Widok na ogród z zielona trawą

Jeśli chcesz, aby Twój  trawnik był piękny, musisz należycie o niego zadbać. Tylko wtedy będzie on ozdobą i efektownym tłem dla innych roślin. Od czego należy zacząć pielęgnację trawnika? Zapewne od posadzenia trawy. Zabieg ten stanowi podstawę aranżacji ogrodu. Zastanawiasz się jednak kiedy siać trawę? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć nasi eksperci z Westwing, zbierając dla Ciebie wszelkie niezbędne informacje. 

Jak się przygotować do wysiewu trawy po zimie? 

Przygotowanie trawnika do zimy umożliwia lepsze zniesienie niekorzystnych warunków pogodowych, głównie mrozu i opadów śniegu, zaś wiosną trawnik szybko powraca do dobrej formy. Trawnik po zimie, bez odpowiedniej pielęgnacji, może być jałowy i stracić swój zdrowy, żywy kolor. Podstawowym zabiegiem, jaki należy wykonać wiosną, jest wygrabienie trawnika po zimie. Zabieg ten należy wykonać jeszcze zanim rozpocznie się okres wegetacji, z reguły w marcu. 

W czasie zimy, w wyniku działania mrozu oraz wielokrotnego zamarzania i rozmarzania wody pod powierzchnią gleby, fragmenty drani mogą zostać oderwane od podłoża. Pomocne będzie wałowanie, które dociśnie darń do podłoża oraz wyrówna powierzchnię trawnika. W celu napowietrzenia korzeni i traw, możesz wykonać zabieg aeracji czyli nakłuwania trawnika specjalny areatorem. 

W zależności od struktury gleby w ogrodzie należy ją rozluźnić lub wzbogacić. Zasada poprawy jakości podłoża jest bardzo prosta. Ziemię gliniastą rozluźnia się torfem jasnym, żwirem frakcjonowanym 0-4mm lub piaskiem, natomiast piaszczystą trzeba wzbogacić kompostem, próchnicą lub torfem jasnym. 

Wysiew nasion możesz bezpiecznie robić dwa razy w sezonie, wiosną kwiecień-maj, i późnym latem w sierpniu i wrześniu. Zanim kupisz mieszankę nasion, warto przyjrzeć się dokładnie miejscu w którym trawnik będzie rósł, czy jest to teren nasłoneczniony, czy położony raczej w cieniu, czy będzie stanowił głównie część dekoracyjną ogrodu czy też rekreacyjną, jak często używaną, itd. Dopiero znając warunki klimatyczno-glebowe i użytkowe, będziesz mógł zakupić odpowiednią mieszankę traw. 

Kiedy siać trawę? 

Trawnik to stylowa i estetyczna ozdoba otoczenia domu – zachwyca wizualnie i stwarza doskonałe warunki do rodzinnej aktywności w ciepłe dni. Na wysiew trawy na posesji warto zdecydować się z wielu powodów. Najważniejszy to z całą pewnością fakt, że trawnik orientuje poszczególne elementy ogrodu i stanowi ich efektowne połączenie. Dlatego warto go założyć. Najlepsza pora na zakładanie trawnika z siewu to wiosna (przełom kwietnia i maja) oraz jesień (od końca sierpnia, przez wrzesień, do początku października). 

Przyjmuje się, że na 1 m2 trawnika należy wysiać około 25-30 g nasion. Czyli 1 kg nasion powinien wystarczyć na około 30-40 m2 trawnika. Cena trawnika – czy to z rolki, czy z siewu – jest uzależniona od jego powierzchni. Im większy teren pod trawnik, tym niższą cenę za m2 powinien zaoferować wykonawca. 

Pielęgnacja trawnika przed domem 

Zbliżenie na trawę

Prawidłowa pielęgnacja trawnika to warunek, który musimy spełnić żeby mieć ładny trawnik. Podstawowa pielęgnacja trawnika składa się z trzech najważniejszych zabiegów: 

  • koszenia trawnika
  • podlewania trawnika
  • nawożenia trawnika

Po wykonaniu wcześniej opisanych prac (nakłuwania, wałowania itp.), trawnik powinien rozpocząć intensywny wzrost i ładnie się zagęszczać. Gdy źdźbła dorosną powyżej 6 cm wysokości, możemy wykonać pierwsze koszenie trawnika po zimie. Termin wykonania tego zabiegu zależy od pogody i tempa wzrostu trawy. Czasami pierwsze koszenie jest konieczne już w marcu, a czasami dopiero w kwietniu. 

Rozłożone i młode trawniki należy nawadniać nawet dwa razy w ciągu dnia, przed wschodem słońca i po zachodzie. Duża ilość wody pomaga w prawidłowym ukorzenianiu się. Dojrzały trawnik, podlewaj według potrzeb, z reguły 2 razy w tygodniu, a gdy temperatura przekracza 30 stopni, nawet 3 razy w tygodniu. 

Pierwsze nawożenie powinieneś wykonać pod koniec marca lub na początku kwietnia, krótko po pierwszym koszeniu. Optymalne warunki do nawożenia występują wówczas, kiedy źdźbła trawy są suche, podczas gdy gleba pozostaje lekko wilgotna. Pamiętaj, aby nawóz rozsypać równomiernie po całym trawniku. 

Kiedy siać trawę: trawnik z rolki 

Trawnik z rolki można zakładać przez cały sezon wegetacyjny. Jednak bez względu na to, czy wybierzesz wiosenny czy jesienny termin siewu lub zdecydujesz się na trawę z rolki, podłoże pod trawnik należy bardzo starannie przygotować. Kluczowe jest pozbycie się chwastów wieloletnich. Trawie musisz także zapewnić lekką, przepuszczalną glebę i odpowiedni poziom wilgotności podłoża. Mimo tego, że trawnik z rolki można zakładać w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny, w czasie upalnych, letnich miesięcy trawa słabiej się ukorzenia i istnieje ryzyko przesuszenia darni. 

Zima a trawnik przed domem 

Zbliżenie na ogródek z zielona trawą

Jesienne prace na trawniku są niezbędne, aby murawa w dobrej kondycji przetrwała do wiosny. Poprzez właściwe nawożenie trawnika jesienią, możesz zwiększyć odporność darni na działanie ujemnych temperatur. Koszenie trawnika należy przeprowadzać regularnie aż do przymrozków, choć już nie tak często jak latem. Pod koniec sezonu źdźbła traw rosną wolniej, więc wystarczy je przycinać raz na dwa tygodnie. Jednakże, pozostawienie na zimę zbyt długiej trawy powoduje, że liście zostają przygniecione do ziemi śniegiem. Pod jego warstwą powstają warunki beztlenowe, co może być przyczyną rozwoju pleśni śniegowej.

Pamiętaj, aby zimą nie zgarniać na trawnik śniegu z przyległych ścieżek. Lepiej też nie chodzić po trawniku. Każde przygniecenie śniegu powoduje, że przy powierzchni trawy pojawia się warstwa lodu. Kolejnym zabiegiem wpływającym na przezimowanie trawnika w dobrym stanie jest jesienna aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Przed nadejściem zimy dobrze jest też pomyśleć o zniechęceniu do wizyt w ogrodzie kretów. Warto zatem zastosować odstraszacze przeciwko kretom, dostępne w sklepach ogrodniczych. 

Aranżacja pięknego ogrodu, nie musi być skomplikowana. A jeśli szukasz dalszych wskazówek, dołącz do klubu Westwing. Wybraliśmy dla Ciebie najpiękniejsze dodatki, które pomogą Ci stworzyć idealną aranżacje domu i ogrodu.