Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Domek dla kota z drewna

Czy wiesz, że Twój kot uważa Cię za najlepszego przyjaciela? Nie zawiedź oczywiście jego zaufania. Pokaż, że jest dla Ciebie ważny. Przygotuj mu ciepłe, przytulne schronienie, a odwdzięczy się łagodnym mruczeniem. Nie wiesz czy będziesz umiał to zrobić? Nasze pomysły są proste i nie zajmują dużo czasu, a efekt gwarantowany. A więc do dzieła! Przekonaj się jak zrobić domek dla kota.  

Dlaczego koty kochają kartonowe pudełka? 

Widok kota siedzącego w kartonowym pudełku z pewnością nie zdziwi żadnego kociarza. Wystarczy zostawić pudełko po butach czy opakowanie po przesyłce, a kiciuś będzie próbował się do niego wcisnąć, nawet jeśli gabaryty mu na to nie pozwalają. Dlaczego koty najbardziej lubią kartonowe pudełka? Bo dają im schronienie. Koty uwielbiają się chować – dla zabawy, ale też, żeby czuć się bezpiecznie. Chociaż z natury są drapieżnikami, ze wszech stron węszą zagrożenie, przed którym próbują się ukryć

Często jest to najdalszy kąt pod łóżkiem, czasem głęboka półka w szafie, albo kartonowe pudło. Kot w domu wynajduje kryjówki kiedy chce po prostu mieć spokój. Potrafi schować się naprawdę skutecznie, a poszukiwania kończą się najczęściej wraz z porą karmienia. Nie zabraniaj kotu chować się do kartonowego pudełka. Niektórzy właściciele zostawiają je w domu specjalnie, aby pełniły rolę kryjówki. Tektura jest ciepła, dość miękka i ma przyjemny dla kota zapach. Pudełka koty wykorzystują także do zabawy. Wskakiwanie i wyskakiwanie, czajenie się spod uchylonego wieczka niczym myśliwy na upragnioną zdobycz – sprawia im sporo frajdy.     

Jak zrobić domek dla kota – potrzebne narzędzia i materiały 

Pies w mieszkaniu już po krótkim czasie przyzwyczaja się do domowników i panujących zwyczajów. Wystarczy położyć posłanie dla psa a szybko polubi swoje nowe miejsce. Z kotem jest trochę inaczej. Lubi chodzić własnymi ścieżkami i stawiać warunki. Na zaakceptowanie właściciela potrzebuje trochę czasu, a najłatwiej mu to przychodzi gdy czuje się bezpiecznie. Możesz mu się przypodobać fundując ciekawe rozrywki. Jeśli wiesz jak zrobić drapak dla kota to prawdopodobnie już zaskarbiłeś sobie jego sympatię. Dobrze by było, żebyś wiedział też jak zrobić domek dla kota. Bezpieczne miejsce to podstawa kociego zaufania. Zobacz co będzie Ci potrzebne do zrobienia prostego i przyjaznego schronienia. 

Przydatne materiały: 

 • Solidne, kartonowe pudełko, najlepiej z grubej, kilkuwarstwowej tektury, odpornej na kocie zęby i pazury 
 • Nóż do papieru z wysuwanym ostrzem 
 • Taśma samoprzylepna, szeroka 
 • Klej na gorąco 
 • Ołówek 

Jak zrobić domek dla kota – instrukcja 

Z pewnością masz już wprawę. Wiesz jak zrobić kojec dla psa, czytałeś już jak zrobić zabawki dla kota. Czas na kolejne zadanie. Przekonaj się jak zrobić domek dla kota. Sprawisz tym przyjemność swojemu pupilowi, ale i sobie. Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie instrukcję, która nie sprawi Ci kłopotu. Wystarczy, że będziesz wszystko robił krok po kroku według naszych wskazówek. A więc zaczynajmy! 

 1. Obejrzyj kartonowe pudełko i oceń czy jest w dobrym stanie. Ważne, żeby było całe, bez dziur i zagnieceń. Jeśli jest słabe, z miękkiej tektury, wzmocnij je doklejając dodatkowe warstwy. Ważne, żeby pudełko było wytrzymałe i nie uginało się pod ciężarem zwierzaka – koty lubią wskakiwać na dach domku by stamtąd obserwować otoczenie.
 2. Jeśli zdecydowałeś się kupić nowy karton musisz go złożyć. Zrób to dokładnie zabezpieczając taśmą miejsca łączenia. Żeby mieć pewność, że się nie rozpadnie użyj kleju na gorąco. W ten sam sposób możesz wzmocnić też stare pudełko.
 3. Zdecyduj, z której strony będzie wejście do domku i narysuj na kartonie otwór wejściowy. Dostosuj jego wielkość do wymiarów kota. Wejście może być okrągłe, kwadratowe, w owalnym kształcie lub wykończone łukowato. Do bardziej fantazyjnych w formie kociej łapy lub główki użyj szablonu – zrobisz to precyzyjniej.
 4. Wytnij otwór ostrym nożem do papieru.
 5. Sprawdź czy dach domku jest mocny. Powinien wytrzymać ciężar kota. Im więcej waży Twój pupil tym powinien być bardziej wytrzymały. Podklej go na wszelki wypadek dodatkową tekturą. Możesz też położyć na dachu domku wykładzinę, posłuży do drapania.
 6. Jeśli chcesz ozdób domek malując go ekologiczną farbą czy oklejając, ale pamiętaj, żeby używać bezpiecznych dla kota materiałów[. Teraz wystarczy włożyć do domku miękką poduchę, żeby kotek mógł wygodnie się na niej umościć i gotowe!  

Alternatywa dla domku dla kota – koci namiot 

Koty lubią chować się w kartonowych pudełkach, ale też zagrzebywać na półce w szafie, albo w szufladzie z ubraniami. Miękkie tkaniny bezpiecznie otulają go ze wszystkich stron a do tego pachną właścicielem. Dlatego pomysłową alternatywą dla domku z kartonu jest namiot. Jak i z czego go zrobić? Sam zobacz! 

Potrzebne materiały: 

 • Tkanina na zewnętrzne ściany – najlepiej sztywna i dość gruba, ale naturalna i przepuszczającą powietrze. Sprawdzi się ekologiczna bawełna. 
 • Niewielka poduszka w miękkiej poszewce, na przykład z filcu lub flaneli 
 • Dość gruba igła 
 • Metr krawiecki 
 • Szpilki, agrafki lub klamerki do spięcia materiału 
 • Ostre nożyczki 
 • 2 wieszaki na ubrania druciane 
 • Kombinerki 

Jak zrobić domek dla kota w kształcie namiotu? Zobacz krok po kroku: 

 1. Zaplanuj jak duży ma być namiot. Weź pod uwagę wielkość kota. Domek powinien być na tyle przestronny, żeby mógł się w nim swobodnie obrócić. W ten sposób będziesz też wiedział ile materiału musisz przeznaczyć na podstawę, wysokość i wejście do namiotu 
 2. Wytnij podstawę (dla średniej wielkości kota wystarczy kwadrat o boku 45 cm), ścianę boczną (3 elementy: tył, dwa boki – ściany boczne przy podstawie 45 cm powinny mieć w najwyższym punkcie 35 cm wysokości), ścianę z wejściem – ok. 20 cm wysokości i 16 cm szerokości 
 3. Jeśli brzegi się strzępią obszyj je (najszybciej zrobisz to na maszynie, możesz poprosić zaprzyjaźniona krawcową) 
 4. Przyszyj ścianę wejściową do podstawy i kolejno  w ten sam sposób pozostałe. Rób to na lewej stronie 
 5. Zepnij wszystkie ściany w jednym punkcie agrafką lub klamerką na kształt namiotu 
 6. Zszyj ze sobą wszystkie boki – podstawę ze ścianami bocznymi 
 7. Zrób tunele na druty – w miejscu łączeń ścian zrób przeszycia, ok. 0,5 – 1 cm od krawędzi zszycia. Zostaw niewielkie otwory na wprowadzenie drutów. W ten sposób zrobisz stelaż namiotu 
 8. Wywróć wszystko na prawą stronę 
 9. Rozmontuj wieszaki aż otrzymasz proste druty. Wprowadź je w tunele na ukos, tak żeby skrzyżowały się u góry w punkcie styku ścian 
 10. Końce drutów schowaj pod materiałem i zaszyj otwory 
 11. Włóż do środka miękki kocyk lub poduszkę 

Chociaż wydaje się to dość żmudne, tak naprawdę nie jest skomplikowane, wymaga jedynie trochę cierpliwości. Za to Twoja satysfakcja i zadowolenie zwierzaka gwarantowane.  

Czy Twojemu kotu spodobały się nasze pomysły? Może teraz Ty podpowiesz innym jak zrobić domek dla kota? Zarejestruj się na Westwing – znajdziesz tam inne nasze propozycje typy DIY.