Jak urządzić ogród

Minimalizm jest jednym z najgorętszych trendów ostatnich lat – również w ogrodach. Nowoczesny ogród, nazywany również ogrodem geometrycznym, oparty jest na prostych kształtach i figurach, których nieskomplikowana forma wymaga nieco pracy. Efekt jednak zapiera dech w piersiach, prezentując się bardzo świeżo i stanowiąc świetne rozwiązanie dla niewielkich i średnich zieleńców.

Ogród w nowoczesnym stylu

Chociaż nowoczesny ogród i taras może zostać zaaranżowany w dowolny sposób w różnych modnych stylach, to właśnie styl nowoczesny, nazywany inaczej modern, jest efektem kilku dekad pracy projektantów. Tak zwany ogród geometryczny dopasowany jest do architektury budynku i nawiązuje do surowości i prostoty modernizmu.

Styl nowoczesny – co to jest?

 1. Materiały

  W nowoczesnym ogrodzie dominują nowoczesne materiały, takie jak stal, drewno, kompozyty czy beton.
 2. Kolory

  Barwy odgrywają dużą rolę, podkreślając funkcjonalny charakter aranżacji. Jasne i przestrzenne projekty spowite są delikatnymi brązami, bielą, szarością, czernią czy beżem. Niekiedy można pozwolić sobie na wyrazisty kolor, nawiązujący do dominującej roślinności.
 3. Cechy

  To surowy styl bez niepotrzebnych, dekoracyjnych drobiazgów. To przestrzenie, w których, cytując legendarnego architekta Louisa Sullivana: „Forma podąża za funkcją”. Geometryczny ogród wymaga dużej ilości światła i starannie przystrzyżonego trawnika!
 4. Style

  Styl nowoczesnyw ogrodzie z łatwością połączysz z innymi ogrodniczymi stylami. Idealnie wpasuje się w minimalistyczny urban gardening, nawiązujące do natury japandi czy nawet w ogród tropikalny.
 5. Dekoracje

  Głównym założeniem stylu modern jest pozbawienie go rozbuchanej ornamentyki i niepotrzebnych ozdób, a postawienie na przestronny i relaksujący nowoczesny ogród, w którym cieszyć się możesz świeżością i lekkością. Mimo wszystko geometryczne pergole, podesty czy donice wyglądają świetnie i nie może ich zabraknąć. Często spotyka się również kamienie ozdobne czy sztuczne szkło.

Szukasz pomysłów na nowoczesne wnętza? Odkryj nasze pomysły na:

Taras w stylu nowoczesnym

Nowoczesny taras ma być nie tylko piękny, ale przede wszystkim ma się na nim przyjemnie spędzać czas. Nieodłącznym elementem okażą się więc na nim wygodne, obszerne kanapy czy nawet pufy, w których można wprost utonąć. Świetnie wyglądają meble z elementami drewna lub rattanu, gwarantując tak potrzebną świeżość. Na takich krzesłach ogrodowych z łatwością przemycisz również przyciągającą wzrok, mocną barwę. Świetnie sprawdzają się koralowe, przydymione siedziska korespondujące z kolorem kwitnących kwiatów.

Taki taras łączy minimalistyczną formę z odrobiną pazura. Niewielka ilość przedmiotów sprawia, że każdy z nich musi być doskonale dopasowany i spełniać swoją funkcję. Postaw na proste linie i geometryczne kształty – nie ma miejsca na zbędne ozdoby czy pstrokate dekoracje! Ma być łatwy w odbiorze, dobrze więc postawić na jednobarwne elementy.

Jeśli chodzi o nawierzchnię, wybierz duże, prostokątne, gładkie elementy. Świetnie w tej roli sprawdza się płyty betonowe, ale równie dobrze możesz zdecydować się na taras drewniany. Dobrze wtedy wybrać chłodny kolor drewna lub pokryć go białym lakierem.

Aranżacje po zmroku oświetlą designerskie lampy. Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie na pergoli subtelnego oświetlenia LED, które wieczorem spowije taras w relaksującym świetle.

Nowoczesne ogrody w różnych stylach

Niezależnie od wybranego stylu, wszystkie pomysły na nowoczesny ogród łączy kilka elementów. Są łatwe w pielęgnacji, niezwykle funkcjonalne, ale przede wszystkim… starannie zaplanowane i posiadające wszystko pod kontrolą! Jeśli i Ty lubisz samodzielnie kształtować swoją rzeczywistość, na pewno Ci się spodobają. Oto nowoczesne ogrody w różnych stylach, które mimo wspólnych wartości akcenty kładą w różnych miejscach.

Nowoczesny ogród w stylu urban gardening

Ogród w stylu urban gardening przypomina nowojorski High Line Park, czyli niepowtarzalny ogród na wiadukcie, gdzie stal i zabudowania wielkiego miasta spotykają się z intensywną zielenią! W tym stylu nie można zapomnieć o dużej ilości łatwych w uprawie wysokich traw dekoracyjnych, które świetnie wyglądają otoczeniu betonu i szarego drewna. Duże, pojedyncze drzewa dodatkowo podkreślą jego magię, która łączy dzikość natury z miejskim porządkiem.

Nowoczesny ogród w stylu japońskim

Jednym z najmodniejszych trendów aranżacji ogrodu jest styl japoński. Japandi, czyli jego minimalistyczna wersja, czerpiąca wiele z funkcjonalnego i surowego stylu skandynawskiego, jest znakomitym przepisem na nowoczesny ogród. To królestwo pełne harmonii i przestrzeń do relaksu, nie do pracy. To próba odnalezienia piękna w prostocie, naturalnych materiałach i kolorach natury.

Ogród zaprojektowany w stylu japońskim jest bardzo minimalistyczny, ale również powstaje z myślą o filozofii wabi sabi. Czym ona jest? To trend projektowania, który polega na odnajdywaniu piękna w nieperfekcyjnych przedmiotach. To akceptacja naturalnego cyklu starzenia się – w tym stylu świetnie odnajdą się na przykład posklejane doniczki. 

Ogród japoński to także tradycyjny ogród zen, w którym nie może zabraknąć omszonych soczystą zielenią kamieni, żwiru i głazów. To idealne miejsce na medytację.

W nowoczesnym ogrodzie w stylu japońskim nie można pominąć pięknie kwitnących drzew wiśni, uroczych drzewek bonsai czy naturalnych materiałów – beton dobrze zastąpić drewnem o ciemnej barwie. Japoński klimat pomoże przynieść duża ilość skał, niektórych sukulentów odpornych na trudne warunki atmosferyczne czy na przykład bambusa. Znakomicie sprawdzą się również naturalne dekoracje, utworzone na przykład ze żwiru czy statuetki buddy.

Nowoczesny ogród w stylu biofilia

Ogród biofilia to zieleń, która wkracza do wnętrza nowoczesnego mieszkania. Jeśli nie dysponujesz przestrzenią na zaaranżowanie przestronnego ogrodu, z pewnością spodoba Ci się styl biofilia. To sposób na współistnienie z roślinnością, w którym mieszkanie staje się przedłużeniem natury, do tej pory obserwowaną wyłącznie przez okna.

W tym stylu świetnie sprawdzą się zielone, żyjące ściany we wnętrzu domu. Warto rozważyć roślinne instalacje czy ogrody wertykalne, na przykład z bluszczu lub innych jadowicie zielonych gatunków. W skali micro dobrze wykorzystać tak zwany las w słoiku, który łączy nowoczesność z dziką naturą, tworząc specyficzny, samowystarczalny mikroklimat.

Nowoczesny ogród śródziemnormorski

Barwne śródziemnomorskie rośliny nie muszą być tylko gorącym wspomnieniem wakacji! Chociaż w Polsce nie możemy pochwalić się całorocznym upałem, to wciąż z powodzeniem zaaranżować można nowoczesny ogród śródziemnomorski. Wystawiony na południe ogród, któremu uda się dostarczyć sporą dawkę światła, nadal kusić może gorącą atmosferą.

Przy odrobinie uwagi hodować można tu pokaźne rośliny o jaskrawych barwach i dużych liściach. Nasze ulubione gatunki w Polsce to zdecydowanie sumak octowiec, aralia wysoka czy magnolia parasolowata. Pomagają wytworzyć klimat! 

Jeśli marzą Ci się bardziej ciepłolubne rośliny, ogród śródziemnomorski jest wprost stworzony do uprawy w oranżerii. Łatwo ją zaaranżujesz kamieniami i lekkimi meblami w stylu boho, które pomogą przenieść się myślami do dalekich krain. Nie zapomnij zwłaszcza o drzewkach cytrynowych i pomarańczowych, które latem obfitują w owoce!

Oświetlenie w nowoczesnym ogrodzie

Planując nowoczesny ogród należy postawić na nowoczesne rozwiązania. Wybierz designerskie lampy stojące, które uzupełnią całą aranżację. Znakomitym pomysłem są również opisywane wyżej lampy LED wmontowane w konstrukcję pergoli – ich delikatne światło i przyjemne ciepło pomoże cieszyć się ogrodem nawet po zajściu słońca. Ścieżki w nowoczesnym ogrodzie warto otoczyć sprytnymi lampami solarnymi, które w dzień naładują się światłem słonecznym, a w nocy magicznie rozświetlą ogród.

Jeśli marzy Ci się odrobina romantyzmu, taras w ogrodzie w stylu nowoczesnym możesz uzupełnić na przykład stylowym neonem. Jego charakterystyczne, nieco rozmyte światło otoczy przestrzeń magiczną aurą. Dobrym pomysłem są również nastrojowe kinkiety.

Jakie rośliny w nowoczesnym ogrodzie

W nowoczesnym ogrodzie sprawdzą się łatwe w formowaniu rośliny, które ułatwią nadawanie im geometrycznych kształtów. Wybieraj niewymagające tuje, cisy czy bukszpany. Jeśli znasz się na pielęgnacji roślin, możesz pomyśleć również o sośnie bonsai, która znakomicie sprawdzi się szczególnie w ogrodzie o japońskim sznycie.

Większe, ciepłolubne rośliny warto wystawić po południowej stronie ogrodu, zapewniając im jednocześnie sporą dawkę wilgotnej gleby. Z takiej lokalizacji zadowolone będą szczególnie magnolie parasolowate czy surmie. W przypadku półcienia dobrze postawić na aralie czy sumaki

Żaden projekt nowoczesnego ogrodu nie może obyć się bez traw ozdobnych, funkii, irysów czy różnorodnych ziół. Świetnie zaprezentują się również zaglądające spomiędzy rozrzuconych tu i ówdzie kamieni rozchodniki i rojniki. 

W przypadku drzew możesz postawić na magiczne wiśnie, które jednak dobrze czują się na zacisznych, osłoniętych stanowiskach i w głębokiej, niezlewnej glebie. Pamiętaj, żeby ich nie zalewać – może to być dla nich bardzo niebezpieczne. Zdecydowanie łatwiejsze w uprawie okażą się brzozy, klony, buki czy na przykład jabłonie i śliwy.

W Twojej głowie już rysuje się projekt na nowoczesny ogród? Już nie możemy się doczekać, żeby go zobaczyć! Koniecznie zarejestruj się na Westwing, byśmy mogli pozostać w kontakcie, a Ty byś nie przegapił naszych codziennych poradników, najlepszych ofert i promocji dla pięknego domu i ogrodu. Niech się zazieleni!