Fragment tarasu w ogrodzie z meblami, grillem, hamakiem oraz dekoracjami

Nie sposób wyobrazić sobie niczego przyjemniejszego od delikatnego słońca muskającego nas po twarzy, otaczającej natury i orzeźwiającego powiewu wiatru, kołyszącego… no właśnie, czym? Nami! Bo relaks w ogrodzie nie może obejść się bez hamaka! Hamaki ogrodowe, bo to one są bohaterami dzisiejszego poradnika, to przepis na chwile błogiego odpoczynku. Zaczynajmy więc naszą podróż przez kołyszący się świat relaksu na świeżym powietrzu. Z nami dowiesz się, jakie są rodzaje hamaków ogrodowych oraz co należy wziąć pod uwagę przy jego wybieraniu. A na samym końcu, podpowiemy Ci, jak je montować i jak zaaranżować ogród przy ich użyciu! Dodatkowo, dowiesz się, jak wybrać i zamonotwać hamak na balkon w bloku!

Hamak w ogrodzie to miejsce, w którym wypoczniesz i zrelaksujesz się tak samo jak na hamaku podczas urlopu w lesie czy na plaży. Wystarczy, że odpowiednio zaaranżujesz strefę wypoczynkową w ogrodzie z nowoczesną altanką czy miejscem na grilla i volia – jesteś gotowy na staycation, czyli króki urlop na miejscu!

Wybierz ten jedyny: rodzaje hamaków ogrodowych

Zanim zabierzemy się za montaż i relaks w ogrodzie, musimy wybrać rodzaj hamaka – ma się przecież idealnie wpasowywać w naszą zieloną przestrzeń i spełniać wszelkie wymagania. Nad jakimi modelami możesz się zastanawiać?

 1. Hamak klasyczny

  Ma długość około 3-4 metrów i jest tym, co pierwsze przychodzi na myśl, gdy słyszy się słowo „hamak”. Najlepiej zawiesić go pomiędzy dwoma większymi drzewami, które dadzą nam kojący cień latem. To dobry hamak do przenoszenia i zabierania go ze sobą np. na wycieczkę.
 2. Fotel hamakowy

  Gdy brak nam odpowiedniego miejsca lub gdy bardziej kusi nas pozycja siedząca w ogrodzie – na przykład do czytania książki, wybierzmy fotel hamakowy montowany do pojedynczej, solidnej gałęzi drzewa. Pamiętaj, by była odpowiednio mocna!
 3. Hamak z poprzeczkami

  Drewniane poprzeczki pomagają utrzymać kształt hamaka i sprawiają, że nie zatoniemy w nim tak, jak w klasycznym. Również montuje się go do dwóch drzew. Jest idealny do tego, by znalazł swoje stałe miejsce w ogrodzie.

Materiały wykonania hamaków ogrodowych

Zbliżenie na biały hamak ogrodowy powieszony przy basanie w ogrodzie

Hamaki materiałowe znajdziesz w wielu różnych wariantach. Wybór tego odpowiedniego musi być podyktowany tym, w jakich warunkach używać będziesz swojego nowego nabytku.

 • Bawełna jest najbardziej popularnym rozwiązaniem – jest miła w dotyku, jednak szybko chłonie też wilgoć, niekoniecznie prędko wysychając. Po deszczu długo nie będziemy mogli go używać!
 • Hamak nylonowy jest lżejszy i bardziej odporny niż bawełniany, jednak może się nieprzyjemnie nagrzewać na słońcu, utrudniając jego użytkowanie. Umieszczenie go w cieniu rozwiązuje ten problem!
 • Plecione hamaki ogrodowe wykonane z duracordu są miękkie tak jak bawełna i bardziej wytrzymałe, jednak występują jedynie w formie grubego sznurka pełnego oczek, który nie należy do najbardziej wygodnych podczas odpoczynku. Lepszym wyborem okaże się durasol, który nie blaknie na słońcu, nie chłonie wilgoci i jest bardzo wygodny.

Hamaki ogrodowe: co należy wziąć po uwagę

Przede wszystkim zastanów się, gdzie będzie użytkowany Twój hamak – w pełnym słońcu czy może w cieniu? Zawiesisz go między drzewami, a może na gałęzi? Dopasuj materiał i kształt tak, by idealnie pasował do Twojego ogrodu. Znajdź też odpowiednie miejsce – to nie bez znaczenia i pomoże Ci dobrze zaplanować zakup.

Ogród bez wielu drzew a hamak w ogrodzie

Wydawałoby się, że gdy w naszym ogrodzie nie znajdziemy odpowiednich drzew, możemy porzucić marzenia o hamaku. Nic bardziej mylnego! W wielu sklepach znajdziemy specjalne stojaki czy stelaże, które pozwolą zainstalować hamaki ogrodowe w dowolnie wybranym miejscu. Znajdziemy metalowe, plastikowe czy nawet drewniane, nie zakłócające naszej bliskości z wszechotaczającą naturą.

Hamak na balkonie w bloku

Marzysz o hamaku, ale masz do dyspozycji jedynie mały balkon? Bez obaw, ponieważ swój hamak powiesisz również i tam. Jeśli chcesz spełnić swoje marzenie o hamaku ogrodowym, przy aranżacji małego balkonu w bloku, pamiętaj o tym, aby:

 1. Zmierzyć długość i szerokość swojego balkonu i porównać go z wielkaścią hamaka.
 2. Sprawdzić, jak będziesz mógł go powiesić. Do mniejszych balkonów w blokach zalecia się hamaki montowane do ścian oraz fotele hamakowe. A jeśli posiadasz większą przestrzeń, rozważ kupno hamaka na stelażu.
 3. Sprawdzić, czy posiadasz wszystkie niezbędne narzędzia do jego montażu. Będziesz potrzebować wiertarkę, kołek z hakiem, kawałek łańcucha oraz karabińczyki do zaczepienia.
 • Montowanie hamaka na balkonie w bloku

Zmierzyłeś swój balkon i wybrałeś już hamak? Nie pozostaje nic innego, jak go tylko zamonotwać. Zobacz, jak przymocować hamak do ścian w kilku prostych krokach.

 1. W pierwszej kolejności, sprawdź z jakim stropem balkonowym masz do czynienia. Na wszelki wypadek wykonaj odwiert próbny.
 2. Wykonaj dwa odwierty pod kątem w dół. A następnie, dobrze wkręć kołki rozporowe.
 3. Na wkręconych już kołkach, zaczep oczka hamaku wraz z karabińczykami.
 4. Przed użyciem hamaka, wykonaj próbę wytrzymałościową hamaka. Podwieś się na zaczepionym łańcuchu – najlepiej we dwie osoby.
 5. I gotowe!

Jak montować hamaki ogrodowe?

Masz już swój wymarzony hamak? Kolor, kształt, materiał i rodzaj jest idealnie dopasowany, więc nic, tylko rozpocząć błogie wylegiwanie. Wypadałoby jednak najpierw go zawiesić! To bardzo proste!

 1. Zmierz długość – generalna zasada jest taka, że odległość pomiędzy punktami zaczepienia wynosić powinna około 90% długości samego hamaka, co pozwoli mi przybrać pożądany, wygodny kształt. Ma to oczywiście zastosowanie przy hamakach klasycznych. Dla tych wyposażonych w drążki długość minimalna będzie równa długości hamaka – ma on przecież nadany już kształt. Jeśli zdecydujesz zawiesić się swój hamak na bardziej odległych drzewach, nie ma problemu – po prostu punkt zaczepienia będzie musiał znajdować się wyżej.
 2. Wybierz podparcie – Pamiętaj, by wybrać solidne punkty podparcia. Dwa większe drzewa nadadzą się do tego zadania idealnie, ale możesz również wykorzystać specjalny stelaż, lub wybrać opcję mieszaną – z jednej strony zamocować do drzewa, a z drugiej do drewnianej belki.
 3. Oszacuj wysokość – nie chcesz, by hamak wisiał za nisko, ale używanie schodków do wspięcia się na niego też nie mieści się w strefie marzeń. Najbardziej popularny hamak z drążkiem zawieś na wysokości około 1,5 metra, a ten klasyczny, nawet na 3 metrach!
 4. Przymocuj hamak – użyj materiałów dołączonych do hamaka. Najczęstszym sposobem będzie owinięcie liny z karabińczykiem dookoła pnia. Następnie do karabińczyka zamontować – i zdemontować – można hamak w dowolnym, wybranym momencie. Zachęcamy do użycia jakiegoś rodzaju podkładki pomiędzy pniem a liną, by nie uszkodzić powierzchni drzewa.

Aranżacja ogrodu z hamakiem: przydatne wskazówki

Nowoczesna altana w ogrodzie z meblami, wiszącymi dekoracjami oraz hamakiem

Niezależnie jaki wybierzesz, wszystkie hamaki ogrodowe ubogacą zieloną aranżację. Wokół nich z łatwością zaaranżujesz klimatyczny kącik poświęcony tylko relaksowi – my polecamy oddzielenie reszty ogrodu za pomocą parawanu ogrodowego. Swoją strefę rekalsu oświetl laterenkami lub girlandami świetlnymi i postaw w niej mały stoliczek, na którym latem odstawisz zimny, orzeźwiający napój. Taki egzotyczny kącik pełen kwiatów z pewnością zda egzamin w ciągu całego sezonu, kusząc błogim relaksem. Będziesz chciał spędzać w nim cały czas!

Hamaki ogrodowe nie mają już przed Tobą tajemnic i z pewnością wybierzesz ten idealny. Czeka Cię lato pełne odprężenia – już czujemy ten delikatnie kołyszący hamakiem wietrzyk!

Huśtając się na swoim nowym nabytku, nie zapomnij zarejestrować się na Westwing, by nie przegapić naszych kolejnych inspirujących poradników, najlepszych promocji i ofert dla pięknego domu. Miłego wypoczynku!