Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Ogród wertykalny z neonem i stojące doniczki na tle różowej ściany

Ogród wertykalny cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, bo jego wygląd potrafi zapierać dech w piersiach. To nie tylko oryginalna część aranżacji wnętrza. Jest on naturalnym elementem, cząstką przyrody, która trafia do naszego bezpośredniego otoczenia i poprawia jego klimat. Gdzie ta dekoracja sprawdzi się najlepiej? Jak wykonać ogród wertykalny? Sprawdź nasze porady. 

Co to jest ogród wertykalny, czyli zielona ściana w Twoim domu? 

Ogród wertykalny to z pewnością nowy, oryginalny sposób na uprawę roślin. Mimo iż, nazwa wskazuje na coś wyjątkowo skomplikowanego, jest zdecydowanie odwrotnie. Z założenia jest to po prostu pionowe pokrycie elewacji budynku niczym innym jak roślinnością.

Takie ogrody dzielą się zasadniczo na dwie grupy: zielone fasady i żywe ściany. Pierwsze z nich, to elementy budowli porośnięte roślinnością pnącą się, której korzenie znajdują się w ziemi. Żywe ściany z kolei, są zdecydowanie bardziej skomplikowane technologicznie. Posiadają zazwyczaj panele modułowe i specjalne konstrukcje irygacyjne. To prawdziwie piękna rabata kwiatowa, którą możesz mieć np. na ścianie w salonie! 

Dla kogo ogród wertykalny będzie dobrym wyborem? 

To prawdziwe, żywe dzieło sztuki zachwyci każdego. Z pewnością jest to dekoracja dla miłośników zieleni. Ogród wertykalny to rozwiązanie, które pasuje do każdego stylu architektonicznego i budynku. Może zostać wykonany zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i wolnostojącym domu jednorodzinnym. Świetnie sprawdzi również się jako element dekoracyjny w biurze. A po wprowadzeniu zaawansowanego systemu  nawadniającego będziesz mógł cieszyć się piękną zielenią, niczym ta, którą przynosi wiosna w ogrodzie!

Co więcej, zielone ściany nie tylko pięknie wyglądają, ale również nawilżają powietrze w pomieszczeniu, oczyszczają je i produkują tlen. Ponadto działają kojąco na układ nerwowy i naprawdę potrafią wyraźnie poprawić samopoczucie. 

Zielona ściana na balkonie 

Wzbogacenie przestrzeni o różnorodne rośliny to łatwy sposób na szybką metamorfozę swojego balkonu. Wbrew powszechnej opinii, założenie ogrodu wertykalnego w domu nie musi być kosztowne. Wszystko zależy od materiału i roślin jakie wybierzesz. Posiadając balkon lub ogród zimowy, masz kilka prostych sposobów na stworzenie swojej zielonej ściany. Najprostszą zieloną ścianę możemy zrobić umieszczając wiele doniczek z roślinami na pionowej konstrukcji. Przymocowuje się je do kratki ogrodowej, płotu kratkowego, trejażu lub pergoli. Ale co poza tym? 

  • Szkielet z palet. Paletę zawieś lub oprzyj o ścianę. W jej zagłębienia wstaw doniczki pełne ziół i roślin. 
  • Rośliny w doniczkach. Do balkonowej ściany, doczep doniczki w np. plecionych koszach lub specjalnych wiszących kwietnikach. Uzyskasz tym samym piękny mały ogród na własnym balkonie. 
  • Zielona ściana na kratce. Zamocuj kratkę ogrodową na elewacji budynku. Posłuży Ci jako podpora dla pnących się roślin. Przy odpowiedniej pielęgnacji, rośliny w  szybkim tempie wypełnią przydzieloną im przestrzeń. 

Ogród wertykalny w salonie 

W domowych pomieszczeniach, takich jak salon, idealnie sprawdzają się gotowe rozwiązania, które nie są drogie i umożliwiają przeniesienie ogrodu w dowolne miejsce domu czy mieszkania. Można do stworzenia takiego ogrodu wykorzystać doniczki kieszeniowe, wykonane z syntetycznego materiału, w który mogą wrastać rośliny.

Dobrym rozwiązaniem są również moduły ścienne, w których znajdują się specjalne otwory na rośliny. Pamiętaj jednak, aby przed montażem ogrodu, starannie zabezpieczyć ścianę przed wilgocią. W tym celu warto użyć specjalnej warstwy ochronnej typu PCV. Odpowiednia rama, kupiona w profesjonalnym sklepie stworzy domowy ekosystem. Rośliny wprost z doniczek wystarczy włożyć do pojemników z tworzywa sztucznego, usytuowanych w ramie lub do kieszeni ze specjalnej syntetycznej maty. Instalacja z cienkich rurek stworzy hydroponiczny, samoobsługowy system podlewania z wbudowaną pompą. Konieczny jest jedynie dostęp do gniazda zasilającego, by uruchomić nawodnienie i ewentualnie podłączyć oświetlenie, gdy brakuje dostępu do światła dziennego. 

Zielone ściany uświetnią przestrzenie industrialne, modernistyczne, minimalistyczne czy w rytmie biofila. Będą również pasować do skandynawskich pomieszczeń oraz tych nawiązujących do artystycznej bohemy. 

Mech na ścianie czyli jakie rośliny wybrać do ogrodu pionowego? 

Na etapie tworzenia ogrodu wertykalnego trzeba zaplanować, jakie rośliny będą w nim rosły – od tego zależy, czy w donicach będzie znajdować się ziemia czy może warstwa specjalnego filcu. Ten drugi materiał to świetne podłoże dla ozdobnych mchów i porostów. Rośliny, które wytwarzają większy system korzeniowy będą potrzebować jednak żyznej ziemi. W ogrodzie wertykalnym można sadzić praktycznie wszystkie rośliny, które zwykle rosną w domach lub balkonach. Ogranicza nas tylko i wyłącznie wyobraźnia. Natomiast jest jeden haczyk – nie wszystkie rośliny warto sadzić. 

Na ścianę na balkonie, tarasie lub w miejscu, gdzie stoi nasza nowoczesna altana, warto swój ogród wypełnić roślinami mrozoodpornymi. Świetnie sprawdzą się wieloletnie byliny, które nie wymagają dużych doniczek, np.: lawendy czy żurawki.  Z kolei w domach, powinno się łączyć ze sobą rośliny o podobnych potrzebach, dobrze czujące się w stałej, umiarkowanej temperaturze. W tym przypadku sprawdzą się  odmiany o grubych liściach, a także różnokolorowe kwiaty. Warto wybierać więc takie odmiany, jak rododendron, fikus, anturium, dracena, skrzydłokwiat czy epipremium. 

Ściana z mchu – oryginalny pomysł na ogród wertykalny 

Designerska, wertykalna dekoracja, jaką jest ściana z mchu, powstaje poprzez przyklejenie mchu stabilizowanego do odpowiednio przygotowanej, płaskiej powierzchni. Panele z tworzywem roślinnym można zamontować bezpośrednio do ściany albo do specjalnej podkonstrukcji. To niewątpliwy hit ostatnich sezonów, który zawładnął sercami fanów zieleni. Pasuje do pomieszczeń urządzonych w różnych stylach. Rozwiązanie to posiada zalety tradycyjnej zieleni pokojowej: uspokaja i poprawia koncentrację. Absorbuje przy tym dźwięk. Jednocześnie nie zajmuje miejsca, a jego pielęgnacja jest bardzo prosta. Co więcej, jest to dekoracja, która nadaje się do wyjątkowo ciemnych pomieszczeń.

Podczas gdy każda roślina doniczkowa potrzebuje chociaż minimalnej ilości energii słonecznej by żyć, ściana z mchu doskonale poradzi sobie w pomieszczeniu bez dopływu światła słonecznego. Co więcej, obrazy z mchu prawie wcale się nie kurzą, a więc to również idealna dekoracja dla alergików. Ponadto, nie wymaga pielęgnacji ani dostępu do świeżego powietrza. Wymaga jedynie wilgotności na poziomie 40%. Jak widzisz, mech, niegdyś zmora atakująca basen w ogrodzie czy skalniak przed domem, to dziś wspaniała dekoracja rodem z najlepszych galerii sztuki! 

Jak pielęgnować ogród wertykalny?

Po aranżacji ogrodu wertykalnego czas zabrać się za pielęgnację. Należy ją rozpocząć już podczas doboru roślin. Trzeba szczególnie zadbać o to, żeby wszystkie rośliny były zdrowe, bo choroba niestety szybko się między nimi rozprzestrzeni. Podczas zakupu należy sprawdzić, czy żaden egzemplarz nie ma wyblakłych ani postrzępionych liści z plamami lub dziurami, a wszystkie łodygi są mocne i nienadłamane. Nie powinno być również szarej pleśni, brązowawych guzków, ani mokrych, zgniłych plam. Liście nie mogą się zwijać, być zwiędnięte ani wiotkie.

Poza odpowiednim doborem roślin, do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie wertykalnym należy podlewanie, nawożenie i przycinanie. Profesjonalne systemy do montażu ogrodów wertykalnych posiadają zazwyczaj automatyczne nawadnianie i nawożenie. Rezygnując z tej wygody, musisz pamiętać o tych elementach i wykonywać je ręcznie. Do pielęgnacji swojej zielonej ściany warto wykorzystać różne akcesoria ogrodowe jak sekator, zraszacz czy konewka. Z pewnością Twój domek ogrodowy posiada te i wiele innych narzędzi.   

Ogród wertykalny zyskuje coraz większą popularność. Moda na niego przyszła do nas z zachodu i powoli staje się trendem. Taki ogród posiada nie tylko walory estetyczne, ale i zdrowotne. Nie czekaj i wprowadź tę wspaniałą dekorację do swojego mieszkania. A jeśli szukasz dalszych inspiracji i porad, dołącz do Westwing i sprawdź, jakie dodatkowe kampanie zostały przygotowane specjalnie dla Ciebie.