kobiety siedzące w kręgu w białych sukniach trzymające się za ręce

Czy wiesz, jak nazywa się najdłuższy dzień i najkrótsza noc? To oczywiście Noc Kupały, która niesie za sobą magię i czary! To pradawne święto ma swoich zwolenników także i teraz. Jak i kto świętuje przesilenie letnie? Co niesie ze sobą na wyjątkowa data? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule!

Czym jest Sobótka? Kiedy wypada to święto?

Noc Kupały przypada po najdłuższym dniu w roku i zależy od wkroczenia Słońca do znaku Raka. To zwiastun początku lata. Najczęściej święto to przypada w okolicy 21-22 czerwca. Wywodzi się z wierzeń słowiańskich i celebruje miłość, płodność, wodę i ogień. To niezwykle magiczny czas, pełen symboli i wierzeń. To przede wszystkim świętowanie przy ognisku. Ogień symbolizuje w końcu oczyszczenie ze złych mocy.

Sama nazwa tej magicznej nocy pozostaje w dalszym ciągu prawdziwą zagadką dla badaczy słowiańskiej kultury. Czy wywodzi się ona od imienia bóstwa płodności, zawołania, czy może od słowa „kąpiel”, która jest również jednym z symboli? Niestety odpowiedzi w dalszym ciągu nie znaleziono.

Atrakcje na Noc Kupały

  • Nieodłącznym elementem w noc kupały jest rozpalenie ognia. Zazwyczaj ogniska były palone nieopodal wsi, a gdy ogień był naprawdę potężny, rozpoczynały się tańce i przeskoki. Te, niebezpieczne zabawy, miały na celu wypędzenie zła ze skaczących przez ogień tancerzy i tancerek.
  • A gdy człowiek „czysty” to i serce otwarte, tak więc kolejnym symbolem przesilenie letniego są wianki. To noc, w którą młodzi ludzie łączyli się w pary. Dziewczęta plotły wianki pełne ziół i kwiatów, dokładały do nich świece i puszczały z nurtem rzeki lub strumienia. Bardzo ważne było, by świeca stale się paliła, gdyż jej zgaszenie mogło zwiastować staropanieństwo. Kawałek dalej, chłopcy stali w rzece i próbowali wyłowić wianki. Ten, któremu jakiś wpadł w ręce, wracał do wsi i szukał jego właścicielki. Para mogła oficjalnie okazywać sobie uczucia i planować wspólną przyszłość.
  • Kolejną tradycją jest oczywiście poszukiwanie kwiatu paproci. Jest on mityczną rośliną zakwitającą tylko raz w roku, właśnie  podczas przesilenia letniego. Mógł go znaleźć wyłącznie człowiek sprawiedliwy, który nigdy nikomu nie wyrządził krzywdy. W zamian za swoją postawę zyskiwał szczęście i bogactwo.
  • Noc Kupały to także rytuał wody. Wierzono, że w dniu poprzedzającym święto nie wolno kąpać się w rzece czy jeziorze. W ten jeden dzień, wszelkie stworzenia jak wodniki, rusałki czy utopce, otrzymały przyzwolenie od bóstw, by móc bezkarnie żerować w okolicznych zbiornikach wodnych.

Jak zorganizować Noc kupały w ogrodzie lub na tarasie?

Noc kupały żyje do dziś i chętnie celebrują ją nie tylko wyznawcy z dziada pradziada. Możesz wykorzystać ją jako motyw przewodni na swoje garden party! Bardzo często kończą nam się oryginalne pomysły na grilla, a to święto będzie wyjątkowym sposobem na otwarcie sezonu letniego w Twoim ogródku! Skoro to noc ognia, musisz znaleźć odpowiednie miejsce na ognisko w ogrodzie. Zabezpiecz je odpowiednio, ustawiając dookoła np. kamienie i rozsypując piasek. Skakanie nad ogniskiem z pewnością nie należy do bezpiecznych zabaw, ale alternatywnie możecie jako atrakcję  zorganizować tańce w rytm słowiańskich pieśni! Bardzo ciekawym pomysłem na noc zwiastującą lato jest piknik i kino w ogrodzie!

A skoro przyjęcie w ogrodzie to muszą być i odpowiednie dekoracje. Noc Kupały to święto ognia, wody, miłości i życia. Rozświetl swój ogród i taras milionem świateł. Postaw na lampiony zawieszone na balustradach  jak i te ustawione w różnych miejscach na ziemi. Skoro początek lata, muszą być i kwiaty. Udekoruj stół świeżymi ziołami. Możecie także, zorganizować wspólne plecenie wianków, a jeśli to impreza na basenie, symbolicznie wrzucić je do wody.

Jak ubrać się na Noc Kupały?

To czas, kiedy człowiek łączy się z naturą i przyjmuje to, co daje mu lato – świeżość, ciepłe noce i dary natury. Tak też w ubiorze koniecznie postaw na rzeczy zwiewne, wykonane z naturalnych materiałów. Świetnie sprawdzą się tutaj letnie, lniane sukienki i koszule, a do tego wygodne sandały. Ogranicz makijaż i niepotrzebne dodatki. Tej nocy postaw na naturalność i wygodę!

Pomysł na wianek DIY

Nieodłącznym elementem nocy kupały jest plecenie wianków przez młode dziewczęta. I Ty organizując grill party możesz wykonać ten wyjątkowy dodatek do włosów. Wianek może być wykonany zarówno ze świeżych jak i sztucznych kwiatów. Najważniejsze to, aby miały one długie ogonki pozwalające łatwo wpleść się w bazę. Bazą może być tasiemka lub drucik.

Najprostszym sposobem jest zebranie kwiatów różnych gatunków w małe bukieciki, które owiniesz i zabezpieczysz tasiemką. Takie sety, połącz razem drucikiem tworząc kształt wianka.

Pomysłów na wianek jest cała masa! Możesz wykorzystać np. świeże zioła, przeplatane polnymi kwiatami. Wyjątkową kompozycją będą duże kwiaty jak piwonie lub słoneczniki. Jeśli nie jesteś fanką kwiatów, ciekawym rozwiązaniem będzie np. wianek z eukaliptusa. Wianek możesz wykonać także z gałązek lub piór. Wianki to wyjątkowe dopełnienie weselnych dekoracji, sprawdzą się, jeśli planujesz ślub cywilny w plenerze oraz wesele w ogrodzie!

Noc Kupały pełna jest magii i symboli, które celebrowane są do dziś. To też ciekawy pomysł na spędzenie wieczoru ze swoimi przyjaciółmi, poznając starodawne wierzenia. Jeśli poszukujesz dalszych inspiracji i pomysłów – zarejestruj się na Westwing!