Mata węchowa dla psa w kolorze żółtym

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, który za Twoją uwagę potrafi odpłacić największą miłością. Chcąc by Twój pupil odpowiednio się rozwijał, warto do codziennych gier i zabaw, wprowadzić zabawy węchowe. Węszenie jest naturalnym instynktem i potrzebą zwierzęcia, dlatego postanowiliśmy podpowiedzieć Ci jak zrobić matę węchową dla psa. I to samodzielnie w domu! Stwórz wyjątkową, edukacyjną i rozwojową zabawkę dla swojego psiego przyjaciela! Zaczynamy?  

Mata węchowa – rozwojowa zabawka dla Twojego pupila 

Świat psich zmysłów jest absolutnie fascynujący i zaskakujący dla człowieka. A zdecydowanie najbardziej niesamowitym z nich jest właśnie zmysł węchu. To za jego pomocą pies poznaje świat, wyłapując zapachy, z istnienia których człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy. Nic zatem dziwnego, że nasz czworonożny przyjaciel z drugiego końca domu wie, że zaczynamy gotować coś pysznego. Zatem nie bez powodu maty węchowe dla psów, stały się w ostatnim czasie tak popularne! Dzięki nim możesz chronić swojego pupila przed nudą, a jednocześnie rozwijać jego umiejętności, tym niezwykle ważną dla psów umiejętność węszenia. Pies sam w domu może reagować różnie, zajmij jego czas tworząc matę. Zacznijmy jednak od konkretów – czym jest mata węchowa? Przede wszystkim jest to przedmiot, który umożliwi psu pracę nosem. Powinna składać się z podstawy oraz materiału, w którym można ukryć przysmaki. Pupil czuje smaczek, ale go nie widzi przez co musi wytężyć węch i mocno się skupić by znaleźć nagrodę. Kot w domu? Co ciekawe, mata węchowa sprawdzi się również dla niego! To świetny pomysł, jeśli zastanawiasz się jak zrobić zabawki dla kota.  

Zastanawiając się jak zrobić matę węchową dla psa, weź pod uwagę jej wielkość. Ma ona duży wpływ na komfort użytkowania, a pies w mieszkaniu powinien mieć zapewnione jak najlepsze warunki do zabawy. Im większa mata, tym większa powierzchnia do węszenia, dzięki czemu możesz zaproponować psu różne warianty zabawy i zajmuje się on sam sobą znacznie dłużej. To też bardziej strategiczne rozmieszczenie przysmaków i większa frajda dla pupila. Z tego powodu nawet duża mata (60×40 cm) świetnie sprawdzi się u mniejszych ras. Mata sprawdzi się również jeśli planujesz wakacje z psem. Jest poręczna i zmieści się w każdym bagażu. 

Kiedy szczególnie Twojemu psu przyda się mata węchowa? 

Mata węchowa to świetne rozwiązanie dla każdego psa. Nie jest tylko i wyłącznie zabawką. To narzędzie do nauki koncentracji, rozładowania emocji i wyjątkowy sposób na nudę. Jest również bardzo dobrym narzędziem do pracy z psami lękliwymi lub posiadającymi inne problemy behawioralne. Zabawy węchowe są idealne dla psów z przebytymi traumami, które potrzebują więcej pewności siebie. Sukcesy w aktywnościach węchowych pozwalają psu poczuć się lepiej. Jeśli posiadasz nadpobudliwego psa, mającego problemy ze skupieniem się lub po prostu źle znoszącego nudę, mata węchowa stanie się jego ulubionym gadżetem – szczególnie jeśli przedmiotem poszukiwań stanie się pyszny i ulubiony przysmak. Co jest najlepszego w macie węchowej dla psa? Bawić się węchowo może każdy pies – bez względu na płeć, wielkość czy rasę. Jest to również idealna aktywność dla psów starszych oraz z problemami ze słuchem lub wzrokiem lub tych na etapie rekonwalescencji po przebytym zabiegu czy urazie.  

Mata jest również rozwiązaniem dla prawdziwych żarłoków, jedzących zachłannie i szybko. Grozi to często skrętem żołądka. Dzięki macie każdy kawałek pożywienia musi zostać odnaleziony, przez co zwierzę je w prawidłowym tempie. Na koniec najważniejsze, Twój pies po prostu szybko się ZMĘCZY! Tak, węszenie jest dla psa czynnością niezwykle angażującą i męczącą. Kilka sesji niuchania jest w stanie zmęczyć Twojego przyjaciela w równym stopniu co porządny spacer. 

Czego będziesz potrzebował, aby zrobić matę węchową dla psa? 

Teorię masz już opanowaną ale zanim sprawdzisz jak zrobić matę węchową dla psa, przygotuj listę najpotrzebniejszych rzeczy. Jako podłoże idealnie sprawdzi się zwykła gumowa wycieraczka z dziurami. Jeśli będzie za duża – przetnij ją na pół. Kolejnym elementem jest wypełnienie. Możesz użyć polarowe stare koce lub kupić nowe w tanich sklepach. Na jedną matę potrzebujesz około 1,5 m materiału. Dobre efekty osiągniesz w chwili, gdy postawisz na dwa kolory (np. czarny i żółty, niebieski i żółty) lub więcej. Im bardziej kolorowa tym ładniejsza!  Do tego niezbędne będą ostre nożyczki, gdyż będziesz ciąć materiał. Masz już wszystko! Przejdźmy do pracy!  

Jak zrobić matę węchową dla psa – instrukcja 

Wykonanie maty węchowej jest niezwykle proste,  prawie tak jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki. Przygotuj powyższe produkty i zarezerwuj sobie chwilę czasu. Stworzenie maty powinno zająć Ci około 40 minut.  

  1. Materiał (najlepiej polar) potnij na paski o długości około 20 cm. Szerokość pasków dostosuj do wielkości swojego psa. Im szersze tym łatwiej znaleźć smaczek.  
  2. Gotowe paski przewiąż na supełek poprzez oczka w wycieraczce. Psy są cwane więc najlepiej zrobić podwójny supełek. 
  3. Rozsyp ulubione smakołyki na macie i daj pupilowi! 

Wiesz już jak zrobić matę węchową dla psa, ale jak jej używać? Mata nie powinna być dostępna dla psa cały czas. Zacznij od wprowadzania maty psu, w porach karmienia. Ale uwaga! Pupil nie może być nakarmiony do syta. Wówczas zabawa nie będzie dla niego w żaden sposób pociągająca i prędzej posłuży jako posłanie dla psa, niż super zabawka.  

Powtykaj do maty porcję suchej kamy lub smaczków i daj psu. Bądź przy tym, jak pies wyszukuje smakołyki.  Kiedy zobaczysz, że pupil już zakończył wyjadanie smaków z maty, nie czekaj aż się znudzi i przejdzie do rozpracowania zabawki na części pierwsze, tylko zabierz po posiłku gadżet. Mata węchowa, podobnie jak mata chłodząca dla psa to akcesorium niezbędne dla każdego pupila.  

Mata węchowa, wykonana samodzielnie przez właściciela, będzie jeszcze cenniejsza dla czworonoga. W trakcie prac nad taką zabawką możesz wykazać się kreatywnością i przygotować szereg schowków na ulubione przysmaki swojego pupila. Jeśli wiesz już jak zrobić matę węchową dla psa, a szukasz dalszych wskazówek i porad – zarejestruj się na Westwing! Mamy dla Ciebie dedykowane kampanie i całą gamę inspiracji do stworzenia wyjątkowego domu i miejsca dla swojego pupila! Zainspiruj się z Westwing!