Zbliżenie na kwiat wiśni

Harmonia to jedno z pierwszych skojarzeń, które przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o ogrodzie japońskim. Jednym z elementów ogrodów japońskich jest Kare-san-sui lub inaczej Karesansui – ogrodowa kompozycja stworzona zgodnie z estetyką zen ze żwiru, kamieni i piasku. W japońskim ogrodzie nie może zabraknąć również wody i roślin. W naszym przewodniku zdradzamy, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu w dalekowschodnim stylu. Przedstawiamy kilka propozycji, które pomogą przemienić Twój ogród w azjatycki ogród marzeń. Mamy nadzieję, że dasz się zainspirować naszymi pomysłami na ogród japoński!

Elementy, których nie może zabraknąć w ogrodzie japoński

Kamienie są jednym z najważniejszych elementów każdego japońskiego ogrodu. Powinny mieć podobny kształt i formę. Wszystko inne ułożone jest wokół nich.

Piasek lub żwir rozsypany wokół kamieni. Starannie ułożony przy pomocy grabek w faliste linie, które mają przypominać wodę. Dzięki utworzonym w ten sposób falom ogród ciągle doświadcza „płynącej” zmiany.

Mech zamiast dużych roślin. Oznacza naturę, kamienie pokryte mchem symbolizują góry pokryte drzewami, gdyż ogród japoński ma przypominać krajobraz w miniaturowym formacie.

Ogród zen jest częścią buddyzmu i powinien dać nam relaks i wewnętrzny spokój. Przebywając w nim powinniśmy wyciszyć własne ego, by móc zobaczyć pełen obraz życia.

Ogród zen jest częścią buddyzmu i powinien dać nam relaks i wewnętrzny spokój. Przebywając w nim powinniśmy wyciszyć własne ego, by móc zobaczyć pełen obraz życia.

Anna, stylistka Westwing

Jak stworzyć ogród japoński?

 1. Wskazówka

  Znajdź swój ulubiony motyw. Stworzenie japońskiego ogrodu nie jest zadaniem prostym. W końcu istnieje wiele inspiracji – wybierzesz zen, shinto, a może styl imperialny? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć je wszystkie.

 2. Wskazówka

  Kamienie, woda i roślinność to elementy niezbędne w japońskim ogrodzie. Zdecyduj, czy chcesz mieć ogród minimalistyczny czy może ekstrawagancki.

 3. Wskazówka

  W ogrodzie azjatyckim nie może również zabraknąć pasujących dekoracji: lamp, altany, kamiennych schodów, misy z wodą, odpowiedniego ogrodzenia i symbolicznych figurek. Te elementy można wykorzystać w ogrodzie na różne sposoby.

 4. Wskazówka

  Pawilon ogrodowy będzie idealnym miejscem na stworzenie przytulnego kącika do siedzenia.

 5. Wskazówka

  Ciekawym akcentem w ogrodzie japońskim będą nieregularne górki lub wyspy – te mogą być usypane ze żwiru lub obsadzone roślinami.

 6. Wskazówka

  Ławka to obowiązkowy element japońskiego ogrodu! Należy umieścić ją w takim miejscu, z którego będziesz mieć widok na cały ogród. Relaks gwarantowany!

Jak stworzyć ogród herbaciany?

Roji to odmiana japońskiego ogrodu, która ma służyć konkretnemu celowi: słynnej ceremonii parzenia herbaty. Właściwie w rytuale tym nie chodzi wyłącznie o picie herbaty, a o proces mający zagwarantować nam wewnętrzny spokój.

Ogród roji zazwyczaj podzielony jest na ogród wewnętrzny i zewnętrzny, co ma symbolizować oddzielenie od świata zewnętrznego. Pawilon parzenia herbaty, w której ma miejsce rytuał jest oddzielona od reszty ogrodu.

 • Wchodząc przez bramę można wejść do japońskiego ogrodu, a tym samym do miejsca ceremonii parzenia herbaty.
 • Wchodząc do ogrodu gość może opuścić świat zewnętrzny i wziąć udział w ceremonii.
 • Przed wejściem do ogrodu umieszczone są naczynia z wodą, w których gość symbolicznie może zmyć świat zewnętrzny.
 • W ogrodzie znajduje się jedna lub więcej ławeczek, na których wewnętrznie można przygotować się do ceremonii parzenia herbaty.
 • Ogród japoński bardzo często oddzielony jest wysokim żywopłotem, dzięki którym kontrast między częścią wewnętrzną i zewnętrzną jest jeszcze bardziej widoczny. To sprawia, że ogród staje się wyjątkowym miejscem – idealnym do wyciszenia i rozważań.

Rośliny w ogrodzie japońskim

Ogród japoński jest szczególny, już po kilkuminutowym spacerze poczujesz spokój i relaks. Popularne repliki oryginalnych ogrodów japońskich można znaleźć m.in. w Niemczech – w Berlinie, Hamburgu czy Bonn. W Japonii ich tworzenie wiąże się z wielowiekową tradycją projektowania ogrodów, co daje poczycie absolutnej harmonii.

Przy tworzeniu japońskiego ogrodu ważne jest stworzenie odpowiedniego nastroju i atmosfery, które wprawi nas w poczucie, że czas się zatrzymał. Istotnym elementem są rośliny. Te najbardziej popularne to paprocie, bambus, funkia i klon japoński. Najbardziej charakterystyczną rośliną jest ostatnia – klon japoński – który dzięki swoim pięknym kolorom przeniesie do Twojego ogrodu klimat prosto z Azji.

Zielona przestrzeń z tradycją

Inną formą japońskich ogrodów są ogrody spacerowe. W parkach, które powstały w XVII wieku główną rolę odgrywa woda. Znajduje się w nich wiele jezior i stawów. W parkach bardzo ważną rolę odgrywają przeznaczone do spacerowania ścieżki. Ogrody te łączą się z mniejszymi ogrodami herbacianymi. Najważniejsza jest integracja zieleni, natury i wody. Taki ogród jest częścią cesarskiego pałacu – reprezentuje piękno Japonii i wygląda cudownie o każdej porze roku.

Nie ma dwóch takich samych ogrodów japońskich, każdy będzie kolejnym odkryciem i niesamowitym źródłem inspiracji. Dekoracje idealne do japońskiego ogrodu znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Przejrzyj ekskluzywną ofertę WestwingNow i znajdź te, które będą uzupełnieniem Twojego ogrodu!