Gra na gitarze – hobby, które Cię rozwinie!
Tylko pomyśl – w dorosłym życiu tak niewiele rzeczy robimy po raz pierwszy! A gdyby tak raz rzucić się na głęboką wodę i zacząć coś zupełnie nowego? Gra na gitarze rozwinie Twoją kreatywność, pozwoli się zrelaksować, a satysfakcję po zagraniu pierwszej piosenki zapamiętasz na długo. Dzięki naszemu poradnikowi początek Twojej muzycznej przygody będzie łatwiejszy. Zaczynajmy!

Tylko pomyśl – w dorosłym życiu tak niewiele rzeczy robimy po raz pierwszy! A gdyby tak raz rzucić się na głęboką wodę i zacząć coś zupełnie nowego? Gra na gitarze rozwinie Twoją kreatywność, pozwoli się zrelaksować, a satysfakcję po zagraniu pierwszej piosenki zapamiętasz na długo. Dzięki naszemu poradnikowi początek Twojej muzycznej przygody będzie łatwiejszy. Zaczynajmy!
Dlaczego warto zacząć grać na gitarze?
Spośród wielu pasji, które możesz wybrać, gra na instrumencie jest jedną z najbardziej wszechstronnych. Rozwija nie tylko Twoją kreatywność, lecz także zdolności manualne. Grając, z jednej strony motywujesz swój mózg do pracy, ale i pozwalasz mu na odpoczynek od codziennych problemów. A przede wszystkim grę na gitarze można zacząć w każdym wieku!
Gra na gitarze uwalnia endorfiny!
Pewnie wiesz, co daje bieganie? Uwalnia endorfiny, które doskonale wpływają na nasze ciało. Po wysiłku czujemy się zadowoleni i odstresowani. Jednak hormony szczęścia możesz produkować nie tylko przez aktywność fizyczną, ale także grając na instrumentach. Szczególnie wtedy, jeśli podczas ćwiczeń będziesz się dobrze bawić i dużo śmiać! Doceniaj nawet niewielkie postępy, które robisz – na przykład zapamiętanie nowego akordu czy zagranie pierwszej prostej piosenki. W ten sposób gra na gitarze da Ci zastrzyk radości!
Gra na gitarze przynosi spokój i koncentrację!
Jeszcze bardziej ciekawy jest fakt, że granie na gitarze działa na nasz mózg podobnie jak… medytacja, ponieważ uspokaja, koi i pozwala oderwać się od codziennych problemów. Grając, ćwiczymy naszą koncentrację, co pozytywnie wpływa na pozostałe dziedziny naszego życia, również zawodowego. Po kilku miesiącach ćwiczeń łatwiej będzie Ci skupić uwagę i nie reagować na bodźce z zewnątrz. Nasza podpowiedź: podczas codziennych ćwiczeń na gitarze wyłącz telefon i przejdź do miejsca, w którym możesz się skupić. Potraktuj grę na gitarze jako czas tylko dla siebie.
Pobudza kreatywność!
Grający na gitarze rozwijają obie półkule – lewą, odpowiedzialną za logiczne myślenie, ale również prawą, która związana jest na przykład z wyobraźnią i wyrażaniem emocji. Instrument sprawia, że stajemy się bardziej kreatywni i dostarczamy naszemu mózgowi nowych bodźców.
Rozwija sprawność dłoni!
Warto wspomnieć także o oczywistym plusie gry na gitarze, czyli rozwinięciu sprawności dłoni. To świetne ćwiczenie dla osób w każdym wieku! Chwytanie strun sprawia, że palce stają się bardziej giętkie, dlatego z pewnością przyda się to tym, którzy dużo piszą na klawiaturze i przyzwyczajają swoje ręce do jednej pozycji. Jeśli szukasz pasji, w której możesz ćwiczyć dłonie, dobrym wyborem będzie także robienie na drutach. Szybko zobaczysz postępy!
Nie bój się, że artystyczne pasje, takie jak malowanie czy decoupage, są stratą czasu. Pozwól sobie na rozwijanie pasji, która sprawia Ci przyjemność! Hobby nie jest od tego, by dawać wymierne efekty – to po prostu czynność, dzięki której więcej się uśmiechasz i czujesz satysfakcję. Dlatego nie szukaj już więcej wymówek i zacznij działać!
Gra na gitarze – nie tylko dla przyszłych gwiazd rocka
Pomyśl o swoich ulubionych piosenkach – takich, do których z przyjemnością wracasz. Na pewno można w nich usłyszeć gitarę! Ponieważ to jeden z najbardziej wszechstronnych instrumentów, używany jest niezależnie od gatunku muzycznego.
Żeby zacząć granie na gitarze, nie musisz od razu planować kariery muzycznej. Przypomnij sobie za to wszystkie sytuacje, w których muzyka na żywo byłaby doskonałym dodatkiem. Gitara wydaje się perfekcyjnym instrumentem, który może umilić spotkania ze znajomymi, na przykład podczas wspólnych wakacji czy letnich spotkań przy ognisku. Od zawsze marzyło Ci się rodzinne kolędowanie? Dzięki gitarze z pewnością zachęcisz swoich bliskich do śpiewania i razem wykreujecie niezwykłą, magiczną atmosferę.
Gra na gitarze to propozycja również dla introwertyków. Niepotrzebny jest akompaniament – będziesz świetnie się bawić, ćwicząc samemu. Inne pasje, które nie wymagają współpracowania z nikim więcej, to na przykład fotografia artystyczna – wystarczy tylko aparat i piękne widoki!
Żeby grać na gitarze, nie musisz świetnie śpiewać. Niewątpliwie, jeśli możesz sobie akompaniować, tym lepiej, ale nie jest to wymóg konieczny – utwory gitarowe obronią się nawet bez słów.
Gra na gitarze – od czego zacząć?
Jeśli marzy Ci się gra na gitarze, ale nie wiesz od czego zacząć – przybywamy z pomocą! Przygotowaliśmy dla Ciebie cztery najważniejsze porady, dzięki którym rozpoczęcie nowej pasji będzie bez wątpienia łatwiejsze.
-
Wybierz odpowiednią gitarę
Prawdopodobnie wiesz, że istnieją różne rodzaje gitar. Elektryczna, akustyczna, klasyczna… Która z nich sprawdzi się dla osoby początkującej? Najlepszym wyborem będzie gitara klasyczna. W przeciwieństwie do pozostałych modeli, posiada ona nylonowe struny, dlatego będzie delikatniejsza dla palców -
Pierwszą gitarę wypożycz
Jeśli masz taką możliwość, najpierw pożycz na kilka dni gitarę od znajomych lub z profesjonalnej wypożyczalni sprzętu. W ten sposób przetestujesz różne modele i przekonasz się, czy to pasja dla Ciebie. -
Pamiętaj o nastrojeniu gitary
Bardzo ważne jest, żeby słuch nie przyzwyczajał się do złych dźwięków. Jednak zanim zaczniesz stroić gitarę ze słuchu, pomocny będzie stroik elektroniczny. Dzięki niemu w łatwy sposób dowiesz się, czy struna jest odpowiednio naprężona. -
Nastaw się na systematyczną pracę
Rozpoczynanie jakiejkolwiek nowej pasji, niezależnie czy jest to nauka tańca, języków czy gry na instrumencie, na pewno wymaga konsekwencji. Przez sześć dni w tygodniu zarezerwuj w swoim kalendarzu minimum 15 minut dziennie na grę na gitarze. Najlepiej stwórz swój własny plan zajęć i przywieś go w widocznym miejscu, a potem odznaczaj zakończone ćwiczenia. To będzie Cię motywować i nie pozwoli porzucić nauki po kilku tygodniach systematycznego wysiłku!
Gra na gitarze – samemu czy z instruktorem?
Przed tym dylematem staje pewnie większość osób, rozpoczynających ciekawe hobby. Istnieje wiele kursów gry na gitarze, w których możesz szlifować swoje umiejętności pod okiem profesjonalisty. Niegdyś była to jedyna droga, żeby rozpocząć nową pasję zupełnie od zera. Jednak w dzisiejszych czasach, dzięki poradnikom zamieszczonym w sieci, możesz rozwijać się zupełnie bezpłatnie. Internet jest niewyczerpanym źródłem inspiracji, jeśli chodzi o rozwijanie nowych pasji – również tych artystycznych, takich jak malowanie na szkle.
Podsumowując te rozważania, wybór sposobu nauki gry na gitarze zależy od Twoich celów i charakteru. Jeśli jesteś osobą, która potrzebuje motywacji i może zainwestować w swoją pasję – skorzystaj z kursów stacjonarnych. Jeśli wiesz, że znajdziesz w sobie systematyczność, żeby rozwijać się samodzielnie, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać wyłącznie z filmów zamieszczonych w Internecie. W przeciwieństwie do kursów stacjonarnych, to Ty decydujesz, kiedy poświęcasz czas na naukę i w jakim tempie osiągasz progres. Na samym początku najlepiej przeznacz wolną chwilę na poszukiwania jednego inspirującego kanału, z którego będziesz korzystać. Sprawdź, czy odpowiada Ci prowadzący i jakie komentarze zostawiają obserwujący. W ten sposób, zamiast codziennie przeszukiwać sieć w poszukiwaniu nowych inspiracji, zaoszczędzisz czas i skupisz się na praktyce.
Rozwój pasji jest najlepszym prezentem, który możesz sobie podarować. Gra na gitarze pozwoli Ci nie tylko uwolnić uśpione pokłady kreatywności, lecz także pomoże się zrelaksować. Zarejestruj się na Westwing i sprawdź inne inspirujące wskazówki!