AŻ DO -50%: WYPRZEDAŻ W WESTWING SHOP

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
domek letniskowy a przed nim zastawiony stół i ławki

Wiele osób, mieszkających na co dzień w mieście potrzebuje od czasu do czasu ucieczki od hałasu, codziennych spraw i stresu. Domek letniskowy staje się więc dla nich centrum spokoju oraz wyciszenia, gdzie w przytulnych warunkach mogą zregenerować siły. Zastanawiasz się jak urządzić mały domek letniskowy? Zdradzimy wskazówki, które ułatwią proces urządzania – planowanie wraz z umeblowaniem, a także pomożemy w wyborze stylu wnętrzarskiego, który będzie najlepiej odpowiadał wymaganiom domowników. 

Wszystko, czego potrzeba, czyli co?

Mały domek letniskowy nie posiada zbyt dużej powierzchni mieszkaniowej, dlatego każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Odpowiednie rozplanowanie poszczególnych stref funkcjonalnych pozwoli na najefektywniejsze zagospodarowanie całej przestrzeni.

Pierwszy podział zaczyna się od rozdzielenia pomieszczeń na strefy prywatne lub ogólnodostępne. Pierwsza z nich to na pewno łazienka i sypialnia, w których zachowanie pewnego poziomu intymności jest niezbędne dla komfortu domowników. W strefie ogólnodostępnej będą znajdywały się te miejsca, które będziemy dzielili z ewentualnymi gośćmi, czyli kuchnia, salon, jadalnia i inne przestrzenie wypoczynkowe np. patio lub loggia.

W małych przestrzeniach ceni się przede wszystkim funkcjonalizm, dlatego każda część strefy może pełnić kilka funkcji jednocześnie. Salon w ciągu dnia może być miejscem spotkań towarzyskich i relaksu, natomiast nocą, po rozłożeniu kanapy może zamienić się w sypialnię. Podobne rozwiązania można znaleźć w jadalni i kuchni. Stół ustawiony w odpowiednim miejscu może być jednocześnie miejscem spożywania posiłków, pracy biurowej, a nawet przedłużeniem blatu i powierzchni roboczej w kuchni. Przy wyznaczaniu stref funkcjonalnych bardzo ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na ciągi komunikacyjne, czyli przestrzenie, którymi domownicy będą się poruszać po domku. Jeśli w tych miejscach natkną się na jakiekolwiek przeszkody wynikające z umeblowania lub dekoracji wnętrza, będzie to po czasie odczuwalna niedogodność.

Mały domek letniskowy a umeblowanie

Wydzielenie stref funkcjonalnych ma bezpośredni wpływ na kolejną ważną kwestię w kontekście planowania, a mianowicie na umiejscowienie gniazdek. Ich ilość oraz konkretna lokalizacja będzie rzutowała na rozstawienie sprzętu AGD, armatury i dużych mebli takich, jak:

  • płyta kuchenna,
  • lodówka,
  • piekarnik,
  • zlew,
  • pralka
  • umywalka,
  • muszla,
  • prysznic lub wanna,
  • bojler,
  • kaloryfery,
  • klimatyzatory, wentylatory lub wiatraki,
  • telewizor i inny większy sprzęt RTV,
  • powierzchnia do spania,
  • powierzchnia do wypoczynku codziennego.

Dopiero gdy powyższe rzeczy zostaną zaplanowane na rzucie w skali, można przejść do kolejnych etapów, czyli wypełniania przestrzeni dodatkowymi meblami oraz dekoracjami. Dobrze, aby były delikatne i wizualnie nie przeciążały całości wnętrza, a wielofunkcyjność powinna być motywem przewodnim planowania całego wnętrza domku letniskowego.

Jak urządzić mały domek letniskowy – charakter wnętrza

Tak jak każde mieszkanie lub wnętrze kampera, tak i mały domek letniskowy powinien być odzwierciedleniem jego domowników. Może i nie jest odwiedzany na co dzień, ale w przestrzeniach, które są nam bliskie, czujemy się bezpiecznie i swobodnie, a dzięki temu – odpoczywamy!

Skandynawska prostota

Styl skandynawski w domku letniskowym, charakteryzują przede wszystkim naturalne materiały, stonowane kolory i minimalizm.

Wszystkie meble powinny być dobrane w harmonii ze sobą, wykańczane drewnem lub matowym metalem. Wnętrza w skandynawskim stylu to ciesząca oko prostota, a więc ilość dekoracji powinna być ograniczona do maksimum. Najlepiej będą prezentowały się funkcjonalne dodatki, harmonijnie dopełniające całość wystroju, a nie będąc same w sobie jego silnym akcentem.

Ważną rolę będzie tu grała roślinność, jednak ona również powinna być surowa i oszczędna w myśl naturalnego klimatu Skandynawii.

Shabby chic

Ostatnio coraz bardziej popularnym trendem wnętrzarskim jest styl shabby chic. Pełne uroku, wdzięku, lekkie i romantyczne – takie właśnie powinno być wnętrze małego domku letniskowego w tym stylu.

Kolorystyka opiera się na delikatności oraz jasnych barwach. Dobrze sprawdzą się tu pastelowe odcienie. Wystrój w stylu shabby chic odznacza się wykorzystaniem efektów zużycia np. poprzez przetarcia na specjalnie stylizowanych meblach. Miłośnicy vintage, retro i klasyki na pewno odnajdą się w tak dekoracyjnym i dopieszczonym do najmniejszego szczegółu wnętrzu. Ma przywodzić na myśl brytyjskie rezydencje z prowincji z przełomu XIX i XX w.

Styl rustykalny

Wnętrze w stylu rustykalnym jest manifestem bliskości z naturą, przytulnego wystroju oraz prostej dekoracyjności. Swój początek może mieć w Skandynawii – jej folkowych dekoracjach i białych meblach lub w Prowansji – polach lawendy oraz emaliowanych naczyniach z florystycznymi ornamentami.

Materiały wykorzystywane w rustykalnym wystroju powinny być naturalne, a bazą jest drewno. Dużo drewna. Do tego kamień, a tkaniny takie, jak wełna, len lub bawełna miękko dopełnią całości. Mały domek letniskowy jest niezwykle wdzięcznym miejscem do aranżacji w tym stylu, ponieważ ciężkie elementy konstrukcyjnie jak np. drewniany strop, można harmonijnie wypełnić folklorystycznymi dodatkami. Dominującą kolorystyką są przede wszystkim barwy ziemie – wszelkie odcienie brązów, zieleni i beżu. Miłymi dla oka akcentami staną się białe wykończenia, dodatki w kolorze zgaszonego błękitu lub ceglastej czerwieni.

Odkryj też nasze pomysły na kuchnię ze spiżarnią lub garaż.

Romantyczne boho

Boho to jeden z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich ostatnich lat, także w przypadku domków letniskowych. Są lekkie, zwiewne, przywodzą na myśl sielską łąkę w ciepły, letni poranek, a wnętrze w stylu boho będzie przytulne i kojące.

Tutaj również będą dominowały naturalne odcienie brązu, ale już nie w tak ciężkim wydaniu, jak w przypadku stylu rustykalnego. W boho znajdziemy natomiast więcej pastelowych i żywych kolorów, najlepiej przeplatanych kwiecistymi wzorami.

Wnętrze niech wypełnią subtelne dekoracje, takie jak wszelkiego rodzaju plecionki, zwiewne materiały, miękkie poduszki, lampiony i kwiaty. Co do mebli – kanapy lub łóżko z palet oraz hamaki i wygodne fotele na pewno będą trafioną bazą dla aranżacji domku letniskowego w stylu boho.

Jak urządzić mały domek letniskowy w stylu marine?

Ludzie zakochani w morskich falach, plaży oraz marynistycznych wioskach, wybiorą wystrój w stylu marine, który krąży pomiędzy stylem boho i rustykalnym.

Cechą charakterystyczną dla tego stylu jest połączenie bieli i niebieskiego we wszystkich możliwych miejscach. Oczywiście, oprócz nich we wnętrzu marynistycznym można odnaleźć beżowe, brązowe, drewniane, wiklinowe lub bawełniane akcenty. Mały domek letniskowy w stylu marine powinien kojarzyć się z przytulnym, romantycznym miejscem, ale bez zbędnych dekoracji. Nie jest to całkowity minimalizm jak w przypadku stylu skandynawskiego, ale podobna prostota i oszczędność. Ręcznie wykonane dodatki na pewno nadadzą marynistycznemu wystrojowi duszy i oryginalnego charakteru.

Jak urządzić wnętrze domku na działce?

Posiadając działkę lub obszerny ogród warto zastanowić się nad postawieniem niewielkiego domku, którego funkcjonalność będzie zależna od aktualnych potrzeb. Może to być dobry pomysł na warsztat lub saunę domową.

W zależności od przeznaczenia wystrój wnętrza będzie różny, jednak gdy jest to możliwe, warto zadbać o spójność z resztą działki, ogrodu lub głównego domu. Ważną funkcją tego typu domków jest możliwość przechowywania, dlatego idealnie sprawdzą się tu regały, szafy, pudła, organizery i specjalnie wydzielone miejsca do składowania większych i cięższych rzeczy np. rowerów, sprzętu ogrodowego lub drewna kominkowego.

Domek letniskowy na drzewie

Chyba każde dziecko marzyło kiedyś o domku na drzewie z prawdziwego zdarzenia. Duże, przestronne, takie, w którym można spać, jeść i żyć. Niektórzy postanawiają to dawne marzenie przekuć w rzeczywistość i budują w lesie mały domek letniskowy na drzewie.

Konstrukcja takiego domku wymaga nie lada umiejętności oraz wiedzy, dlatego nie każdy fachowiec będzie chciał się podjąć realizacji takiego projektu, ale jest to możliwe.

Wystrój wymarzonego domku na drzewie powinien być odzwierciedleniem lasu. Drewno będzie grało w nim pierwsze skrzypce, dlatego elementy w postaci białej pościeli lub beżowego dywanu rozjaśnią wnętrze i nadadzą mu przytulnego charakteru. To samo zadanie spełni odpowiednio dobrane oświetlenie tak, aby wnętrze nie stało się ciemną norą.

Wiesz już jak urządzić mały domek letniskowy nie musi mieć jednego konkretnego stylu wystroju wnętrz. Tak jak w przypadku mieszkania, będzie on zależny od domowników i ich charakteru. W przypadku domków letniskowych trzeba pamiętać, że najważniejszy jest funkcjonalizm i jak największa oszczędność miejsca. Zarejestruj się na Westwing i znajdź ciekawe rozwiązania na umeblowanie oraz wystrój domków letniskowych w każdym stylu!