Młody piesek na czerwonej smyczy

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – to przysłowie znane nie od dziś. Są niezwykle towarzyskie, radosne i potrafią poprawić humor nawet w najgorszy dzień. Psy są wiernymi towarzyszami, ale też doskonałymi nauczycielami, a my przykładnymi uczniami. Nie ma nic lepszego, jak wyjście na spacer z psem, wiosną do parku, gdy wszystko budzi się do życia. Zastanawiasz się nad powiększeniem swojej rodziny o małego czworonoga? Mamy dla Ciebie kilka przydatnych informacji odnośnie opieki nad pupilem w domu oraz wskazówki do tego, by Wasz wspólny spacer był zawsze udany. 

Czy warto mieć psa? Zalety posiadania zwierząt 

Plusy posiadania psa można właściwie wymieniać bez końca. Zanim jednak zaczniemy przekonywać Cię o tym, jak wspaniale jest mieć psa, musimy wspomnieć też o tej trudniejszej stronie medalu. W końcu każdy, kto decyduje się na jego posiadanie, powinien być świadom zarówno zalet, jak i… wad. Pies wnosi do życia wiele radości, ale również obowiązków. Trzeba regularnie wychodzić z nim na spacery, odwiedzać lekarza weterynarii oraz zawsze brać go pod uwagę, kiedy planujesz wyjazd czy wakacje.

Pamiętaj też o tym, że pies Cię pokocha i uczyni Twoje życie lepszym tylko wtedy, jeśli… Ty też go pokochasz. Ale w porządku, czas na tę dobrą stronę medalu. Jakie są zalety z posiadania psa? 

 1. Zwiększysz swoją aktywność fizyczną. Pies zmotywuje Cię do regularnej aktywności fizycznej. Szczególnie, jeśli mieszkasz w bloku i nie możesz po prostu otworzyć drzwi i wypuścić pupila na ogródek. Konieczne jest wychodzeniem z nim przynajmniej dwa razy dziennie. W zależności od rasy, pies potrzebuje ruchu, a więc może wspólny jogging? 
 2. Podszkolisz się ze sprzątania. Psiarze są ekspertami od… sprzątania. Zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy po powrocie ze spaceru nie wiadomo, czy to jeszcze pobliski park, w którym dopiero co byliście, czy jeszcze mieszkanie. 
 3. Lepiej zorganizujesz swój czas. Nie będziesz mógł wstawać za późno – porannym obowiązkiem stanie się wyprowadzenie czworonoga na spacer, w przeciwnym wypadku po powrocie z pracy na podłodze w mieszkaniu będzie na Ciebie czekać niemiła niespodzianka. Po południu pupil skutecznie odciągnie Cię również od marnowania czasu na bezmyślnym przerzucaniu kanałów telewizyjnych. 
 4. Będziesz zdrowszy. Nie bez kozery dogoterapię uważa się za jedną z najlepszych, naturalnych form terapii i rehabilitacji osób chorych i samotnych. Kontakt z psem działa rozluźniająco, koi nerwy i pomaga się odstresować. Zalecany jest głównie osobom samotnym i z depresją. 
 5. Zyskasz prawdziwego przyjaciela. Już nigdy nie będziesz sam, ponieważ na psią wierność i lojalność możesz zawsze liczyć. Odpowiednio wychowany pies jest doskonałym towarzyszem zabaw, spacerów i każdej aktywności do której go przyzwyczaisz. Jego miłość jest bezgraniczna i bezwarunkowa. 

Spacer z psem – jak zostać dog walkerem 

Zawodowe wyprowadzanie psów wymaga o wiele większych umiejętności niż wydaje się większości ludzi, ponieważ bycie odpowiedzialnym i wysportowanym to tylko dwa z podstawowych wymagań, które muszą spełnić wyprowadzacze psów.

Jeśli myślisz, że taka praca to sposoby na nudę niestety jesteś w błędzie. Najprościej mówiąc: dogwalker chodzi z psami obcych ludzi na spacer. Wydaje się proste, ale takie nie jest. Wyprowadzacz psów dobiera spacer do wieku, upodobań i stanu fizycznego psiaka. Może to być spokojne przejście się po parku lub godzinna gonitwa za piłką. 

Jeśli wiesz już, że chcesz zacząć pracę jako wyprowadzacz psów, to początek jest najtrudniejszy. Głównie ze względu na to, że musisz zdobyć klientów. Najlepszym sposobem jest przekaz ustny wśród osób, które już znasz. 

Spacer z psem: wskazówki na wyprowadzanie psów 

Spacer z psem ma być nie tylko przyjemny, ale przede wszystkim bezpieczny. Zapoznaj się z rozwiązaniami, które pozwolą cieszyć się Tobie i pupilowi, wspólnymi przechadzkami przy równoczesnym zminimalizowaniu wszelkich zagrożeń, jakie czyhają podczas spacerów. 

 1. Powinien się odbywać w miejscu, gdzie pies może sobie swobodnie chodzić bez smyczy, gdzie jest dużo miejsca do biegania, wąchania i zwiedzania.
 2. Dobrze jest, jeśli nie zawsze jest to to samo miejsce – zabierajmy pieska raz do parku, raz na łąkę, raz nad wodę, raz do lasu, raz gdzieś niedaleko domu.
 3. Potraktujmy spacer jako fajny sposób spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. Na czym może taka zabawa polegać? Pomysłów jest naprawdę wiele np. ukrycie czegoś w krzakach przed wyjściem z psem, a później wspólne szukanie tego, czyli zabawa w tropienie. Może to być szarpak i wspólne przeciąganie się nim lub klasyczna zabawa w rzucanie piłki. 

Szukasz pomysłów na nudę? Sprawdź nasze pomysły na:

Co robić z psem w domu? 

Dzień coraz krótszy, a na zewnątrz zimno i zarówno Ty jak i Twój pupil nie macie chęci na zabawy na dworze. Zastanawiacie się, co można robić w domu? Mamy dla Was kilka propozycji na wspólną zabawę z psiakiem w  mieszkaniu. 

 1. Poszukiwanie smakołyków

  Smakołyki możesz schować w dłoniach lub pod kubkiem, a także ukrywać w całym domu np. pod dywanem czy kocem. Zrób zabawkę węchową z kartonu lub miski wypełnionej piłkami do basenu. 
 2. Przeciąganie sznurka

  Twój pies powinien też wiedzieć, że to jest zabawa i rozróżnić, że do przeciągania służy tylko zabawka. Warto nauczyć go wcześniej komendy “oddaj” czy “puść”. 
 3. Zabawa w chowanego

  Jeśli pies jeszcze nie zna tej aktywności, schowaj się np. za drzwiami czy za fotelem i zawołaj psa – nie może Cię widzieć, ma podążać za Twoim głosem. Zachęcaj go do odszukania Cię, wydając wesołe odgłosy. Kiedy Cię znajdzie, nagródź go smakołykiem i mnóstwem pochwał. 
 4. Zabawa plastikową butelką

  Psy uwielbiają “rozszarpywać” butelkę (pustą lub wypełnioną wodą), aportować ją, gryźć, siłować się i odkręcać zakrętkę. 

Wolontariat w schronisku: jak pomóc zwierzętom? 

Pies biegnący na smyczy

Adopcja to nie jedyna forma pomocy bezdomnym zwierzętom. Każdy, kto chciałby pomóc schroniskom, może zaangażować się podejmując szereg zadań. Wolontariusze pełnią w schronisku bardzo ważną funkcję. Bez ich bezinteresownej pomocy, poświęcanego czasu i zaangażowania trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie placówek opieki nad bezdomnymi zwierzętami.

Zakres zadań powierzanych wolontariuszom różni się w zależności od wybranego schroniska. Niektóre placówki potrzebują nawet pomocy, którą możecie wykonać zdalnie z domu. To np. pomoc przy przygotowywaniu materiałów zachęcających do wpłaty datków na rzecz zwierzaków, czy adopcji podopiecznych wciąż czekających na nowy dom. Na miejscu, możesz wychodzić na spacer z psami, myć je, karmić oraz sprzątać posłania

Czego schroniska oczekują od chętnych osób do pomocy? Najczęściej będzie to:   

 1. Ukończone 18 lat. 
 2. Możliwość rozpoczęcia pracy wolontariusza od zaraz. 
 3. Możliwość przychodzenia regularnie m.in. raz w tygodniu na min. 4 godziny spacerów. 
 4. Sympatia do psów i brak strachu przed zwierzętami, czy też uczuleń. 
 5. Możliwość zobowiązania się do regularnych wizyt w schronisku. 
 6. Zaangażowanie, odpowiedzialność, systematyczność, wytrwałość. 

Posiadanie pupila to nie tylko przyjemny spacer z psem. To szereg obowiązków, jak i wyrzeczeń. Rekompensatą jest bezgraniczna miłość i oddanie, naszego czworonożnego przyjaciela. Poszukując kolejnych porad i inspiracji, zarejestruj się na Westwing.