Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Strumień wody z konewki lecący na rośliny

Koniec z zimnem i pluchą! Czas na słońce, które pobudzi świat do życia! To wszystko przynosi nam piękna i świeża wiosna. Dla nas to najbardziej radosna i wyczekiwana pora roku. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu, ogródka działkowego lub po prostu działki, na której spędzasz wakacje, z pewnością wiesz, że wraz z nadejściem pierwszych znaków wiosny nadchodzi czas na wiosenne porządki, nie tylko w mieszkaniu ale także i w ogrodzie. Najwięcej pracy przypada na marzec i kwiecień. Projekt wiosna w ogrodzie czas zacząć – przygotowaliśmy krótki poradnik jak się do tego zabrać. Dowiesz się, od czego zacząć wiosenne prace w ogrodzie, jak wybrać sadzonki oraz jak przygotować ogród na lato. Zainspiruj się z Westwing!

Wiosna w ogrodzie – od czego zacząć?

Wiosna to okres zmian, pełen świeżości i kolorów. Przyroda budzi się do życia, a wraz z nią nasze chęci do zaprowadzenia porządku w ogrodach. Wraz z pojawieniem się pierwszych, cieplejszych promieni słonecznych, nabieramy ochoty na to, by usiąść z kubkiem kawy na zielonym tarasie i rozkoszować się śpiewem ptaków. Ale zanim to nastąpi – zróbmy porządek w ogrodzie! Efekty wiosennych prac porządkowych w ogrodzie będziemy doceniać przez cały sezon. Pierwszymi zabiegami, jakie musimy przeprowadzić, są posprzątanie terenu wokół domu i przycięcie roślin. Trawnik dokładnie grabimy, usuwając suche lub zbite źdźbła, podcinamy ją, a w miejscach, gdzie trawa wypadła dosiewamy nasiona. To konieczne bez względu czy posiadasz mały ogród czy ogromne pole do popisu. Dopiero odgracanie i odświeżenie terenu pozwoli na swobodne zapanowanie gdzie powstanie nowa rabata kwiatowa oraz jak urządzić ogród warzywny.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Na pierwsze prace w ogrodzie najlepiej wybrać słoneczny, bezwietrzny dzień. Weź ze sobą niezbędne narzędzia: grabie, sekator, worek na śmieci, dobre rękawiczki ochronne i oczywiście ciepłe ubranie! Zanim zabierzesz się za wdrażanie konkretnych działań, zdejmij zimowe okrycia z krzewów i całorocznych kwiatów. Zbyt długo opatulone rośliny zaczynają puszczać delikatne pędy, które po odkryciu przemarzają lub marnieją na skutek ostrego słońca. Gotowe?

Czas na grabienie liści i suchych gałązek! Takie „wyczesanie” trawnika, oprócz tego, że umożliwia uprzątnięcie zgniłych liści, to także pobudza źdźbła trawy do wzrostu i napowietrza darń. Uważaj jednak by robić to ostrożnie, tak aby nie odrywać namokniętej darni od podłoża. Pozyskane w ten sposób odpady organiczne możesz wykorzystać jako kompost (zachęcamy do stworzenia swojego własnego kompostownika, to nic trudnego!).

Czas powalczyć z chwastami. Warto je wyrywać zanim zakwitną – nie zajmą wtedy większej części działki. Chcąc wyrwać je z korzeniami, można skorzystać z narzędzia zwanego wyrwichwastem. Można też (ale tylko miejscami!) opryskać chwasty środkiem, który niszczy rośliny dwuliścienne. Zastanawiasz się kiedy siać trawę? Już za chwilę! Jeśli tylko oczyścisz podłoże i odpowiednio nawieziesz, możesz śmiało posiać nowe ziarna trawy.

Przycinanie drzew

Cięcie drzew owocowych jest jedną z najważniejszych czynności w ogrodzie. Wyróżnia się cięcia pielęgnacyjne i techniczne. W pierwszym przypadku chodzi o zapewnienie roślinie dostępu światła i powietrza do jej najbardziej schowanych części, tak by mogła swobodnie się rozwijać. Kolejnym rodzajem jest cięcie korygujące, które przeprowadzamy, jeżeli chcemy ograniczyć wielkość korony lub skrócić pędy zbyt wybujałe, wyrastające poza jej obrys, co pozwala utrzymać zwartą i regularną formę. Z kolei cięcie formujące polega na skracaniu zeszłorocznych lub tegorocznych przyrostów dla nadania krzewom i drzewom odpowiedniego kształtu, zagęszczenia korony i wywołania obfitego kwitnienia.

Po zimie przyda się także cięcie prześwietlające. które polega na usuwaniu części konarów i pędów, aby ułatwić przenikanie światła słonecznego do wnętrza korony. Z kolei cięcie odmładzające dotyczy drzew rozrośniętych i wysokich, o trudnym dostępie do owoców. Jego celem jest obniżenie wysokości korony i zmiana jej kształtu.

Jeśli na Twojej działce rosną choinki, pamiętaj, że cięcia iglaków polegające na nadaniu im formy (np. stożka) należy wykonywać wczesną wiosną, zaś pielęgnacyjne usuwanie niektórych gałęzi można wykonywać w kwietniu i maju. W przypadku drzew liściastych, w większości przypadków cięcia pielęgnacyjne koron należy wykonywać od listopada do marca.

Odpowiednie akcesoria ogrodowe do cięcia roślin są niezbędne. Sprawdź, czy Twój domek ogrodowy, posiada cały niezbędny asortyment. Ważne, by urządzenia były odpowiednio ostre, tak aby zostawiały gładkie rany. Nie należy prowadzić cięć blisko płaszczyzny pnia, gdyż powstaje wtedy duża rana, która trudno się goi, ani za daleko, gdyż pozostaje sęk, który zasycha i butwieje. Należy zatem ciąć na tzw. “obrączkę”, czyli nieco skośnie w tym miejscu, gdzie kończy się pierścieniowe zgrubienie gałęzi czy konara, zwane obrączką. Usuwając gruby konar, należy go najpierw podciąć od dołu, a potem tnąc od góry podtrzymywać ręką, aby się nie oderwał od pnia wraz z paskiem kory.

Wiosna w ogrodzie: pora na sadzonki

Każdy zapalony ogrodnik pragnie, by jego ogród mógł zaprezentować się jak najbardziej okazale! Aby to osiągnąć, możesz postawić na efektowne gatunki, które dodatkowo nie będą miały zbyt wielkich wymagań, w końcu odpowiednia aranżacja ogrodu jest niezwykle ważna. Warto przy tym pamiętać, że wybrane przez Ciebie rośliny powinny być odpowiednio dopasowane zarówno do typu gleby, jak również do poziomu nasłonecznienia w danym miejscu. Miejsca na grządki oraz dla roślin, które ozdobią skalniak przed domem, należy odpowiednio nawieźć. Aby prawidłowo nawieźć ziemię, sprawdź jej kwasowość przy pomocy kwasomierza chemicznego. Najlepszym nawozem jest kompost lub nawozy mineralne zawierające azot, fosfor i potas.

Zasadź kwiaty

Jeśli priorytetem będzie dla Ciebie wygląd ogrodu, zasadź przede wszystkim różnorodne i różnokolorowe kwiaty. A te posadzone w marcu, zdążą zakwitnąć w sam raz na majówkę, aby udekorować stół na garden party. Dodatkowo są one pięknym ukoronowaniem ogrodu! Na przełomie marca i kwietnia, gdy rozmarznie ziemia do gruntu, można wysiać: czarnuszki, maczki kalifornijskie, gipsówki, nagietki.

Zarówno maczek kalifornijski, jak i nagietek czy gipsówka, nie wymagają zbyt wielkiej pielęgnacji. Ich długi korzeń sięga głęboko, dzięki czemu pobiera wodę z gleby i nie potrzebuje zbyt silnego podlewania, może oczywiście poza bardzo silnymi suszami. Czarnuszka również nie wymaga nawadniania, trzeba natomiast regularnie ją nawozić, stosując nawóz do roślin kwitnących.

W połowie kwietnia sieje się do gruntu: godecje, klarkie, kosmosy, maciejki, nachyłki, portulaki, rezedy, słoneczniki. Nasiona godecji można z czystym sumieniem wysiewać bezpośrednio do gruntu. W ten sposób zaoszczędzimy sobie wiele pracy i zwiększamy szansę na sukces – rośliny te bardzo nie lubią być bowiem przesadzane. Słoneczniki z kolei rosną w słońcu, w podłożu bogatym w składniki odżywcze. Kosmos, czyli onętek, to wysoka roślina dorastająca nawet do 1 m wysokości, chociaż są też odmiany karłowe o wysokości ok. 40cm.

W pierwszej połowie maja wysiewa się: dimorfoteki, fasole, groszki, łubiny, powoje, nasturcje, ubiorki gorzkie. Możesz dosiać też: maciejki, nagietki, ostróżki, słoneczniki – przedłużysz w ten sposób ich okres kwitnienia;

Kupując drzewa i krzewy, wybieraj takie bez uszkodzeń, których kora nie ma przebarwień i się nie łuszczy. Rośliny w pojemnikach powinny mieć liście intensywnej barwy, bez plam, dziur i nalotu. Jałowiec pospolity, czy też różnobarwne berberysy wprowadzą odrobinę dzikiego klimatu, zaś odrobinę bardziej wrażliwe azalie i lilaki (popularnie zwane bzami) przykują oko każdego gościa.

Czas na grządkę warzywną

Łopata w grządce warzywnej

Jeśli marzysz o własnym ogródku warzywnym, ich sadzenie możesz rozpocząć już w marcu, jeśli temperatura powietrza przekracza 8 stopni Celsjusza. Marcowe rośliny to przede wszystkim groszek, marchewka, pietruszka i rzodkiewka. Ale już z fasolą czy dynią poczekaj do maja. Pod koniec marca możesz również zabrać się za wysiew bakłażanów, natomiast siew cebuli zwyczajnej do gruntu jest możliwy od marca do końca kwietnia. Jednak w regionach o łagodniejszym klimacie, takim jak Wielkopolska, można ją zasiać także w sierpniu do uprawy ozimej.

Z kolei w kwietniu możesz rozpocząć sadzenie cebuli szalotki oraz cukinii. Nasiona jarmużu sieje się od końca maja do końca czerwca. Nie ma nic lepszego niż nowalijki na talerzu, a te z własnego ogródka smakują zdecydowanie najlepiej!

Ogródek warzywny na balkonie

Swoją własną grządkę warzywną możesz mieć również na balkonie i założyć własny ogród w sercu dużego miasta. Do swojego ogródka ziołowo – warzywnego będziesz potrzebować jedyne odrobinę nasłonecznionego miesjca na balkonie, skrzynek, ziemi oraz nasion ulubionych warzyw.

Przygotuj swój ogród na lato

Na przedwiośniu zdarza się, że po kilku ciepłych dniach przychodzi nagle kilkustopniowy mróz. Najlepiej mieć przygotowane płachty agrowłókniny i narzucić je na rabatę bylinową, krzak hortensji czy róże, szczególnie gdy rośliny mają już spore pąki. Boki nakrycia możesz przygnieść kamieniami.

Chłód polarnego powietrza odczuwany jest zazwyczaj w Polsce w okolicach 15. maja, kiedy to w kościele katolickim wspomina się św. Zofię – dlatego przejściowe ochłodzenie często obserwowane w ten dzień nazywane jest “zimną Zośką”. Jeśli zimna Zośka już Ci nie zagraża, możesz bez obaw przygotować swój ogród na lato.

Wiosna w ogrodzie – czas na relaks

Grządki uprzątnięte, kwiaty zasiane, a więc czas na zasłużony relaks! Jeśli posiadasz basen w ogrodzie, może jest jeszcze na niego za wcześnie, ale na wiosenne popołudnia idealnie sprawdzi się nowoczesna altana, w której możesz zjeść rodzinny podwieczorek lub zrelaksować się z książką.

Czas wyjąć ogrodowe meble i akcesoria. Aktualnym trendem są meble, wykonane zgodnie z ideą upcyklingu. Takim przykładem są bardzo pożądane meble z palet, które możesz wykonać samodzielnie! Jako dekorację ogrodu, bez zmian polecamy kolorowe lampiony i kulki w stylu cotton bowl. A kiedy ogród jest już gotowy, pora zapraszać gości na wiosenne i letnie przyjęcia w ogrodzie! Jeśli macie dzieci, na pewno spodoba im się plac zabaw do ogrodu.

Wiosna w ogrodzie to także czas na sport. Poranna joga na tarasie, na świeżym powietrzu, zespołowa gra w bule lub badmintona, a także w siatkówkę, świetnie pobudza nasz organizm do życia po okresie zimowym.

Wiosna w ogrodzie to z pewnością dużo pracy i zaangażowania, które należy włożyć w przygotowanie swojego ogrodu po zimie. Prace te są niezbędne, by później móc cieszyć się pięknym ogrodem, pełnym kwiatów, warzyw i roślin. Jeśli szukasz inspiracji i porad do stworzenia zjawiskowego ogordu i domu, koniecznie zarejestruj się na Westwing i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami!