woda jest niezbędna do pracy z gliną na kole, a gąbką będziesz zbierał jej nadmiar. Wytoczoną na kole pracę musisz odstawić do podeschnięcia – przyda się do tego surowa deska, która najlepiej chłonie wodę. Przykryj pracę folią, aby schła równomiernie. Folia przyda się także do zabezpieczenia miejsca pracy przed zabrudzeniem.

Garncarstwo – gdzie się uczyć? 

Jeżeli można nauczyć się robienia na drutach, czy gry na gitarze, można też nauczyć się lepić w glinie. Oczywiście wiele jest tutoriali, które możesz zobaczyć na YouTube, mnóstwo fantastycznych zdjęć i filmików instruktażowych na Pintereście czy Instagramie. Pomocne mogą być różne samouczki w postaci poradników książkowych. Nic jednak nie nauczy garncarstwa lepiej niż obcowanie na żywo z materią. A tego możesz doświadczyć na kursach czy warsztatach.

W tej chwili organizuje się ich bardzo wiele. Na pierwszych będziesz poznawać się z gliną – dowiesz się, jakie ma właściwości, nadasz przedmiotom pierwsze kształty. Na kolejnych Twoje naczynie zyska ostateczny wygląd – nauczysz się szlifować, sygnować, szkliwić, wreszcie wypalać – to świetna, twórcza zabawa.

W cenie takich zajęć są niezbędne materiały i możliwość korzystania z pieca wypałowego pod okiem doświadczonego instruktora. Praca z gliną to fascynujące zajęcie – nigdy nie da się do końca przewidzieć końcowego efektu. Jeśli więc lubisz podczas tworzenia poczucie ryzyka, ale też wolności, zgłoś się na zajęcia z garncarstwa.

Stwórz przedmioty do domu i prezenty dla przyjaciół 

Takie własnoręcznie zrobione przedmioty czy naczynia mogą być nie tylko oryginalną ozdobą domu, ale także niebanalnym upominkiem dla najbliższych i przyjaciół. Ręcznie robione naczynia wpisują się w tak lubianą stylistykę skandynawską, tworzą przytulne wnętrze pełne oryginalnych i niepowtarzalnych przedmiotów. Pięknie szkliwione misy, półmiski czy talerze będą fantastyczną dekoracją stołu – możesz na nich ułożyć owoce albo warzywa. Fantazyjne wazony, ręcznie malowane  -zacierają granice między funkcją a dekoracją – pięknie będą w nich wyglądać kwiaty, ale i bez nich będą atrakcyjną ozdobą komody czy stolika. Małe miseczki przydadzą się na drobne przekąski typu orzeszki czy owocowe chipsy, a w jeszcze mniejszych możesz przechowywać biżuterię – łańcuszki, piny, bransoletki – a pierścionki na samodzielnie zrobionym stojaczku w kształcie stożka. No i oczywiście kubki – te ręcznie robione z ceramiki są teraz bardzo modne. Duże, z uchem – na poranne cappuccino, mniejsze typu czarka – na zielona herbatę lub aromatyczne espresso.

Na kole garncarskim możesz stworzyć całą zastawę stołową – ręcznie zdobione talerze pokryte barwnym szkliwem, o nieregularnych kształtach  zastąpią sztampowe i niekiedy nudne nakrycia. Najmodniejsze są te z efektem „non finito” (z włoskiego „niewykończone”) – wszelkie uszczerbki, przetarcia, nierówności są jak najbardziej pożądane, bo wskazują na to, że zostały wykonane rękami rzemieślnika, a nie przy użyciu maszyny. Rozmaitym formom towarzyszą różne motywy dekoracyjne, czasem barwne etniczne desenie, które na tle stonowanych kolorów natury wyglądają zjawiskowo. 

Jeśli spodobało Ci się garncarstwo namawiamy do zapisania się na najbliższe warsztaty. A jeśli chcesz poznać inne inspirujące zajęcia, które mogą okazać się Twoją pasją, zarejestruj się na Westwing. Przy okazji znajdziesz tam również wiele pięknych ceramicznych naczyń.