Para tańcząca w lesie

Nauka tańca jest właśnie dla Ciebie, jeśli czujesz rytm, a na pierwsze dźwięki twoich ulubionych piosenek nogi same zaczynają Ci się ruszać. To świetna forma rekreacji ruchowej, która nie tylko poprawia humor, lecz także kształtuje sylwetkę i spala naprawdę sporo kalorii. Solo czy w parach – wybór stylu należy do Ciebie. Ważne, żeby to, co robisz sprawiało Ci radość. Sprawdź, czy powinnaś zacząć naukę tańca i dowiedz się, czym różni się każdy styl! 

Taniec – drzwi do kultury

Jak poznać inną kulturę? Oczywiście kluczem jest nauka języków obcych, jednak to nie wszystko – pozostaje jeszcze cała gama innych cech charakterystycznych. Poza potrawami, tradycjami czy świętami, ogromną rolę w kształtowaniu kultury odgrywa muzyka. Jeśli chcesz w pełni poznać zwyczaje danego kraju, nie możesz ominąć nie tylko nauki przyrządzania dań, lecz także nauki tańca

Hiszpańskie flamenco, francuski kankan, niemiecki walc a może kubańska cha-cha? Każdy z tych tańców przekazuje inne emocje, historię i energię, ucząc temperamentu charakterystycznego dla danej kultury lub społeczności. Dlatego właśnie nauka tańca to gwarancja ciekawych doświadczeń, niosących ze sobą także wiele innych korzyści! 

Zalety nauki tańca 

Szukasz ciekawego hobby, które przy okazji niesie ze sobą korzyści zdrowotne? Wiesz, co daje bieganie, ale ta aktywność Cię zwyczajnie nudzi? Spróbuj nauki tańca! To urozmaicona forma wysiłku, która z powodzeniem zastąpi cardio na siłowni, a dodatkowo usprawni Twój umysł. 

 1. Taniec to forma treningu aerobowego, która wzmacnia serce i dotlenia tkanki, uodparniając organizm na coraz większy wysiłek. Dzięki temu niestraszne Ci będą ciężkie treningi na sali fitness, a bieg na autobus ani trochę Cię nie zmęczy! 
 2. Dzięki nauce tańca zrzucisz zbędne kilogramy i wysmuklisz sylwetkę. Im bardziej dynamiczny styl, tym szybciej schudniesz, a dzięki nauce ruchów zwiększysz swoją gibkość i elastyczność, a nawet skorygujesz drobne wady postawy
 3. Taniec dodaje energii! Wychodząc z sali z pewnością nie unikniesz zmęczenia, jednak będzie to pozytywne zmęczenie, które da Ci motywację na następne zajęcia! Dzięki dawce endorfin, taniec traktowany jest także jako forma terapii. Jeśli więc zmagasz się ze stresem lub obniżonym nastrojem, to hobby będzie idealne dla Ciebie. 
 4. Dzięki lekcjom tańca twój umysł będzie pracował o wiele sprawniej – nauka kroków i ruchów nie jest wcale łatwa i zajmuje sporo czasu. Jednak dla chcącego nic trudnego! 
 5. Pewność siebie? Zyskasz ją w tańcu! Dzięki temu, że wiele tańców opiera się na kontakcie z płcią przeciwną, stajesz się pewna także w kontaktach prywatnych. Pomyśl choćby o bachacie, która jest bardzo intymnym typem tańca. 

Nauka tańca – dla kogo? 

Uczyłaś się kiedyś gry na gitarze lub innym instrumencie? A może śpiewałaś lub jesteś muzykalną osobą? Wtedy z pewnością wiesz, czy masz poczucie rytmu i tak zwany “dryg do muzyki”. Tańczyć może jednak każdy, niezależnie od tego, jak mu to wychodzi! Nauka tańca to świetny wybór, jeśli masz już doświadczenie z muzyką, bądź szukasz po prostu ciekawej formy aktywności fizycznej.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, taniec to także doskonała forma terapii. Oczywiście osoby z problemami z kręgosłupem, biodrami lub kolanami powinny skonsultować z lekarzem, czy mogą rozpocząć naukę tańca. Jeśli nie będzie dane Ci tańczyć rumby, zawsze możesz skupić się na spokojniejszym stylu.  

Wskazówka: zwróć też uwagę na swoje dzieci! Taniec to świetna forma edukacji, a zajęcia z umuzykalniania robią od lat furorę w pobudzaniu dziecięcej aktywności ruchowej i umysłowej. 

Nauka tańca – jak wybrać taniec dla siebie 

Chcesz nauczyć się tańczyć? Sprawdź, jaki taniec jest dla Ciebie! Oto najpopularniejsze formy. 

 • Taniec towarzyski – to forma, która najczęściej wymaga pary (aczkolwiek jest wiele zajęć solo, gdzie bardzo dobrze nauczyć się podstaw lub freestylu). Wśród tańców towarzyskich największą popularnością cieszą się takie tańce, jak dostojny i spokojny walc, energiczna i swobodna cha-cha, a także szereg tańców użytkowych o zróżnicowanej charakterystyce. 
 • Taniec nowoczesny – to np. breakdance opierający się na hip-hopie, liryczny jazz lub modern, a także dynamiczny disco dance. 
 • Taniec klasyczny – inaczej balet. Ta forma tańca jest coraz częściej rozpoczynana w dorosłym wieku, a zajęcia grupowe z body ballet idealnie łączą taniec oraz fitness. Doskonale kształtują postawę ciała i wyciszają umysł. 

Czego będziesz potrzebować do nauki tańca? 

Zależnie od wybranej formy tańca, będziesz potrzebować dodatkowego obuwia lub akcesoriów. 

 1. Buty taneczne – jest ich niemalże tyle, co form tanecznych. Na trening tańca nowoczesnego przydadzą Ci się baletki (nie myl z pointami!), specjalne sneakersy lub tzn. buty treningowe. Poza nimi jest jeszcze wiele innych butów – tangowe, dwustylowe, do stepu, jazzówki, napalcówki… wszystkie znajdziesz w sklepie tanecznym – tam doradzą Ci najlepiej, które buty będą odpowiednie do nauki tańca
 2. Odzież taneczna – na początek zapewne wystarczy Ci zwykła odzież sportowa – legginsy lub spodnie dresowe i koszulka. Z czasem pewnie zamarzysz o sukience z cekinami lub poszukasz tutoriali robienia na drutach getrów treningowych, albo kupisz ocieplacze. Świat mody istnieje również w tańcu! 
 3. Akcesoria do tańca – nakolanniki, szczotki do podeszw, czy nakładki na obcasy to rzeczy, które powinny znaleźć się na Twojej liście zakupów – nie są to jednak niezbędniki! Z czasem zorientujesz się, czego potrzebujesz. W pierwszych tygodniach wystarczy po prostu dobre nastawienie! 

Samemu czy z partnerem? 

To zależy od Ciebie! Może połknęliście bakcyla podczas przygotowań do pierwszego tańca i teraz chcecie kontynuować naukę? Taniec towarzyski będzie dla was świetnym rozwiązaniem. Ostatnio modna jest także bachata – zmysłowy taniec pokazujący bliskość i uczucie. Taniec w parach potrafi jeszcze bardziej połączyć zakochanych, więc nie zastanawiajcie się zbyt długo! Miejsca na takie zajęcia znikają bardzo szybko. Dodatkowo, gdy nauczycie się paru ruchów, możecie urządzić sobie sesję – fotografia artystyczna to doskonały sposób na utrwalenie tanecznych momentów! Dzieląc się takimi zdjęciami ze znajomymi także zachęcicie ich do działania, a przy okazji będziecie mieć piękną pamiątkę. 

Wskazówka: żeby tańczyć w parze nie musisz mieć życiowego partnera – w szkole tańca zgłaszają się również osoby bez partnera. Wystarczy spytać! 

A może wolisz tańczyć sama? Tutaj wybór jest równie szeroki! Szczególnie zwróć uwagę na jazz – ten liryczny taniec tylko wydaje się łatwy, jednak w praktyce trzeba się sporo namęczyć! Fajnym pomysłem jest też pole dance – to prawdziwe kombo, łączące trening siłowy z aerobowym! W gronie dziewczyn, które wzajemnie się motywują osiągniesz więcej, dlatego rozejrzyj się za odpowiednią grupą dla początkujących i rozpocznij naukę tańca

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat różnych form spędzania wolnego czasu, zajrzyj na Westwing. Dowiesz się tam nie tylko, jak nauczyć się rysować, lecz także na czym polega decoupage i malowanie na szkle! Zainspiruj się i znajdź odpowiednie zajęcie dla siebie.