rysunek bukietu kwiatów zrobiony ołówkiem na czarnej podkładce na białym stole

Zawsze chciałeś wyrażać swoje uczucia na papierze i tworzyć swoje własne dzieła rysownicze? Jak we wszystkim, tak i tutaj nie ma drogi na skróty. Nauka rysunku to długi proces i aby osiągnąć wysoki poziom w rysowaniu, musisz stworzyć określoną liczbę rysunków. Zatem jeśli realnie chcesz rozpocząć swoją przygodę ze sztuką, sprawdź, jak nauczyć się rysować! 

Rysowanie jako hobby – od czego zacząć? 

“Nie umiem narysować nawet prostej linii” – powtarzasz do znudzenia, nie dowierzając w swoje umiejętności. Być może rysunki w szkole na zaliczenie oddawałaś uzdolnionym znajomym lub rodzeństwu. To wcale nie znaczy, że nie możesz nauczyć się rysować! Rysowanie to naprawdę ciekawe hobby, które pobudza naszą kreatywność oraz daje upust emocjom. Naukę rysowania, jak wszystko inne należy rozpocząć od dobrego planu. 

 1. Zastanów się ile czasu jesteś w stanie poświęcić na nowe hobby. 
 2. Jaki rodzaj rysunku Cię najbardziej interesuje. 
 3. Czy chcesz zostać samoukiem, czy wolisz poszukać kursu w okolicy. 
 4. Jakie sprzęty warto zakupić na samym początku. Malowanie czy też malowanie na szkle, decoupage, garncarstwo oraz fotografia artystyczna wymagają określonych narzędzi. 
 5. Czy masz osoby, mistrzów, którzy będą stanowić dla Ciebie inspirację? 

Jak nauczyć się rysować? Potrzebny sprzęt 

Jeśli planujesz zgłębić temat i dowiedzieć się jak nauczyć się rysować oraz czy ta czynność jest stworzona dla Ciebie musisz… zacząć! Prawdopodobnie posiadasz już podstawowe materiały do ​​rysowania: kawałek białego papieru i ołówek. Przy odrobinie szczęścia ołówek ma gumkę. Na samym początku nie warto zatowarować się licznymi drogimi akcesoriami do malowania. Ważne jest byś poznał zasady i podstawy rysunku. Przyjdzie czas na profesjonalne zakupy. 

Dobra, a co jeśli rysowanie przypadnie Ci do gustu i będziesz chcieć więcej? Oto lista rzeczy, które prawdopodobnie będą Ci niedługo potrzebne: 

 • szkicownik 
 • cienkopisy 
 • ołówki o różnej twardości 
 • kredki 
 • markery 
 • gumka do ścierania 

Jak nauczyć się rysować? Przydatne źródła wiedzy 

Niezależnie od tego, czy chcesz przestać się nudzić latem, czy dlatego, że od dłuższego czasu interesujesz się konkretną techniką, warto zastanowić się nad intensywnymi lub letnimi kursami rysunku. Są idealnym sposobem na poprawę umiejętności i zanurzenie się w rysowaniu na dobrych kilka dni. Nie musisz się przecież zobowiązywać na długie lata do codziennego wykonywania szkiców czy regularnego rysowania portretów. Taki kurs będzie świetnym sposobem na odkrycie nowych technik rysunku lub na ulepszenie ulubionego stylu. Zajęcia z modelem czy martwą naturą, portrety czy abstrakcje… Musisz jedynie wybrać! 

Innym źródłem wiedzy jest rzecz jasna internet. To skarbnica informacji na każdy temat! Nie musisz już iść do swojej babci, aby nauczyła Cię robienia na drutach – wystarczy internet i odrobina samozaparcia. To samo dotyczy rysunku. Istnieje wiele stron, gdzie bardziej doświadczeni artyści prezentują swoje dzieła i nagrywają tutoriale. Możesz również wyszukać webinary, szkolenia online czy kursy przygotowane pdf. 

Bardziej klasyczną wersją, która sprawdzi się również, jeśli chcesz praktykować języki obce, są rzecz jasna książki! Z pewnością bez problemu znajdziesz wiele wskazówek pomagających szlifować ulubiony styl.

Jak nauczyć się rysować? Szukaj inspiracji! 

Jak nauczyć się rysować? Szukając inspiracji! A znaleźć je możesz naprawdę wszędzie. Na spacerze w parku, przycupnij na ławeczce z widokiem na ulicę i… patrz. Tam aż roi się od emocji, akcji i kolorów. Szkicuj to, co widzisz, bądź niewidocznym obserwatorem, który uwiecznia moment. Ucz się od mistrzów! Sztuka rysunku ma wielu wielkich przedstawicieli. Staraj się szukać inspiracji, nie tylko w tematyce rysunku, lecz także w technice, jaką są one wykonane. Każdy rysuje inaczej i używa innych, ulubionych metod. Warto przyglądać się pracom z bliska, analizować postawione kreski, grę cieni czy konstrukcję i kompozycję. W tym celu staraj się odwiedzać muzea i galerie sztuki. Uważnie przyglądaj się prezentowanym tam pracom, szkicuj, rób notatki. W każdym płótnie znajdziesz coś ciekawego, co można wykorzystać przy wykonywaniu autorskich rysunków czy obrazów. 

Nauka rysunku – ćwiczenie czyni mistrza

Pamiętaj, że nauka rysunku to proces. Raczej nie nazwiesz się cieślą, stolarzem czy projektantem, jeżeli złożysz krzesło, bazując na prostej instrukcji. Tak samo jest z rysunkiem. Zapamiętaj prawdę starą jak świat – ćwiczenie czyni mistrza.

Zastanawiając się, co daje bieganie, od razu wiesz, że zdrowie i lepszą kondycję. W przypadku rysunku, będą to umiejętności i sznyt. Pamiętaj, że to ma być przyjemność. Zaakceptuj, że proces nauki trwa i wymaga cierpliwości. Jeśli chcesz zostać architektem i wybierasz kurs na architekturę, musi minąć czas. A jeśli marzysz o ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych, idź na kurs na ASP. Jeśli pasjonuje cię grafika komputerowa – dobry kurs digital painting przeprowadzi Cię przez proces nauki krok po kroku. A jeśli chcesz rysować po prostu dla przyjemności, skorzystaj z kursu rysunku. Każda dziedzina wymaga czasu. 

Jeśli dalej zastanawiasz się jak nauczyć się rysować, radzimy po prostu: zaryzykuj i przełam się. Przestań powtarzać, że się do tego nie nadajesz i wypróbuj jedną z naszych porad. A jeśli szukasz dalszych inspiracji – zarejestruj się na Westwing i poznaj dedykowane kampanie i całą gamę inspiracji.