Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Krzewy zimozielone przy wejściu do domu z cegły

Kolorowy ogród zimą? Czy to możliwe? Jak najbardziej tak! Przestrzeń wokół domu nie musi zamierać wraz z opadnięciem ostatnich płatków kwiatów. Jest wiele odmian roślin, które przez cały rok zachowują soczystą zieleń, a niektóre również barwne owoce, które wyglądając spod śnieżnej pierzynki nadają kolorytu i przy okazji są źródłem pokarmu dla zimujących u nas ptaków. Wybierz z nami najładniejsze krzewy zimozielone do Twojego ogrodu. Podpowiemy Ci jak je pielęgnować, żeby o każdej porze roku były tak samo atrakcyjne.  

Jakie krzewy do ogrodu wybrać? 

Niektóre krzewy co prawda zrzucają liście, ale robią to stopniowo i stopniowo wypuszczają nowe. Dzięki temu są zawsze zielone, niezależnie od pory roku. To krzewy zimozielone, które dzięki swoim właściwością mogą cieszyć oczy nie tylko latem. Jesienią czy zimą, kiedy rabaty pustoszeją a większość przyrody zasypia, one wciąż wyglądają pięknie godnie przejmując rolę kwiatów i drzew. Zatem jakie najładniejsze krzewy zimozielone zasadzić? Różnorodność jest bardzo duża, zarówno pod względem wielkości jak i wymagań pielęgnacyjnych, dlatego już kiedy mamy w planach zakładanie ogrodu warto zastanowić się czego od nich oczekujemy – zielonych liści przez cały rok, a może efektownych kształtów…?

Dobór krzewu należy przede wszystkim dopasować do stylu ogrodu – inne wybierzemy do japońskiego, inne do francuskiego, a jeszcze inne do dzikiego, romantycznego. Przed zakupem rozeznaj się w usytuowaniu działki, tak żeby wybrać najlepsze stanowisko dla poszczególnych gatunków. No i przemyśl kwestię pielęgnacji. Każda roślina jej potrzebuje. Jeśli więc często jesteś poza domem i nie masz czasu na doglądanie wybierz krzewy mniej wymagające, których nie trzeba okrywać przed mrozem i często przycinać. Jeśli masz wątpliwości zasięgnij rady ogrodnika, żeby nie zmarnować roślin. 

Krzewy zimozielone a wiecznie zielone 

Czy to to samo? Często używa się tych nazw wymiennie, są jednak subtelne różnice, o których warto wiedzieć. Wiecznie zielone to rośliny, które utrzymują liście od 3 do nawet 11 lat (w zależności od gatunku czy warunków otoczenia). Ich wymiana następuje przez cały rok, dlatego nawet nie jesteśmy w stanie tego zauważyć. Natomiast u krzewów i roślin zimozielonych ten proces następuje dopiero wiosną, kiedy na dobre wybudzą się z zimowego snu. Dzieje się to tak szybko, że również i w tym przypadku nie jesteśmy w stanie tego dostrzec. 

Krzewy zimozielone liściaste 

Mogą mienić się różnymi odcieniami liści – od soczyście zielonych, srebrzystych, przez rdzawo-rude, miedziane a nawet czerwone. Dobrze dobrane i zasadzone blisko siebie tworzą zimą barwne dywany. Które najczęściej wybieramy? 

 • Bukszpan 
 • Różanecznik 
 • Berberys 
 • Ognik szkarłatny 
 • Lawenda 
 • Trzmielina 
 • Barwinek 
 • Bluszcz pospolity 
 • Ostrokrzew kolczasty 
 • Runianka japońska 
 • Wrzos 
 • Wrzosiec 

Krzewy zimozielone iglaste 

Ich igły pozostają na gałązkach przez cały rok, ale niektóre zmieniają na zimę zabarwienie, na przykład na brązowe lub w odcieniach czerwieni. Najładniejsze krzewy zimozielone iglaste sprawią, że Twój ogród zimą zamieni się w prawdziwy las wypełniony pięknym żywicznym zapachem. Oto najpopularniejsze gatunki: 

 • Cis 
 • Tuja 
 • Cyprysik 
 • Jałowiec 
 • Sosna kosodrzewina 
 • Jodła 
 • Mikrobiota syberyjska 
 • Cedr 
 • Metasekwoja 

Najlepsze warunki dla krzewów zimozielonych 

Idealną porą do sadzenia jest wiosna lub jesień. Wtedy w ogrodzie wykonujemy najwięcej prac – wiosną wybieramy na grządki warzywa sezonowe, a jesień to czas kiedy sadzimy tulipany. Zanim wybierzemy miejsce na najpiękniejsze krzewy do ogrodu pamiętajmy, żeby dobrze spulchnić grunt i oczyścić z kamieni i chwastów. Warto wiedzieć, że krzewy mają bryłę korzeniową, która lubi się rozrastać, dlatego musimy przygotować sporo miejsca w ziemi, tak żeby zmieściła się w całości i miała sporo przestrzeni. Oczywiście najładniejsze krzewy zimozielone, jak każda roślina, lubią być odżywiane, żeby móc odwdzięczyć się pięknym i szybkim wzrostem. Pamiętasz kiedy nawozić trawnik? Trzy razy w roku, wcześniej przeprowadzając wertykulację trawnika. 

W przypadku krzewów zimozielonych składników odżywczych dostarczamy najlepiej podczas sadzenia przekopując ziemię razem z kompostem. Możemy powtarzać nawożenie, ale nie później niż do końca czerwca, tak aby roślina miała czas przygotować się do zimy. Zasadzoną dobrze obsypać ściółką z kory, która będzie dostarczać jej wilgoci i chronić glebę przed wyrastaniem chwastów. Gdzie sadzić krzewy? Gatunki zimozielone wymagają raczej półcienistych stanowisk i osłoniętych od dużego wiatru. Dobrze im będzie pod koronami drzew – unikną ostrego słońca latem i wichur, które mogą je uszkodzić. Bezpieczne będą też w pobliżu muru czy płotu. Pamiętaj, żeby w rejonach chłodniejszych, gdzie doskwiera wyjątkowo silny mróz, okryć je gałązkami świerkowymi lub agrowłókniną. 

Najładniejsze krzewy zimozielone – jak o nie dbać? 

W zasadzie w pierwszych dwóch latach po posadzeniu nie przycinamy krzewów zimozielonych pozwalając im na swobodny wzrost. Możemy zacząć to robić kiedy roślina jest silna i rozrośnięta. Większość roślin ogrodowych przycina się wiosną, kiedy pojawiają się nowe przyrosty (tak przebiega na przykład przycinanie róż). Podobnie jest z krzewami zimozielonymi. Po zimie dobrze widać ewentualne przemarznięcia i obumarcia, które warto usunąć. Robimy to zawsze bardzo ostrym narzędziem, najlepiej ogrodniczym sekatorem, żeby nie okaleczyć rośliny. Pamiętaj, że każde przycięcie powoduje wzrost nowych pędów i szybkie zagęszczenie. Żeby utrzymać piękny kształt krzewu musimy robić to regularnie. Rośliną zimozieloną, która lubi przycinanie jest popularny bukszpan, który odwdzięcza się bujnym żywopłotem lub wymyślnymi rzeźbami nazywanymi przez wytrawnych ogrodników topiarami. 

Trochę inaczej jest w przypadku krzewów iglastych. Przycinanie na przykład sosny najlepiej robić przed wyrośnięciem igieł na młodych pędach. 

Podlewanie krzewów zimozielonych 

Najładniejsze krzewy zimozielone lubią wilgoć, jeśli więc tylko masz możliwość, dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie ich blisko różnego rodzaju cieków wodnych. Jeśli nie, musisz zadbać o dostarczanie im wody przez cały rok, zwłaszcza w bezśnieżne zimy. Szczególnie wrażliwe na przesuszenie są cyprysy, jodły, cisy, jałowce i bukszpany, oraz różaneczniki, ale też młode rośliny, które nie zdołały jeszcze wytworzyć silnych korzeni. Zwróć uwagę, żeby podlewając nie zmoczyć nadziemnych części. W przypadku drzew najlepiej robić to wąskim strumieniem, tak aby woda dotarła do głębokich warstw ziemi. O nawadnianiu rośliny nie zapominaj zwłaszcza w okresie wegetacji. Obfite ilości wody najładniejsze krzewy zimozielone przyjmą też zimą, ale przed nastaniem przymrozków.

Naucz się uważnie obserwować rośliny – jeśli wyglądają niezdrowo, liście zaczynają się marszczyć, wysychać, to znak, że domagają się wody. Ale uwaga: zimą robimy to tylko w okresie odwilży, zanim ziemia znów zamarznie. Ocieplenie to także dobra okazja na podlanie roślin doniczkowych zimujących na zewnątrz. Całoroczne popularne kwiaty doniczkowe to na przykład lubiane pelargonie czy azalie. Nie zapominaj o ich nawodnieniu, a kiedy zapowiada się siarczysty mróz przenieś je do domu i postaw w chłodnym miejscu, na przykład w sieni.  

Jeśli chciałbyś, żeby Twój ogród cieszył mieszkańców kolorami przez cały rok postaw na najładniejsze krzewy zimozielone. Już wiesz jak o nie dbać by wyglądały efektownie. Zarejestruj się na Westwing a znajdziesz tam inne inspirujące porady dotyczące modnych wnętrz i pięknych ogrodów.