Zbliżenie na kwiat wiśni

Harmonia to jedno z pierwszych skojarzeń, które przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o ogrodzie japońskim. Przede wszystkim z estetyką japońskiego ogrodu kojarzy się Kare-san-sui lub inaczej Karesansui – kompozycja ze żwiru, kamieni i piasku stworzona w duchu filozofii Zen. W japońskim ogrodzie nie może zabraknąć bez wątpienia również wody i roślin. W naszym przewodniku zdradzamy, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu w dalekowschodnim stylu. Przedstawiamy kilka propozycji, które pomogą przemienić Twój ogród w azjatycki ogród marzeń. Mamy nadzieję, że dasz się zainspirować naszymi pomysłami na ogród japoński!

Ogród japoński – nie zapomnij o tych elementach

 • Kamienie są jednym z najważniejszych elementów każdego japońskiego ogrodu. Powinny mieć podobny kształt i formę, ponieważ mają oddawać wrażenie harmonii i porządku. Wszystko inne ułożone jest wokół nich.
 • Piasek lub żwir rozsypany wokół kamieni. Starannie ułożony przy pomocy grabek w faliste linie, które mają przypominać wodę. W wyniku tego zabiegu ogród japoński ciągle doświadcza „płynącej” zmiany.
 • Mech zamiast dużych roślin. Oznacza naturę, kamienie pokryte mchem symbolizują góry pokryte drzewami. W rezultacie ogród japoński przypomina krajobraz w miniaturowym formacie.

Jak stworzyć ogród japoński?

 1. Wskazówka

  Znajdź swój ulubiony motyw. Stworzenie japońskiego ogrodu nie jest zadaniem prostym. Niewątpliwie istnieje wiele inspiracji – wybierzesz Zen, shinto, a może styl imperialny? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć je wszystkie.
 2. Wskazówka

  Kamienie, woda i roślinność to elementy niezbędne w aranżacji ogrodu japońskiego. Zdecyduj, czy chcesz mieć ogród minimalistyczny czy może ekstrawagancki.
 3. Wskazówka

  W ogrodzie azjatyckim nie może również zabraknąć pasujących dekoracji: lamp, altany, kamiennych schodów, misy z wodą, odpowiedniego ogrodzenia i symbolicznych figurek. Te elementy można wykorzystać w ogrodzie na różne sposoby, będą także doskonałym prezentem dla ogrodnika.
 4. Wskazówka

  Pawilon ogrodowy będzie idealnym miejscem na stworzenie przytulnego kącika do siedzenia.
 5. Wskazówka

  Ciekawym akcentem w ogrodzie japońskim będą nieregularne górki lub wyspy – te mogą być usypane ze żwiru lub obsadzone roślinami.
 6. Wskazówka

  Na koniec ławka, czyli obowiązkowy element japońskiego ogrodu! Należy umieścić ją w takim miejscu, z którego będziesz mieć widok na cały ogród. Relaks gwarantowany!

Jak stworzyć ogród herbaciany w ogrodzie japońskim?

Czajniczek w stylu Zen idealny do ogrodu japońskiego

Roji to odmiana japońskiego ogrodu, która ma służyć konkretnemu celowi: słynnej ceremonii parzenia herbaty. Właściwie w rytuale tym nie chodzi wyłącznie o picie herbaty, a o proces mający zagwarantować nam wewnętrzny spokój.

Ogród roji zazwyczaj podzielony jest na ogród wewnętrzny i zewnętrzny, co ma symbolizować oddzielenie od świata zewnętrznego. Rytuał parzenia herbaty odbywa się w pawilonie herbacianym, czyli po prostu w szczególnego przeznaczenia domku ogrodowym. Nawet jeśli masz w ogrodzie typowo nowoczesną altanę, możesz ją zamienić w taki pawilon. Wchodząc do niego Twoi goście będzą mogli fizycznie doświadczyć “zmiany”.

 • Wchodząc przez bramę można wejść do ogrodu japońskiego, a tym samym do miejsca ceremonii parzenia herbaty.
 • Wchodząc do części herbacianej gość może opuścić świat zewnętrzny i wziąć udział w ceremonii.
 • Przed wejściem do ogrodu herbacianego umieszczone są naczynia z wodą, w których gość symbolicznie może zmyć świat zewnętrzny.
 • W ogrodzie znajduje się jedna lub więcej ławeczek, na których wewnętrznie można przygotować się do ceremonii parzenia herbaty.
 • Ogród japoński bardzo często oddzielony jest wysokim żywopłotem, w wyniku czego kontrast między częścią wewnętrzną i zewnętrzną jest jeszcze bardziej widoczny. To sprawia, że ogród staje się wyjątkowym miejscem – idealnym do wyciszenia i rozważań.

Rośliny w ogrodzie japońskim

Ogród japoński z wodą i mostem

Ogród japoński jest wyjątkowy – dzięki jego charakterystycznej organizacji, bez wątpienia już po krótkim spacerze poczujesz spokój i relaks. Japończycy uwielbiają kontakt z naturą, co widać chociażby w idei shinrin yoku. Naturalność ogrodów japońskich kojarzy się ze stylem wabi-sabi, celebrującym brak perfekcji. W Japonii tworzenie ogrodów wiąże się z wielowiekową tradycją.

Przy tworzeniu ogrodu japońskiego ważne jest stworzenie odpowiedniego nastroju i atmosfery, które wprawi nas w poczucie, że czas się zatrzymał. Nawet jeśli masz mały ogród, możesz go zorganizować w japońskim stylu. Istotnym elementem są rośliny. Te najbardziej popularne to paprocie, bambus, funkia i klon japoński. Najbardziej charakterystyczną rośliną jest ostatnia – klon japoński – który dzięki swoim pięknym kolorom przeniesie do Twojego ogrodu klimat prosto z Azji. Raczej nie jest to styl ogrodu, w którym dobrze będzie wyglądała rabata kwiatowa. Tutaj sprawdzi się skalniak – możesz zaaranżować miniaturowy ogródek skalny inspirowany trendem japandi. W takim miejscu będziesz mógł na spokojnie kontemplować filozofię ikigai.

Zielona przestrzeń w ogrodzie japońskim

Ogród japoński idealny do spacerów, dużo zieleni i dróżka z kamykami

Inną formą japońskich ogrodów są ogrody spacerowe. W parkach, które powstały w XVII wieku główną rolę odgrywa woda. Znajduje się w nich wiele jezior i stawów. W parkach bardzo ważną rolę odgrywają przeznaczone do spacerowania ścieżki. Ogrody te łączą się z mniejszymi ogrodami herbacianymi. Ze względu na ilość zieleni, wiosna w ogrodzie japońskim wygląda niesamowicie.

Najważniejsza jest integracja zieleni, natury i wody. Taki ogród jest częścią cesarskiego pałacu – reprezentuje piękno Japonii i wygląda cudownie o każdej porze roku.

Nie ma dwóch takich samych ogrodów japońskich, każdy będzie kolejnym odkryciem i w związku z tym niesamowitym źródłem inspiracji.

Kącik Zen – nie tylko w ogrodzie japońskim!

Jeżeli nie planujesz aranżować ogrodu w całości w stylu japońskim, ale wciąż chcesz doświadczać jego wyjątkowej atmosfery, postaw na mały kącik Zen. Może być to niewielka, wydzielona ogrodzeniem przestrzeń na uboczu ogrodu, którą będziesz odwiedzać, aby się zrelaksować. Taka przestrzeń Zen jest możliwa do zorganizowania także w formie ogrodu zimowego.

Co powinno się znajdować w takim miejscu? Jeśli masz do dyspozycji niewielką powierzchnię, skup się na symbolach charakterystycznych dla ogrodu Zen. Jeśli wolisz więcej zieleni, w centrum swojego kącika Zen utwórz wyspę z piasku i ułóż na niej kilka kamieni lub figurkę Buddy. Możesz też odwrócić proporcje – w wielu ogrodach japońskich to piasek dominuje, a rośliny są dodatkiem. Wtedy wystarczy tylko kilka starannie dobranych roślin.

Ogród Zen jest częścią buddyzmu i powinien dać nam relaks i wewnętrzny spokój. Przebywając w nim powinniśmy wyciszyć własne ego, by móc zobaczyć pełen obraz życia.

Anna, stylistka Westwing

Centrum swojego miniaturowego ogrodu japońskiego możesz otoczyć lampionami, a na wprost ustawić ławkę, która pozwoli Ci kontemplować widok wieczorami. Możesz też wzbogacić “wystrój” o kilka użytecznych akcesoriów ogrodowych, np. drewnianych krzeseł. To będzie Twoje ulubione miejsce w ogrodzie!

Stworzenie ogrodu japońskiego to proces. Częścią filozofii Zen jest natomiast ciągłe doskonalenie, więc tak powinno być! Nie wszystko musi być gotowe od razu – możesz krok po kroku ubogacać swój wymarzony ogród. A jeśli interesują Cię inne inne rodzaje ogrodów, na przykład ogród angielski, ogród chiński, ogród na dachu i wiele innych, zarejestruj się na Westwing i sprawdź nasze porady.