Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Lampa stojąca na komodzie obok książek i świeczki pod metalową dekoracją ścienną

Dziś bez prądu w naszych domach nie bylibyśmy w stanie zrobić zupełnie nic. Jak odgrzać pizzę w piekarniku, przescrollować social media lub obejrzeć coś na Netflixie bez dostępu do energii elektrycznej? 
Ale czym właściwie jest prąd i gdzie powstaje? To strumień elektronów, płynący we wspólnym kierunku. Elektrony to małe nośniki energii, które krążą wokół jądra atomowego. Wysyła je do Ciebie najbliższa elektrownia. Koszty wytworzenia, a następnie dostawy energii do naszego domu są ogromne. Pokażemy Ci przydatne sposoby na to, jak oszczędzać prąd, które możesz wdrożyć w kilku krokach i cieszyć się oszczędnościami. 

Dlaczego warto oszczędzać prąd?

Po co oszczędzać prąd? Chociażby ze względu na mniejsze rachunki. Drugim i chyba dużo poważniejszym argumentem, jest fakt, że dzięki niewielkim zmianom w codziennym życiu, takim jak wyciągnięcie ładowarki z gniazdka czy podgrzewanie wody w czajniku tradycyjnym zamiast elektrycznego, możemy wpłynąć na to, jak będzie wyglądał świat nie tylko za kilka, ale również za kilkadziesiąt lat. Jeśli marzy Ci się ekologiczny dom, w duchu zero waste lub chociaż less waste, temat prądu to dobry start. Gdy oszczędzamy prąd, nie trzeba go produkować w coraz większych ilościach, dzięki czemu mniej zanieczyszczamy nasze środowisko.

Money-friendly: oszczędzaj prąd i dbaj o swój portfel

Nowoczesny pokój oświetlony lampą i świeczkami

Gospodarstwo domowe w Polsce obecnie płaci średnio od 113 PLN (1 osoba) do 242 PLN miesięcznie (więcej niż 5 osób) za prąd. Ceny od lat drastycznie rosną: w 2009 roku za 1 kWh płaciliśmy 0,28 PLN, w 2020 roku jest to już 0,55 PLN/kWh. Uniknij wysokich rachunków, a zaoszczędzone na prądzie pieniądze odłóż na wakacje lub modne, domowe dekoracje. Zobacz, jak to zrobić!

Eco-friendly: oszczędzaj prąd i dbaj o środowisko

Coraz popularniejszym trendem jest bycie eko: stawiamy na ekologiczne tkaniny, w wakacje decydujemy się na ekoturystykę, a wychodząc na jogging zamiast plastikowej zabieramy ze sobą wielorazową butelkę na wodę. Tak samo świadomie powinniśmy podejść do energii elektrycznej. Przetwarzanie paliw kopalnych, takich jak węgiel czy gaz ziemny na energię elektryczną wiąże się z powstawaniem gazów cieplarnianych (m.in. dwutlenku węgla), zanieczyszczaniem atmosfery i degradacją środowiska.

Jeśli to możliwe, poszukaj w swoim otoczeniu źródeł “zielonej energii”. Fotowoltaika, czyli energia słoneczna lub energia wiatrowa to lepsza przyszłość dla naszego świata. Niczym nie różni się od tej wytwarzanej w elektrowniach z węgla. Jeśli nie masz do niej dostępu, postaraj się chociaż zmniejszyć zużycie prądu w Twoim domu lub mieszkaniu. Obecnie wielu z nas zastanawia się, jak oszczędzać wodę, ale prąd jest także zasobem, choć innego rodzaju. Oszczędzaj prąd i bądź eco-friendly!

Czarna lampa stojąca obok sofy w salonie

Jak oszczędzać prąd w domu?

Według danych publikowanych przez organizację ekologiczną WWF, w każdym polskim domu średnio cztery urządzenia elektryczne działają w trybie stand-by. Chodzi o telewizory, dekodery, odtwarzacze DVD i tak dalej. Stand-by jest sygnalizowany świecącą się diodą i umożliwia szybkie włączenie sprzętu. I choć na pierwszy rzut oka telewizor wówczas nie działa, to wciąż pobiera energię elektryczną – właśnie po to, by być gotowym do szybkiego uruchomienia. W skali 5 lat rodzi się z tego poważna suma pieniędzy! Jeśli zastanawiasz się jak oszczędzać prąd, zacznij od małych rzeczy! To może być pierwszy krok do życia w zgodzie z naturą.

Pomysły, jak oszczędzać prąd:

Kobieta otwiera zmywarkę
 1. Wymiana żarówek na energooszczędne

  Żarówki energooszczędne świecą prawie piętnaście razy dłużej, niż ich tradycyjni kuzyni. Na tym się nie kończy. Kupując żarówki energooszczędne oszczędzasz więcej niż połowę wartości rachunków za oświetlenie! To może znacznie zmniejszyć obciążenia w budżecie domowym. Warto wiedzieć, że w tradycyjnych żarówkach zużywa się jedyne pięć procent energii na rzeczywiste oświetlenie Waszego mieszkania. Cała reszta tej energii ulatnia się w postaci ciepła.
 2. Wyłączanie światła

  Wyłączaj światła, które nie są ci w danej chwili potrzebne. Jeśli nie przebywasz w danym pomieszczeniu, po prostu zgaś światło. To duża oszczędność energii, zwłaszcza jeśli wcześniej często zdarzało Ci się o tym zapominać. W korytarzach czy w ogrodzie warto zamontować oświetlenie zapalające się na wykryty ruch. Wówczas nie będziesz musiał pamiętać o ciągłym włączaniu i wyłączaniu światła.
 3. Gotowanie pod przykryciem

  Jedzenie gotuj pod przykryciem, w niewielkiej ilości wody. Potrawy gotują się dzięki temu szybciej. Pod koniec gotowania lub pieczenia, kiedy danie jest już prawie gotowe, dobrze jest wyłączyć płytę czy piekarnik. Zgromadzone wcześniej ciepło w zupełności wystarczy, by potrawa się dogotowała.
 4. Korzystanie z listw zasilających

  To banalny, a zarazem doskonały sposób na oszczędzanie prądu. Możesz podłączyć je zarówno w kuchni, jak i łazience czy w domowym biurze. Dzięki temu, że wszystkie urządzenia będą skupione wokół siebie (np. komputer, drukarka, skaner i głośniki), będziesz mógł wyłączyć je jednym kliknięciem. Pamiętaj jednak, aby do listwy nie podłączać routera, ponieważ w przypadku jej awarii urządzenie może ulec uszkodzeniu.
 5. Uruchamianie napełnionych sprzętów

  Korzystaj z pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są wypełnione – dzięki temu możesz rzadziej je włączać i nie zużywać całej energii na pranie, w którym jest jedynie połowa bębna. Jak wygląda kwestia lodówki? Przede wszystkim nie ustawiaj urządzenia tuż obok kuchenki – im niższa temperatura otoczenia, tym mniej energii pobiera sprzęt chłodzący. Oprócz tego nie doprowadzaj do oblodzenia wnętrza lodówki, ponieważ zawsze zwiększa to pobór mocy.
 6. Kupowanie energooszczędnego sprzętu

  Aby jak najwięcej pieniędzy zostało w portfelu, a jednocześnie odpowiednio chronić środowisko naturalne, należy wybierać sprzęty z jak najlepszą klasą energetyczną. To oznaczenie jest dla konsumentów olbrzymim ułatwieniem: dzięki niemu w łatwy sposób możesz określić, jak efektywny będzie sprzęt, który zamierzasz kupić. Najwyższa klasa A+++ to aż 40% oszczędności energii względem klasy A i 15% w stosunku do A++.

Jak oszczędzać prąd: dodatkowe wskazówki

Rozejrzyj się po domu i biurze: każde urządzenie działające na prąd może być bardziej energooszczędne. Zmiana codziennych nawyków to także skuteczny sposób na zmniejszenie ilości zużywanej energii elektrycznej. Oto kilka dodatkowych wskazówek.

 • Zamontuj inteligentny termostat.  Służy do automatycznej regulacji temperatury, która ustawia się samoistnie na określonym poziomie w zależności od wskazanych czynników. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem ręcznie odkręcać i przykręcać gałki od kaloryfera, aby ustawić odpowiednią temperaturę, a to przekłada się na oszczędność energii elektrycznej.
 • Doskonałym sposobem na obniżenie rachunków za prąd jest fotowoltaika, którą można zamontować w każdym domu.
 • Korzystanie z naturalnego światła, kiedy tylko jest to możliwe, może znacznie zmniejszyć ilość energii elektrycznej zużywanej w ciągu dnia. Gdy potrzebujesz dodatkowego oświetlenia, zamiast górnej lampy użyj lampki biurkowej o niskim poborze mocy.
 • Ogranicz swoje wypieki do jednego dnia w tygodniu, podczas którego robisz kilka dań w tym samym czasie. W ten sposób nie będziesz musiał nagrzewać piekarnika kilka razy.
 • Ulepsz izolację swojego domu. Upewnij się, że drzwi i okna są uszczelnione. Izolacja chroni dom przed wyciekiem chłodnego, klimatyzowanego powietrza w okresie letnim i ciepłego powietrza w zimie.

6 wskazówek, jak oszczędzać prąd na urządzeniach mobilnych

 • Dostosuj jasność ekranu – nie zawsze najwyższy poziom jasności jest Ci niezbędny,
 • Automatycznie wyłączaj ekran – wyświetlacz ma zapalać się tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne ,
 • Włącz tryb oszczędzania energii ─ zapobiega to uruchamianiu aplikacji w tle i zużywaniu baterii,
 • Wyłącz wibracje, jeśli tylko nie są Ci potrzebne,
 • Chroń baterię przed ekstremalnymi temperaturami,
 • Wyłącz automatyczne aktualizacje i stały dostęp do internetu, kiedy z tego nie korzystasz.

Z naszymi radami jak oszczędzać prąd zadbasz o swój portfel i planetę!

Rachunki za energię elektryczną potrafią naprawdę zaskoczyć i stać się istotnym obciążeniem dla domowego budżetu. Dlatego tak ważne jest opracowanie swoich własnych metod jak oszczędzać prąd. Jeśli szukasz dalszych wskazówek i porad, koniecznie zarejestruj się na Westwing.