Tuja w ogrodzie

Niektórzy ogrodnicy, żywotniki czyli tuje uważają za nudne i pospolity, a tymczasem te rośliny mają różne formy i barwy. W ogrodzie można im powierzyć niemal każdą funkcję, jest to bardzo popularna, odporna i mało wymagająca roślina żywopłotowa. Umiejętnie posadzone i zaaranżowane tuje mogą być prawdziwą ozdobą  Twojego ogrodu. Przede wszystkim dają cień, a ich szybki wzrost i możliwość dowolnego formowania kształtów, całoroczny zielony kolor, tworzą piękną całość. Każdy ogrodnik nawet ten początkujący powinien z tą rośliną sobie doskonale poradzić. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik w którym dowiesz się, jak sadzić tuje.

Kiedy i jak sadzić tuje w ogrodzie? 

Tuje można sadzić zawsze, o ile tylko ziemia nie jest zamarznięta. Zaleca się jednak sadzenie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, przy czym musisz liczyć się z tym, że świeżo posadzona, słabo ukorzeniona roślina może przemarzać. Dlatego też kupując tuje należy zwrócić uwagę na to czy ma  tak zwaną bryłę korzeniową, czyli gęstą sieć drobnych korzeni, jeśli tak to ryzyko że rośliny się nie przyjmą jest niemalże zerowe. Przed sadzeniem tui ziemię trzeba dokładnie odchwaścić i przekopać, rośliny te powinny rosnąć w podłożu próchniczym, luźnym. Aby poprawić jakość gleby możesz dodać do niej ziemię kompostową, torf ogrodniczy lub użyć gotowej mieszanki do iglaków. Tuje lubią gleby zasobne i wilgoć, dlatego nie należy ich sadzić na terenach suchych. Lubią stanowisko nasłonecznione, lecz i w zacienionym miejscu czują się doskonale. 

Jak sadzić tuje: przewodnik krok po kroku 

 1. Krok

  Przed posadzeniem tui, dobrze jest przynajmniej przez dziesięć minut pomoczyć jej bryłę korzeniową w wiadrze z wodą, aby zdążyła porządnie nasiąknąć.
 2. Krok

  W wyznaczonym miejscu wykop dołek, który będzie około dwa razy głębszy niż stanowi wysokość bryły korzeniowej. Dołek wypełnij żyzną ziemią z domieszką podłoża do iglaków lub torfu.
 3. Krok

  Pozostaje już tylko wstawić tuję do przygotowanego podłoża i skorygować jej ustawienie.
 4. Krok

  Po zasadzeniu, roślinę obficie podlej tak, aby ziemia oblepiła korzenie. Jeżeli podłoże osiadło dosyp ziemi i ponownie podlej. Aby ułatwić podlewanie wokół tui  warto uformować tzw. misę. 

Wiesz już jak sadzić tuje! Pamiętaj jednak, że tuje powinny być podlewane regularnie. Wokół świeżo posadzonej rośliny warto rozsypać rozdrobnioną korę, co ograniczy parowanie wody i zapobiegnie rozrastaniu chwastów. Jeżeli masz w planach posadzenie więcej niż jednej tui powinieneś zachować pewna odległość pomiędzy roślinami. 

Rodzaje tui ogrodowych 

Tuja to jedne z najbardziej powszechnych roślin iglastych. Występuje w postaci krzewów lub rozłożystych drzew gdzie można wyróżnić drzewka o rożnym pokroju tuje kuliste, stożkowe, jajowate oraz kolumnowe. Często spotykanymi odmianami są tuje o różnobarwnych kolorach igliwia drzewek, od jasnozielonych po ciemno zielone , a także niebieskie lub żółte. 

5 odmian najbardziej popularnych rodzai tui ogrodowej: 

 1. Tuja „Szmaragdowa”- żywotnik zachodni o regularnym zwartym stożkowym pokroju i intensywnej zielonej barwie igieł. Rośnie szybko jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki, tworząc piękną, gęstą ścianę bez prześwitów. Zimą, podczas niskich temperatur nie zmienia barwy igły, które pozostają intensywnie zielone. 
 1. Tuja „Columna”– rośnie bardzo szybko, nawet do 6 m wysokości. Jej igły mają ciemnozieloną barwę, w okresie zimowym nie brunatnieją. Jest to  roślina o wąskim kolumnowym pokroju. Ten rodzaj tui posadzony obok siebie, nawet w starszym wieku, nie traci mocno strzelistej formy wyglądając bardzo estetycznie. 
 1. Tuja „Aurescens”–  cechuje się średnim tempem wzrostu, po 10 latach osiąga wysokość ok 2 m. Młode rośliny prezentują kształt wąsko-kolumnowy, ale wraz z wiekiem, delikatnie się rozszerzają przybierając kształt stożka. Charakteryzują się żółto- zielonymi igłami. W okresie zimowym, przebarwia się na pomarańczowo- brązowy kolor. 
 1. Tuja „Brabant”- to iglak o luźnym pokroju, posiada rozłożyste krótkie gałęzie do których przytwierdzone są jasnozielone igły. Zimą delikatnie brunatnieje, ale po ustaniu mrozów szybko odzyskuje żywy zielony kolor. Jest odmianą szybko rosnącą, po 10 latach osiąga wysokość ok. 350 cm. Wymaga przycinania. 
 1. Tuja „Europe Gold”– średnie tempo wzrostu. Idealnie nadaje się do tworzenia szpalerów. Jako młoda roślina ma pokrój wąskiego stożka, z wiekiem rośnie nieco szerzej. Jej igły mają złocistożółtą barwę, zimą stają się nieco ciemniejsze. 

Pielęgnacja tui w ogrodzie 

Skoro wiesz już, jak sadzić tuje, czas powiedzieć kilka słów o ich pielęgnacji. Tuje są łatwe w uprawie i nie mają dużych wymagań. Najważniejszą rzeczą jest ich regularne podlewanie. Nie dostateczne nawodnienie  może spowodować brązowienie gałązek oraz zwiększy podatność na choroby. Ważne jest to, aby nie lać wody po gałązkach. Tuja nie lubi sąsiedztwa innych roślin dlatego tez należy dbać o regularne odchwaszczanie  ziemi wokół niej. Można również obłożyć glebę wokół tui korą, co pozwoli na dłuższe zachowanie wilgoci i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się trawy i chwastów. Inne zabiegi pielęgnacyjne, które warto wykonywać podczas  uprawy tui to jej przycinanie i nawożenie odpowiednimi preparatami, które znajdziesz w każdym ogrodniczym sklepie. 

Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych kampanii oraz promocji do stworzenia nie tylko pięknego domu, ale także ogrodu!