Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Poziomki rosnące na krzewie

Poziomka to bomba witaminowa, która zachwyca swoim zapachem i słodkim smakiem! Kojarzy się z wycieczkami do lasu, gdzie najczęściej możemy spotkać ją w swoim naturalnym środowisku. Aby cieszyć się ich pysznymi owocami, nie musisz jednak wybierać się aż do lasu. Warto spróbować ich uprawy we własnym ogródku lub tarasie. Poziomki na balkonie są bardzo proste w uprawie i pielęgnacji. O czym warto jednak pamiętać? 

Poziomka: co to za owoc? 

poziomki w aluminiowym wiaderku w ogrodzie

Poziomka pospolita jest byliną z rodziny różowatych. Występuje w stanie naturalnym w całej Europie, w Polsce rośnie dziko na całym obszarze (najczęściej na słonecznych brzegach lasów, polanach, przydrożach). To też bliska kuzynka truskawki. Poziomka dorasta zwykle do wysokości od 5 cm do 30 cm. Jej pięciopłatkowe małe kwiaty, o średnicy 1-2 cm, są białe z żółtymi pręcikami w środku. Owoc zmienia swoją barwę w trakcie dojrzewania z zielono białego na karminowoczerwony. Poziomkę doceniali już starożytni Rzymianie – również jako roślinę leczniczą. W ich mitologii była wiązana z boginią Pomoną – patronką sadów, ogrodów, drzew i krzewów owocowych. 

Właściwości poziomki 

Poziomki trzymane w dłoni

Poziomki są nie tylko smaczne ale tworzą kosmiczną bombę witaminową! To nieliczny krzew, w którym właściwości lecznicze mają zarówno liście, jak i owoce poziomek. Składniki zawarte w liściach poziomki działają moczopędnie, wspomagając odchudzanie, i przeciwzapalnie, przyspieszając gojenie się ran. Natomiast owoce są skarbnicą witamin PP i C. 

Owoce poziomki odżywiają i wzmacniają organizm, a także odtruwają go z toksyn i regulują przemianę materii. Poza tym, dzięki kwasowi salicylowemu, rozpuszczają kamień nazębny, a także przeciwdziałają chorobom dziąseł i przyzębia. 

Poziomki na balkonie 

Zbliżenie na dojrzałe poziomki na krzewie

Uprawa poziomki na balkonie nie powinna przysporzyć zbyt wielu problemów i jest mniej wymagająca niż uprawa borówki amerykańskiej. Jest to krzew o wdzięcznym kształcie i prostej pielęgnacji, który idealnie odnajdzie się w Twoim ogródku warzywnym. W naturze, poziomka pospolita preferuje wilgotne i jasne stanowiska leśne oraz bogatą w próchnicę, przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie pH. Podobnie będzie w przypadku hodowli na naszym tarasie. Im więcej nasłonecznienia tym owoce poziomki będą słodsze. 

Wymagania do uprawy poziomek 

Garść dojrzałych poziomek

Poziomki posiadają niewielkie wymagania glebowe i klimatyczne. Dobrze rosną w naszych warunkach klimatycznych. Lepiej rozwijają się na glebach lekko kwaśnych, średnio żyznych, dobrze utrzymujących wodę, a zarazem przepuszczalnych. Posiadają płytki system korzeniowy, co wiąże się ze słabszym pobieraniem wody i składników mineralnych. Nie powinieneś sadzić poziomek na glebach lekkich, które łatwo się przesuszają i wypłukiwane są w głąb składniki pokarmowe. Dla poziomek rosnących na balkonie można przygotować podłoże złożone z ziemi uniwersalnej, torfu, piasku i kompostu. Poziomki na balkonie lubią stanowisko słoneczne, jednak niezbyt gorące. Bardzo dobrze będą rosły i owocowały także na stanowisku półcienistym. Poziomki dobrze czują się w sąsiedztwie warzyw, również warzyw na balkonie – sadzenie czosnku oraz cebuli obok poziomki uchroni ją od pleśni.

Kiedy sadzić poziomki na balkonie? 

mały balkon stylu prowansalskim wypełniony róślinami z kawą na stoliku

Nasiona poziomek wysiewa się już w lutym, siewki należy przepikować zanim pojawi się pierwszy liść. Można oczywiście kupić gotowe sadzonki w sklepach ogrodniczych, które możesz zasadzić w warzywniaku w skrzynkach. Wysadzenie roślin do pojemników na balkonie powinno nastąpić w maju. Dobrze jest uprzednio przyzwyczaić poziomki do zmiany temperatury wynosząc je na kilka godzin dziennie na balkon i chowając na noc. 

Sadzenie poziomek na balkonie krok po kroku 

 1. Gdzie zasiać poziomki?

  Rozpocznij od doboru odpowiedniej doniczki. Musi być ona na tyle duża by nie ograniczać rozrostu korzeni. Najlepiej jeśli dla jednej sadzonki przeznaczysz około półtora litra ziemi. Jest to wystarczająca ilość dla korzeni, które mają wtedy dostęp zarówno do odpowiedniej ilości powietrza, ale też wody i minerałów. 
 2. Jak siać poziomki?

  Nasiona poziomek wysiewa się rzutowo lub pasowo do skrzynek, wypełnionych ziemią kompostową wymieszaną z piaskiem i torfem w równych ilościach (w stosunku 1:1:1). 
 3. Jak siać poziomki?

  Nasiona delikatnie wgniata się w podłoże, a następnie przysypuje cienką warstwą piasku. Na koniec podłoże należy podlać wodą, a skrzynki owinąć folią i ustawić w jasnym miejscu. 
 4. W jakiej temperaturze wzrastają poziomki?

  Optymalna temperatura kiełkowania nasion poziomek to 20-24°. Do momentu wschodów podłoże należy obficie podlewać. 
 5. Rozsadzanie poziomek

  Gdy siewki poziomek wytworzą po 2-3 liście właściwe, powinieneś posadzić je w rozstawie 2×2 cm. Po kilku tygodniach siewki pikuje się ponownie, sadząc je w rozstawie 4×4 cm. 

Jak dbać o poziomki na balkonie? 

Podlewanie konewką ziół

W donicach i skrzynkach balkonowych znajduje się niewiele ziemi, więc aby rośliny rodziły dorodne owoce, warto zadbać, aby ta niewielka ilość ziemi była żyzna. Poziomki uprawiane w pojemnikach oczekują jednak nie tylko właściwego stanowiska, odpowiedniego podłoża i systematycznego podlewania, ale także regularnego zasilania. Musisz zadbać o odpowiedni nawóz, najlepiej organiczny. Ważnym elementem oprócz nawożenia i podlewania jest także usuwanie pędów. Pojawiają się one już od maja, czerwca. Osłabiają one roślinę, która zamiast w owoce, swoje siły traci na tworzenie nowych sadzonek. 

Poziomki to rośliny najczęściej spotykane w lasach i ogrodach, a od niedawna również na miejskich balkonach. Jak widzisz, chcąc hodować poziomki na balkonie nie musisz   dysponować szczegółową wiedzą ogrodniczą, ich uprawa jest bardzo prosta, a owocami z domowej hodowli można cieszyć się od lipca aż do października. Jeśli szukasz dalszych porad i inspiracji, koniecznie zarejestruj się na Westwing i sprawdź co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy!