Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Zabawki dla kota na białym tle

Posiadanie domowego zwierzaka to nie tylko wielka przyjemność, ale też obowiązek! Futrzasty przyjaciel przynosi do domu całą masę miłości, ciepła i radości. Niezależnie, czy szczeka, czy miauczy – oprócz zapewnienia mu wiktu i opierunku należy również zadbać o jego rozrywkę. Dzisiaj pokazujemy jak zrobić zabawki dla kota tak, by zadbały o jego potrzeby i przyniosły Wam wspólnie wiele radości. Poznaj sprawdzone rozwiązania i zafunduj pupilowi wspaniałe akcesoria!  

Dlaczego koty potrzebują zabawek? 

Kot w domu to pełnoprawny członek rodziny – wie o tym każdy jego właściciel. Dumne rozrabiaki uwielbiają nie tylko wylegiwanie się na rozgrzanym kaloryferze, ale także beztroską zabawę. Badania udowodniły, że obserwowanie bawiącego się kota pobudza organizm do wydzielania serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Od razu czujemy się lepiej! 

Podobno nie ma niegrzecznych kotów, są tylko te znudzone. Z pewnością sam obserwowałeś efekty nudy u swojego pupila – szalone biegi pomiędzy pomieszczeniami, dzikie wspinaczki na rośliny, regały czy niestworzone miauczenie. Zabawa jest elementem kociej codzienności, a gdy tej brakuje – zwierzak rozładowuje swoją energię w inny sposób. 

Dzięki różnorodnym zabawkom uda Ci się zaspokoić instynkt łowiecki, który mimo udomowienia, wciąż jest niezwykle silny w Twoim kocie. Chociaż wygodnie drzemiący na kanapie milusiński nie jest zmuszony do dzikich pogoni za zdobyczą, to wciąż przecież przepełnia go energia, która tylko czeka na swoje ujście.  

Wystarczy jednak kilka minut zabawy, by zagwarantować sobie – i zmęczonemu zwierzakowi – spokojnie przespaną noc. Niżej dowiesz się jak zrobić zabawki dla kota, którymi będzie wprost zachwycony! Ich tworzenie to świetna rozrywka – ani się obejrzysz, a będziesz sprawdzać jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki czy jak zrobić matę węchową dla psa, a domowe rzemiosło ruszy pełną parą! 

Czym lubią bawić się koty? 

Najlepsze kocie zabawki to takie, które imitują prawdziwe polowanie. Idealnie, jeśli nieco przypominają prawdziwą „ofiarę” kota – zarówno swoim wyglądem, jak i sposobem poruszania. Działa to stymulująco na Twojego futrzaka, pobudzając jego instynkty łowieckie, zmysły oraz ciekawość. 

Oczywiście, każdy kot ma swój unikalny charakter. Niektórych najbardziej zainteresują szybko uciekające piłeczki i nakręcane, futrzaste myszy, inne skuszą ciekawe zapachy a jeszcze inne – zamknięte we wnętrzach niektórych zabawek grzechotki czy dzwoneczki. Zabawa skończona? Sprawdź jak zrobić domek dla kota, w którym wygodnie odpocznie! 

Wiele kotów wprost uwielbia interaktywną zabawkę, z której może korzystać wraz z właścicielem. Mowa tutaj oczywiście o wędce, czyli patyczku za sznurkiem, na którego końcu umieszczone zostaje specjalne piórko lub inny interesujący element. Wspólna zabawa z pewnością pomoże Wam wzmocnić łączącą Was relację i stanowi najlepszy sposób na zaspokojenie myśliwskich popędów kota. Towarzyszący wam pies w mieszkaniu też z pewnością chętnie dołączy się do zabawy!  

4 pomysły na zabawki dla kota 

Nie wszystkie zabawki musisz kupować w specjalistycznych sklepach. Obciążające portfel akcesoria mogą szybko się zniszczyć lub po prostu nie spodobać pupilowi. Dzisiaj pokazujemy jak zrobić zabawki dla kota własnoręcznie, w domowym zaciszu, przy użyciu dostępnych w domu materiałów.  

To sprawdzone akcesoria, którymi uwielbiają bawić się nasze kociaki. Ich wykonanie z pewnością przyniesie Ci wiele radości! 

Jak zrobić zabawki dla kota – wędka  

Wędka stanowi jedną z najlepszych, uniwersalnych zabawek dla kota. Nie znamy zwierzaka, którego ta nie zainteresuje! Nawet kilkuminutowa wycieczka „na ryby” potrafi być bardzo męcząca, więc intensywna zabawa jest doskonałym sposobem pełnego energii kociaka. Jak ją stworzyć? 

Przede wszystkim przygotuj niezbędne składniki. Potrzebne Ci będą: 

 • Niewielki patyk 
 • kolorowa taśma klejąca
 • kolorowy papier gąbkowy
 • kawałek sznurka
 • nożyczki
 • klej na gorąco
 • zaplecione ze sznurka kuleczki (lub inne obciążenie) 

Wykonanie jest bardzo proste! 

Krok 1: 

Z papieru gąbczastego wytnij 3 postrzępione kształty – mogą być przypominające listki, lub, jeśli czujesz się na siłach, myszki. 

Krok 2: 

Utnij około 50-60-centymetrowy kawałek sznurka i jeden z jego końców przytwierdź do patyczka za pomocą kleju na gorąco, zostawiając nieco zapasu.  

Krok 3: 

Na drugim końcu sznurka zawiąż pętelkę i przytwierdź do niej wycięte listki, a tuż nad nimi – wybrane obciążenie, które ułatwi ucieczkę zabawki przed kotem. 

Krok 4: 

Kolorową taśmą klejącą przytwierdź zapas sznurka do patyczka i zabezpiecz miejsce klejenia. Możesz nią owinąć cały patyk, by zabawka ciekawiej się prezentowała. Gotowe! 

Jak zrobić zabawki dla kota – myszka  

Relacja między kotem a myszką utrwalona została zarówno w znanych wszystkim powiedzonkach, jak i kreskówkach czy filmach. Ma ona swoje podłoże w rzeczywistości – kociaki wprost uwielbiają ganiać te niewielkie gryzonie! Dlatego właśnie zabawka imitująca swoim kształtem i zachowaniem niewielką myszkę jest taka interesująca dla Twojego futrzaka. Kojarzy mu się z polowaniem! 

Przygotuj: 

 • Kilka styropianowych jajek
 • Klej na gorąco
 • Czarny flamaster
 • Szpikulec
 • Kolorowe piórka dekoracyjne

Krok 1: 

Wykonanie myszki jest bardzo proste. W szerszym czubku jajka zrób niewielki otwór za pomocą szpikulca. Taki, by zmieściło się do niego kilka piórek. 

Krok 2: 

Wypełnij otwór klejem na gorąco i natychmiast wetknij w niego tyle piórek, ile tylko zdołasz. 

Krok 3: 

Czekając na wyschnięcie, namaluj na drugim końcu jajka uroczy pyszczek myszki. Nie zapomnij o uszach i wąsach! 

Krok 4: 

Po wyschnięciu myszki są gotowe do zabawy! 

Jak zrobić zabawki dla kota – wieża z rolek 

Ciekawa wieża z rolek może wyglądać tak, jakby nie wymagała od kota wiele wysiłku. To jednak tylko pozory! Chociaż nie wymaga ciągłego biegu, to znakomicie angażuje szare komórki, zajmując futrzaka na długi czas. Pamiętaj, by po skończonej zabawie dobrze ją schować – pozostawiony pies sam w domu może łatwo ją zniszczyć, jednak dla kota będzie odpowiednia. Jeśli poszukujesz większego wyzwania, tutaj sprawdzisz jak zrobić drapak dla kota

Co będzie potrzebne do stworzenia wieży z rolek dla kota? Przygotuj: 

 • Około 20 rolek po papierze toaletowym
 • Klej na gorąco
 • Kilka kawałków suchej karmy dla kota

Krok 1: 

Sklej ze sobą rolki papieru tak, by utworzyć 4 rzędy po 5 rolek w każdej. 

Krok 2: 

Ułóż rzędy jedna na drugiej, tworząc wieżę przypominającą nieco plaster miodu. Sklej je ze sobą. 

Krok 3: 

Wieża jest gotowa! Włóż do rolek kawałki suchej karmy i ze łzami w oczach obserwuj, jak kot dwoi i się i troi, by ją wyciągnąć! 

Jak zrobić zabawki dla kota – pudełko z piłeczką 

Podobnym pomysłem na przyciągnięcie kociej uwagi będzie pudełko z niespodzianką! To niezwykle prosta, ale bardzo efektowna zabawka, która zdecydowanie jest jedną z naszych ulubionych. 

Jej przygotowanie jest bardzo prosta, a lista składników bajecznie krótka. Przygotuj: 

 • Niewysokie pudełko kartonowe. Idealnie, jeśli byłoby nieco wyższe od pudełka po pizzy
 • Nożyczki
 • Piłeczkę pingpongową

Krok 1: 

Na wierzchu kartonu wytnij kilka okrągłych otworów. 

Krok 2: 

W środku pudełka umieść piłeczkę pingpongową. 

Krok 3: 

Gotowe! Kociak widzący przez dziurę uciekającą piłeczkę zrobi wszystko, by tylko ją złapać. Jego starania z pewnością przyniosą Ci wiele radości. Wygląda uroczo! 

Wiesz już jak zrobić zabawki dla kota. Chciałbyś sprawić mu jeszcze więcej przyjemności lub interesują Cię różnorodne akcesoria dla Twoich pupili? Dowiedz się, jak działa mata chłodząca dla psa. Zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych kolejnych dawek inspiracji, najlepszych poradników i ofert dla pięknego, pełnego zwierzaków domu. Do zobaczenia!