Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Duży taras na dachu bloku z sztuczną trawą i girlandą świetlną

Pragniesz wprowadzić zmiany na swoim tarasie?  Może właśnie się wprowadziliście i jesteście na etapie aranżacji? Jej świetnym dopełnieniem może stać się sztuczna trawa! Sztuczna trawa na balkon lub taras zieleni się przez cały rok i to bez koszenia i nawożenia! To brzmi jak układ idealny. Chcesz się dowiedzieć więcej? Przygotowaliśmy kilka informacji, które mogą stać się istotne przy wyborze tej dekoracji na taras. Dowiesz się, jakie są cechy charakterystyczne sztucznej trawy, jak ją wybrać oraz pielęgnować.

Cechy charakterystyczne sztucznej trawy 

Sztuczna trawa stanowi bardzo wygodną dekorację, która sprawdzi się przez cały rok i nie wymaga nadmiernej uwagi. Opisując jej cechy warto pokusić się o przywołanie jej wad i zalet. Niewątpliwą zaletą jest fakt, iż można ją użytkować prze cały rok bez względu na warunki atmosferyczne. Sztuczną trawę łatwo ułożyć, ewentualnie można dodatkowo przymocować klejem montażowym, by lepiej się trzymała. Jest miękka, więc amortyzuje upadki, chroni przed urazami. To ważne w miejscach, w których bawią się dzieci. 

Nie zapominajmy, że jak wszystko ma także swoje wady i jedną z nich jest fakt, że sztuczna trawa jest…  sztuczna, więc nie produkuje tlenu ani nie stwarza korzystnego mikroklimatu, tak, jak naturalne rośliny. Co więcej, podczas upału, jeśli sztuczna trawa znajduje się w miejscu nasłonecznionym mocno się nagrzewa. Wówczas korzystanie z niej, szczególnie stąpanie na boso, może być nieprzyjemne. 

Odkryj więcej pomysłów na aranżacje balkonu:

Sztuczna trawa na balkon: jak ją wybrać?

Aranżacja balkonu za pomocą stolika kawowego z rattanu oraz krzesła z poduszkami

Sztuczna trawa dostępna jest w sklepach ogrodniczych, składach budowlanych oraz dużych marketach ogrodniczo-budowlanych. A cena sztucznej trawy zależy od jej jakości, masy na 1 m2 oraz producenta. 

Wskazówka: O trwałości i urodzie sztucznej trawy decyduje w dużej mierze jakość tworzywa, z którego została wykonana, grubość wykładziny i jej prawidłowy montaż – ściśle według wskazań producenta. Weź ją pod uwagę podczas planowanego kupna. 

Na podłogę balkonu czy tarasu najlepiej wybierać sztuczną trawę z polipropylenu, z podkładem z gumy lub lateksu. Powinien on być perforowany, by dobrze przepuszczał wodę, co zapewni dobry wygląd i trwałość dekoracji. Nie zapominajmy o materiale – sztuczna trawa powinna być także przyjemna w dotyku – miękka, niekłująca. Wtedy będzie można chodzić po niej nawet na boso, a przecież o to chodzi by móc na własnym tarasie wygodnie rozłożyć się   

Najczęściej sztuczna trawa, sprzedawana jest w rolkach ale możesz spotkać też tę w postaci „kafli”. Połacie sztucznej trawy łatwo docinać na wymiar więc bez problemu możesz dociąć materiał tak by idealnie pasował do Twojego tarasu. 

Jak zamontować sztuczną trawę na balkonie? Krok po kroku

Biały leżak stojący na trawie, w tle morze

Instalacja sztucznej trawy na balkonie jest stosukowo prostą czynnością. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Radzimy też, by zainwestować w wysokiej jakości produkt, który przepuszcza wodę, wygląda stosunkowo autentycznie i jest jednocześnie dość przyjemny w dotyku! Na rynku istnieje mnóstwo rodzajów sztucznej trawy przeróżnej jakości. To zdecydowanie dekoracja, na której nie warto oszczędzać.

 1. Przygotowanie podłogi

  Sztuczną trawę można zainstalować na każdego rodzaju powierzchni: wykładzinie, deskach lub płytkach ceramicznych. Podłoga musi być jedynie równa i sucha. Każda wypukłość będzie od razu widoczna więc warto poświęcić trochę czasu, by ją ujednolicić.
 2. Wymierzenie przestrzeni

  Sztuczną trawę kupujemy głównie w rolkach, tak więc warto dokładnie wymierzyć całą płaszczyznę, na której będzie się znajdować i kupić rolkę, która jest nieco szersza i dłuższa niż to, czego potrzebujemy. Zależy nam na stworzeniu iluzji prawdziwej trawy, więc warto by na całej podłodze nie było widać żadnych łączeń i cała trawa była w jednym kawałku.
 3. Docinanie i dopasowywanie

  Rolkę trawy należy położyć na całej podłodze, a następnie zaznaczyć, w którym miejscu należy ją przyciąć. Warto przy tym zabezpieczyć podłogę, by przypadkiem nie zarysować jej nożem. Następnie przycinamy trawę nożem trapezowym; warto na początek przyciąć ją szerzej. Zawsze można tę różnicę skorygować później.
 4. Przyklejanie

  Najlepszym sposobem na przymocowanie sztucznej trawy będą taśmy dwustronne, które zapewnią równomierne rozprowadzenie kleju. Można również użyć kleju do wykładzin. Jeśli trawa jest podzielona na kilka części, warto ukryć łączenia meblami lub doniczkami.

Jak zaaranżować sztuczną trawę na balkonie?

Balkon z dwuosobową ławką z poduszkami oraz dwoma, małymi stolikami pomocnicznymi

Sztuczna trawa balkonowa to doskonała alternatywa dla popularnych metod wykańczania zewnętrznego podłogi tarasu – desek tarasowych czy płytek ceramicznych albo zwykłej wylewki. Zielone posadzki można spotkać w duńskich apartamentach z małymi balkonami, londyńskich mieszkaniach z tarasem na ostatnim piętrze czy w modnych berlińskich loftach ze strefą relaksu na świeżym powietrzu. Jaki nasuwa się wniosek? Sztuczna trawa pasuje do każdej aranżacji! Możesz ją wykorzystać tworząc romantyczny taras, będący odskocznią od obowiązków dnia codziennego, gdzie wstawisz ratanowe meble, lampiony i koniecznie… kolorowe poduszki i pledy! Sprawdzi się także, gdy Twoje mieszkanie reprezentuje styl skandynawski i na tarasie zastosowałeś stonowane kolory, meble z palet i delikatne latarenki. 

Sztuczna trawa na balkon: pielęgnacja

Plastikowe krzesła i kanapa stojące w biurze

Sztuczna trawa jest wykonana z polietylenu i polipropylenu, przez co nie wymaga ona częstej pielęgnacji, aby prezentować się atrakcyjnie w miejscach, gdzie została zamocowana. System odwodniania sprawia, że może być on narażona także na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, bez obawy o jej zniszczenie. Sztuczna trawa na tarasie czy balkonie pięknie prezentuje się w otoczeniu prostych drewnianych mebli oraz domowego zielnika. 

W zachowaniu czystości sztucznej trawy, wystarczy Ci mokra gąbka lub myjka. Aby wilgoć nie gromadziła się w niedostępnych zakamarkach pod gumowymi płytami, konieczne może okazać się wcześniejsze przygotowanie podłoża. Na twardej posadzce balkonu lub tarasu wystarczy użyć kołków i wkrętów, żeby trawnik leżał stabilnie. 

Sztuczna trawa na balkon posiada niezwykle dużo zastosowań. Mogą być wykorzystywane jako element wystroju w domach, na tarasach oraz na balkonach w bloku. Mogą także zastąpić trawę naturalną w ogrodzie. Coraz częściej rozwiązania wykorzystujące trawę syntetyczną można spotkać na boiskach czy placach zabaw, głównie ze względu na łatwość jej utrzymania.

Sztuczna trawa w doniczkach

Sztuczna trawa w doniczce to ostatnio bardzo popularny sposób na ożywienie przestrzeni na balkonie dla zapracowanych. Jest ona też dobrym pomysłem na zieleń w miejscach bez dostępu światła dziennego jak w niektórych łazienkach. Na rynku pojawiło się ostatnio mnóstwo różnych odmian sztucznych traw ozdobnych w doniczce. Są one też świetnym rozwiązaniem dla alergików i są bardzo łatwe w pielęgnacji. Na balkonie radzimy utworzyć cały rząd traw — będą one prezentować się o wiele okazalej w grupie, co też pomoże w stworzeniu iluzji autentycznej zielonej ściany.

Sztuczna trawa na balkon to bardzo wygodna alternatywa dla tradycyjnego trawnika, który wymaga już znacznie więcej pracy. Jeśli szukasz więcej pomysłów na aranżacje balkonu, zarejestruj się na Westwing i odwiedź nasze codzienne inspirujące kampanie.