Przetwory z ogórków w szklanych słoikach

Ogródek warzywny może być cennym źródłem smacznych, zdrowych warzyw uprawianych na potrzeby domowe. Uwielbiasz świeże i zdrowe sałatki? Nie może w nich zabraknąć świeżego, zielonego ogórka. Ogórki należą do najczęściej uprawianych warzyw. Sadzenie ogórków jest łatwe i przyjemne, a dzięki temu możesz mieć świeże ogórki prosto z grządki i wspaniały surowiec na zimowe przetwory. Jak uprawiać ogórki? Sprawdź nasz mini poradnik.

Ogórki w ogrodzie: właściwości

Ogórki w każdej postaci smakują doskonale, są zdrowe, a sok z ogórka jest zalecany w kosmetyce nawet dla skóry wrażliwej. Można podzielić je na szklarniowe i gruntowe. Dalszy podział bierze pod uwagę ich odmiany i przeznaczenie, są więc ogórki sałatkowe, korniszony i do kwaszenia; krótkoowocowe i długoowocowe; wczesne i średniowczesne itp. Jak widzisz, jest ich cała masa! Pędy ogórka są szorstkie, owłosione, delikatne, kruche, łatwo ulegają uszkodzeniu. Łodyga początkowo pnie się ku górze, później płoży się lub wspina (jeśli ma po czym), dorasta nawet do 4 m długości!
Ogórek w 96% składa się z wody. Jest niskokaloryczny, pomaga w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Te z własnego ogródka warzywnego najlepiej spożywać ze skórką, gdyż ma ona najwięcej wartościowych składników.

Sadzenie ogórków w ogrodzie: wymagania

Ogórki na grządce

Ogórek siewny jest rośliną jednoroczną, wymagającą dużo ciepła i słońca – nasiona zaczynają kiełkować w temperaturze na poziomie około 10°C. Nasiona wysiewamy do gruntu dopiero w drugiej połowie maja lub wcześniej do doniczek. Podłoże koniecznie musi być żyzne, przepuszczalne, próchnicze, dość wilgotne. Optymalna temperatura do rozwoju ciepłolubnych ogórków oscyluje wokół 20- 25°C. Te rośliny słabo rosną w cieniu (na przykład pod drzewami) i gdy gleba wokół nich jest pokryta chwastami. Wymagają gleb żyznych, łatwo nagrzewających się, zasobnych w składniki pokarmowe, o dobrych właściwościach fizycznych i dużej pojemności wodnej. Warto też wzięć pod uwagę sąsiedztwo warzyw. Ogórki będą lepiej się rozwijać obok cebuli, fasoli, grochu, kopru, kukurydzy, marchwi, pora, selera i szpinaku. Natomiast, jeśli zastanawiasz się gdzie i jak sadzić pomidory, to podpowiadamy, że napewno nie obok ogórków! Obie rośliny wplywają na siebie nawzajem negatywnie.

Kiedy sadzimy ogórki?

Ogórki w plasterkach w mikserze

Odpowiednia pora do wysiewu nasion ogórka, to druga połowa maja. Po 15 maja, czyli po tzw. zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce. Wówczas zmniejsza się ryzyko wystąpienia przymrozków i gleba będzie szybko się nagrzewać. Zagony można dodatkowo przykryć agrowłókniną, która chroni przed jej wychłodzeniem i zapewnia odpowiednią temperaturę do kiełkowania nasion. Natomiast w szklarni ogrodowej ogórki sałatkowe można wysiewać już od połowy marca.

Sadzenie ogórków: przewodnik krok po kroku

Jak uprawiać ogórki gruntowe? Hodowla ma sens wówczas, gdy skończą się przymrozki. Najlepiej więc rozpocząć sadzenie ogórków właśnie w połowie maja, kiedy wiosna rozpoczyna się pełną parą.

 1. Krok 1

  Nasiona można siać bezpośrednio do ziemi (jeśli wiesz, że nie będzie już przymrozków) co 60 cm w rzędach odległych od siebie o 120 cm lub w skrzynki albo doniczki. Wsypujemy ziemię i palcem robimy w niej małe wgłębienia co 8-10 centymetrów. Do każdego włóż nasiono i zasyp ziemią.
 2. Krok 2

  Zasadzone ziarenka należy podlać i zastosować odżywkę do gleby.
 3. Krok 3

  Kiedy sadzonki wzejdą (po około 3-4 tygodniach) usuń słabsze egzemplarze.
 4. Krok 4

  Cały czas utrzymuj wilgotną glebę.
 5. Krok 5

  W pierwszych dniach po posadzeniu, aby zahartować sadzonki ogórka, trzeba je przykrywać na noc np. foliowym tunelem lub torebkami foliowymi. W czasie wzrostu należy je zasilać nawozem zawierającym potas co 10-14 dni.

Pielęgnacja własnej uprawy ogórków

Ogórki, fasolka, pomidory i koper na drewnianej desce

Zabiegi pielęgnacyjne na które należy szczególnie zwrócić uwagę to między innymi selekcja siewek, a więc usuwanie najsłabszych siewek, a pozostawienie tych najsilniejszych. Ogórki wymagają intensywnego podlewania – najlepiej nawadniać je rano (wieczorne podlewanie zwiększa ryzyko porażenia chorobami grzybiczymi). Konieczne jest nawożenie organiczne, najlepiej kompostem. Rośliny warto ściółkować słomą, torfem lub korą. Ogórki gruntowe są wrażliwe na zachwaszczenie, zwłaszcza w początkowym okresie uprawy. Należy więc regularnie usuwać chwasty, wyrywając je ręcznie bądź za pomocą motyczki czy pazurków.

Kiedy zbierać ogórki?

Ogórki dojrzewają stosunkowo szybko. Około 8-9 tygodni po wysiewie ogórki przynoszą już pierwsze owoce. Im częściej się je zrywa, tym liczniej zawiązują się nowe owoce. W przypadku ogórków sałatkowych potrzebne są trzy zbiory w tygodniu. Korniszony dojrzewają prawie każdego dnia. Świeżo zebrane ogórki można przechować w lodówce przez tydzień. Do zamrożenia niestety zasobne w wodę ogórki absolutnie się nie nadają.

Sadzenie ogórków i uprawa na balkonie: czy jest to możliwe?

Ogórki na grządce

Nie musisz dysponować wielkim ogrodem, by móc cieszyć się świeżymi owocami i warzywami na balkonie. Warzywa dobrze rosną i obficie owocują gdy ich korzenie mogą rozwijać się bez ograniczeń, nie brakuje im wody i składników mineralnych. Dlatego warzywniak w skrzynkach lub donicach do ich uprawy powinien być obszerniejszy niż dla kwiatów. Nasiona ogórków, których uprawę planujesz na balkonie, powinno się wysiewać pomiędzy 15 a 30 kwietnia. Nasiona można wysiewać od razu do pojemników docelowych lub przygotować z nich rozsadę.

Doniczki z ogórkami w okresie możliwych jeszcze przymrozków, należy przechowywać w mieszkaniu, ustawiając je w słonecznym miejscu. W ciepłe dni (minimum 10-15°C) można wystawiać je na balkon, jednak na noc trzeba chować z powrotem do domu. Po 15. maja doniczki z ogórkami możesz już na spokojnie wystawić na balkon na stałe. Dużym wyzwaniem podczas sadzenia ogórków na balkonie jest ich podlewanie. Warzywa te potrzebują stale wilgotnej gleby. Jeśli planujesz dłuższe wyjście lub wyjazd, warto zastanowić się nad systemem nawadniającym.

Hodowla tych zielonych przysmaków w ogrodzie prowadzona we właściwy sposób może mieć naprawdę powodem do dumy ze względu na wielkość i ilość swoich pionów. Sadzenie ogórków jest proste i bardzo przyjemne. A jeśli szukasz dalszych porad i wskazówek, sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy, rejestrując się na stronie Westwing.