Bukiet tulipanów na białym stole

Choć mogą wydawać się niepozorne, czarują kolorami i bogactwem odmian. Ich cebulki bywały tak cenne, że doprowadzały do oszałamiającego bogactwa, a potem… do spektakularnego bankructwa. Tulipany, których jest aż 1500 odmian, rozkwitają wiosną, stając się kolorowym symbolem tej pory roku. W ogrodach, doniczkach czy barwnych bukietach tulipany są wdzięczną wiosenną dekoracją. Dowiedz się, kiedy sadzimy tulipany, by na wiosnę cieszyć się ich kwitnieniem. 

Kiedy sadzimy tulipany? Najlepszy czas na nasadzenia 

Tulipany to kwiaty, których – niestety – nie możemy posadzić spontanicznie, kiedy akurat postanowimy wprowadzić je do swojego ogrodu. Porę sadzenia tulipanów, podobnie jak przycinanie róż, czy wiele innych prac ogrodniczych warto więc od razu wpisać w roczny harmonogram zajmowania się ogrodem, żeby odpowiednio wcześnie przygotować nie tylko same cebulki tulipanów, ale też wszystkie niezbędne akcesoria. 

Kiedy sadzimy tulipany? Cebulki należy umieścić w ziemi jesienią. Choć nie ma tu określonej konkretnej daty, doświadczeni ogrodnicy za najlepszy czas na sadzenie tulipanów uważają przełom września i października. Dlaczego? Wczesną jesienią temperatura rzadko spada poniżej 16 stopni Celsjusza, co jest optymalne dla tulipanów. Na cebulki tulipanów bardzo źle działają też przymrozki w ciągu pierwszych sześciu tygodni po umieszczeniu w ziemi. Temperatura zwykle zaczyna spadać poniżej zera w drugiej połowie listopada, dlatego tulipany posadzone pod koniec września powinny pięknie się rozwinąć. Dodatkowo, w kalendarzu prac ogrodniczych na połowę września przypada wertykulacja trawnika, która doskonale przygotowuje glebę do nowych nasadzeń. 

Wybór cebulek 

Wiedząc już, kiedy sadzimy tulipany, możemy zająć się wyborem cebulek kwiatów. Ważne, żeby zakup zaplanować jak najbliżej terminu sadzenia – najlepiej, by cebulki zostały wsadzone do ziemi w ciągu maksymalnie tygodnia od dnia zakupu. Idealnie, jeśli uda się zrobić to od razu po przywiezieniu ich ze sklepu. Jeśli do niemożliwe, do tego czasu należy je przechowywać w miejscu chłodnym i ciemnym. Świetnie nadaje się do tego na przykład piwnica, jeśli tylko nie jest bardzo wilgotna. Na czas przechowywania cebulki tulipanów zawijamy w papier lub umieszczamy w pojemnikach z piaskiem. 

Czym się kierować, wybierając cebulki tulipanów? Przede wszystkim warto wybierać te o większych rozmiarach – kiedy sadzimy tulipany jesienią, zwykle chcemy cieszyć się ich kwitnieniem już najbliższej wiosny. Cebule o średnicy poniżej 3 cm zwykle zakwitają dopiero w kolejnym sezonie. Ważne, żeby cebule tulipanów były zdrowe, jakiekolwiek oznaki gnicia, pleśnienia czy uszkodzeń są dyskwalifikujące. Nie mogą być też nadmiernie wysuszone, o czym świadczy pomarszczona skórka. Dobrej jakości, zdrowe cebulki tulipanów przypominają nieco cebulę jadalną używaną w kuchni, ich skórka jest gładka, brązowa i lśniąca.  

Kiedy sadzimy tulipany, wybór miejsca jest kluczowy 

Dla sukcesu w uprawie tych kolorowych kwiatów ważne jest nie tylko to, kiedy sadzimy tulipany, ale też to, w jakim miejscu je sadzimy. Zakładanie ogrodu wymaga starannego planowania. Każdy gatunek kwiatów ma swoje wymagania dotyczące rodzaju podłoża, naświetlenia i nawodnienia. Nawet najpiękniejsze krzewy do ogrodu nie ozdobią go, jeśli posadzimy je w niewłaściwym miejscu. Bardzo ważne jest na przykład odpowiednie doświetlanie roślin. Jakiego stanowiska wymagają tulipany, by zdrowo rosły i zachwycały kolorami? 

Tulipany potrzebują przede wszystkim światła – stanowisko powinno być słoneczne lub półsłoneczne. Dlatego znakomicie rosną w południowej części ogrodu. Jednocześnie stanowisko to powinno być osłonięte od wiatru – silne podmuchy mogą połamać i zniszczyć tulipany. 

Bardzo istotne jest też właściwe podłoże. Tulipany potrzebują gleby wilgotnej, żyznej, o wysokiej klasie. Jej odczyn powinien być obojętny lub kwaśny. Ważne, żeby podłoże było przepuszczalne – inaczej po większych opadach cebulki mogą zgnić w ziemi. 

Kiedy sadzimy tulipany, po wybraniu odpowiedniego stanowiska możemy zająć się kwestiami estetycznymi, czyli zaplanować aranżację ogrodu, która wydobędzie piękno kolorowych tulipanów. Tulipany możemy sadzić w dużych grupach, tworząc z nich klomby i kompozycje wykorzystujące różnorodność kolorystyczną tych kwiatów. Bardzo efektownie wyglądają też tulipany nasadzane wzdłuż ogrodzenia czy ścieżki. Na tym etapie warto też pomyśleć o tym, z jakimi innymi roślinami połączymy tulipany. Najładniejsze krzewy zimozielone będą dla nich stanowiły idealne tło; tulipany dobrze też wyglądają w otoczeniu róż i dekoracyjnych bylin. 

Jak sadzić tulipany? 

  1. Przygotowanie podłoża 

    Dobrze dobrane podłoże to jeszcze nie wszystko – trzeba je odpowiednio przygotować. Ziemię, w której sadzimy tulipany, rozkopujemy na głębokość około 20 cm. Usuwamy chwasty i trawę, ziemia powinna być czysta. Podłoże należy dobrze spulchnić, używając wideł, które rozbiją grudy ziemi. Stanowisko możemy też użyźnić kompostem.
  2. Umieszczenie sadzonek w ziemi

    Kiedy sadzimy tulipany, musimy zaplanować dla nich odpowiednią przestrzeń – cebulki umieszczamy w odległości nie mniejszej niż 10 cm – doświadczeni ogrodnicy polecają nawet odstęp piętnastocentymetrowy. Dla każdej cebulki wykopujemy dołek o głębokości 15-20 cm. Cebulki tulipanów umieszczamy w ziemi spiczastą końcówką do dołu. Na koniec sadzonki zasypujemy ziemią. 
  3. Podlanie sadzonek

    Ostatni krok to obfite podlanie świeżo zasadzonych cebulek tulipanów. 

Kiedy sadzimy tulipany: miksujemy kolory i odmiany 

Tulipany najlepiej prezentują się, jeśli nasadzenia rozplanujemy w większych grupach – kilka sztuk nie wygląda zbyt okazale. Sadzenie tulipanów w grupach pozwala też na dobranie odmian tak, by dzięki różnemu czasowi ich kwitnienia przez jak najdłuższy czas cieszyć się kolorowymi kwiatami w ogrodzie: pierwsze tulipany zakwitają w marcu, ostatnie – kwitną do końca maja. 

Sadzenie w koszyczkach lub skrzynkach 

Kiedy sadzimy tulipany, nie musimy umieszczać cebulek bezpośrednio w ziemi. W sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalne koszyczki do nasadzeń cebulek kwiatowych. Korzystając z nich, umieszczamy cebulki w koszykach i dopiero w takiej formie wkopujemy w ziemię. Sadzenie tulipanów w koszyczkach zabezpiecza je przed gryzoniami ogrodowymi, dodatkowo ułatwia też zaplanowanie kompozycji kwiatowych w ogrodzie.  

Tulipany możemy też posadzić w skrzynkach czy donicach i udekorować nimi na przykład taras czy ganek. 

Pielęgnacja tulipanów 

Tulipany to idealne rośliny dla początkujących ogrodników, bo nie są wymagające w uprawie. Kiedy sadzimy tulipany, podlewamy je bezpośrednio po umieszczeniu cebulek w ziemi, a następnie możemy o nich zapomnieć aż do wiosny. Polska jesień jest wystarczająco deszczowa, by zapewnić tulipanom odpowiednie nawodnienie. Kiedy nawozić trawnik wokół tulipanów? To także wykonujemy jednorazowo, tuż po nasadzeniach. Choć tulipany są bardzo wytrzymałe i dobrze znoszą lekki mróz, w przypadku bardzo niskich temperatur warto zabezpieczyć je warstwą ściółki.  

W okresie kwitnienia podlewanie tulipanów należy dostosować do warunków pogodowych – jeśli wiosna jest deszczowa, a ziemia pozostaje wilgotna, nie jest ono konieczne. Warto natomiast regularnie usuwać chwasty i spulchniać ziemię. Konieczne jest też usuwanie zeschniętych kwiatów. 

Kwitnące tulipany możemy ścinać – umieszczone w wazonie będą piękną, wiosenną dekoracją wnętrza. Jeśli ścinamy je w okresie kwitnienia, należy pozostawić większość, ścinając tylko kwitnącą część.  

Ścinanie po przekwitnięciu 

Po przekwitnięciu trzeba przygotować tulipany na kolejny sezon. Ścinanie kwiatów nie jest polecane, lepiej sprawdza się ich ogławianie, czyli urywanie samego słupka. Liście i pędy usuwamy dopiero, gdy całkowicie obeschną,  

Kiedy sadzimy tulipany: przygotowanie do nowego sezonu  

Cebulki tulipanów nie powinny pozostawać w ziemi po przekwitnięciu. Na przełomie czerwca i lipca należy je wykopać z ziemi. Ułożone w skrzynkach powinny schnąć przez około dwa tygodnie. Po tym czasie należy je starannie oczyścić z ziemi i pędów i umieścić w skrzynkach wypełnionych piaskiem lub torfem. Cebulki przechowujemy w pomieszczeniu chłodnym i ciemnym – najczęściej jest to piwnica. 

Czujesz już wiosenny klimat? Kolorowe tulipany w ogrodzie i wazonie to dopiero początek. Wiesz już, kiedy sadzimy tulipany, czas poznać inne sekrety pięknego ogrodu. Sprawdź, jak zaprojektować wiosenny ogród pełen barw i kolorów i spraw, by nadchodząca wiosna była wyjątkowa. Zarejestruj się na Westwing i znajdź jeszcze więcej wiosennych inspiracji!