małe czerwone pomidory na krzewie w ogrodzie

Ciężko jest wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez pomidora.Jakże ubogie byłyby nasze ogrody bez zasianych w nich pomidorów, dlatego też należą do najchętniej uprawianych warzyw w naszym kraju.Cenione są ze względu na walory smakowe, właściwości zdrowotne oraz szerokie zastosowanie w kuchni.Występują w licznych odmianach różniących się szybkością wzrostu, smakiem,kształtem, zabarwieniem skórki i miąższu. Jak sadzić pomidory abyśmy mogli cieszyć się ich pysznymi owocami z własnej uprawy? Nasi eksperci z Westwing wprowadzą Cię w świat pomidora, odkrywając wszystkie jego tajemnice. 

Pomidor: dowiedz się o nim więcej 

Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej lub Środkowej. Najprawdopodobniej pierwotnie rosły w dolnych partiach Andów, gdzie były uprawiane przez Azteków. Do Europy dotarły po 1492 roku, po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Nazywano je “złotymi jabłkami” lub “jabłkami miłości”. Do XIX wieku pomidor był uważany przez europejczyków za roślinę trującą i uprawiano go tylko w celach dekoracyjnych. Z naukowego punktu widzenia pomidor jest owocem. Mianem warzywa zaczęto go określać pod koniec XIX wieku, wówczas to Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, ze względów politycznych, wpisał roślinę do katalogu warzyw. Walory smakowe pomidora oraz łatwość uprawy sprawiły że zadomowił się na dobre w wielu regionach świata. Jako pierwsi kulinarny potencjał w tym warzywie odkryli Włosi. 

Pomidor w ogrodzie 

Grządka pomidorów w słońcu

Pomidor to gatunek rośliny z rodziny psiankowatych dorastający zwykle do 1,5 m wysokości, a jej kwiatostany składają się z licznych żółtych kwiatów. Niektóre pomidory są malutkie jak orzech inne zaś wielkości jabłka, niektóre mogą być nawet większe od grapefruita. Kształt owocu może być kulisty lub wydłużony, mogą mieć zabarwienie czerwone, pomarańczowe, żółte, a nawet czarne. Może być uprawiany w gruncie, szklarni ogrodowej, lub tunelach foliowych. 

Ze względu na długi okres wegetacyjny pomidory uprawia się tylko z rozsady, którą zakłada się pod koniec lutego lub z początkiem marca. Pomidory są roślinami ciepło i światłolubnymi, najlepiej rosną więc na stanowiskach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Pomidor to bardzo delikatne warzywo, wrażliwe nawet na najmniejsze przymrozki, gdyż roślina obumiera już przy temperaturze 0°. Najlepiej siać pomidora na glebach żyznych przepuszczalnych, ciepłych, zasobnych w próchnicę o lekko kwaśnym odczynie PH. 

Wymagania do uprawy pomidorów 

Łopata wbita w grządkę warzywną

Pomidor pochodzi z ciepłego klimatu i z tego względu dla jego prawidłowego wzrostu należy im zapewnić specjalne warunki: 

 • zaciszną, osłoniętą przed wiatrem i słoneczną lokalizację, 
 • podłoże zasobne, próchnicze, piaszczysto-gliniaste o pH lekko kwaśnym (5-5 – 6,5), 
 • temperaturę oscylującą wokół 25 °C, 
 • regularne podlewanie, 
 • nawożenie, 
 • oraz podpory- paliki, które mają od 1 do 2m długości. Podwiązywanie rozpoczynamy około 1 miesiąc od posadzenia lub gdy zaobserwujemy, że pędy roślin są długie. 

Jak sadzić pomidory: która odmiana jest najlepsza do hodowli? 

Zieloone pomidory i bazylia w naczyniach i desce kuchennej

Nic nie może równać się ze smakiem i zapachem pomidorów uprawianych w gruncie. Są soczyste, słodko-kwaśne i pachną latem. Często nie wiemy jakie są odmiany i które wybrać. Poznaj kilka najlepszych odmian pomidorów do uprawy w ogrodzie warzywnym: 

 • Malinowy Olbrzym – odmiana pomidorów średnio późna, wysoko rosnąca do uprawy przy palikach. Owoce duże, o żebrowanej powierzchni, mięsiste, bardzo smaczne. Jedna z najpopularniejszych odmiana do uprawy w gruncie. 
 • Malinowy Ożarowski – odmiana wczesna, wysoko rosnąca. Owoce bardzo kształtne, kulisto-spłaszczone, bez zniekształceń, piękna malinowa barwa skórki i miąższu. 
 • Oxheart – odmiana pomidorów typu bawole serce, o bardzo dużych sercowatych owocach. Miąższ różowo czerwony, delikatny, słodki, bardzo smaczny. Odmiana wysoko rosnąca, wymaga uprawy przy palikach. 
 • Koralik – odmiana pomidorów koktailowych średnio wczesna, krzewiasta, wymagająca palikowania, ze względu na rozłozystość krzaczków, bardzo plenna, o gronach maleńkich, kulistych owoców. 
 • Jawor – odmiana wczesna, karłowa, o średniej wielkości, kulistych owocach. Bardzo plenna, odporna na pękanie, nadaje się do uprawy w większym zagęszczeniu. Ma bardzo smaczne owoce nadające się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do przetwórstwa. 

Odmiany pomidorów polecane na balkon

Z pewnością chcielibyśmy mieć na balkonie pomidory z własnej uprawy. Uprawa pomidorów w doniczkach na balkonie lub tarasie nie jest trudna, jedyny warunek to dużo słońca! Oto odmiany pomidorów, które przyjmą się na balkonie:

 • Koralik – Koktajlowe. Rodzi drobne, bardzo liczne owoce na rozgałęzionych gronach. Koralik jest odporny na zarazę ziemniaka i doskonały do uprawy doniczkowej na balkonie. 
 • Etna F1 – Karłowa wczesna, owoc czerwony, wyjątkowo plenna, nie wrażliwa na chłód i deszcz. 
 • Maskotka – Niska, wczesna, ale długo owocująca, owoce czerwone, drobne, w długich gronach. 
 • Perun – Odmiana plenna, pomidory koktajlowe polecane do uprawy amatorskiej. Tworzy żółte owoce o gruszkowatym kształcie. 
 • Pokusa – Wczesna, silnie rosnąca odmiana pomidorów koktajlowych wymagająca podpór. Tworzy drobne, okrągłe i czerwone owoce zebrane w bardzo długie grona. 

Kiedy sadzić pomidory? 

ręce sadzące małą sadzonkę pomidora w doniczce

Najlepszym terminem sadzenia pomidorów jest termin po 15 maja, gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków tzw. zimnej Zośki. Sadzonki pomidorów powinny być sadzone w dzień pochmurny, ale do nagrzanej ziemi – wtedy rozsada lepiej się przyjmie. Aby zabezpieczyć młode rośliny przed szkodnikami, zimnem, lub gradem możemy je przykryć specjalną włókniną. 

Jak sadzić pomidory: przewodnik krok po kroku 

Kochamy smak pomidorów, a w sezonie smakują najlepiej zwłaszcza te zrywane prosto z krzaczka. Sposobem na zapewnienie sobie smacznych pomidorów przez kilka miesięcy jest ich samodzielna uprawa. Oto nasz przewodnik z którego dowiesz się jak siać pomidory

 1. Przygotowanie rozsady

  Rozsady nie trzeba przygotowywać samemu, gdyż bez problemu można ją kupić w sklepie ogrodniczym już na początku sezonu. Można wybierać spośród wielu różnych odmian, wybrać odpowiednią do naszych potrzeb. Na miejsce stałe rośliny sadzimy dopiero po 15 maja, gdy minie ryzyko ostatnich przygruntowych przymrozków tak zwanych “zimnych ogrodników” 
 2. Odchwaszczanie

  Przed posadzeniem roślin usuwamy chwasty, a glebę przekopujemy na głębokość około 20 cm. Warto wymieszać ją z kompostem lub podłożem do uprawy warzyw. 
 3. Sadzenie

  Sadzimy pomidory maksymalnie 3-4 rośliny na 1m2. Nie powinny rosnąć zbyt blisko siebie, gdyż w nadmiernym zagęszczeniu owoce będą się gorzej wybarwiać, a rośliny będą bardziej narażone na atak szkodników i porażenie przez choroby. 
 4. Rozsada

  Sadzonki sadzimy o kilka cm głębiej niż rosły w doniczce w rozsadzie, tak aby dolne liście znalazły się na poziomie gleby. 
 5. Podlewanie

  Podczas sadzenia staramy się aby korzenie nie były podwinięte. Dosypujemy żyznego podłoża i delikatnie dociskamy, tak aby utworzyć niewielki dołek. Po posadzeniu pomidorów rośliny podlewamy uważając aby nie zmoczyć liści. 
 6. Ściółkowanie

  Ziemię wokół krzewów ściółkujemy czarną folią ogrodnicza lub agrowłókniną ograniczy to rozwój chwastów i nadmierne parowanie wody z ziemi. 

Pielęgnacja grządki z pomidorami 

Kiść pomidorów na gałązce, z których kapie woda

Uprawa pomidorów gruntowych nie należy do najtrudniejszych, a stały dostęp do pysznych, ekologicznych i świeżych owoców, zrywanych w prost z krzaczka, wart jest każdego zachodu. Po posadzeniu sadzonek pomidorów niezbędne jest zastosowanie tyczek, które po prostu ułatwia pielęgnację i podtrzymują ciężkie owoce. Usuwanie bocznych pędów pomidorów to ważny zabieg pielęgnacyjny, pozwalający na skoncentrowanie całej energii rośliny na rozwój owoców. Większa liczba pędów ma duży wpływ na późniejsze owocowanie. 

Pomidory należą do warzyw o dużym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe. Jeśli przed rozpoczęciem uprawy pomidorów nie zastosowaliśmy nawozów pochodzenia organicznego np. obornik lub kompost to warto sięgnąć po gotowe nawozy ekologiczne, które oprócz dostarczenia składników pokarmowych korzystnie wpłyną także na strukturę gleby i zawartość próchnicy. Świetnym rozwiązaniem jest także stosowanie gnojówek z pokrzywy. Stosujmy też nawożenie mineralne co 10-14 dni od posadzenia rośliny. Nawożenie pomidorów kończymy na około 3 tygodnie przed planowaną likwidacją uprawy. 

Jak sadzić pomidory z innymi warzywami? 

Bazylia zasadzona w skrzyni na balkonie

Aby cieszyć się obfitymi plonami pomidorów należy zadbać o dobre sąsiedztwo warzyw

Pomidory lubią towarzystwo: 

 • pietruszki 
 • czosnku 
 • selera naciowego 
 • szparagów 
 • pora 

Wskazówka: Warto ulokować pomidory obok ogródka ziołowego, zwłaszcza bazylii, co uchroni je od szkodników oraz gnicia. Bazylia tworzy też pyszną pare z pomidorem więc przyda się w kuchni!

Pomidory nie lubią sąsiedztwa kopru, kalarepy i rzodkiewki. Natomiast przy sadzeniu ogórków warto pamiętać, że nie lubią one towarzystwa pomidora. Nie jest też dobrym pomysłem sadzenie pomidorów obok ziemniaków, ani w glebie w której rosły one rok wcześniej. 

Projekt „zrób to sam”: daszek na pomidory

Być może słyszałeś o tym już wcześniej: oprócz uprawy pomidorów w szklarni możesz również zasadzić je pod mniejszą konstrukcją z dachem. Oba warianty świetnie nadają się do uprawy pomidorów w ogrodzie. Jedyną różnicą między osłonką z daszkiem a szklarnią są otwarte boki.

Poza tym ta prosta konstrukcja skutecznie chroni wrażliwe łodygi pomidorów przed ulewnym deszczem i gradem. Jeśli rośliny zmokną od deszczu, wiatr bardzo szybko je wysuszy. Dach zapewni również optymalną ochronę warzyw przed typowymi chorobami roślin.

Materiały i narzędzia do konstrukcji domku na pomidory

Poniżej znajdziesz listę wszystkich narzędzi i materiałów potrzebnych do samodzielnego wykonania domu z pomidorami o powierzchni około dwóch metrów kwadratowych. W zależności od rodzaju pomidora można tu łatwo wyhodować do pięciu roślin. Jeśli nie chcesz używać płyty falistej, możesz spróbować z folią szklarniową!

 • Cztery kantówki (9 x 9 x 200 cm)
 • Dwie kantówki (9 x 9 x 250 cm)
 • Dwie kantówki (3,8 x 5,8 x 85 cm)
 • Cztery kantówki (3,8 x 58 x 80 cm)
 • Cztery tuleje do słupków
 • Płyty faliste z PVC
 • Co najmniej 12 złącz kątowych
 • Odpowiednie śruby (nierdzewne i idealnie samogwintujące)
 • Wiertarka bezprzewodowa
 • Poziomica
 • Przecinak kątowy
 • Piła
 • Długopis

Jak zbudować dach na pomidory?

Wszystkie materiały zebrane? Zatem czas zacząć! Wyjaśniamy od razu, że z tej konstrukcji bardzo łatwo wykonasz również domek z trzema ścianami. Wszystko, czego potrzebujesz, to dodatkowa płyta falista. Nie należy jednak zamykać wszystkich boków, w przeciwnym razie w środku nie będzie wystarczającej cyrkulacji powietrza.

Krok 1: Zamocuj tuleje

Zabieramy się do pracy! Aby to zrobić, musisz najpierw określić miejsce, w którym chcesz ustawić swój domek. Najlepiej nadaje się do tego przestrzeń o wymiarach (ok. 2,50 x 0,80 m) na grządce warzywnej. Następnie umieść cztery tuleje dokładnie tak, aby były o około 5 cm mniejsze niż długość dwóch najdłuższych kantówek. Utworzy to granicę, która dodatkowo ochroni pomidory.

Uwaga: sprawdź, czy tuleje są zamocowane równo. W razie wątpliwości sprawdź poziomicą!

Krok 2: Montaż fundamentów

Do wykonania drugiego kroku będziesz potrzebować dwumetrowej kantówki w roli słupka podporowego. Wkręć cztery słupki w tuleje, które w poprzednim kroku zamocowałeś w ziemi. Upewnij się, że nic się nie chwieje! Ogólnie pamiętaj, by pracować bardzo ostrożnie, aby przez przypadek nie zbudować domku pod krzywym kątem.

Krok 3: Przytnij słupek

Czas na piłę! Słupki trzeba lekko pochylić. Zapewni to prawidłowe odprowadzenie wody deszczowej z dachu. Nawiasem mówiąc, idealne nachylenie dachu to od 15 do 30 stopni. Wybierz stronę, po której będzie spływać woda. Słupki będą muisały być z tej strony dłuższe.

Uwaga: zachowaj ten sam kąt nachylenia! Możesz go zaznaczyć długopisem.

Krok 3: Przymocuj belki poprzeczne

Teraz przymocuj krótsze kantówki poprzeczne o długości 80 cm, w odstępach 65 cm od dołu, tworząc w ten sposób dwie drabinki. Belki przymocuj do tych dłuższych za pomocą łączy kątowych.

Wskazówka: jeśli chcesz zbudować domek z trzema zamkniętymi bokami, przymocuj dwie dodatkowe kantówki poprzeczne (powinny to być lekko skrócone belki o wymiarach 9 x 9 x 250 cm) z tyłu na tej samej wysokości.

Krok 5: zamocuj górne listwy

Na samej górze konstrukcji przytwierdź kantówki o długości 85 cm. Jednak tym razem nie pomiędzy filarami, ale na zewnątrz.

Ważne: zostaw odrobinę miejca na dach, zwłaszcza po stronie, po której będzie spływać woda.

Krok 6: Czas na dach

Teraz połóż dwie kantówki o długości 2,5 metra na samej górze konstrukcji, tworząc równoległe szyny. Przymocuj je za pomocą długich śrub – tutaj łączniki kątowe nie będą potrzebne. Belki powinny trochę wystawać. Stworzy to bardziej stabilną ramę!

Krok 7: przytnij i zamocuj płyty PVC

Przy użyciu szlifierki kątowej przytnij płyty faliste PVC. Powinny one wystawać ok. pięć centymetrów poza drewnianą ramę. Dzięki temu na pomidory nie dostanie się woda deszczowa. Domek warto obłożyć płytami z kilku stron, zwłaszcza od strony południowej, gdzie pomidory narażone będą na silne południowe słońce. Warto też osłonić pomidory od strony bardziej odkrytej na warunki atmosferyczne, wiatr i deszcz.

Jak sadzić pomidory na balkonie: wskazówki 

mały balkon stylu prowansalskim wypełniony róślinami z kawą na stoliku

Uprawa pomidorów na balkonie nie jest trudna i poradzi sobie z nią nawet nie doświadczony ogrodnik. Wystarczy wybrać odpowiednie odmiany, posadzić w żyznej ziemi i troskliwie pielęgnować. 

Jeśli dysponujesz małą przestrzenią, to warto rozpocząć uprawę warzywnika w doniczkach, wiszących koszach kwiatowych lub w warzywniaku w skrzynkach wypełnionych podłożem ogrodniczym. Pamiętaj żeby ani przez chwilę warzywa na balkonie nie były zwiędnięte. Podlewaj je rano lub wieczorem, a podłoże wysychające zbyt szybko z powodu zbyt małych doniczek nawet 2 razy dziennie. To samo tyczy się nawożenia po pokazaniu się kwiatów i pierwszych owoców. Obowiązkowo raz w tygodniu dokarmiaj pomidory uniwersalnym nawozem płynnym lub gnojówką z obornika lub żywokostu. 

Pomidor to warzywo numer 1 na świecie, rocznie uprawia się go ok miliona ton. Walory smakowe i lecznicze tego warzywa są nie do przecenienia. Warto znaleźć dla nich miejsce w ogródku warzywnym, tarasie lub balkonie, by cieszyć się świeżym soczystym warzywem przez cały sezon.

Mamy nadzieje, że dzięki naszemu przewodnikowi dowiedziałaś się jak sadzić pomidory. A jeśli szukasz dalszych wskazówek – zarejestruj się na Westwing i zyskaj dostęp do miliona inspiracji i porad, które przyczynią się do stworzenia pięknego domu i ogródka!