Widok nasłonecznionego trawnika obok domu

Długa, intensywna zima to prawdziwe wyzwanie dla ogrodu. Pierwszą z wiosennych prac powinna być wertykulacja trawnika, dzięki której murawa zostanie odżywiona, przebudzona z zimowej drzemki, odzyska dobrą kondycję i piękny wygląd – a wraz z nią nasz cały ukochany ogród. Sprawdź, kiedy należy ją przeprowadzić, czego będziesz potrzebować i jak się do tego zabrać. Pora zakasać rękawy! 

Wertykulacja trawnika – co to oznacza? 

Wiosenny „lifting” trawnika jest jedną z najważniejszych ogrodowych prac w całym sezonie, dzięki której możemy cieszyć się nienaganną murawą i soczystą zielenią w naszej przydomowej oazie. Chociaż wertykulacja trawnika brzmi groźnie, to jest niczym innym niż prostym zabiegiem pielęgnacyjnym polegającym na takim przycinaniu darni, by cała trawa uzyskała lepszy dostęp do wody, światła oraz powietrza.  

Pionowe nacięcia darni zwykle mają głębokość około 5-15 milimetrów, jednak przy wykorzystaniu profesjonalnych urządzeń mogą one mierzyć nawet 45 milimetrów. Wszystko po to, by zapewnić roślinom jak najlepsze warunki wzrostu! 

Czemu wertykulacja jest koniecznością? Zalegająca warstwa roślin utrudnia wzrost nowych pędów, a powstały w ten sposób filc jest miejscem rozwoju grzybów i chorób, które uszkadzają trawnik. Więc zanim zaczniesz się zastanawiać, które najpiękniejsze krzewy do ogrodu posadzić w tym roku, najpierw zadbaj o murawę. Z pewnością Ci się odwdzięczy! 

Dlaczego warto wertykulować trawnik? 

Prawidłowo przeprowadzona, regularna wertykulacja trawnika przynosi szereg korzyści – zadbana murawa oznacza piękny, bujny i soczyście zielony trawnik, który jest ozdobą całego ogrodu. Przywraca mu dawny urok roślinnego dywanu. 

Dzięki takiemu zabiegowi trawa wykształci nowe, głębsze korzenie, zwiększając swoją gęstość. Poprawi się jej dostęp do wody i tlenu, dzięki czemu poszczególne źdźbła staną się zdrowsze, lepiej odżywione i bardziej wytrzymałe. Pozwoli to także lepiej wnikać w glebę składnikom odżywczym. Jesteś już po wertykulacji? Sprawdź koniecznie kiedy nawozić trawnik – ten przyswoi dzięki wcześniejszemu zabiegowi dużo więcej cennych minerałów. 

Kiedy należy wertykulować trawnik? 

Wiesz już, czemu wertykulacja trawnika jest taka ważna. Kiedy jest najlepszy czas, żeby się za nią zabrać? Przede wszystkim pamiętaj, że powinna być przeprowadzana regularnie – co najmniej raz w roku. Zwykle następuje to wczesną wiosną, tuż po pierwszym koszeniu trawy: gdy ciepłe, kwietniowe promienie pobudzają ją do wzrostu. Pamiętaj, że powinna być ona lekko wilgotna – w przeciwnym razie możesz uszkodzić murawę. 

Jeśli dopiero planujesz zakładanie ogrodu, nie musisz przejmować się wertykulacją. Zwykle przeprowadza się ją dopiero gdy minie rok od założenia trawnika. Zbyt wczesna może go zniszczyć! 

Wertykulacja trawnika wiosną a jesienią 

Dobrym pomysłem jest również ponowna wertykulacja jesienią – na przykład we wrześniu czy na początku października. Jest jeden warunek: wysoka wilgotność lub zapowiadane opady, które pozwolą trawie się zregenerować jeszcze przed nadejściem zimy i zakończeniem wegetacji. To bardzo ważne! O ile wiosną możemy być pewni, ze trawa będzie rosnąć w zastraszającym tempie, wykonując wertykulację zbyt późno, możemy tylko zaszkodzić murawie. 

Czemu wertykulacja jesienią jest tak skuteczna? Taki zabieg pozwoli usunąć powstały latem mech, resztki roślin, które w czasie zimy mogą blokować możliwość przedostawania się tlenu, światła czy wody do ziemi. Już po pierwszych roztopach zorientujesz się, że trawnik będzie w zauważalnie lepszej kondycji niż zwykle! 

Wertykulacja trawnika – narzędzia 

Decydując się na wybór sprzętu do wertykulacji, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na powierzchnię ogrodu i nasze własne możliwości. Jaki mamy wybór? 

  • Grabie wertykulacyjne – na mniejszych przestrzeniach możemy wziąć sprawy w swoje ręce i wykorzystać specjalne grabie, których zęby pozwolą dokładnie przeczesać trawnik. 
  • Wertykulatory kołowe – to sprzęt, który również sprawdzi się na niewielkiej przestrzeni, a przy tym pozwoli ograniczyć wysiłek fizyczny. Są one nieco podobne do grabi, jednak wyposażone są w stalowe noże zamiast zębów. 
  • Wertykulatory elektryczne – przyjazne środowisku wertykulatory elektryczne nie tylko nie zakłócają spokoju wypoczywających w ogrodzie, ale także ułatwiają i przyspieszają pracę. Innych domowników w spokoju może zająć przycinanie róż czy doświetlanie roślin
  • Wertykulatory spalinowe – planując wertykulację większej przestrzeni warto postawić na wertykulatory spalinowe, których duża moc pozwoli nie tylko znacznie przyspieszyć pracę, ale także stworzyć większe nacięcia, które lepiej odżywią murawę.  

Wertykulacja trawnika krok po kroku 

Nie ma co się obijać – pora zakasać rękawy i brać się do roboty! Zobacz, jak wykonać wertykulację trawnika krok po kroku: to bardzo proste, a jej efekty pozwolą Ci cieszyć się piękną murawą! 

  1. Przede wszystkim należy pozwolić trawie wyrosnąć i skosić ją na krótko. Dzięki temu wertykulator będzie miał lepszy dostęp do gleby. 
  2. Jeśli używamy wertykulatora elektrycznego lub spalinowego, należy przejechać nim w jedną ze stron tak, jak robimy to kosiarką. W przypadku grabi konieczne będzie samodzielne pilnowanie linii. Na tym etapie przyda Ci się również taczka, w której będziesz mógł składować wyciągany przez wertykulator mech, suchą trawę czy gałązki.
  3. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że by usunąć jak najwięcej filcu z trawy, konieczne może być nawet kilkukrotne wertykulowanie całej powierzchni. Kolejnym krokiem jest więc ponowna wertykulacja – tym razem w poprzek trawnika. 
  4. Nawet przy użyciu spalinowego wertykulatora, po skończonej pracy należy starannie wygrabić murawę, by zebrać wszystko to, czego ten nie zebrał. Dopiero pozbycie się tych „śmieci” sprawi, że trawa prawdziwie odżyje! 
  5. Wertykulacja trawnika zakończona! Teraz dobrym pomysłem może być nawożenie trawnika – dzięki wertykulacji nawóz zostanie lepiej przyswojony. 

Pielęgnacja trawnika 

Nie tylko wertykulacją trawnik żyje! W trakcie roku warto wykonać jeszcze inne prace pielęgnacyjne, dzięki którym uda się utrzymać go w dobrej kondycji. O czym należy jeszcze pamiętać? 

Wiosna 

Wiosna to czas wzrostu wszystkich roślin – również trawnika! Wraz z nadejściem tej wyczekanej pory roku czeka nas kilka zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym zapewnimy murawie spokojny wzrost przez cały rok. 

Oprócz opisywanej wyżej wertykulacji warto również pamiętać o regularnym nawożeniu – przynajmniej raz w miesiącu aż do nadejścia lata. Z taką samą częstotliwością warto też pozbywać się szkodników za pomocą specjalnych oprysków. Pamiętaj również, by nie rozpoczynać koszenia zaraz po tym, gdy zrobi się ciepło – daj swojej trawie szansę na porządne wyrośnięcie po ciężkiej zimie. 

Lato 

To właśnie podczas lata trawnik najlepiej się prezentuje – susze i upały mogą jednak ostudzić jego zapał do prawidłowego wzrostu. Najważniejszą pracą pielęgnacyjną podczas lata jest niewątpliwie jego odpowiednie podlewanie – starsze wymagają 2-3 podlewań w tygodniu. 

Nie tylko trawnik najszybciej rośnie latem – równie dobrze radzą sobie chwasty! Pamiętaj, żeby latem regularnie się ich pozbywać. Niewielką ilość usuniesz ręcznie, jednak potężna inwazja wymagać może nieco bardziej drastycznych środków – specjalnych odchwaszczaczy. 

Jesień 

Jesień to czas, w którym należy przygotować trawnik na nadejście zimy. To dzięki tym zabiegom sprawisz, że pozazdroszczą go wszyscy sąsiedzi! 

Wrogiem każdego trawnika są jesienne liście. Pamiętaj, by regularnie je grabić, dzięki czemu Twój trawnik będzie mógł odetchnąć pełną piersią podczas zimowego snu. Warto także pamiętać o jesiennej wertykulacji oraz nawożeniu, dzięki któremu trawnik będzie mógł zmagazynować cenne składniki i wykorzystać je podczas zimy.  

W drugiej połowie października warto także delikatnie skosić darń na wysokość około 4-5 centymetrów. To bardzo ważne – zbyt mocno przycięta trawa może skutkować przemarzaniem korzeni, a zbyt wysoko: rozwojem grzybów. 

Przydatnym zabiegiem jest również jesienna aeracja trawnika, dzięki której do gleby dotrze więcej tlenu – na niewielkiej przestrzeni można to zrobić także za pomocą wideł. 

Zima 

To czas na odetchnięcie wszystkich ogrodników. Nie oznacza to, że musisz zaprzestać realizacji swojej pasji – wystarczy przenieść ją do wnętrza. Być może skuszą Cię popularne kwiaty doniczkowe? To także doskonały czas na poszerzanie swojej wiedzy. Sprawdź kiedy sadzimy tulipany, by przygotować się na nadchodzący sezon czy poznaj najładniejsze krzewy zimozielone – z pewnością niektóre zagoszczą w Twoim ogrodzie. 

Wertykulacja trawnika nie ma przed Tobą już żadnych tajemnic – wiesz już, jak ważny to zabieg. Wystarczy odrobina wysiłku, by każdego roku cieszyć się bujną, gęstą, soczyście zieloną trawą. Poszukujesz dalszych porad? Koniecznie zarejestruj się na Westwing, dzięki czemu otrzymasz codzienną dawkę inspiracji i najlepszych ofert dla domu i ogrodu. A teraz… wertykulatory w dłoń!