Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Podłogowa osłonka na doniczkę stojąca przy pomarańczowej kanapie

Miejsce roślin jest nie tylko w ogrodzie. Rośliny w donicach mogą być świetnym uzupełnieniem tarasów, balkonów czy wejścia do domu. Wprowadzają pozytywną energię i tworzą niepowtarzalny klimat. Nawet jeżeli nie masz wielkiego ogrodu, nie musisz rezygnować z pięknych bylin i innych roślin– śmiało możesz posadzić je w donicach. Przy ich pomocy nawet na niewielkim balkonie czy tarasie stworzysz drugi salon – tym razem na świeżym powietrzu – którego nie będziesz chciał opuszczać wiosną i latem.

Nasi eksperci przygotowali kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć taras marzeń oraz zaaranżować zieloną oazę z roślin doniczkowych w domu.

Rośliny doniczkowe w ogrodzie

Dla miłośnika ogrodów nie ma nic piękniejszego i bardziej satysfakcjonującego niż kwitnąca roślina, która zachwyca swoimi pachnącymi kwiatami lub owocami. By móc cieszyć się ogrodowymi roślinami w doniczkach jak najdłużej należy pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Fakt

    Najważniejsze – potrzebujesz odpowiedniej donicy. Chociaż tak naprawdę nie musisz ograniczać się wyłącznie do doniczek – możesz wykorzystać różnego rodzaju skrzynki i pojemniki. Bądź kreatywny i nadaj swojemu ogrodowi indywidualny charakter.

  2. Fakt

    Od dawna nieużywane garnki do gotowania w klimacie vintage, drewniane beczki czy metalowe naczynia idealnie wpisują się w klimaty shabby chic. Możesz je przemalować, możesz również zaszaleć z wzorami. Stwórz samodzielnie oryginalne donice na Twoje rośliny.

  3. Fakt

    Upewnij się, że donica jest wystarczająco duża dla danej rośliny. Pamiętaj, że jeżeli roślina ma osiągnąć 150 cm wysokości, najlepiej umieścić ją w osłonie mieszczącej co najmniej 40 litrów ziemi.

Roślina w osłonce z plecionki

Wybierz odpowiednie roślin

Po znalezieniu odpowiednich doniczek przyszedł czas na wybór roślin. Sprawdzą się między innymi róże, hibiskus lub rośliny owocowe takie jak borówki czy porzeczki. Dlaczego to dobry wybór? Rośliny te nie tylko ładnie wyglądają, ale możemy się również cieszyć ich owocami. A jeżeli pragniesz przemycić na swój taras odrobinę wakacyjnego klimatu i poczuć się jak na luksusowym południu Francji – koniecznie postaw na oleandry!

Rośliny posadzone w donicach nie tylko stworzą na balonie przytulny klimat, ale również mogą być pomocne w zapewnieniu sobie prywatności i odgrodzeniu się od sąsiadów – do tego celu idealnie sprawdzi się pergola i rośliny pnące. Rośliny posadzone w doniczkach mają jeszcze więcej zalet. Nie ma najmniejszego problemu z ich przeniesieniem, a co za tym idzie – ze zmianą aranżacji balkonu. Łatwo można zabezpieczyć je przed zimnem – okryć donice lub w razie potrzeby przenieść do piwnicy na okres zimowy.

Jak sadzić rośliny w donicach?

Upewnij się, że donica jest odpowiednio duża. Pamiętaj, że niektóre rośliny potrzebują przesadzenia do większej donicy co 2-3 lata. Donice wykładamy drobnymi kamyczkami lub keramzytem – warstwa drenażowa pozwoli na odpływ nadmiaru wody przez otwory znajdujące się na dnie donicy i przepływ powietrza. Na wspomnianej warstwie układamy kawałek włókniny, która umożliwi przepływ wody i zabezpieczy donicę przed zatykaniem. Gdy donica jest już przygotowana – możemy przejść do sadzenia. Wsypujemy ziemię i przygotowujemy otwór, w którym umieścimy roślinę. Tę wyjmujemy z osłonki, delikatnie rozluźniamy korzenie, umieszczamy w ziemi i mocno dociskamy. Na wierzch możemy dodać warstwę kory lub kamyczków.

Rośliny w donicach – dlaczego są wyjątkowe?

Rośliny posadzone do donic mogą towarzyszyć Ci latami. Wbrew pozorom donice również dają nam duże możliwości, a ich rozmiary mogą być znacznie większe niż tych, które mamy w domu. Właśnie dlatego nie musimy ograniczać się wyłącznie do roślin doniczkowych. Donice zewnętrzne najczęściej wykonane są z drewna, gliny, kamienia lub terakoty. Bardzo pożądane są również te wykonane z betonu, metalu czy tworzyw sztucznych – mogą wyglądać naprawdę bardzo stylowo. A same rośliny doniczkowe możesz wykorzystać dosłownie wszędzie: w ogrodzie, na balkonie, na tarasie, no i oczywiście w domu.

Niektóre rośliny rosną tak duże, że z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako ścianka, którą odgrodzi nas od sąsiadów lub ulicy. Bardzo często decydujemy się na rośliny tropikalne lub subtropikalne – właśnie dlatego dużą zaletą sadzenia roślin w donicach jest łatwość ich przenoszenia, dzięki czemu możemy uchronić je przed niskimi temperaturami i chłodnym wiatrem. Decydując się na konkretne rośliny należy wziąć pod uwagę ich potrzeby i zatroszczyć się o odpowiednie światło, temperaturę, nawadnianie, nawożenie, a w razie potrzeby również przesadzanie. Pamiętaj, że każda roślina ma swoje własne zalecenia pielęgnacyjne.

Stylizacja tarasu: rośliny balkonowe w doniczkach

Twoje rośliny cudnie kwitną, a doniczki, które wybrałeś prezentują się pięknie? Ale czy aby na pewno na balkonie nie zrobiło się ich zbyt wiele? Wiemy, że ciężko się powstrzymać przed zakupem kolejnych roślin, ale efekt jest taki, że na tarasie już ledwo mieszczą się stojące na nim od dawna meble ogrodowe. Mamy świetny pomysł na wyeksponowanie roślin i odzyskanie przestrzeni balkonowej. Co powiesz na piętrowy kwietnik, na którym na różnych poziomach można poukładać ulubione rośliny? Gwarantujemy, że będzie to akcent, od którego ciężko będzie oderwać wzrok!

Chcesz udekorować swój ogród lub taras pięknymi roślinami w donicach? Zapoznaj się z naszą ekskluzywną ofertą – na WestwingNow znajdziesz mnóstwo eleganckich osłonek. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprojektować swój balkon na nowo!