Pies siedzący na podłodze

Dom bez zwierząt jest smutny i nijaki. Zwłaszcza bez tych merdających wesoło ogonem. Czy wiecie, że nawet krótki kontakt z psem działa pozytywnie na naszą psychikę? Odstresowuje, łagodzi nerwy i wycisza. Dlatego kochamy czworonożnych przyjaciół i chcemy dzielić z nimi nasze cztery kąty. Ale nie zawsze jest to możliwe. Chociaż wielu pracodawców zgadza się na przyprowadzanie pupili do biura, to jednak są miejsca, które nie tolerują psich łap. Mamy wtedy dylemat, często wyrzuty sumienia i patrząc w tęsknie wlepione w nas oczy zadajemy sobie pytanie: co zrobić? Pójść czy nie pójść do kina? Czy nasz mały przyjaciel będzie cierpliwie czekał wpatrując się w drzwi wejściowe, czy może z nudów przemebluje nasz dom, tak że nie poznamy go po powrocie? Nasi eksperci podpowiedzą Ci, o czym pamiętać zostawiając psa samego w domu.

Co zrobić, żeby pies zostawał sam w domu?

Jeśli oczekujesz, że Twój pies będzie zostawał sam na kilka albo co gorsza kilkanaście godzin, jesteś w błędzie. Wyobraź sobie, że jesteś sam zamknięty w czterech ścianach i strasznie tęsknisz za drugą osobą. Ale ona nie przychodzi przez cały dzień. Jak wtedy się czujesz? Fatalnie, prawda? Tak samo czuje się Twój pies. Dlatego zanim zostawisz psa samego w domu poznaj wcześniej jego charakter. Nie każdy pies jest taki sam. Często kluczową rolę odgrywa jego osobowość. Są rasy, które nie odczuwają braku człowieka tak bardzo i większą część dnia po prostu przesypiają na kanapie. Czasami pies w mieszkaniu nudzi się i psoci zamieniając dom w prawdziwe pobojowisko.

Co zatem zrobić, żeby czuć się komfortowo zostawiając psa samego w domu, a on nie odczuwał tak bardzo Twojego braku? Przede wszystkim staraj się nie zostawiać go samego na dłużej niż siedem godzin. Poznaj ćwiczenia, dzięki którym przyzwyczaisz pupila do zostawania samemu.

 1. Rób to powoli

  Przyzwyczajaj psa do Twojej nieobecności w domu stopniowo. Zacznij od krótkich wyjść na 10 minut, potem wydłużaj je o kolejne kilka minut. Zawsze po przyjściu nagradzaj swojego pupila zabawą lub smakołykiem. Zapamięta, że Twój powrót to dodatkowy bonus.
 2. Naucz zostawać go na miejscu

  Jeśli Twój pupil zachowuje się jak Twój cień, czyli nie opuszcza Cię na krok, naucz go zostawania na miejscu i odchodź od niego na parę kroków, coraz dalej i dalej. Zawsze nagradzaj za prawidłowo wykonane zadanie. Potem na krótko wyjdź z pokoju. Jeśli to zadziała, spróbuj na chwilę opuścić mieszkanie.
 3. Pobaw się z nim

  Przed dłuższym wyjściem dobrze wyjść z pupilem na długi i intensywny spacer. Pies wybiegany, wybawiony i zmęczony na pewno na kilka godzin zaśnie i nie będzie miał czasu za nami tęsknić, a tym bardziej psocić. Przed wyjściem szybko pożegnaj się z psem. Powinien on odnieść wrażenie, że to normalny proces, który powtarza się codziennie i nie warto się nim przejmować.
 4. Ćwicz regularnie

  Wyjdź z domu bez informowania psa o swoim zamiarze. Rób to kilka razy dziennie. To sprawi, że Twój pupil przyzwyczai się do Twojej nieobecności i będzie mniej zmartwiony.

Jak umilić psu samotne spędzanie czasu

Są fajne gadżety, które sprawią, że choć na chwilę zapomni o swoim panu. Możesz wcześniej przygotować kong – zabawkę z naturalnego kauczuku, wypełnioną smakołykami. Najlepiej jeśli nie jest to sucha karma, którą pies dostaje na co dzień, ale coś wyjątkowego: pachnący pasztet, drobno pokrojony żółty ser (niektóre psy go uwielbiają), zmielone mięso. Masz pewność, że kiedy pies jest sam w domu zajmie się zabawką, przynajmniej do czasu aż wyliże całą jej zawartość. Pamiętaj, żeby przez cały czas miał dostęp do miski ze świeżą wodą.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Ale czy w całym? Jeśli są miejsca, do których Twój czworonóg nie ma wstępu, gdy jesteś w domu, zamknij je również wychodząc. Zamykanie psa w pokoju, w zbyt małej przestrzeni albo w łazience to nie jest dobry pomysł. To tylko wzmoży jego lęk separacyjny. Niech ma dostęp do przestrzeni, w której jesteście razem na co dzień. Jeśli potrafi korzystać ze swojego legowiska i chętnie w nim zostaje, tym lepiej. My uważamy jednak, że dla każdego psiego nosa powinno być zarezerwowane miejsce na kanapie. Możesz przygotować tam posłanie dla psa i jeśli będzie tam miał puszysty kocyk i piękną, miękką poduszkę, na pewno będzie szczęśliwszy. W gorące dni watro też zostawić matę chłodzącą dla psa!

Czy można zostawiać szczeniaka w domu?

Szczeniętom, które nie zdążyły poznać jeszcze dobrze nowego miejsca, bliski kontakt z właścicielem jest szczególnie potrzebny. Dlatego nie należy zostawiać ich samych na długo. Z nudów i ze strachu mogą zrobić w domu wiele szkód i nie wolno ich za to karać! Tak samo jak kot w domu, szczeniak powinien być przygotowywany do zostawania w domu stopniowo, nie wcześniej niż od 5 miesiąca życia. Zbyt wczesna rozłąka może spowodować nieodwracalny lęk separacyjny. Odpowiednie szkolenie szczeniąt, wzmacnianie w nich dobrych nawyków i nagradzanie, zawsze przynosi pozytywne efekty. Z naszymi wskazówkami Twój pies sam w domu na pewno będzie czuł się komfortowo!

Zarejestruj się na Westwing i zobacz m.in. jak zrobić matę węchową dla psa, jak zrobić zabawki dla kota, lub nawet jak przygotować się na wakacje z psem.