Stwórz miejsce na ognisko w ogrodzie – krok po kroku
Dni coraz dłuższe, a noce cieplejsze. To czas najwyższy na zaplanowanie wieczornych spotkań z przyjaciółmi i rodziną w ogródku. Warto w tym celu, zadbać o odpowiednie i bezpieczne miejsce na ognisko w ogrodzie! Jak się za to zabrać? Co przygotować na takie spotkanie? Zainspiruj się z Westwing!

Dni coraz dłuższe, a noce cieplejsze. To czas najwyższy na zaplanowanie wieczornych spotkań z przyjaciółmi i rodziną w ogródku. Warto w tym celu, zadbać o odpowiednie i bezpieczne miejsce na ognisko w ogrodzie! Jak się za to zabrać? Co przygotować na takie spotkanie? Zainspiruj się z Westwing!
Miejsce na ognisko w ogrodzie – bezpiecznie
Najważniejszym aspektem, jeśli organizujesz miejsce na ognisko w ogrodzie, jest bezpieczeństwo. Musi być jednak ustawione w takiej odległości od domu czy garażu, by wygodnie było donosić przekąski czy drewno do paleniska. Nie może być w okolicy dużych drzew i krzewów, bo nawet mała iskra może narobić nam ogromnych kłopotów i zagrozić nawet naszemu życiu. Organizując piknik, który łączy w sobie pieczenie kiełbasek i innych przysmaków, pamiętaj, że ogień musi być oddalony od zabudowań minimum 4 m, a od ogrodzenia minimum 3 m. Dookoła niego warto wytyczyć krąg, który powinien mieć ok. 100 cm średnicy i być zagłębiony w ziemi na głębokość 5-10 cm.
Jak zaprojektować miejsce na ognisko w ogrodzie?
- Najprostszym i zarazem najbardziej popularnych rozwiązaniem jest wyznaczenie kręgu z kamieni, który będzie powstrzymywał ogień przed rozprzestrzenieniem. Wokół niego możesz ustawić drewniane siedziska wykonane z surowego drewna. To najczęściej spotykane rozwiązanie w ogródkach przydomowych.
- Ciekawą opcją są paleniska z utwardzoną nawierzchnią. Możesz wykorzystać do tego żwir, kamienny bruk, płyty kamienne lub betonowe.
- Idealną opcją dla niezdecydowanych będzie palenisko przenośne. Nie dość, że są uniwersalne i lekkie w przenoszeniu, po zakończonym biesiadowaniu możesz je wyczyścić i schować np. w garażu. Najbardziej typowy kształt to rodzaj dysku lub prostopadłościanu osadzonego na nóżkach, ale znajdziesz również paleniska w postaci kuli lub kosza, w których wnętrzu umieszcza się drewno. Najczęściej wykonane są z żeliwa lub blachy stalowej.
Meble ogrodowe wokół paleniska
Nie ma nic przyjemniejszego niż błogi relaks na świeżym powietrzu każdego dnia. Impreza na basenie, spotkania z przyjaciółmi to wyjątkowe uroki lata. Wszystkie te atrakcje stawiają na wygodę. Jakie meble wybrać, by w bezpieczny sposób ustawić je wokół paleniska? Najlepszym rozwiązaniem będą drewniane pieńki lub ławeczki. Jeśli jednak zależy Ci na większej wygodzie postaw na meble ogrodowe wykonane z rattanu lub technorattanu. Dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem będą też te wykonane ze stali lakierowanej proszkowo.
Jak zorganizować ognisko?
- Organizując ognisko zacznij od zaplanowania listy gości. Dzięki temu będziesz mógł dokładnie policzyć i dobrać miejsca siedzące. W końcu każdy musi mieć jak wygodnie spędzić wieczór.
- Jeśli mają to być np. urodziny w ogrodzie, pomyśl nad motywem przewodnim.
- Zaplanuj menu i inne przekąski.
- Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego pamiętaj, że ognisko może palić się wyłącznie czystym ogniem, bez tumanów gryzącego dymu, który mógłby przedostawać się na inne posesje i przeszkadzać sąsiadom. Dlatego, zorganizuj suche drewno bez zielonych gałązek. Jest całkowity zakaz palenia śmieci.
- Podczas organizacji ogniska zadbaj również o bezpieczeństwo. Przygotuj wiadro z piachem i wodą, by na koniec imprezy, bezpiecznie ugasić ogień.
- Idealnym czasem na ognisko jest klasyczna majówka i cały okres letni aż do jesieni. Jednakże, zarówno na początku jak i na końcu sezonu, warto zaopatrzyć się w dodatkowe koce i ciepłe ubrania. Noce potrafią zaskoczyć chłodem.
- Mówią, że okazja jest zawsze, jednakże organizując ognisko, warto ustalić temat przewodni spotkania. Może będzie to noc kupały albo sobótki?
- Jedzenie serwuj na odpowiedniej zastawie, zrezygnuj z plastikowych sztućców i papierowych talerzyków.
Pomysły na ognisko – najpiękniejsze dekoracje
-
Meble
Wykorzystaj meble ogrodowe lub drewniane ławeczki i ustaw je dookoła paleniska. Samo siedzisko musi być wygodne, a więc wykorzystaj do tego kolorowe pledy i poduszki, które przydadzą się także, jeśli zrobi się chłodno. -
Nastrojowe oświetlenie
Skoro planujesz wieczór w ogrodzie, musisz zbudować wyjątkową atmosferę. A nie będzie to możliwe bez odpowiedniego oświetlenia. Dekoracje świetlne rozpocznij już od wyjścia do ogrodu, zawieszając lampiony i cotton ballsy dookoła balustrady. Wzdłuż ogrodowej ścieżki ustaw wolnostojące latarenki. Na stoliku z przekąskami postaw lampiony, a w nim łańcuchy z lampek led. -
Kino w ogrodzie
Bardzo fajnym rozwiązaniem, jest letni seans. Zorganizuj kino w ogrodzie, puszczając film na projektorze nastawionym np. na ścianę budynku lub prześcieradło rozwieszone wokół drzewami. -
Stół
Ważna jest też dekoracja samego stołu. Zadbaj o letnią zastawę, odpowiedni obrus i świeże kwiaty i zioła. Lato daje nam całą masę pysznych i zdrowych przekąsek, które możesz wykorzystać na praktycznie każdym ogrodowym przyjęciu.
Pianki na ognisko i inne niezbędne potrawy
Miejsce na ognisko w ogrodzie gotowe? Czas zająć się jedzeniem!
- Myśląc o ogniu od razu na myśl przychodzi mam pieczona kiełbaska. To prawdziwy must have każdego takiego spotkania. Dodaj do tego absolutnie kultowe, prażone w żarze pieczone ziemniaczki i danie za 100 punktów gotowe!
- Ciekawą alternatywą będą bataty oraz aromatyczne wędliny z dodatkiem oryginalnych ziół i przypraw. To nie jest tak, że karkówka jest tylko pomysłem na grilla, możesz także upiec ją nabijając na patyk!
- Deser z ogniska? Nie ma problemu. Do torebki przygotowanej z mocnej folii wystarczy wsypać cukier i cynamon, dodać jabłka lub gruszki i gotowe. Upieczone owoce zmieniły się w wyśmienity deser w słodkim, cynamonowym sosie.
- Coraz częstszym akcesorium, które możemy spotkać na imprezach przy ognisku, jest żeliwny kociołek. To bogactwo aromatu ogniska i palonego drewna, wędlin, kapusty, grzybów i całej gamy przypraw. Nie ma tu jednego przepisu, a z doświadczenia wiemy, że najlepiej wychodzi improwizacja i dania w formie gulaszu.
- Organizując ognisko nie zapomnij o przekąskach takich jak świeże sałatki. To wyjątkowy dodatek do dań mięsnych i alternatywa dla wegetarian. Aczkolwiek, warzywa pieczone w ognisku z dodatkiem przypraw i dipów zachwycą nawet najbardziej zagorzałych mięsożerców!
Na sam koniec nie możemy nie wspomnieć o klasycznych piankach. Kto raz spróbował, pokocha ten smak! Wystarczy, że wbijesz kilka na kijek i lekko opieczesz. Ciepłe można włożyć pomiędzy dwa herbatniki i dodać kostkę mlecznej czekolady, która roztapia się pod wpływem ciepłej pianki.
Jak widzisz pomysłów na letnie wieczory jest cała masa, zwłaszcza gdy rozplanujesz już idealne miejsce na ognisko w ogrodzie! Szukając pomysłów i inspiracji do aranżacji ogrodu – zarejestruj się na Westwing. Mamy dla Ciebie dedykowane kampanie i całą gamę porad do stworzenia pięknego domu i magicznego ogrodu!