trawnik przed domem

Marzy Ci się swoja własna oaza spokoju, pełna pięknych roślin i bujnej zieleni? Aby osiągnąć to w swoim ogrodzie, musisz o niego odpowiednio zadbać. Od czego zacząć? Od źródła, czyli od trawnika. Zdrowe i zadbane podłoże nie tylko ładnie wygląda, ale i ma niebagatelny wpływ na inne rośliny. Dowiedz się co robić i kiedy nawozić trawnik by otrzymał najwięcej właściwości odżywczych. Zainspiruj się z Westwing.  

Dlaczego warto regularnie nawozić trawnik? 

Założenie trawnika wymaga pracy i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Jako właściciel ogrodu z pewnością nie jest obca Ci wertykulacja trawnika czy jego okresowe podlewanie, ale co z nawozami? To niezwykle ważny element dbania o trawnik. Regularne nawożenie wpływa na jakość gleby, a więc na wszystko to co planujesz na niej zasadzić. Jego zadaniem jest uzupełnienie wszystkich niezbędnych wartości. Co więcej, zapewnia on jej też ochronę przed wszelkimi szkodnikami i osłabia korzenie chwastów. Do tego nie zapominajmy o samej estetyce. Zdrowy, zielony trawnik, bez plam i prześwitów nie będzie możliwy bez doboru odpowiednich nawozów.  

Kiedy nawozić trawnik? 

Kiedy nawozić trawnik? To bardzo ważne pytanie, gdyż zbyt często nawożenie może zaszkodzić. Jak w każdej dziedzinie – należy zachować umiar. Zakładanie ogrodu wiąże się z kalendarzem wszelkich podcięć i pielęgnacji roślin. Trawnik nawozić powinniśmy około 3-4 razy w roku, zawsze  w okresie wegetacji. Początek pielęgnacji to pierwsze ciepłe dni, które pojawiają się wraz z nadejściem wiosny na przełomie marca i kwietnia. Powtarzamy zabieg w okolicy czerwca, a następnie pod koniec sierpnia. Zwróć uwagę na warunki w jakich planujesz nawożenie. Trawa powinna być sucha, natomiast gleba lekko wilgotna. To sprawi, że nawóz przyjmie się najlepiej.  

Wiosenne nawożenie trawnika 

Wiosną wszystko budzi się do życia, wszystko, a więc i nasz trawnik. Po zimie potrzebuje zastrzyku witamin i energii odżywczych. Najważniejszym składnikiem mineralnym, którego trawnik potrzebuje wiosną i wczesnym latem jest azot – sprawia on, że darń jest zielona i silna, do tego fosfor i potas. Dla zwolenników ekologicznych rozwiązań, idealnym nawozem będzie tradycyjny kompost. Pamiętaj, że trawnik po zimie wymaga zgrabiania i  dotlenienia podłoża.   

Nawożenie trawnika latem 

Latem nasz trawnik wymaga regularnego podlewania. Okres wysokich temperatur niezbyt dobrze wpływa na źdźbła naszej trawy. Pamiętaj by było ono obfite. Tylko wówczas woda ma szansę wniknąć do gleby na głębokość co najmniej 15 cm, gdzie najsilniej korzenią się trawy. Jeśli trawnik będziemy podlewać zbyt małymi porcjami wody, to większość wody odparuje, nie wnikając odpowiednio głęboko. Nawóz rozsypujemy przed deszczem lub zaraz po jego rozsypaniu, mocno podlewamy aby granulki dobrze rozpuściły się w podłożu.  

Nawożenie trawnika jesienią 

Trawa jesienią przygotowywuje się do zimowego odpoczynku, gromadząc w korzeniach wodę i składniki odżywcze oraz spowalniając rozwój. Dlatego unikaj nawozów, które będą nienaturalnie pobudzać wzrost trawy. Będzie ona bardziej podatna na mróz i choroby. Jesienią warto nawozić trawnik fosforem i potasem, które sprawiają, że trawa staje się bardziej odporna na trudne warunki atmosferyczne. Dzięki temu nawet przy niskich temperaturach, nasz trawnik będzie pięknie eksponował najładniejsze krzewy zimozielone.  

Czym nawozić trawnik? 

Idealna rzeczywistość to taka, w której sprawdzasz pH podłoża. To pozwala najlepiej dobrać to czym i kiedy nawozić trawnik.  Optymalny dla trawnika jest lekko kwaśny odczyn pH podłoża – od 5,5 do 6,5. Jeśli podłoże okaże się obojętne lub zasadowe, warto zastosować nawóz z dodatkiem związków siarki. A w drugą stronę, jeśli gleba będzie kwaśna korzystnie będzie dodać nawozy i mieszanki wapniowe. 

Do nawożenia trawnika możesz wykorzystać nawozy jednoskładnikowe lub mieszanki. W zależności od tego, jaką formę nawozu wybierzemy, zabieg wykonujemy raz lub kilka razy w sezonie. 

Możesz wybrać również nawóz organiczny za pomocą kompostu lub biohumusu. Naturalne środki wzmacniające możesz zastosować, gdy trawnik nie cierpi na poważniejsze niedobory. Sprzyjają odkładaniu się próchnicy w glebie, a także pobudzają do pracy mikroorganizmów żyjących w glebie. Dzięki temu możemy wzbogacić gleby piaszczyste, mało urodzajne i lekkie. 

Jak nawozić trawnik? 

  • Przed rozprowadzeniem nawozu, trawnik musi być skoszony, a wszelkie pozostałości, liście i gałęzie zgrabione. 
  • Przy często użytkowanych trawnikach warto wykonać 2 -3 razy w roku aerację, która dotlenia glebę i ułatwi korzeniom pobiera nie nawozu.  
  • W czasie nawożenia należy zwrócić uwagę na to, aby nawóz był równomierne rozrzucony na trawniku. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie tzw. siewników, które w poręcznych formach są dostępne w sklepach i centrach ogrodniczych. 
  • Po nawożeniu musisz obficie podlać trawnik.  

Nawożenie trawnika – tego unikaj! 

Unikaj zbyt nadmiernego nawożenia swojego trawnika. Zbyt mocno zasilana azotem trawa jest mniej odporna na choroby, nadmiernie przyrasta, wymaga częstszego koszenia, a po zimie trawnik taki przerzedza się i po prostu staje się brzydki. W przypadku przenawożenia murawę trzeba obficie podlać, a nawożenie ograniczyć na miesiąc. 

Pielęgnacja trawnika po nawożeniu 

Odpowiednia pielęgnacja trawnika to podstawa, jeśli zależy Ci na ładnej zielonej trawie. Nic nie poradzą najpiękniejsze krzewy do ogrodu jeśli trawnik będzie zaniedbany. Jednym z najważniejszych elementów w pielęgnacji trawnika jest niewątpliwie koszenie. I ono musi obyć się przed rozsypaniem nawozu. Skoszoną trawę możesz zbierać na kompost. Jeśli zależy Ci na czasie, przyspieszając produkcję naturalnego nawozu, należy zastosować komposter – specjalny szczep bakterii przyspieszający rozkład. Kolejnym zabiegiem jest nawadniania trawnika. Gleba musi być nawodniona zarówno przed nawożeniem jak i zaraz po.  

Chcąc mieć piękny i zadbany ogród, zacznij od trawnika. Jak widzisz to jak i kiedy nawozić trawnik ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego wzrostu. Sadź rośliny i udekoruj swoją małą oazę spokoju, a jeśli szukasz dalszych wskazówek i porad – zarejestruj się na Westwing! Mamy dla Ciebie całą gamę inspiracji do stworzenia pięknego domu i ogrodu!