truskawki z ogrodu na tacy

Truskawka to symbol lata i bez wątpienia jedno z najpopularniejszych owoców. To prawdziwy rarytas, który cieszy nie tylko nasze podniebienia, ale i oczy. Owoce truskawki są malownicze i efektowne, czerwone, soczyste i niezwykle smaczne. Mają wiele walorów zdrowotnych i dietetycznych.Są uwielbianą przekąską, deserem, częścią ciast lub dodatkiem do innych dań. Poznaj wszystkie tajniki i spraw aby sadzenie truskawek stało się łatwe! 

Truskawka: najlepszy letni owoc 

Truskawki pojawiają się w naszych ogródkach i na straganach w czerwcu i są dostępne do połowy lipca. Truskawka to niekwestionowana królowa lata. Czy zastanawialiście się skąd pochodzi ten smaczny owoc? Otóż truskawka pochodzi w prostej linii od poziomek uprawianych w ogrodach od XIII wieku. Pierwsze truskawki pojawiły się w XVIII wieku, a stworzono je przez przypadek z mieszanki poziomki wirgilijskiej z poziomką chilijską. Truskawka nie jest dziełem natury lecz efektem pracy francuskiego botanika Antoine Nicolasa Duchesne który w 1712 roku dokonał skrzyżowania tych dwóch poziomek i tak powstał zupełnie nowy gatunek. Obecnie truskawki uprawiane są we wszystkich krajach o umiarkowanym i chłodnym klimacie. Istnieje około 2000 różnych odmian tego owocu, różnią się między sobą wielkością, kształtem, barwą, konsystencją miąższu i oczywiście smakiem. 

Najpopularniejsze odmiany truskawki to: 

Truskawki z jogurtem w pucharku na stole obok wazonu z białymi kwiatami
 • wczesne, owocujące już pod koniec maja, takie jak Honeoye, Kama, Kent, czy Salut, 
 • średnie wytwarzające owoce na przełomie czerwca i lipca Elkat, Senga Sengana, Onebor, 
 • późne, owocujące do drugiej połowy lipca Bogota, Florence, Pandora. 

Czy wiesz że truskawka ze względu na intensywny czerwony kolor oraz kształt przypominający serce, stała się symbolem Wenus, bogini miłości. Natomiast we Francji istniała tradycja przyrządzania zupy truskawkowej dla nowożeńców. Niektórzy uważają, że jeśli ktoś przepołowi truskawkę i podzieli się nią ze swoją ukochaną, wkrótce te dwie osoby połączy namiętne uczucie. Truskawka również stała się symbolem Wimbledonu, podczas meczu otwarcia serwuje się ją gościom wraz z bita śmietaną. 

Truskawki: właściwości zdrowotne 

Zbliżenie na truskawki

Truskawki uwielbiamy przede wszystkim ze względu na ich słodki smak, apetyczny wygląd i wyjątkowy, aromatyczny zapach. Oprócz tego są bardzo zdrowe posiadają dużą ilość wartości odżywczych. Znajdziemy w nich cenne witaminy i minerały. Truskawka działa jak afrodyzjak i pomaga zrzucić zbędne kilogramy. To owoc niskokaloryczny, zawiera mało tłuszczu jest bogatym źródłem błonnika, również zawiera antyoksydanty, chroniące komórki organizmu przed wolnymi rodnikami. Truskawka to jedno z najzdrowszych owoców, zawiera duże dawki witaminy C, E oraz magnezu, potasu,fosforu i manganu. Wspomaga odporność, chroni organizm przed chorobami nerek wątroby i reumatyzmem. Dodatkowo przeciwdziała anemii. Stosowane w kosmetyce wpływają na zmniejszenie cellulitu i tym samym tkanki tłuszczowej, a także regulację ilości wody w skórze. Napar z owoców i liści truskawek jest używany jako środek moczopędny. Ponadto doskonale czyszczą organizm z toksyn. 

Truskawki w ogrodzie 

Lemoiniada z truskawkami w szklance

Truskawki to jedne z najmniej wymagających roślin ogrodowych. Nie potrzebuje np. środowiska szklarni ogrodowej. Powszechne ich wykorzystanie w kuchni oraz łatwość uprawy, powoduje że często goszczą w naszych ogródkach warzywnych i na działkach. Warto sadzić truskawki w ogrodzie, bo to skarbnica witamin i smaczne owoce wczesnego lata. Truskawka jest byliną z rodziny różowatych,składa się z liści zebranych w rozetę, wiosną zakwita na biało a następnie wydaje soczyste czerwone owoce. Na posadzenie truskawki wybieramy słoneczne miejsce w ogrodzie. Teren przeznaczony na truskawki należy dokładnie odchwaścić, gdyż późniejsze pielenie będzie bardzo uciążliwe.

Przed posadzeniem sadzonek warto zasilić ziemię obornikiem lub kompostem. Najlepiej truskawka rośnie w lekko kwaśnej lub obojętnej glebie. Odległości sadzenia roślin są uzależnione w dużej mierze od odmiany, w przypadku szybko i silnie rosnącej odmiany rośliny sadzimy w większej odległości, natomiast odmiany słabo rosnące sadzimy gęściej. Pielęgnacja truskawki nie jest skomplikowana, trzeba regularnie pielić i spulchniać glebę oraz regularnie podlewać. Podczas owocowania truskawki potrzebują więcej wody. Musisz wiedzieć że jeżeli na swoją małą plantację truskawek przeznaczysz kawałek warzywnika to pamiętaj, że nie wolno ich sadzić po malinach, pomidorach, ziemniakach, brokułach, kapuście, ogórkach i kalafiorze. Najlepiej truskawki sadzić po: cebuli, łubinie, selerze, gorczycy, marchwi, fasoli. 

Sadzenie truskawek: podstawy

Truskawki w ogrodzie na krzewie

Uprawa truskawek nie jest trudna, aby obficie owocowały wymagają jednak sporo zabiegów pielęgnacyjnych i właściwego podłoża. Są w stanie całkiem dobrze owocować niemal na wszystkich glebach, z wyjątkiem podmokłych i bardzo piaszczystych. 

Nasłonecznienie 

Truskawki są ciepłolubne oraz światłolubne więc wymagają miejsca słonecznego, osłoniętego od silnych i mroźnych wiatrów. W cieniu słabiej kwitnie i owocuje, a jej owoce są mniej słodkie. 

Ziemia do truskawek 

Może być uprawiana na każdej glebie,jednak najlepiej rośnie na żyznym o dużej zawartości próchnicy podłożu, przewiewnym i umiarkowanie wilgotnym. Truskawki najlepiej udają się na glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. 

Częstotliwość podlewania 

Truskawki nie tolerują nadmiaru wody,ani przesuszenia podłoża. Dlatego należy je podlewać w sposób umiarkowany, sprawdzając najpierw wilgotność gleby. Najwięcej wody potrzebują w czasie wzrostu zawiązków, dojrzewania owoców i zawiązywania pąków kwiatowych. 

 Temperatura 

Sadzonki truskawki żle znoszą zbyt wysoka temperaturę, w temperaturze powyżej 30°C zostaje zahamowany jej wzrost i owocowanie. 

Kiedy sadzić truskawki? 

Truskawki można sadzić od wiosny do jesieni. Czas sadzenia truskawek głównie uzależniony jest od sadzonek, których użyjesz. Niektóre odmiany powinny być sadzone w okresie jesiennym, a inne można posadzić w lecie. 

Natomiast jeśli nie posiadasz ogrodu to możesz z powodzeniem założyć swoją mini plantację na balkonie. Truskawki na balkonie sadzimy, gdy miną przymrozki, już w maju można zacząć sadzenie. Jeśli po posadzeniu truskawek, zapowiadane są przymrozki to okryj rośliny agrowłókniną. 

Sadzenie truskawek: krok po kroku 

Truskawki na krzaczku w szarej doniczce
 1. Przygotowuj miejsce na posadzenie truskawek, usuń wszelkie chwasty. Sama ziemia pod uprawę musi posiadać odpowiedni kompost lub obornik 
 2. W ziemi wykopujemy dołki o głębokości nieco przewyższającej długość korzeni sadzonki. Umieszczamy sadzonkę w otworze tak aby korzenie znalazły się w dołku w pozycji wyprostowanej.bZielone pędy truskawki powinny znaleźć się tuż nad powierzchnią ziemi. Jeśli posadzimy roślinę za głęboko i zielone części zostaną przysypane, wtedy sadzonka zacznie gnić,natomiast jeżeli posadzimy ją za płytko i górne części korzeni znajdą się nad powierzchnią gruntu, roślina może obsychać. 
 3. Podłoże wokół sadzonki bardzo starannie ugniatamy. 
 4. Sadzenie truskawek kończymy ściółkowaniem czyli ziemię wokół sadzonek wysypujemy na przykład słomą. Ściółka będzie chronić glebę przed wysychaniem, ograniczać rozrost chwastów, a także chronić dojrzewające owoce przed gniciem i zabrudzeniem. 
 5. Po posadzeniu, truskawki należy obficie podlać, nawadnianie krzaczków wykonuj codziennie, oczywiście jeśli nie pada deszcz. 

Sadzenie truskawek w włókninie: jak to wykonać? 

Truskawki w durszlaku na drewnainej podłodze w ogrodzie obok kwiatów

Jedna z metod ochrony sadzonek truskawki przed niskimi temperaturami oraz chwastami jest jej sadzenie we włókninie. Włóknina wykonana jest z trwałych materiałów sztucznych, nie ulega więc gniciu czy rozkładowi. Jej oddychająca struktura sprawia, że odpowiednia część wody jest zatrzymywana w ziemi, a jednocześnie ziemia wokół roślin ma stały dostęp powietrza. Natomiast dzięki czarnemu kolorowi agrowłóknina doskonale absorbuje światło i ziemia pod nią mocniej się nagrzewa, a truskawki wcześniej rozpoczynają wegetację oraz szybciej wydają owoce. 

Sadzenie truskawek we włókninie należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania gleby.W tym celu stosujemy dobrze rozłożony kompost lub obornik, dokładnie mieszając go z ziemią.Następnie wykonujemy: 

 1. Na skopanej i wyrównanej ziemi rozwijamy niezbędną ilość agrowłókniny i mocujemy ją do podłoża za pomocą specjalnych szpilek, grotów, haczyków mocno naciągając tkaninę. 
 2. Na rozciągniętych arkuszach włókniny wymierzamy odpowiednie odległości w jakich mają znajdować się poszczególne sadzonki. W wyznaczonych punktach wykonujemy nacięcia w kształcie litery X. 
 3. W miejscu nacięć pod folią, wykopujemy dołki dostatecznie głębokie, aby swobodnie zmieściły się w nich całe korzenie sadzonek. 
 4. Gdy posadzimy już wszystkie truskawki, dokładnie oczyszczamy agrowłókninę z ziemi i podlewamy naszą plantację. 

Jak pielęgnować posadzone truskawki 

Kilka truskawki na dłoniach na tle grządki z truskawkami

Abyśmy cieszyli się zdrowymi , smacznymi owocami i wysokimi plonami truskawki potrzebna jest jej właściwa pielęgnacja. Przede wszystkim sadzonki truskawki wymagają regularnego odchwaszczania, w tym celu można zastosować ściółkę lub syntetyczną czarną folię tak zwaną włókninę. Truskawki mają małe wymagania pokarmowe, nawożenie zależne jest od przygotowania gleby przed założeniem plantacji. Jeśli została ona odpowiednio doprawiona, to można ograniczyć nawożenie azotowe. Jeśli jednak nasze sadzonki potrzebują dodatkowego nawożenia to zastosuj nawozy mineralne dwukrotnie, pierwszy raz na wiosnę, drugi raz po zbiorach. Truskawka potrzebuje systematycznego podlewania podczas całego okresu wegetacji. Dobrze też wpływa na nią przycinanie, jednak nie przesadzajmy z tym zabiegiem, na wiosnę. 

Sadzenie truskawek z warzywami? 

Osoba podlewająca grządkę warzywną

W odpowiednim towarzystwie niektórych warzyw i ziół truskawki rosną lepiej. Co więcej, rzadziej będą atakowane przez choroby i szkodniki. Z kolei inne sąsiedztwo warzyw poprawi ich smak i aromat. 

Oto lista przyjaznych truskawce warzyw i ziół: 

 • sałata 
 • rzodkiewka 
 • marchew 
 • groch 
 • cebula, por 
 • burak 
 • czosnek 
 • roszponka 
 • szpinak 

Unikajmy sadzenia truskawki obok warzyw kapustnych takich jak: brokuł, kalafior, jarmuż, kalarepa i kapusta. Niekorzystnie na truskawkę wpływa również sąsiedztwo ogórków. Truskawek nie powinniśmy sadzić blisko malin, jeżyn i poziomek, ponieważ są one atakowane przez te same szkodniki i choroby. Truskawka dobrze czuje się też w ogródku ziołowym, zwłaszcza w towarzystwie tymianku, rumianku i szałwii lekarskiej.

Sadzenie truskawek na balkonie: wszystko co musisz wiedzieć 

Ogródek ziołowy na tarasie w mieście

Do uprawy pysznej i zdrowej truskawki można wykorzystać nawet niewielki balkon lub taras jeśli jest on tylko odpowiednio nasłoneczniony. Truskawka bowiem lubi miejsce nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Jednak truskawkowy warzywniak w skrzynkach nie powinien być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. 

Wskazówka: Na balkony idealnie nadają się sadzonki truskawki powtarzające owocowanie tworzące długie rozłogi pełne owoców. Do najsmaczniejszych należy odmiana ‘Albion’, ‘Superstar’, ‘Teptation’. 

Truskawki sadzimy na balkonie w odpowiednich pojemnikach, skrzynkach i donicach. Jeśli sadzimy kilka sadzonek w jednej, wielkiej donicy należy pamiętać, że truskawki potrzebują odpowiedniej ilości miejsca, nie powinny być sadzone gęściej niż co 20 cm. Ziemia w donicy powinna być przepuszczalna i lekko kwaśna. Dobrze sprawdzi się mieszanka torfu z ziemią ogrodniczą i piaskiem w równych proporcjach. Warto też ułożyć warstwę drenażu z keramzytu, która zapewni odpłynięcie nadmiaru wody. 

Przy pielęgnacji truskawek na balkonie najważniejsze jest jej regularne podlewanie, latem nawet codziennie. Przy uprawie truskawek w doniczkach musimy pamiętać o nawożeniu. Częste podlewanie wyjaławia ziemię i wypłukane zostają substancje odżywcze znajdujące się w glebie. Najlepiej wybierać nawozy naturalne dla warzyw i owoców, robimy to systematycznie co 2-3 tygodnie. Po zakończeniu owocowania stare, chore lub uszkodzone liście należy usunąć, zabezpieczyć roślinę na zimę,wyłożyć słomianą ściółką lub okryć włókniną. 

Sezon na truskawki trwa niestety zbyt krótko, dlatego warto korzystać z nich codziennie. Smaczne, zdrowe, niskokaloryczne i odżywcze czego chcieć więcej? Gorąco polecamy samodzielne sadzenie truskawek, satysfakcja z zerwanych świeżych owoców prosto z krzaczka jest nie do opisania. Więcej informacji i wskazówek otrzymasz rejestrując się na Westwing