Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Zbliżenie na zeszyt i książki

Języki obce, a zwłaszcza język angielski stały się bardzo ważnym elementem naszej edukacji. Jak sprawić czy nie były one przykrą koniecznością, a przyjemnym hobby? Niemal każdego ucznia od czasu do czasu dopada znużenie. W wielu przypadkach jest to efekt monotonnego trybu nauki. Spraw by nauka języków była czymś więcej! 

Języki obce – dlaczego warto, by stały się Twoim hobby? 

Do uczenia się języków obcych nie trzeba szczególnie przekonywać tych, którzy wiążą swoją przyszłość z nauką lub pracą za granicą. Co jednak z osobami, które nie mają takich planów i gryzą się z myślą: warto czy nie warto? Oczywiście, że tak! To ciekawe hobby może przynieść Ci wiele korzyści. 

 1. Znajomość języka to dodatkowy atut podczas rozmów rekrutacyjnych

  Niekiedy stanowi on nawet wymóg dostania wymarzonej posady. Wiele firm poszukuje pracowników, którzy znają biegle angielski. Podczas rekrutacji to właśnie Ty będziesz miał większe szanse na zatrudnienie: atutem będzie umiejętność rozmowy z zagranicznymi kontrahentami. Jeśli chcesz wyjść poza schematy, pomyśl nad innym językiem niż angielski.
 2. Języki obce otwierają granice

  Pragniesz odkrywać świat? Aby móc poznać i poczuć go jeszcze bardziej, musisz poznać przynajmniej jeden język i posługiwać się nim w sposób komunikatywny.
 3. Nauka języków to kreatywny sposób na spędzanie wolnego czasu.

  Gra na gitarze, malowanie na szkle czy decoupage – to niejedyne alternatywy na spędzanie wolnego czasu. Nauka może być przyjemna, jeśli odpowiednio się za nią zabierzesz.
 4. Oglądaj i czytaj utwory w oryginalnym języku

  Masz swojego ulubionego pisarza czy reżysera? Nie wszystko da się dobrze przetłumaczyć. W trakcie tłumaczenia, można zgubić to, co autor miał naprawdę na myśli. Dlatego warto od czasu do czasu obejrzeć film w języku oryginalnym lub przeczytać jakiś ważny artykuł w języku jego autora.
 5. Nauka języków ma właściwości prozdrowotne!

  Osoby posługujące się wieloma językami dłużej cieszą się dobrym zdrowiem. Rozpoczęcie nauki języka w zaawansowanym wieku zmusza mózg do intensywnej pracy, co chroni mózg przed chorobami neurodegradacyjnymi lub opóźnia ich wystąpienie.

Jaki język do nauki wybrać? 

Nauka języka obcego jest nie lada wyzwaniem. Dla wielu osób opanowanie dowolnego języka w stopniu umożliwiającym swobodne porozumiewanie się znajduje się na czele listy rzeczy najtrudniejszych do osiągnięcia.

Jeśli postanowiłeś, że chcesz uczyć się języka obcego, prawdopodobnie szybko staniesz przed pytaniem: jaki język obcy wybrać? Popularny, czy niszowy? Ten, który Cię się podoba, czy ten, który przyda się w pracy? Najlepiej po prostu wybierz to, co Cię naprawdę interesuje. Pasjonujesz się Norwegią? Postaw na język norweski! Marzysz o częstych podróżach do gorących i słonecznych Włoch? Poznaj ten kraj z każdej strony, ucząc się włoskiego. 

Skoro język ma się stać naszym hobby, warto wybrać coś, co po prostu nam się podoba. To prosty przepis na sukces! Większa szansa, że wytrwamy w nauce, wybierając wymarzony kurs języka hiszpańskiego, niż że doskonale poznamy język niemiecki, za którym nie przepadamy. 

Jeśli jednak na co dzień bardziej interesuje Cię fotografia artystyczna lub nauka kaligrafii niż języki obce (a zatem nie masz rozeznania w tym temacie), może warto sprawdzić po prostu, jakie trendy aktualnie obowiązują w tym obszarze.

W debacie na temat rozwoju lingwistycznego nie sposób pominąć statystyki. Na to, jakiego języka warto się uczyć, znacząco wpływa to, jaki odsetek populacji się nim posługuje. Oto lista najpopularniejszych języków w 2020 r: 

 • angielski, 
 • hiszpański, 
 • niemiecki, 
 • chiński, 
 • arabski, 
 • szwedzki. 

Nauka języków egzotycznych 

Nauka języków egzotycznych może być nie tylko inwestycją w siebie ale i wyjątkowym hobby. Coraz więcej młodych osób deklaruje zainteresowanie np. egzotyczną kulturą Dalekiego Wschodu, a razem z tym – również i naukę ojczystego języka tamtejszych państw. Młodzież niezwykle sprawnie porusza się po Internecie i wie, że konkurencja na rynku pracy jest bardzo duża. W związku z tym, należy uczyć się nietypowych i oryginalnych rzeczy, aby mieć szansę na wyróżnienie się z tłumu, a przy tym dobrze się bawić i czuć wyjątkowo! 

Każdy z nas chciałby wyróżnić się na tle innych osób niepowtarzalną umiejętnością. Można wtedy pochwalić się nie tylko pracodawcy, ale także rodzinie i bliskim. Nauka niszowych i egzotycznych języków, takich jak arabski, japoński, islandzki czy chiński, daje nam możliwość bycia niepowtarzalnymi i oryginalnymi, a to spory atut. 

Formy nauki języków – znajdź dla siebie najlepszą! 

Czy istnieje naprawdę skuteczna metoda, która umożliwi nam w sposób łatwy, przyjemny i przede wszystkim szybki nauczyć się języka obcego? Oczywiście, że tak, ale jest to kwestia wysoce indywidualna.

 • Rozmowa z native speakerem. Nie ma nic lepszego niż rozmowa z osobą, która włada Twoim językiem docelowym na poziomie ojczystym. Poszukaj partnera do konwersacji przez internet – istnieją do tego celu dedykowane aplikacje. Być może będziesz miał możliwość spotkać się z tą osobą twarzą w twarz!
 • Kurs online. To metoda dla osób mocno zmobilizowanych i sumiennych. Wieczorami, po pracy czy szkole, w pociągu, w przerwie pracy. Wszędzie możesz zabrać swój kurs online i powtarzać przerobione zagadnienia. 
 • Kurs stacjonarny. Jeśli lubisz pracę w grupie i motywuje Cię pozytywna konkurencja, kursy stacjonarne są dla Ciebie! 
 • Czytaj i oglądaj. Wybierając ulubione seriale, włącz napisy w oryginalnym języku. Z czasem przejdź na oryginalny język i napisy, aż w końcu oglądanie i zrozumienie filmu nie sprawi Ci problemu. 
 • Książki. Kolejna rzecz, która świetnie sprawdza się w nauce języków obcych to po prostu czytanie książek w danym języku. I uwaga – wcale nie trzeba znać tego języka biegle! Po pierwsze jest sporo książeczek dopasowanych do niemalże każdego poziomu. Po drugie – możesz czytać książki, które już znasz np. z dzieciństwa w nowym języku! 
 • Aplikacje. Dzięki nim możesz przyswajać wiedzę o każdej porze dnia i w każdym miejscu. To dobra opcja dla wszystkich którzy cenią sobie szybkie i wygodne rozwiązania. Często możesz z nich korzystać za darmo. Najbardziej znana i lubianą aplikacją do nauki języków jest Duolingo! Ale polecamy także przetestować: Memrise, Babbel, HelloTalk czy  Bussu. 
 • Pochwal się znajomym. Choć brzmi to nieco dziwnie, nic tak nie zmotywuje, jak fakt, że powiedzieliśmy już wszystkim bliskim, że uczymy się języka obcego. W takim przypadku trudniej się poddać. 

Nauka języków to hobby dla osób w każdym wieku 

Myślisz, że jesteś za stara lub za stary na naukę języka? Daj spokój! To wszystko siedzi wyłącznie w Twojej głowie. Wiek jest jedynie w liczbach, ważne na ile się czujesz i jakie plany i cele stawiasz przed sobą. Nauka języka to rewelacyjny pomysł dla osób w każdym wieku. Stymulacja mózgu przez naukę spowalnia procesy starzenia oraz poprawia koncentrację i pamięć. 

Ciągle pracujesz, a posiadając czas samemu dla siebie nie wiesz jak go wykorzystać? Posiadasz blokadę przed zmianą pracy? Języki obce dodadzą Ci pewności siebie, podniosą Twoje kwalifikacje i otworzą szereg możliwości. Nie czekaj i zainwestuj w siebie! 

Nauka języków obcych to bez wątpienia wyjątkowa inwestycja w siebie na lata. Jak mawiają nasze babcie – to czego się nauczysz teraz, zostanie z Tobą na zawsze. Dlatego nie zwlekaj i wybierz języki obce, które najbardziej Ci odpowiadają i zacznij działać! A jeśli szukasz dalszych wskazówek i porad – zarejestruj się na Westwing i poznaj nasze dedykowane kampanie oraz całą gamę inspiracji!