Dziadek z wnuczkiem siedzący przy fortepianie

Idzie zima i rady na to nie ma! Wieczory stają się coraz dłuższe, a dni bardziej mroźne – niezależnie od naszych starań. Nieśmiały puch leniwie przykrywa samochody, ulice i chodniki, a my skrywamy się we wnętrzach ciepłych domów. Klimat tej niezwykłej, rodzinnej pory roku podkreślają najpiękniejsze piosenki o zimie, którym nie sposób się oprzeć. Dlatego poznaj nasze ulubione zimowe przeboje, które podkreślą romantyczny wieczór we dwoje i które pokochają Twoje dzieci – sprawdź naszą playlistę, która towarzyszyć Ci będzie przez całą zimę! 

Jak stworzyć przytulny zimowy wieczór z muzyką? 

Nie ma chyba nic lepszego, niż przytulny zimowy wieczór przy ulubionej muzyce. Wykończeni przez zabawy na śniegu wracamy do ciepłych domów i otuleni miękkimi kocami sączymy pyszną, gorącą herbatę. Zimowy wieczór w stylu hygge to nic trudnego – w myśl tej duńskiej filozofii szczęście tkwi przecież w prostocie, bliskości, błogości i wspólnocie. 

Jak to zrobić? Dekoracje zimowe z pewnością okażą się przydatne, jednak w gruncie rzeczy chodzi przecież o poczucie bliskości i przytulności. Osiągnąć ją można w różny sposób – dla jednych będzie to kojący zapach piekącego się w piekarniku ciasta, dla innych para unosząca się z rozgrzanego kubka pełnego herbaty, a jeszcze innych ukoi miękkość ulubionego pledu.  

Takie wieczory spędzone w rodzinnym gronie lub z drugą połówką są niezapomniane, ale jest jeszcze coś, czego w tym obrazku brakuje – sączące się z głośników piosenki o zimie sprawią, że wszyscy obecni poczują ten niezwykły klimat, który dopełni prószący za oknem śnieg. Wisienką na torcie okażą się nastrojowe tapety zimowe na telefon, których także nie może zabraknąć. 

Najpopularniejsze piosenki o zimie 

Jakie utwory wybrać, by jak najbardziej dopasować się do szalejącej za oknem pory roku? Popularne piosenki o zimie nie tylko podkreślą jej wyjątkowy klimat, ale także pozwolą nieco się rozmarzyć. Z pewnością znasz tekst większości z nich – by dodać sobie nieco otuchy na mroźną pogodę, już niedługo zaczniesz nucić swoje ulubione! 

Jednym z naszych ulubionych zimowych klasyków jest z pewnością utwór „Na Całej Połaci Śnieg” w wykonaniu bezbłędnej Anny Marii Jopek lub w oryginalne – śpiewany przez legendarnego Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przyborę. 

Szukając nieco bardziej energetycznych brzmień, warto sięgnąć po jednego z naszym zdaniem najciekawszych polskich wokalistów, czyli nieodżałowanego Andrzeja Zauchę. Inspirowany funkiem utwór „Muszę mieć dziewczynę” pozwala przynieść do zimowej aury nieco elektryzującego słońca. Aż nogi rwą się do tańca – ani się obejrzycie, a będziecie wirować po salonie! 

Zimą nie może zabraknąć również emocjonalnych ballad. Jedną z ulubionych jest „Pierwszy śnieg” w wykonaniu Marka Dyjaka – zawsze powoduje wiele wzruszeń. Podobny poetycki klimat reprezentuje „Wchodzenie Do Zimy” autorstwa Starego Dobrego Małżeństwa czy „Zima, zima śnieg” Czerwonych Gitar. W ich tekstach odnajdziesz piękne cytaty o zimie, które poruszą niejedno serce. 

Wolisz inny klimat? Możesz dodać do swojej listy mocne „Liczę na Minus” Golec uOrkiestry lub postawić na „Biały śnieg i Ty” znanego i lubianego Piotra Rubika.  

Szukając utworów powstałych na przestrzeni ostatnich lat, nie sposób nie wspomnieć również o wzruszającym „Idzie zima” autorstwa Kwiatu Jabłoni. Ten wyjątkowy duet potrafi wykreować niesamowity klimat, podczas którego łzy same cisną się do oczu! 

Piosenki o zimie dla dzieci 

Najmłodsi wprost uwielbiają piosenki o zimie. Niektóre poznają już w przedszkolu lub w szkole i dzięki temu nie tylko uczą się wiele o nadchodzącej porze roku, ale także bardziej ekscytują się mroźną aurą. To dzięki nim poznają kwiaty zimowe i sezonowe zwyczaje, takie jak dokarmianie ptaków zimą. Dlaczego jeszcze warto wspólnie śpiewać? To nie tylko świetnie ćwiczenie aparatu mowy najmłodszych, ale także pomaga im w wyrażaniu emocji. 

Zobacz nasze ulubione, klasyczne piosenki dla dzieci, które kochają wszyscy najmłodsi – szybko wpadają w uchu i tworzą wyjątkowy klimat.  


Nasza zima zła” 

Hu! hu! ha! Nasza zima zła!  

Szczypie w nosy, szczypie w uszy,  

mroźnym śniegiem w oczy prószy,  

wichrem w polu gna!  

Nasza zima zła! 

Hu! hu! ha! Nasza zima zła!  

Płachta na niej długa, biała,  

w ręku gałąź oszroniała,  

a na plecach drwa…  

Nasza zima zła! 

Hu! hu! ha! Nasza zima zła!  

A my jej się nie boimy,  

dalej śnieżkiem w plecy zimy,  

niech pamiątkę ma!  

Nasza zima zła! 

Słowa: Maria Konopnicka 


„Dzwonki sań” 

Poprzez białe drogi, z mrozem za pan brat, 

Pędzą nasze sanie szybkie niby wiatr. 

Biegnij, koniu wrony, przez uśpiony las, 

My wieziemy świerk zielony i śpiewamy tak: 

Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań. 

Co za radość, gdy saniami można jechać w dal, 

Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań, 

A za nami i przed nami wiruje tyle gwiazd. 

Biegniesz biała drogo, nie wiadomo jak  

Nie ma tu nikogo, kto by znaczył ślad. 

Tylko nasze sanie, tylko szybki koń, 

Tylko dzwonki roześmiane i piosenki ton. 

Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań. 

Co za radość, gdy saniami można jechać w dal, 

Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań, 

A za nami i przed nami wiruje tyle gwiazd. 

Słowa: Elżbieta Zechenter-Spławińska 


Klimatyczne piosenki o zimie po angielsku 

Poszukując utworów podkreślających zimowy nastrój nie musisz ograniczać się do polskich wykonawców. Anglosaskie, rozmarzone brzmienia świetnie sprawdzają się podczas leniwych, długich wieczorów. Prezentujemy nasze ulubione zimowe przeboje, które nieustająco poruszają wszystkie serca. 

„White Winter Hymnal” od Fleet Foxes jest baśniową pieśnią, która łączy nowoczesne brzmienia indie z nastrojową melodeklamacją i harmonijnymi, niemal kolędującymi wokalami. To utwór, którego nie może zabraknąć na zimowych playlistach! 

Nieco bardziej słoneczne spojrzenie na zimową aurę przynosi „Winter Things” Ariany Grande, którego ciepłe brzmienia ukulele same wywołują uśmiech na twarzy. Szukając uspokojenia i wywołującej emocje ballady warto jednak skłonić się ku niezastąpionej Kate Bush i jej „Snoflake”, która jest prawdziwą gloryfikacją śniegu. Każde przesłuchanie tego utworu wywołuje miły dreszcz na plecach! 

Mocniejsze brzmienia zaoferuje rockandrollowy utwór „Winter” autorstwa The Rolling Sones. Chyba nie ma na świecie nikogo, kto nie słyszałby o tym legendarnym zespole! Elektryczne nuty usłyszeć można również w „Winter Is Coming” polskiej artystki Darii Zawiałow, który w całości wykonany jest w języku angielskim. 

Nasza niezastąpiona playlista na zimowe wieczory 

Chcesz posłuchać naszych ulubionych piosenek o zimie? Specjalnie na tę porę roku przygotowaliśmy niezwykłą playlistę „Quiet Winter Evening” w serwisie Spotify, dzięki któremu wybrane przez nas utwory będą mogły być zawsze przy Tobie – zarówno na spacerze przez park, jak i podczas relaksu na kanapie czy podczas pieczenia ulubionych ciast. To utwory, które zawsze powodują u nas wiele wzruszeń i pozwalają prawdziwie się zrelaksować – gwarantujemy, że się nie zawiedziesz. Tę niezwykłą pigułkę zimowych brzmień znajdziesz tutaj.  

Piosenki o zimie są nieodłącznym elementem długich, grudniowych wieczorów. Jeśli w głośnikach gra Ci już nasza playlista, to koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych kolejnych dawek inspiracji – zarówno tych muzycznych, jak i tych związanych z aranżacją wnętrz. Dzięki temu będziemy mogli pozostać w kontakcie: nawet jeśli na zewnątrz śnieg i mróz.