Strumień wody z konewki lecący na rośliny

Koniec z zimnem i pluchą! Czas na słońce, które pobudzi świat do życia! To wszystko przynosi nam piękna i świeża wiosna. Dla nas to najbardziej radosna i wyczekiwana pora roku. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu, ogródka działkowego lub po prostu działki, na której spędzasz wakacje, z pewnością wiesz, że wraz z nadejściem pierwszych znaków wiosny nadchodzi czas na wiosenne porządki, nie tylko w mieszkaniu ale także i w ogrodzie. Najwięcej pracy przypada na marzec i kwiecień. Projekt wiosna w ogrodzie czas zacząć – przygotowaliśmy krótki poradnik jak się do tego zabrać. Dowiesz się, od czego zacząć wiosenne prace w ogrodzie, jak wybrać sadzonki oraz jak przygotować ogród na lato. Zainspiruj się z Westwing!

Wiosna w ogrodzie: zacznij od porządków

Osoby sadzące rośliny w ogrodzie

Na pierwsze prace w ogrodzie najlepiej wybrać słoneczny, bezwietrzny dzień. Weź ze sobą niezbędne narzędzia: grabie, sekator, worek na śmieci, dobre rękawiczki ochronne i oczywiście ciepłe ubranie! Zanim zabierzesz się za wdrażanie konkretnych działań, zdejmij zimowe okrycia z krzewów i całorocznych kwiatów. Zbyt długo opatulone rośliny zaczynają puszczać delikatne pędy, które po odkryciu przemarzają lub marnieją na skutek ostrego słońca. Gotowe?

Czas na grabienie liści i suchych gałązek! Takie „wyczesanie” trawnika, oprócz tego, że umożliwia uprzątnięcie zgniłych liści, to także pobudza źdźbła trawy do wzrostu i napowietrza darń. Uważaj jednak by robić to ostrożnie, tak aby nie odrywać namokniętej darni od podłoża. Pozyskane w ten sposób odpady organiczne możesz wykorzystać jako kompost (zachęcamy do stworzenia swojego własnego kompostownika, to nic trudnego!).

Czas powalczyć z chwastami. Warto je wyrywać zanim zakwitną – nie zajmą wtedy większej części działki. Chcąc wyrwać je z korzeniami, można skorzystać z narzędzia zwanego wyrwichwastem. Można też (ale tylko miejscami!) opryskać chwasty środkiem, który niszczy rośliny dwuliścienne.

Przycięcie drzew

Cięcie drzew owocowych jest jedną z najważniejszych czynności w ogrodzie. Drzewa starsze, o ukształtowanej koronie, wymagają co roku cięcia prześwietlającego, a co kilka lat cięcia odmładzającego. Cięcie prześwietlające polega na usuwaniu części konarów i pędów, aby ułatwić przenikanie światła słonecznego do wnętrza korony. Z kolei cięcie odmładzające dotyczy drzew rozrośniętych i wysokich, o trudnym dostępie do owoców. Jego celem jest obniżenie wysokości korony i zmiana jej kształtu.

Jeśli na Twojej działce rosną choinki pamiętaj, że cięcia iglaków polegające na nadaniu im formy (np. stożka) należy wykonywać wczesną wiosną, zaś pielęgnacyjne usuwanie niektórych gałęzi można wykonywać w kwietniu i maju.

W przypadku drzew liściastych, w większości przypadków cięcia pielęgnacyjne koron należy wykonywać od listopada do marca.

Wiosna w ogrodzie: pora na sadzonki

Każdy zapalony ogrodnik pragnie by jego ogród mógł zaprezentować się jak najbardziej okazale! Aby to osiągnąć, możesz postawić na efektowne gatunki, które dodatkowo nie będą miały zbyt wielkich wymagań. Warto przy tym pamiętać, że wybrane przez ciebie rośliny powinny być odpowiednio dopasowane zarówno do typu gleby, jak również do poziomu nasłonecznienia w danym miejscu. Miejsca na grządki należy odpowiednio nawieźć. Aby prawidłowo nawieźć ziemię, sprawdź jej kwasowość przy pomocy kwasomierza chemicznego. Najlepszym nawozem jest kompost lub nawozy mineralne zawierające azot, fosfor i potas.

Wiosna w ogrodzie: posadź kwiaty

Jeśli Twoim priorytetem jest wygląd ogrodu, zasadź przede wszystkim różnorodne i różnokolorowe kwiaty. Te posadzone w marcu, zdążą rozkwitnąć na majówkę, w sam raz, aby udekorować stół na garden party. Dodatkowo są one pięknym ukoronowaniem ogrodu! Sprawdź nasz kalendarz sadzenia kwiatów w ogrodzie:

  1. Gdy na przełomie marca i kwietnia rozmarznie ziemia, do gruntu posiej nasiona czarnuszki, maczków kalifornijskich, gipsówki, nagietka.
  2. W połowie kwietnia sieje się do gruntu: godecje, klarkie, kosmosy, maciejki, nachyłki, portulaki, rezedy, słoneczniki.
  3. Pierwsza połowa maja to idealny czas na posianie: dimorfoteki, fasole, groszki, łubiny, powoje, nasturcje, ubiorki gorzkie. Możesz dosiać też: maciejki, nagietki, ostróżki, słoneczniki – przedłużysz w ten sposób ich okres kwitnienia.

Podczas aranżacji ogrodu zainteresuj się także krzewami! Jałowiec pospolity czy też różnobarwne berberysy wprowadzą odrobinę dzikiego klimatu, zaś nieco bardziej wrażliwe azalie i lilaki (popularnie zwane bzami) przykują oko Twoich gości.

Czas na grządkę warzywną

Łopata w grządce warzywnej

Jeśli marzysz o własnym ogródku warzywnym, ich sadzenie możesz rozpocząć już w marcu, jeśli temperatura powietrza przekracza 8 stopni Celsjusza. Marcowe rośliny to przede wszystkim groszek, marchewka, pietruszka i rzodkiewka. Ale już z fasolą czy dynią poczekaj do maja. Pod koniec marca możesz również zabrać się za wysiew bakłażanów, natomiast siew cebuli zwyczajnej do gruntu jest możliwy od marca do końca kwietnia. Jednak w regionach o łagodniejszym klimacie, takim jak Wielkopolska, można ją zasiać także w sierpniu do uprawy ozimej.

Z kolei, w kwietniu możesz rozpocząć sadzenie cebuli szalotki oraz cukinii. Nasiona jarmużu sieje się od końca maja do końca czerwca. Nie ma nic lepszego niż nowalijki na talerzu, a te z własnego ogródka smakują zdecydowanie najlepiej!

  • Ogródek warzywny na balkonie

Swoją własną grządkę warzywną możesz mieć również na balkonie i założyć własny ogród w sercu dużego miasta. Do swojego ogródka ziołowo – warzywnego będziesz potrzebować jedyne odrobinę nasłonecznionego miesjca na balkonie, skrzynek, ziemi oraz nasiona ulubionych warzyw. Przeczytaj nasz artykuł o własnym warzywniaku w skrzynkach!

Przygotuj swój ogród na lato

Na przedwiośniu zdarza się, że po kilku ciepłych dniach przychodzi nagle kilkustopniowy mróz. Najlepiej mieć przygotowane płachty agrowłókniny i narzucić je na rabatę bylinową, krzak hortensji czy róże, szczególnie gdy rośliny mają już spore pąki. Boki nakrycia możesz przygnieść kamieniami.

Chłód polarnego powietrza odczuwany jest zazwyczaj w Polsce w okolicach 15. maja, kiedy to w kościele katolickim wspomina się św. Zofię – dlatego przejściowe ochłodzenie często obserwowane w ten dzień nazywane jest “zimną Zośką”. Jeśli zimna Zośka już Ci nie zagraża, możesz bez obaw przygotować swój ogród na lato.

Trendy w meblach ogrodowych

Czas wyjąć meble i akcesoria ogrodowe. Trendem 2020 roku są meble z upcyclingu –przykładem takich sprzętów są bardzo lubiane meble z palet, które możesz wykonać samodzielnie! Również meble z rattanu będą strzałem w dziesiątkę! Jako dekorację ogrodu, bez zmian polecamy kolorowe lampiony i kulki w stylu cotton bowl. A kiedy ogród jest już gotowy, pora zapraszać gości na garden party! Dzięki naszym pomysłom najbliższa wiosna w ogrodzie będzie wyjątkowa!

Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych kampanii oraz inspiracji do stworzenia pięknego balkonu oraz domu